GEMEtfOD XIEIVYS. Burgerlijke StaiiüT Scheepvaart. lianüclsnerienten. f Mei Hame. P- April Laatste Berichten. Kerknieuws. iieursoericht van *V« Amsterdam' 21 April- 79 V, 818/., 241/4 361/w 693/4 9911/id 401/a HV» Bij den Minister van Marine kwamen gisteren op audiëntie de Schout bij-Nacht P. Zegers Veeckens, aan wien de betrekking van directeur en commandant der Marine te Amsterdam is opgedragen en de tot Schout-bij-nacht bevorderde kapt. ter zee W. J. p. Waning, benoemd directeur en commandant der Marine te Hellevoetsluis. Op Hr. Ms. pastserdekschip Friesland, gestationneerd te Delagoa-baai, doen zich veel gevallen van berri-berri voor. Een officier en een machinist zijn overleden en een transport van 4 matrozen, aan die ziekte lijdende, is naar het vaderland getransporteerd een van dezen is op het reis overleden, de anderen zijn in het hospitaal te Hellevoetsluis opgenomen. Dezen deeien mede, dat weldra nog een transport berri-berri-iijders kad verwacht worden. Na den dood van luitenant Nix is het Nederlandsch-Indische leger bij de strijdende Boeren slechts door éen attaché, luitenant Asselbergs, vertegenwoordigd, terwijl het Nederlandsche leger is vertegenwoordigd door een kapitein en een luitenant. Indien wij goed ingelicht zijn, bestaat het voor nemen de open gevallen plaats weder te doen vervullen door een ander officier van het Indische leger. Reeds moeten zich solli citanten aangemeld hebben. Een 17-tal dienstdoende geestelijken uit het dekenaat Groenlo, onder leiding van pastoor Holtslag in conferentie vergaderd, hebben een telegram gezonden aan dr. Schaepman en mr. Kolkman, instemming betuigend met hun houding in zake.leerplicht. De Boeren-deputatie. Een berichtgever van de Tel. werd Dinsdag-morgen tot het Republikeinsch driemanschap toegelaten. Hij sprak er den heer Fischer. Met aandrang werd verklaardWij komen om waarheid te verspreiden, en vrede te bevorderen Hoe? Op deze zich vanzelf voordoende vraag werd eerlijk geantwoordWe kunnen u dienaangaande niet inlichten. We hebben onze instructiën, de toepassing daarvan hangt at van den loop der omstandigheden. Is uwe missie olficieel, en zoo ja, hoe is die dan te vereenigen met de taak van het gezantschap Onze zending is officieel. De presidenten hebben ons gekozen en afgevaardigd, zij is geheel onafhankelijk van het gezant schap. Dr. Leyds, die zjjn post waarneemt tot volkomen tevredenheid en hoogelijk gewaardeerd door de regeering, behoeft noch onze medewerking, noch onzen steun, maar het geval zou zich kunnen voordoen, dat de zending en het gezantschap te zamen hunne pogingen, besluiten, als anderszins, vereenigden in gemeenschappe lijke actie. Wij willen duidelijk maken en verbrei den overal waar men 't met weet, niet begrijpt of niet weten en niet begrypen wil, dat de republieken niet den oorlog willen of wilden, dat zij in October met meer en niet beter tot den krijg gereed waren dan in Mei of nog vroeger te voren; dat zij strijden, gedwongen en dat zij zuilen strijden zoolang men haar dwingt zich te te verdedigen, reik halzend naar het oogenblik van den vrede. Toen een ons opgedrongen veroverings oorlog, door imperialisme gevoed, door het geld van Rhodes aangewakkerd, staan wij op het zuivere standpunt van verdediging, niets meer en niets minder. Wanneer wij deze waarheden en deze bedoelingen ingang kunnen doen vinden daar, waar 't meest effect is te verwachten, wanneer men zal begrijpen dat wij onze onafhankelijkheid niet zuilen prijsgeven, dan is misschien al veel gewonnen, om te komen tot het hoofddoel van onze zending. De consul-generaal van de Zuid-Afrikaan- sche republiek te Amsterdam, de heer Snethiage, was eergister-avond de tafelgast van de leden van het Zuid-Afrikaansche buitengewone gezantschap. Van de geheeie deputatie met dr. Leyds en Muller is gisteren-ochtend in de serre van het Hotel des Indes een fotografische groep genomen. Dr. A. Kuyper had gisteren een onderhoud met de Zuid-Afrikaansche afgezanten. De heer en mevrouw Fischer, en de heeren Wessels en Wolmarans verschenen gisteren op een middag-receptie bij den minister van buitenlandsche zaken, den heer de Beaufort. Vermoedelijk blijft het gezantschap nog tot Dinsdag of Woensdag in Den Haag. De rector-magnificus van de Leidsche universiteit zal met een der andere hoog leeraren morgen door de Boerendeputatie worden ontvangen. De ^Senaat van het Leidsche studenten corps heeft telegrafisch