Boeren er eenigen tijd (geleden druk bezig waren in de Biggarsbergen kanonnen op te stellen. Om Mafeking. Van Mafeking wordt te Pretoria gemeld, dat een troep gewapende Kaffers den 5n 's avonds uit Mafeking door de liniën der burgers wist heen te komen. Zij werden echter achtervolgd en in een boschje om singeld. Eerst werden zij met een Maxim Nordenfeld beschotendaarna liepen de Boeren op hun stelling storm. Van de Kaffers die met verwoedheid vochten, wer den er 31 gedood. Lady Sarah Wilson, de correspondente der Daily Mail te Mafeking, meldde, den 28n Maart, dat het beleg nog even krachtig werd voortgezet, ofschoon de Boeren uit de steenbakkerijen verdreven waren. Te Mafeking scheen men te weten van Plumer's nieuwe nederlaag, maar men hechtte weinig aan Plumer's pogingen tot ontzet, omdat zelfs Piumer en Baden-Powell vereenigd weinig zouden kunnen uitrichten. Volgens een vertraagd telegram uit Boelawajo, d.d. 3 April, is Plumer den 31n Maart tusschen Ramathlabama en Mafeking met de Boeren slaags geweest. Toen hij om drie uur 's middags op onge veer 10 K.M. van Mafeking was gekomen verschenen de Boeren in grooten getale. Om te voorkomen dat zij hem aan weers kanten omtrokken, moest hij langzamer hand op Ramathlabama en vervolgens op zijn operatiebasis terugtrekken. Het ge vecht duurde tot 's avonds zes ure. De terugtocht werd goed volvoerd. Op Sint Helena. Daily Mail verneemt van St. Helena dat de Boeren-krijgsgevangenen aldaar zullen worden gehuisvest in een kamp, omringd door ijzerdraad-versperring. Generaal Cronjé zal vermoedelijk zijn intrek nemen in de woning vao den gouverneur. Volgens draadbericht uit St. Helena, in dato 10 dezer, zijn de Boeren-gevangenen daar reeds aangekomen. «Zij hebben zich goed gedragen. Waarschijnlijk landen zij morgen". Het Boerengezantjschap. Een draadbericht uit Napels meldt, dat het Boerengezantschap bestaande uit Fischer, Wolmarans en Wessel te Napels is aangekomen aan boord van de Kaiser. Zij werden ontvangen door dr. Muller, vertegenwoordiger van den Vrijstaat en Van Boeschoten, secretaris van het Tracs- vaalsche gezantschap te Brussel. Het driemanschap zal daar eenige dagen blijven. Dr. Leyds is uit Brussel naar Napels vertrokken om het Boeren-gezantschap te ontmoeten. Het driemanschap heeft hem verzocht daar te komen, om samen te regelen hoe zich tot de mogendheden te wenden. De Corriere d' Italia heeft een inter view met Fischer gehad. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat Lord Roberts nooit in Pretoria zal komen en veroordeelde de aantijging dat de aanslag op den prins van Wales een gevolg was van een campagne van Dr. Leyds. Wat kwaad heeft Hij gedaan? Ik zie niets in hem, dat den dood schuldig is," sprak Pilatus andermaal. Doch het volk bulderde «Kruisig hem 1 Geef ons Barabbas 1" En Barabbas werd losgelaten en Jezus werd gegeeseld, en r.adat de landvoogd nogmaals eene poging had gedaan om het volk te vermurwen, deed hij water brengen, wiesch zijn handen ten aanschouwe van het volk en zeide «Ik ben onschuldig aan het bloed van dezen rechtvaardige." En het volk tierde«Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen 1" En de lafhartige landvoogd boog het hoofd voor de samenzweerders, die den dood van Christus bezworen hadden en voor het opgeruide volk. En de recht vaardige, in wien geen schuld gevonden was, werd aan zijn vervolgers overgeleverd en Barabbas, de dief, de oproermaker, was vrij. {Wordt vervolgd In den vreemde. De Fransche ministerraad heeft den mi nister van buitenlandsche zaken Delcassé gemachtigd het antwoord te weigeren op de vraag van Berry aangaande het vervoer van Engelsche troepen over Beira. Na de weigering van den minister van binnenlandsche zaken om de vraag van Berry over de toestemming die Portugal voor het landen van Engelsche troepen en oorlogsmateriaal te Beira gegeven heeft, te aanvaarden, heeft de afgevaardigde Castelin besloten heden bij den aanvang van de vergadering der Kamer het verzoek in te dienen om een interpellatie te mogen houden. In de Muziekacademie te Philadelphia is eergisteren een groote bijeenkomst van schooljongens gehouden voor de Boeren. Webster Davis was onder de sprekers. Een knaap werd uitgekozen om een adres, onderteekend door 22000 schooljongens, die de Boeren geluk wenschen, zelf aan presi dent Kruger te gaan brengen. De Ind Beige verneemt uit Kopenhagen, dat de onderhandelingen over den verkoop der Deensche Antillen aan de Ver. Staten zijn afgebroken, en dat het geheele plan is op gegeven. Koningin Victoria in Ierland. 