der tulpen èen aangename afleiding. »De king of the Yellow's, goudgeel wordt vooral bewonderd, zoo ook de »Roi des Beiges", donkerrood »La Pérouse" porcelein, blauw, en vEperance" purperrood. Het is op het oogenblik het drukst be zocht plekje, een verrukkelijk kijkje voor de oogen en niet minder geurig en stree- lend voor den neus. Jammer is het ze niet lang duren, doch dan komt de beurt aan de rozenteelders, die links van het Troca- dero druk aan 't planten zijn en niet min der aan de liefhebbers zullen te genieten geven. Fidklius Parijs, 7—26 April 1900. A.LGKJMEK> overzicht. 28 April 1900. De oorlog in Zuid-Afrika. Van het oorlogsterrein. De berichten van het oorlogsterrein die eenig werkelijk belangwekkend nieuws brengen, zijn met een lichtje te zoekenj De Londensche bladen verhalen ook zeer weinig bijzonderheden omtrent de bezetting van Dewetsdorp en de opheffing der be legering van Wepener. Het feit dat de Boeren opnieuw erin geslaagd zijn aan lord Roberts te ontsnappen, geeft aan sommige aanleiding tot bittere opmerkingen. Dat de cavalerie van French of de artillerie er in slagen zal den vijand te achtervolgen, dat het aan Hamilton gelukken zal zijn terug tocht af te snijden bij Tabanchu, wordt ondanks alle berichten van Roberts over aprachtig uitgevoerde" omtrekkende bewe- bewegingen als een ijdele hoop beschouwd. Daily Mail en Daily Telegraph vestigen veei meer hun aandacht op de blijkbaar zeer ongunstige positie der divisie Methuen in het Westen, die, zooals men weet, bij haar opmarsch op Vrijstaatsch gebied door de Boeren van Boshof is teruggeworpen. De Times wijt het fiasco van Roberts aan het ^onbegrijpelijk talmen van de generaals Brabant en Hart, waardoor, naar de Köln. Ztg. opmerkt, het den Boeren vermoedelijk gelukt is in het Zuid-Oosten van den Vrij staat, uit de voorraadschuren var. 't land, den nog niet binnengehaaiden oogst te verza melen en achter de dekkingsketen hunner troepen naar het noorden in veiligheid te brengen. Met belangstelling mag men be richt verwachten uit Tabanchu, dat Woens dag nog door de Boeren bezet werd ge houden en waar zij eergisteren of gisteren krachtigen tegenstand zouden bieden aan de brigades der generaals Rundley en Smith Dorrien, al naar gelang de terugtrekkende Boerenmacht daar reeds was gepasseerd of nog moest voorbijkomen. Volgens draadbericht uit Dewetsdorp verklaart generaal Pole Carew den veestapel en paarden verbeurd van alle boeren, die hun eed om zich eenzijdig te houden, ge schonden hebben. Roberts seint in dato 27 dezer uit Bloemfontein French bereikte Tabanchu van ochtend met cavalerie en vereenigde zich daar met Hamilton en Smith Dorrien's brigade. De vijand hield nog den oostelijken uitgang van het 'dorp bezet, waajvan French en Hamilton hen gingen verdrijven. Rundie stond eergisteren-avond 13 kilometer ten zuiden van Tabanchu. »Een patrouille uit Bethulië ontmoette den 25n een troep Boeren op den weg naar Smithfield en verloor een doode en drie gevangenen. »De Yeomanry onder Brabazon heeft een verkenning gedaan naar Wepener en is van ochtend in Dewetsdorp teruggekeerd- In dato 26 dezer wordt dit Elandslaagte geseind De Boeren hebben gisteren-avond een nieuw kanon opgesteld op de hoogten tegenover het Engelsche front. Drie kanon nen bestrijken thans de stelling van de Engelschen hier. De Boeren vertrouwen, dat de Engelsche kanonnen de hunne niet kunnen raken, omdat zij in goed gemaakte schansen staan. Inboorlingen melden, dat de Boeren der. Biggarsbergen zijn afgekomen om hen, die hier zijn te versterken. Aan de Daily Telegraph wordt uit Kimberley geseind van den 26stenEr komen eiken dag afdeelingen van de divisie van generaal Hunter uit Natal aan. Methuen is nog te Boshof, waar de Boeren hem het hoofd bieden. Er zijn Boeren gezien bij Frankfort, halverwege Boshof en Kimberley, maar de verbindingslijn is niet afgesneden. De Times verneemt uit Mafeking, Basoe- toeland, dat de terugtocht van de Boeren van Jammersberg zonder overhaasting is uitgevoerd. De eenige vrees die het ingesloten Engelsche kamp koesterde, was dat zijn schietvoorraad uitgeput zou raken, maar de Boeren waren er minder zuinig mee. Verspreide berichten. Aan de Times werd in dato 26 dezer uit Louren^o Marquez geseind, dat onder de reizigers van de Gironde een honderdtal Fransche werklieden zijn van de Creusot- werken. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Pretoria lijdt het geen twijfel of de ontploffing in Begbiegieterij te Johan nesburg moet aan opzet toegeschreven worden. Een tunnel, onder de straat gegra ven, verbond het gebouw waarin de ont ploffing aankwam met de huizen aan den overkant. De kracht van de ontploffing was zoo groot dat de Transvaalsche regeering gelooft op grond van een onderzoek dat er 800 pond nitro-glycerine voor gebezigd zijn. De slachtoffers zijn meerendeels Italianen. De gieterij zal weer binnen twee weken werken. Te Lourenfo Marquez gelooft men dat het gebeurde de uitzetting van de nog overblijvende Engelschen zal verhaasten en vermoedelijk ten gevolge zal hebben dat de Boeren zich wreken op de mijnen van den Rand. Volgens draadbericht uit St. Helena is de tweede afdeeling krijsgevangen Boeren aldaar gisteren-ochtend aan wal gezet. Twintig gevangenen liggen in het gasthuis waarvan er negen mazelen hebben. Maandag zijn er twee gestorven aan longontsteking en tyfus. Dezen zijn den volgenden dag met militaire eerbewijzen begraven. De Deensche koning heeft het ontslag van het ministerie Horning aangenomen en een nieuw kabinet benoemd uit de rechterzij. Voorzitter en minister van buitenlandsche zaken wordt Schested, ondervoorzitter van het Landstingde overige ministers 2ijn prof. Goos, justitie baron Juel Ryssensten, openbare werken; directeur Friis, landbouw prof. W. Scharling, financiënkapitein- iuitenant Middelbon, marine proost Bierre, eeredienst en onderwijs. Uit het vorige kabinet blijven aanSchnack, oorlogen Bramsen, binnenlandsche zaken. Gelijk men verwachtte, nam de begrooting- commissie van den Duitschen Rijksdag gis teren het bemiddelend voorstel van het Centrum betreffende het vlootontwerp aan. Volgens dat voorstel worden alle gevraagde linieschepen enz. toegestaan, terwijl de aanbouw van de kleine kruisers voor den dienst in vreemde wateren voorloopig wordt uitgesteld. Daar nu de regeering zelf pas in 1906 aan die kruisers dacht te beginnen> en door het bespoedigen van der. aanbouw van linieschepen de oude maar nog bruik bare oorlogsschepen beschikbaar komen voor de stations in vreemde wateren, is de kern van het vlootontwerp volgens den wensch van de regeering geredde kruisers voor de vreemde wateren worden toegestaan als de regeering een nieuw vlootontwerp indient. Tegen de schikking stemden alleen de sociaal-democraten, de vrijzinnige volkspartij en de Polen. De reis tan den Shall. Den 5en April heeft de Shah van Perzië zijn hoofdstad Teheran reeds verlaten, ver gezeld door een bataljon infanterie, twee eskadrons kozakken en een batterij veld geschut. Den 27sten wordt hij eerst te Tahris verwacht, zoodat hij voor den afstand van 580 kilometer tusschen beide plaatsen drie weken zal noodig hebben. De tweede zoon Malek-Mensoer-Mirza zal den Shah tijdens zijn afwezigheid vervan gen. De Shah reist naar Contrexéville om daar een kuur van eenige weken mee te maken. Groote brand te Ottawa. Een groote brand brak eergisteren- ochtend uit in de oude voorstad Huil aan den overkant van de Ottawa rivier (Canada.) De kracht van de wind dreef de vlammen weldra over de rivier, nadat de geheele voorstad met talrijke gebouwen, zaagmolens en papierfabrieken in de asch was gelegd. Tweeduizend gezinnen zijn dakloos gemaakt. De vlammen tastten weldra geheele blokken huizen aan en verwoestten die, magazijnen, schuren met gezaagd hout en timmerwerven in het westelijk gedeelte van Ottawa werden een prooi der vlammen. Ook het station van den Canadian Pacific, onnoemlijke stapels gezaagd hout en het centraal station voor de electrische verlichting gingen in vlammen op, zoodat de straatlantaarns werden uit gedoofd. Het parlement, dat geen licht had, was genoodzaakt zijn zitting te verdagen tot Dinsdag. Montreal, Toronto en Hamilton zonden bluschmiddelen, masr 's avonds woedden de vlammen nog voort en dreigden geheel Ottawa in de asch te leggen. De bevolking van de stad kampeerde op de pleinen. Men zegt dat ettelijke menschen zijn omgekomen. De schutterij doet politie dienst. Volgens nader bericht uit Ottawa, is de brand gebluscht. Van de voorstad Huil staan alleen nog maar de kathedraal en twintig huizen overeind. De geheele westelijke wijk van Ottawa, die het handelscentrum is, is vernield met reusachtige houtloodsen, allerlei kantoren, gieterijen, de goederen kantoren van den Canadian Pacific spoorweg en vele huizen meest van de armste klassen. De schade wordt geschat op tien tot twaalf millioen dollars. Drie menschen zijn omgekomen. Velen hebben geen dak. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 April 1900. Cursus Hoofdakte. Door de plaatselijke commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs was reeds vroeger aangedrongen op de vestiging van een cursus ter opleiding voor de akte van hoofdonderwijzer. In October II. riep ook de afdeeling van den bond van Ned. onder wijzers de hulp der gemeente in ten behoeve van de stude voor de hoofdakte. Wanneer de wet het had veroorloofd zouden B. en W. aan het verleenen van subsidie de voorkeur hebben gegeven. Nu daartoe geen vrijheid bestaat, meenen zij dat de zaak van gemeentewege moet worden ter hand genomen, mits de waar deering van den cursus blijkt uit een vol doend aantal personen die hem volgen. Bestaat in deze gemeente een cursus voor de hoofdakte, dan zullen, naar B. en W. vertrouwen, zich te eerder goede krachten aanmelden om aan de scholen geplaatst te worden en zal menigmaal een mutatie in het onderwijzend personeel voorkomen worden. Wordt de cursus geregeld door een vol doend aantal personen gevolgd, dan oefent hij op de jongere onderwijzers bestendig een invloed ten goede uit. Bovendien zal de cursus niet alleen voor de openbare onderwijzers, maar ook voor die der bijzondere scholen toegangelijk zijn en kan aldus iets gedaan worden, dat buiten bezwaar van de gemeentekas tevens zal kunnen strekken ten nutte van het bijzonder onderwijs te dezer stede. Op deze gronden hebben zij gemeend, dat voor een inrichting als door de com missie van toezicht en de bond van Ned- Onderwijzers beoogd, een uitgaat van f 40^ gewettigd is. B. en W. hebben getracht een regeling te ontwerpen, waarbij de gemeente g®" waarborgd is, dat in geen geval meer dan f400 ten haren laste zal komen. Aan vaste toelagen moet betaald worden aan de leeraren 11 lesuren a f50, f550, aan den amanuensis f 40, den concierge f20, kleine kosten voor onder wijs in natuur- en scheikunde f40, totaal f650. De uitgaven zijn te verminderen ®et f250 bijdragen van 10 personen, die zich moeten hebben aangemeld voor de cursus wordt aangevangen. De veranderlijke belooningen der leeraren worden gedekt in de bijdragen die boven f250 worden geïnd. Het personeel, dat slechts tijdelijk wordt aangesteld, kan geen aanspraak maken op pensioen of wachtgeld. Aangezien het B. en W. voorkomt, dat een dergelijke regeling voor de gemeente geen bezwaar kan hebben, stellen zij ter vaststelling voor lo de verordening tot regeling van den cursus ter opleiding voor hoofdonderwijz®1" of hoofdonderwijzeres 2o de verordening tot heffing van bijdragen in de kosten van gezegden cursus 3o de verordening op de invordering dier bijdragen. Bij gunstig weder zal het Muziekkorps der d.d. Schutterij morgen (Zondag)middag 1 ure in de Plantage de eerste uitvoering geven. Zooals door achterstaande advertentie nader bevestigd wordt, zal de Voordrachten avond van de Muziekschool der afdeeling van Toonkunst a. s. Maandag-avond worden gegeven. Voor hen die in de vorderingen der leerlingen belang stellen, is de vereischte uitnoodiging tot deze soirée nog bij den heer W. A. Beukers alhier te verkrijg®0' Wij vestigen de aandacht van het publiek op achterstaande advertentie van de Ho"' IJz. Spoorwegmaatschappij, waarin de nader® regeling van het buurtverkeer wordt aan" gekondigd. Gisteren-middag is de 7-jarige C. Nier»30' wonende aan den Dam, al spelende aan d® Korte Haven te water geraakt. De knaap werd gelukkig spoedig g®re<* door den heer Van der Bruggen, die da*1" juist passeerde. Heden-middag halt drie is de 13-jar'g® Arie Visser, zoontje van den baas van d®° Aschstaal, al spelende onder een dompende0 aschwagen geraakt, waarbij hij een d®r beenen verwondde. De geneesheer Van der Sman heeft d® noodige hulp verleend. Daartoe uitgenoodigd door de Vereenig'0^ van den H. Vincentius te Rotterdam z3' Tilburgsche Liedertalel Souvenir des tagnards op Dinsdag 8 Mei bij gelegen0®1 der fancy-fair in de groote zaal van 3 Doelen een liefdadigheidsconcert geven- m. zal uitgevoerd worden Fritjofsag Max Bruch met medewerking van m®Ju Betsy Hol (alt) en den heer Hoes uit Utrecht. Een winkelierster te Vlaarding®0» t Wed. v. d. S., kwam eergisterenmiddag de onaangename ontdekking dat oageve^ f 50 uit hare toonbanklade verdwenen Als men weet dat er ruim f 1000 (onvoorzichtiig genoeg) mag zij nog jSl luk spreken dat zjj niet meer k^'J Arie Elshout, vroeger te Vlaarding®°^S) hier te lande bij de artillerie in ^'enstoJ.aal is tegenwoordig in den Transvaal kofP bij de artillerie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2