Stads- en tiewesteiijk Nieuws. BINNENLAND. De bakkers staken. heeft gehad. Albrecht roemde de Engel- sche infanterie en artillerie, maar sprak gering schattend over hun ruiterijook keurde hij Crorijé's beleid af en zeide, dat er geen tucht was onder de Boeren. Zoo lang zij onder hun aanvoerders achter kopjes vechten gaat alles goed maar anders zijn ze ongehoorzaam. Laffan seint uit Bloemfontein dat 4000 opstandelingen zich onderworpen hebben aan Clements op diens tocht door de dis tricten Philipolis, Fauresmith en Petrusberg. De Times verneemt uit Wepener, dat Driscolls voorposten slaags geraakt zijn met de Boeren op 11 K.M. van de stad. De Boeren trekken terug. De stelling der En- gelschen vormt een halve cirkel van zes K.M., middellijn. Een draadbericht uit Aliwal Noord zonder dagteekening meldt het volgende De Royal Irish Rifles trekken van Roux- ville op Beestekraai terug. Men meldt, dat commando's Boeren zoowel ten oosten als ten westen van Rouxville voortrukken. Hier wordt een burgerwacht gevormd. Men bericht, dat een aantal Boeren aan de Oranje-rivier, 26 K.M., westelijk van hier zijn gezien. Ander oorlogsnieuws. De Daily Mail verneemt uit Pretoria dat de Engelschen troepen die onder bevel van Plumer uit Rhodesia tot ontzet van Mafe- king waren opgerukt, naar het noorden zijn teruggekeerd. DeEngelsche gevangenen van de Miliespruit zijn te Pretoria aangekomen. Aldaar zijn 100 en te Johannesburg 500 Engelschen het land uitgezet, maar 400 op den Rand wo nende Engelschen hebben een verblijfpas gekregen. Uit Kaapstad wordt in dato 7 dezer ge meld Er is reden om te gelooven, dat de ge vangenen te Simonstad wel overgelegde ontvluchtingsplannen hebben uitgewerkt, waarschijnlijk met medeplichtigheid van sympathiseerende Afrikaanders buiten het kamp. Enkele van deze plannen zijn ont dekt, maar ir. het geheel hebben zich in de laatste twee dagen ongeveer dertig gevangenen met goed gevolg uit de voeten gemaakt. Uit Kaapstad wordt aan de Times ge meld, dat het voortwoeden van de typhus aan boord van de transportschen de Britsche overheid genoopt heeft, de meeste krijgs gevangenen aan wal te zetten. Er bevinden zich nu 1500 krijgsgevangen Boeren te Simonsstad. Osman Pascha, de held van Plewna, die reeds kort geleden dood was verklaard, bij welke gelegenheid men zich echter met een naamgenoot bleek vergist te hebben, is nu, naar een bericht uit Konstantinopel zegt, werkelijk gestorven. De overledene bereikte den leeftijd van 78 jaarhij was maarschalk in het Turksche leger. De aanstaande presidentskeuze in de Noord-Amerikaansche Urne trekt in den laatsten tijd bijzonder de aandacht. De Times verneemt uit New-York, dat de candidatuur van admiraal Dewey hopeloos schijntde democratische conventie in Pen- sylvanië wil haar niet aanvaarden. Bryan heelt blijkbaar nog het overwicht onder de democraten. De aanslag op den prins van Wales» Het geheele plan tot den aanslag schijnt echt kwajongenswerk te zijn geweest. Verleden week zat Sipido met een drietal kameraden over de huidige gebeurtenissen in Z.