aan de deputatie eene warme sympathiebetuiging gezonden. Ook de senaat van het Utrechtsche stu dentencorps heeft een sympathiek schrij ven gezonden. J De overbrenging vanlmt beheer van het Haagsche Boseh van het Departement van Financiën naar de landbouw-afdeeling van het Ministerie van Binnenl. Zaken is zeer voordeelig geweest aan het onderhoud en de verfraaiing van deze wandelplaats der residentie. De beplante gedeelten langs de meest bezochte wandelpaden zijn meer aangevuld en voorzien van ijzerdraad, een bescherming, die ook geplaatst is langs de grasperken en boorden aan het Bezuidenhout, De grasglooiing is er op twee punten versierd met een groep lange planten en aan den kant hangen hier en daar kleine wilgen over het water. De door afbraak van de bekende tentjes vrijgekomen grond langs het Malieveld is effen gemaakt, met graszoden omlijst en aan de afgeronde hoeken tusschen de loop paden beplant met jonge dennen. Ook het rijtuigverkeer door het Bosch wordt meer en meer vergemakkelijkt, thans door verlenging van den straatweg midden door het Bosch tot aan de Laan van Nieuw Uost-lndië. naar België brengt, wordt op dien datum een detachement van hoofd-er. andere conducteurs te Rozendaal geplaatst, benevens machinisten en stokers. Er zullen twee locomotieven bij het materieel worden gevoegd. In de eergisteren-middag gehouden vergadering van de Kamer van Kooph. te Arnhem deelde de voorzitter mede, dat bij hem van de zijde van het gemeentebestuur officieel bericht is ingekomen, dat een onderzoek wordt ingesteld of het leggen van een vaste" brug over den Rijn bij de stad mogelijk is. Branden. In de Haagsche vernikkelfabriek van den heer Van H., in de Bonistraat, is gisteren namiddag een vrij hevige binnenbrand ont staan. De branweer die met stralen op de waterleiding werkte, was 't vuur spoedig meester. Donderdag-avond tegen zes uur brak in de Keizerstraat te Zomeren brand uit in de boederij, bewoond door H. B. Het gebouw stond spoedig in vollen gloed. Aan blusschen was geen denken. De inboedel en een gedeelte van het vee verbrandde. Niets is verzekerd. De brand is gesticht door kinderen die met vuur speelden. De zeereerw. heer Sevriens, deken van St. Servaas, droeg de H. Mis op, terwijl d« weleerw. zeergel. heer Schrijnen, directeur van het Bisschoppelijk College te Roermondi de lijkrede hield. De overleden pastoor stichtte een drietal Congregaties, deed veel voor den bloei de' scholen en voor den tooi der kerk van O. L. Vrouw en legde den grondslag voor een kerkelijk historisch archief. had te Rome een gehcinn Z. H. de Paus hi®| Donderdag consistorie Gisteren werd te 's-Gravenhage de eerste vergadering gehouden van den »Nationalen Vrouwenraad". De presidente mevrouw de donair. Kierck Van Hogendorp deelde mede, dat zich thans 30 vereeningen bij den Raad hebben aangesloten en gisteren nog de dienstboden-vakvereeniging te Rotterdam zijn toegetreden. Zij sprak voorts hare afkeu ring uit over het voorgenomen plan om te Londen eene tentoonstelling van schoone vrouwen te houden. In behandeling kwamen voorstellen tot het zenden van adressen a. aan de Tweede Kamer tot wijziging der wet op de Kamers van Arbeid, en zulks naar aanleiding van de weigering om mej. Roosje Vos te Amsterdam tot lid van de Kamer van Arbeid toe te laten. Er verklaar den zien 18 vereenigingen vóór en 4 tegen dit voorstel, terwijl 2 vereenigingen zich buiten stemming hielden. Op 19 Maart is een arbeider, gaande over het Kennemerplein te Haarlem,door een boom die omwaaide, zoodanig gewond, dat hij eenige weken lang met kon arbeiden. Daarom wendde hy zich tot den Raad, om hem uit de gemeentekas het geleden loonverlies te vergoeden. B. en W., hierop repliceerende, betreuren het dat de man nadeel heeft ge leden, doch voordeelen toestaan van zijn verzoek een eerste stap op eten weg, die voor de toekomst bedenkelijk kan zijn, waarom zij voorstellen op het verzoek af wijzend te beschikken. Naar het Hblad verneemt, heeft de directeur-generaal der posterijen en telegra fie besloten, met ingang van 1 Jan. a. s. het postvervoer tusschen Amsterdam en Leiden, hetwelk nu per paard en rijtuig geschiedt, per automobiel te doen uitvoeren. De boerenzoon Jan Van Vliet te Hazers- woude bemerkte op het dak van een varkensschuur eenige ratten, waavan hij er spoedig één te pakken had en vermorzelde. Bij nader onderzoek vond hij op die plaats 6 nesten, die een totaal