ScliMa MauÉior „ORPHEUS" Ingezonden. op gelegd, dat de Vereeniging geen particu liere maar gemeenschappelijke belangen zou te behartigen hebben. Ook de noodza kelijkheid voor de verbetering van de be staande industrie werkzaam te zijn, werd bepleit. Bijzonder werd opgemerkt, dat de Vereeniging, wilde zij met vrucht werkzaam zijn, over voldoende kapitaal zou moeten beschikken. Steun van financieele corpora tiën als de Nutspaarbank en de Crediet- vereeniging werd dan ook wenschelijk geacht, De Voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordende, constateerde, dat er geen eigenlijke oppositie was gevoerd. Waar ge zegd is, dat de Vereeniging zich moet hoeden particulierebelangen te behartigen, merkt spr op, dat het particulier belang hier gevoonlijk met het algemeen belang samengaat. Bij het bestaande verschil van gevoelen achtte de commissie het niet geraden, spoorweg verbinding in de statuten op te nemen. Bij den wensch dat de Vereeniging krachtig financineel zal gesteund worden, sluit zij zich geheel aan. Zeker moet ook het doel zijn, de bestaande industrie te verbeteren, maar waar de branderij-industrie niet meer goed is en waarschijnlijk niet meer goed zal wor den, daar moeten wij toch, zonder de oude uit 't oog te verliezen, naar nieuwe industriën uitzien. Vaststellend, dat bij niemand tegen de oprichting der Vereeniging bezwaar was gebleken, meende de Voorzitter na het sluiten der algemeene beschouwingen tot de be handeling van de verschillende artikelen der statuten te kunnen overgaan. Nadat de artt. 1 en 2, bepalend dat de Vereeniging is gevestigd te Schiedam en ten doel heeft Schiedams bloei te bevor deren, zonder opmerkingen waren vastge steld, gaf art. 3, uitmakend dat zij dit doel trachtte bereiken, met terzijdestelling van godsdienstige en politieke belangen, aan leiding tot eenig debat. Sommigen wilden, dat ook het ter zijde stellen van persoonlijke belangen hier zou ingevoegd worden, anderen achtten de betrokken woorden geheel over bodig, waar het vanzelf sprak dat de Ver eeniging zich van inmenging in de genoemde belangen moest onthouden. De vergadering erkende met de commissie de moeilijkheid om hier, waar de persoonlijke en algemeene belangen zoo nauw samengaan, het per soonlijk belang bepaald uit te sluiten en vereenigde zich ook met de gedachte dat het goed was het terzijde stellen van gods dienstige en partijbelangen nog eens uit drukkelijk te vermelden, zoodat de beiden betrokken voorstellen resp. tot inlassching en schrapping werden verworpen. De commissie nam over het voorstel om ook de herleving van de bestaande industrie te bevorderen, maar bleef inlassching van spoorwegverbinding in de statuten beslist ontraden. De voor steller nam er mede genoegen, die zaak in in een volgende vergadering te kunnen be spreken. Aangenomen werd de alinea om te bevorderen de vestiging in de gemeente van handels- en nijverheidsondernemingen en gegoede personen. Een voorstel om het vreemdelingenverkeer te bevorderen werd echter verworpen. Nadat een voorstel om de statuten, met zooveel beleid ontworpen, maar en bloc aan te nemen, op beslist ontraden van het be stuur buiten behandeling was gebleven, werd voortgegaan met de behandeling der artikelen. De bepaling in al. b van art. 3, »de belemmering voor die vestiging weg te nemen", werd zoo aangevuld, dat daarin ook van het bewerken van gunstige voor waarden voor de bestaande industriën sprake is en na het onveranderd vaststellen van c. »het alom bekend maken van de goede gelegenheid die Schiedam biedt voor zulke ondernemingen", vereenigde de commissie zich met het denkbeeld al. d. in wat rui meren zin vast te stellen, zoodat geschrapt wordt »voor vaste goederen en gelezen wordt de stichting van een inliehtingenkantoor Waar onveranderd werd vastgesteld, dat de Vereeniging zal bestaan uit leden-be gunstigers, die