't Was Zondag voor de Britsche souve- reine een waarlijk blijde dag te Dublin. Meer dan dertig duizend kinderen defileerden voor de Koningin alleen uit het afgelegen graaf schap Limerick, waren reeds meer dan 2600 kleinen naar de hoofdstad gekomen. Nooit heeft wellicht koningin Victoria zich meer verblijd over eene hulde, 't Waren kinderen uit alle verschillende gezindten en hunne ouders begeleidden ze. Het «Groene Erin", welks zonen zich van alle hulde aan Engeland's souvereine onthouden, heeft der hoogbejaarde vorstin toch een zonnigen dag willen bezorgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 April 1900. Daar de schrijver van het ingezonden stuk in de Schied. Gt. getiteld «De Zieke- kamer" en geteekend E., er niet toe heeft kunnen besluiten, zijn schrijven van zoo algemeen belang in de beide Schiedamsche dagbladen te plaatsen, zooals te doen hier ongeveer gebruikelijk is, noch er toe is kunnen komen, ook de redactie dezer courant tot zijne bijeenkomst uit te noo- digen, ontleenen wij aan de Schied. Ct. van 11 dezer het volgend verslag Gisteren avond had deze bijeenkomst in «Musis Sacrum" plaats. De schrijver van het ingezonden stuk bleek te zijn de heer Louis L. van Emden; aan diens oproeping hadden een twintigtal ingezetenen gehoor gegeven. Üe heer Van Emden, de vergadering ope nend, wijst er op, hoe het doel dat hij zich stelde, het propageeren in het algemeen voor Schiedam, meer is besproken, doch dat het nimmer tot daden is gekomen. Echter is het voor een betere toekomst van Schiedam noodig, dat er wat gedaan wordt. Daartoe is behoefte aan geld in de eerste plaats en wel vrij veel. Spr. stelt zich voor een aan deelenkapitaal van f 20.000 te formeeren in 400 aandeelen van f 50 waarvan men jaarlijks slechts Vs» °I 12.50 heeft te storten, zoodat de 150 over 20 jaar worden verdeeld. Het doel is handelslui te trekken, geen rente niers of reizigers. De heer De Groot merkt op, dat men wel zal doen eerst een werkplan op te maken, daarna kan men de finantieele zijde van het vraagstuk bezien en of f1000 's jaars ge noeg is. Hem wordt geantwoord, dat als de f 1000, wat waarschijnlijk is, niet genoeg is, dat men uit andere bronnen geld zal trachten te maken, b.v. uit bemiddeling bij verkoop van huizenhieruit zou men de kosten kunnen betalen, benoodigd voor het reclame maken voor Schiedam. Hierop wordt van verschillende zijden de wenschelijkheid besproken om reglementen van correspondeerende vereenigingen aan te vragen en om zich te voorzien van de mede werking van het gemeentebestuur. Ook wordt uitvoerig behandeld de vraag hoe aan geld te komen, iets wat ook bij de voorloopige werkzaamheden een vereischte is. Om een en ander in het reine te brengen met het oog op eene volgende, meer uitge breide vergadering, besluit men eene com missie ad hoe te benoemen, die volmacht krijgt om naar bevind van zaken te handelen. Tot leden dezer commissie worden door de vergadering gekozen de heeren M. C. M. de Groot, L. L. van Emden, A. Zoetmulder, A. Cool en H. J. Jansen, terwijl de gekozenen, die verklaren de op hen uitgebrachte benoe ming te aanvaarden, den heer M. C. M. de Groot als voorzitter aanwijzen. Hier ter stede stelt men pogingen in het werk om te komen tot de vorming van een winkeliersvereniging. Reeds hebben zich ruim 25 winkeliers bereid verklaard tot een dergelijke vereeniging toe te treden. Binnenkort zullen alle Schiedamsche win keliers per advertentie tot een algemeene vergadering worden uitgenoodigd. (S. Cl.) BONENLAND. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, dr. Alphons Rogmans, den bekenden tandarts te Amsterdam, te benoemen tot ridder der orde van den H. Gregorius den Groote. Een gelijke onderscheiding is verleend aan den heer H. J. Dupont Senior te Rotterdam, lid van den bijzonderen raad der St. Vincentius-vereeniging en president der conferentie van O. L. Vrouw aldaar. De stalmeester var. H. M. de Koningin, baron Bentinck, heeft eergisteren, namens H. M., aan het militair hospitaal belang stellend inlichtingen gevraagd omtrent den toestand van den wachtmeester der veld artillerie, die Zondag bij het vallen der paarden van het Koninklijk rijtuig in de Veenestraat een slag met den poot van een dier paarden ontving. Bij de onthulling van het Frans Hals standbeeld te Haarlem komt H. M. de Koningin met groot gevolg. H. M. neemt vermoedelijk plaats op de groote trap van het stadhuis onder een baldakijn, terwijl zij ook het gebouw zal bezoeken. De deelneming aan het défilé is zeer talrijk. Een afzonderlijke commissie is daar voor reeds gevormd. De Minister van