-Afrika te praten, toen het gesprek viel op de komst van den prins van Wales te Brussel. »De prins van Wales verdient niets anders dan gedood te worden," zei Sipido. »Ja jij praat wel mooi, maar durven, dat doe je niets" moet toen een zijner kamera den geantwoord hebben. »Ik niet durven Hé, 't zou wat 1" »Vijf francs verwed, dat gij niet den moed hebt om ook maar een revolverschot at te vuren op den prins, wanneer hij aan 't station aankomt." Sipido nam de weddenschap aan en van dat oogenblik af liep hij rond met het vaste voornemen een aanslag op den prins van Wales te plegen om niet voor iaf gehouden te worden. Het overige is bekend. De ouders van Sipido zijn voornemens, een smeekschrift te richten aan Koningin Victoria en den Prins van Wales, ten einde de cle mentie in te roepen voor den jeugdigen misdadiger. Een der eerste telegrammen die in het paleis van den prins van Wales te Londen ontvangen werden, was een gelukwensch van Z. H. den Paus. Schiedam, 9 April 1900. Ratteu. Volgaarne verleenen wij de noodige plaatsruimte en vestigen wij de aandacht op onderstaande regelen ons door de Ge zondheidscommissie ter plaatsing gezonden Aan den aandachtigen lezer zal het niet ontgaan zijn, dat het dsgelijksch bestuur onzer gemeente voor korten tijd onder de otficieeie berichten een beroep deed op de ingezetenen tot verdelging der ratten. Aan gezien echter vele courantenlezers die be richten over het hoofd zien, meenen wij, dat het van belang is dat beroep nog eens met kracht te herhalen en de reden van dat beroep iets verder uiteen te zetten. Zooals door de courantenberichten voldoende be kend mag worden geacht, komen in den laatsten tijd in verschillende streken van Azië meermalen gevallen voor van pest, eene terecht gevreesde en zeer gevaarlijke, be smettelijke ziekte. De groote uitbreiding van de overzeesche vervoermiddelen gedu rende de laatste jaren maakt de mogelijkheid en het gevaar van de overbrenging der be smetting naar Europa, dus ook naar ons land, steeds grooter, zooals enkele in Portu gal (Oporto) en Engeland (Londen) voorge komen gevallen ook bewezen hebben. Al is dit ook geen reden om zich dadelijk ongerust ie maken, toch noopt het tot voorzichtigheids- en voorzorgsmaatregelen. Nu is overal waar de pest korter of langer tijd heerschte, vóór en gedurende die ziekte eene buiten gewone sterfte onder de ratten waargenomen en is het zeker uitgemaakt, dat de ratten een belangrijke rol vervullen bij het over brengen der besmetting. Die besmetting wordt naar alle waarschijnlijkheid van de ratten op den mensch overgebracht door de vlooien, welke den rat meestal in grooten getale bewonen en die, wanneer een rat aan pestziekte gestorven is, het doode en koud geworden lichaam verlaten om eene warmere huisvesting op te zoeken. Nog dient vermeld te worden, dat de ratten door de gevreesde ziekte aangetast, alle van nature eigen schuwheid afleggen en zich vrij in bewoonde plaatsen bewegen, waardoor het gevaar voor besmetting nog vergroot wordt. Wat is dus meer natuurlijk dan, nu het gevaar dreigt, onze stad zooveel mogelijk te zuiveren van dit ongedierte, dat juist hier in overgroot aantal aanwezig is en dus meer dan ergens anders gevaar zou kunnen opleveren. Daarom wenscnen wij allen, die daartoe in de gelegenheid zijn, en zeker in de eerste plaats de werklieden in molens, graanzolders, branderijen en mouterijen met aandrang op te wekken om de verdelging der ratten ter hand te nemen en met alle kracht door te zetten. De Gezondheidscommissie. Bij de Vrijdag-avond gehouden over gangsexamens aan het Burgeravondschool zijn bevorderd van de le naar de 2de klasse de leerlingen A. Boer, J. Bijl, A. Fontijne, C. van der Gaag, J. J. van Geerensteyn, C. Pelgrim, T. S. Pluim, P. de Ruiter W. Sonneveld, J. Tettelaar, A. Trapman, L. Vrijland, J. 