f10 jaarlijks en leden die jaarlijks f 2.50 bijdragen, werd na eenige discussie bepaald, dat werklieden kunnen lid worden tegen een betaling van minstens 50 ets. per jaar, de toepassing van deze bepaling verder aan het bestuur overlatend. Van eenige opmerkingen omtrent de toe treding tot en het verliezen van het lidmaat schap beioofde de commissie nota te nemen. De artikelen 6 en 7, handelende over de samenstelling van het bestuur, gaven nog tot enkele opmerkingen aanleiding. De commissie vereenigde zich met het denk beeld om in de al. van art. waarin van het ontslaan van een bestuurslid, door de ledenvergadering sprake is, de woorden »ten allen tijde" te schrappen. Een voorstel om aan het bestuur toe te voegen een com missie van controle vond geen steun in de ver gadering, maar de commissie was bereid over te nemen het denkbeeld om de rekening en verantwoording van het bestuur door een com missie te doen onderzoeken. Ook vereenigde zij zich met de gedachte dat jaarlijks voor 1 Mei verslag zou worden uitgebracht en met het voorstel om de vergadering waarin dat verslag zou behandeld worden, jaarlijks vóór 1 Juni te houden. Nadat de commisie nog tot eenige redactie wijzigingen gemachtigd was, stelde zij aan de orde de verkiezing van een definitief bestuur. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt reeds nu over te gaan, tot die verkiezing die slechts in een leden vergadering zou kunnen plaats hebben. De commissie verklaarde zich daarop beieidde zaken gaande te houden, de statuten defi nitief te redigeeren en de koninklijke goed keuring aan te vragen. Van achter uit de zaal kwam ten slotte de wensch dat waar de oade »Hoop" ver- dwijnt, de nieuwe hoop zal rijzen. Met de verzekering dat hij met dien hartewensch van hem die zoolang den ouden »Hoop" (molen) heeft beheerd, volkomen instemde en het niet beter kon zeggen, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Heden-nacht is voor de tweede maa] binnen weinige dagen een bezoek gebracht aan de branderij »De Gapert" aan de Westvest alhier. De bekende kastjes zijn blijkbaar nagezienmaar er is niets van waarde gevonden de meesterknecht, die zijn horloge vergeten had, heeft het nog gisteren-avond uit de branderij gehaald. Wij vestigen bijzonder de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de opening der St. Vincentius-tentoonstelling te Rot terdam wordt aangekondigd. De tentoon stelling, verrijkt met tal van fraaie en kostbare prijzen, is een bezoek dubbel waard. Zij loont alleszins de moeite van een uitstapje naar Rotterdam, dat door een kijkje op de tentoonstelling zeker in genot zal winnen. wijzen, die in staat en bereid zou zyn ter I plaatse, d. i. in Firenzuola d'Arda (een klein dorp niet ver van Florence), te bestudeeren wat gedaan zou kunnen worden en aan te geven, op welke wijze de wenschen van den industrieel het best zou kunnen worden vervuld. Dr. Eringaard heeft nu die taak op zich genomen. In ons land bevinden zich verscheiden fabrieken voor scheeps- en werktuigbouw» waarin, zooals vanzelf spreekt, een massa staal verbruikt wordt. Dit werd tot nog toe voornamelijk uit Duitschland en Engeland betrokken. Dit heeft eenige personen doen besluiten, naar middelen om te zien, deze grondstof in het moederland zelf te ver vaardigen en zoo zullen wij dan eerstdaags in Rotterdam een staalgieterij op groote schaal in werking zien treden. Een koopman te Rotterdam, kort geleden in staat van faillissement verklaard, heeft nog even de kans schoon gezien vóór zijn faillissement eenige duizenden guldens te leenen, waarmee hij nu naar Griekenland gevlucht is. Men weet, dat dit land niet uitlevert. Naar De Fabrieksbode mededeelt, heeft een groot-industrieel te Parijs het voornemen, voor het personeel der petroleumbronnen, welke hij in het Noorden van Italië bezit, sociale instellingen in het leven te roepen, ongeveer