van48jon^e ratten herbergden 1 Met behulp van een kat werd het ongedierte uitgeroeid, maar de ouden maakten zich tijdig uit de voeten. Donderdag-avond, een paar minuten voor tienen werden de wandelaars in deKalver- straat en op het Rokin te Amsterdam, opgeschrikt door een geweldigen slag. Het bleek dat uit de derde verdieping van het perceel Kalverstraat hoek Gapersteeo- waarin de winkel der firma Mtele Co', is gevestigd, aan de steegzijde een dame was gevallen, die terecht kwam op een daglichtreflector, welke geheel verbrijzeld werd, en daarna op straat. Het bleek te zijn mevrouw J. Oudshoorn, de echtgenoote van den eersten bediende der firma, die in het perceel woont. De dood trad onmid delijk in. In de Nieuwstraat te 's-Gravenhage had gisteren-middag een ernstig ongeval plaats. Een verver, die op de bovenste sporten van een ladder aan een huisgevel stond te werken stortte neer op de straat, doordien een voorbijkomendrijtuigtegen de ladder aanreed. In hoogst bedenkelijken toestand werd de man door de politie per raderbaar naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Dinsdag-middag wilde te Dordrecht een roeiboot, bemand met 1 luitenant, 1 korpo raal en 2 manschappen van het korps pontonniers, door de westelijke opening van de spoorbrug zeilen, toen tegelijkertijd een sleepboot, die twee schepen naast elkaar sleepte, ook door die brugopening kwam. De roeiboot kwam in aanvaring met de sleepboot, tengevolge waarvan de mast der roeiboot brak en deze omkantelde. De opvarenden geraakten te water, doch kon den zich zwemmende redden en dan wal bereiken. (.uusiswrie piaats. L. hl. de Paus hie|u daarbij een allocutie over de aanstaand® canonisatie van de gelukzaligen Dela Salie en Rita da Casca en preconiseerde verscheiden bisschoppen. Daarna werd een openbaar consistoire gehouden, waarbij het corp® diplomatique en tal van prelaten aanwelf? waren. De H. Vader verheugt zich in de beste gezondheid, Geboren: 18 April. Daniel, zoon van C. H. Schwagermann en G. van Katwijk» Polderstraat. 19. Antonius Johannes» zoon van J. Rijkuiter en M. E. Bernard, Hoogstraat, 21. Zacharius Hendrikus, zoon van P. M. Schikhot en M. S. C. Ferree, Verbrande Erven. Newcastle, 20 April. Vertrokkens.s< Chipchase, met steenkolen, naar Schiedam» BEURS VAN SCHIEDAM. 21 April 1900. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 21 April. Moutwijn f 71/s. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering c D. F. W. Prins Stemming: flauw. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8. Jenever f 12. Amst. proef f 13r/g. Spiritus: f14 a fl4ys. Spoeling: f 1.60. Berlijn. Spiritus in loco Parijs. ho88«, P» April I Mei/Jun Nu met 1 Mei de Hollandsche Spoor hare treinen zonder tusschenkomst van de Staatsspoor van Amsterdam via Den Haag WÖ v®memen, dat de voordrachtenavond van de Muziekschool op Maandag 30 April zal gegeven worden. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder vergezelden heden-middag tot aan den tre.n den prins en de prinses van Bentheim, die ten 12 u. 9 min. wederom uit d®n Baag naar Bentheim terugkeerden. Ook de Duitsche gezant, graaf de Pourtalès, was bij het vertrek der Bentheims tegen woordig. H?t vooraemen bestaat de Eerste Kamer der Staten-Generaal tegen 28 Mei bijeen te roepen ter behandeling van de Ongevallenwet, welke gerekend wordt op gemelden datum in staat van wijzen te zullen zijn. J Woensdag had te Maastricht de plechtige uitvaart piaats voor den weleerw. heer n. in. daffmans, in leven pastoor der O. L. Vr. parochie. De kerk was in rouwgewaad en met honderden geloovigen gevuld. ■20 Apr 49.60 14.30 14.25 18.374 18.37i (a 19 April. 20 April. 47. 463/8. 21 Apr- 49.50 14.40 14.25 18.37* 18.37* New-York. Mai's Amsterdam. April. Rogge op lev. traag; per Me' f 133; per Oct. f 130, 129. 21 April. Rogge op lev. weinig verand. i per Mei f 133, 132 per Oct. 1129, 130. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uuT 20 April. 2.88 cM. 21 April. 2.83 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.11^ Disc. 4 pCt. Parijs j -48.10 31 Antwerp. -47.95 4 Per Telefoon. 21/* Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal Buitenl. Spanje 7 China Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink, Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 903/4 126 235 230 137 76 703/4 27 21V» 3611/1» 681/» 12 57»/« 231/4 28»A 387/« 41/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6