't Zelfde en C. van Zon. Van de 2de naar de 3de klasse L. J. van Ameijde, S. C, v. d. Berg, J. Bitter, P. Bras, P. Duk, W. A. Houtman, H. Krabbendam, G. C. Kreuger, L. Meesters, P. G. van Santen, W. van der Sluis, L. N. Vernie, A. Vogelenzang en D. van Woerkom. Van de 3e naar de 4e klasse W. H. Franz, G. Krabbendam, W. de Lange, M. van der Lugt. H. Winkelman er. J. Zonne- (S. Ct.) veld. Zondag-avond omstreeks half zes had de heer B. Scholte, tapper en slijter, wonende Boterstraat alhier, met een paar flesschen wijn van den zolder van zijn pakhuis komend, door het uitschieten van de trap het onge luk te vallen. Daarbij kwam hij met den rug zoo geducht met een fust in aanraking dat de rechterschouder als 't ware geheel verplaatst werd. Dr. De Bruijn, die, ter hulp geroepen, spoedig ter plaatse verscheen, nam den patient mede naar het Ziekenhuis, waar 't gelukte den schouder weder op de rechte plaats te brengen. De heer Scholte, daarna naar zijne woning weergekeerd, zal zeker het gebruik van het getroffen deel nog geruimen tijd moeten missen. De conducteurs van de lijn Rotterdam Hoek-van-Holland, thans gestationneerd te Schiedam, hebben aanzegging gekregen van 1 Mei a. s. af hun domicilie te Rotterdam te vestigen. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend op hun verzoek aan de volgende officieren bij de dd. schutterij te Vlaardingen aan dr. J. Voogd, als off. van gez. 3e kl. aan J. Dusseldorp A.Mz., ais le-luit., zoomede aan A. Hoogendijk Jz. en aan A. van Dusseldorp A.Mz. beiden als 2e-luitenant. De heer L. van der Valk, adjunct commissaris der loodsen te Maassluis, wordt met ingang van 15 Mei a.s. in gelijke betrekking overgeplaatst naar Rotterdam. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 167 sche pen, waarvan 5 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 164, voor Schiedam 2 er. voor Vlaardingen 1. In hetzelfde tijdperk van 1899 kwamen binnen 131 scheper., waarvan 10 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 128, voor Schiedam 2 en voor Vlaardingen 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 120, metende 33.989 netto register tonnen, meer dan tot op gelijken datum in 1899. Naar het Hbl. verneemt, heeft H. M. de Koningin-Moeder wederom een blijk van belangstelling gegeven in de Vereeni- ging voor Zeelieden voor elke nationaliteit, door f300 te storten in de kas voor het Hospitaalschip. Voor de tentoonstelling van Indische wape nen, welke het bestuur van de Vereeniging »Oost en West" eerlang ter inwijding van haar vereenigingslokaal aan de Heerengracht te Amsterdam zal houden, heeft H. M. de Koningin de welwillende vergunning verleend om uit de verschillende Paleizen datgene uit te kiezen wat het bestuur zal meenen, dat voor de tentoonstelling geschikt zal zijn. H. M. wil die wapenen gaarne in bruikleen voor de tentoonstelling afstaan. Een ongeval met het koninklijk rijtuig. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zijn Zondag middag halt vier bij haar wandelrit bij uitzondering de met asphalt geplaveide Veenestraat in den Haag doorgereden. Ter hoogte van het magazijn van de firma Van Leeuwen gleden de paarden uit en vielen. Onmiddelijk schoten verschillende personen toe om hulp te bieden. De Vorstinnen stegen het rijtuig uit en gingen het maga zijn van de firma Van Leeuwen binnen, waar zij ongeveer tien minuten vertoefd hebben, terwjjl de paarden op de been ge holpen werden. (Een der inwonenden bij de firma Van Leeuwen, onze