Buitenlandsche Zaken verleent deze week geen audiëntie. De minister van Waterstaat heeft door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, aan de burgemeesters-strand vonders medegedeeld, dat de nagenoemde staten, hetzij krachtens rechtstreeksch be ding, hetzij middelijk krachtens het beding van behandeling op den voet der meest begunstigde natie, het recht hebben, dat het beheer van de op de Nederlandsche kust gestrande schepen aan hunne consu laire ambtenaren zal worden overgelaten België, Columbia, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Italia, Liberia, Ma- rocco, Mexico. V. S. van Amerika, Oosten rijk, Perzië, Portugal, Rumenië, Rusland, Siam en Spanje. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden medegedeeld, dat het zijn voornemen is de Kamer tegen 8 Mei bijeen te roepen tot hervatting der werkzaamheden. Leerplicht. De Katholieke Groninger deelt mede, dat mr. Kolkman op het telegram van hulde, hem wegens zijn houding in zake leerplicht door de Katholieke studenten- vereeniging Albertus Magnns te Groningen toegezonden, telegrafisch het volgende ant woord stuurde: «Oprechten dank. Het ver heugt mjj, eens van zin te zijn met het beste deel der Katholieke jongelingschap". In het Nijmeegsche Kruisverbond werd met algemeene stemmen deze motie aan genomen «De afdeeling Nijmegen van «Het Kruisverbond", vergaderd op 8 April 'n het gebouw van den Nijm. R. K. Volk®" bond brengt hulde aan dr. Schaepman en mr. Kolkman voor hunne houding inzake leerplicht". Terecht wraakt 't de Gelderlander, dat een vereeniging als het Kruisverbond z|C met politiek bemoeit. Uit Washington wordt geseind, dat de president der Vereenigde Staten de bepa' lingen der Vredesconferentie in zake de arbitrage en voor het gebruik van oorlog" wapenen heeft geratifieerd. In een vergadering van het hoofdbestuur van de vereeniging «Volksweerbaarheid werd medegedeeld, dat het aantal afdee" lingen tot 52 was gestegen en de prop3' ganda in den lande werd voortgezet, en nog met 120 plaatsen in correspondent!" was getreden omtrent het oprichten va° atdeelingen. Nederland en Zuid-Afrika. Bij het hoofdcomité van het Ned. Roo<I® Kruis is gisteren uit Antwerpen eene zending koffie ontvangen ter waarde van f 500. P® koffie is ter verzending per eerste gelegeu* heid naar Zuid-Afrika verpakt in blikkeu busjes van één kilogram. De penningmeester derNederlandsch Zuid* Atrikaansche Vereeniging heeft heden van het Tranvaal-comité te Batavia nog f 10,0^ ontvangen. De vorige bijdrage was va" f75,000. Onder de krijgsgevangen, door de Ën" gelschen bij Paardeberg gemaakt, behooren, blijkens de eerste officieele lijst in Land van 20 Maart jl.welke lijst namen bevat, ook de Hollandsche onder- wijzers, de heeren H. Meester, hoofd eeneJ school te Buysfontein bij Klerksdorp, en Wechgelaar, hoofd eener Staatsschool, te° deele met Engelsch medium, te Klerksdorp' Beiden zijn hoofden van gezinnen. Met hen is ook krijgsgevangene 1(1 Simonsbaai de heer J. Kat, vroeger onder* wijzer te Amsterdam, thans te Schweiz®r' Reneke. Door een zeventiental vereenigingen ta Haarlem is besloten aan de Meibeweg'0^ deel te nemen. Hieronder zijn er d>® vroeger nooit medededen, doch die dit wel doen omdat de leuze niet langer 1 zijn de achturige arbeidsdag, doch ort> nu het doel zal wezen een feestdag houden ter verbroedering in verband 1(16 verkorten arbeidsduur. In zake de werkstakende schilder» Amsterdam wordt gemeld, dat met tegen 150 stemmen besloten is, het 1°°^ comité volmacht te geven om me' patroons te onderhandelen, zonder een definitief besluit te mogen nemen- p achtte het wenschelijk niet met den «lS van 22 cent aan te komen, doch met d van 23 cent. Mochten de patroons hij oude loon van 20 cent willen blijven, moest de algemeene werkstaking ^ot geproclameerd. Aan de Amstel-Suikerraffinaderij h» .p eergisteren de losse werklieden, een h getal, het werk gestaakt, aange'zie" directie weigerde te voldoen aan het ver om het loon, in aansluiting met dat °P - Wester-Suikerfabriek, te brengen van 20 cent per uur. Gisteren hadden de sta weder den arbeid hervat, na de toezeg^ te hebben ontvangen, dat aan hun zal worden voldaan. Kolenrervoer. \p Zooals wij vroeger hebben gemeld, Duitschland het denkbeeld geopperd, otS>^p gedeeltelijke voorziening in de behoe*1® 0p kolen in dat Rijk, de speciale tari«tf® te heffen welke voor den uitvoer va° ^ep in de laatste jaren achtereenvolgens ingevoerd. ji' In den Rijks- en Landddag V®'.j^p' middel door woordvoerders der verse '/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2