oud-stadge noot, de heer K. Schiphorst, had de eer Hare Majesteiten te ontvangen). Hare Majesteiten stegen daarop weder in onder het gejuich van het publiek en keerden naar het paleis terug. Bjj het ophelpen der paarden heeft wachtroe'5 Vet, een trap tegen zijn knieschijf 8^ kregen en is, nadat dr. Stam, die i" nabijheid was, hem de eerste hulp verleend, per brancard naar het mil'ta' hospitaal gebracht. Op de eerste audiëntie die de nieuW^0 noemde Commissaris der Koningin 'r eP Holland, de heer mr. J. G. Patijn, eergiste' verleende, hebben eer. aantal burgem"eS'0 j in die provincie hun opwachting gemaa De Raad van commissarissen der Maa* schappij tot Exploitatie van Staatsspoorweg heeft voor de benoeming van generaal dier maatschappij de volgen voordracht opgemaakt: 1. mr. J. P. Spr""!' van Eijk2. G. A. A. Middelberg. De spoorwegramp te Capelleaan den U30'" Naar ons uit Utrecht gemeld wordt, hee" de heer L. J. Sauveur, tabakshandelaar te Rotterdam, die bij de spoorwegramp Capelle aan den IJsel zwaar gekwetst W"( en vermoedelijk lichaamsgebreken voor raj0 leven zal behouden, eene vordering bij 0 Maats, tot Exploitatie van Staatsspoorweg®" ingediend van 100.000 gulden. De heer Wijnand Moonen, handelsreizi?0^ te Rotterdam, heeft eene actie ingest01 van f 50.000. Verschillende kleine vorderingen van t* f25, f300 enz. zijn, naar gemeld wor^' reeds door de directie der Staatsspoor 10 Utrecht ingewilligd. Met niet geringe verwondering zien dat er twee plannen voor een revue Ta° de visschersvloot bestaan. De algem"00.8 vergadering van de »Nederl. VisscheDJ vereeniging" besloot reeds verleden jaa( zulk een revue in te richtendaarnaaS staat een gelijk plan van de Burgemeest" van Edam en Wieringen. r, we' Dat kan ten slotte van een revue eens een zeeslag worden. va» Nederland en Zuid-Afrika. De correspondent te 's-Gravenhag" de N. Gr. Ct. schrijft naar aanleiding het ar bitrage verdrag In een gesprek met een weIinge|lC^ diplomaat, bleek me dezer dagen, dat mogelijkheid van een nadere poging interventie, of liever mediatie, op 8*°°^ van het Haagsche arbitrage-tractaat, beschouwd geenszins te zijn uitgeslo10 zoodra het Hot zai zijn samengesteld) terstond zal plaats hebben als negen V. p de Mogendheden, die tot het verdrag lL toegetreden, het hebben geratificeerd. f zoodra Nederland is voorgegaan, zulle"® j, andere Staten volgen; men schijnt daarvan te hebben vergewist, ®a*r beschouw ik de aanneming van dit ver^z« van zoo groote beteekenis, ook voor 0 j stamverwanten in Zuid-Afrika en 8e^e ik, dat onze minister van Buitenland'^ Zaken door zijn beleid in deze aang"'^ heid, onzen broeders daarginds ten sl (l zal blijken een onschatbaren dienst hebben bewezen. Naar het Vad. verneemt, is in Den het bericht ontvangen, dat luit. Ass"'D militair attaché bij het Boerenleg"1"' ^0 Kaapstad is aangekomen. Hij verg0*0^, zijn gewonden collega, luit. Nix, daar'10 fit1 Te Leiden is een aanvang gemaak' de werkzaamheden tot inrichting vaC Van der Werffpark als feestterrein v°° [e( in Juni daar te houden lustrumfeest"" eere van het 325 jarig bestaan der L®1 Universiteit. gtsjj" De loonbeweging onder de bakk® g zeilen te Amsterdam is op eene wwkst® uitgeloopen. pt> In den Zomerschouwburg der ge^r' fit' Lier werd Zondag de beslissend" gn gadering der bakkersgezellen, g0^ waarmede de gansche middag gemo"1 Ongeveer 4200 bakkersgezellen bo*"" •t'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2