op de wijze, waarop dit door den heer van Marken te Delft is geschied. Bedoelde Fransche industrieel heeft den beer Van Marken verzocht iemand aan te In den nacht van Woensdag op Donderdag had de werkman Van der Veth, terwijl hij in de mouterij der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft zijn arbeid verrichtte, het ongeluk uit te glijden. Hij sloeg voorover en geraakte daarbij met de rechterhand tusschen een in beweging zynd roertoestel, dat hem zoo zwaar verwondde, dat men in het gasthuis, waarheen hy werd overge bracht, terstond moest overgaan tot ampu tatie van 3 vingers. De vrees bestaat, dat het later zal blijken, dat de geheele hand zal moeten verwijderd worden. Bij den gemeenteraad van Kethel was in gekomen een schrijven van de gemeenten Vlaardinger-Ambacht, Vrijenban, Hof-van- Delft en Schiedam, houdende mededeeling dat zij niet met het voorstel van den Ketheischen Raad kunnen medegaan om een premie te stellen op het dooden van ratten, terwijl de gemeente Vlaardingen zich bereid verklaart, indien een redelijk aantal gemeen ten, in de nabijheid tot mede werking bereid is. Van de gemeente Overschie was nog geen antwoord ingekomen. De voorzitter deelde mede, dat aan de voorwaarde om medewerking met eenparig is voldaan en het raadsbesluit daaromtrent dus vervalt. De beide havenhoofden te Vlaardingen waren gisteren, toen de Maasdam met de Zuid-Afrik. Deputatie voorbij voer, dicht met menschen bezet. Van vele huizen en schepen woei de vlag en werd met vlaggen ge salueerd. De deputatie wuifde met de zakdoeken de enthousiaste menigte op den wal toe. Sedert geruimen tijd werden by en op het stationsemplacement der Hollandsche Spoor te Hoek-van-Holland verschillende kleine en groote diefstallen gepleegd, zonder de daders te kunnen ontdekken. Eergisteren werd weder een partij asphaltpapier ge stolen en nu is het der rijkspolitie mogen gelukken de daders inhanden te krijgen. BINNENLAND. H. M. de Koningin schonk f 250.— aan de vereeniging »Het buitenland" als blijk van sympathie met haar streven. Mr. Ms. fregat Koningin Emma, dat St. Helena aandeed en daar aan sommige Engelschen een aanleiding tot ergernis gaf, bevindt zich op de terugreis en wordt in het laatst van. Mei te Nieuwediep verwacht. De minister van Binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen vóór 1 Augustus e. k. te Amsterdam en tusschen 1 Augustus en 31 December e. k. te Groningen. De ambtenaren van het Binnenlandsch Bestuur in Ned.-Indië met verlof, hebben besloten aan den minister van Koloniën verhooging te vragen van de verlofstrac- tementen naar de bezoldigingen, vastgesteld bij de jongste reorganisatie. Met het oog op de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Deventer hebben 19 doctoren tot de kiezers in dit district een manifest gericht, waarin zjj op de groote wensehelykheid wyzen, in het bijzonder met het oog °P aanhangige en nog te verwachten wetsont wepen, dat een geneeskundige gekoze" wordt. De ziektetoestand van Mgr. Everts is oog steeds onveranderd. Hoewel er wei"1? vooruitgang is te bespeuren, kan men t°c'1 voldoende hoop op gunstige verander!11? koesteren. Een 22-tal ridders de Milit. Willemsorde, onder wie de thans gepensioneerde genera* Romswinckel, zal 22 Juni den dag herdenk®" waarop hun 40 jaren geleden het kruis va" Moed, Beleid en Trouw werd toegeken ter zake van hun gedrag bij den le en Bonische expeditie. 2e Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Langzaam maar zeker worden de restau" raties aar. de Ridderzaal en belendende ge' bouwen op het Binnenhof voortgezet. He volgende week wordt begonnen met het afbreken van een deel der aangebouwde huizen ter Zuidzijde. Weik wandalisme za' daarbij weder aan den dag komen. Onder de typografen te dezer stede z»' het wel niet tot een werkstaking kómen- Werkstaking te Amsterdam, Het Buitengewoon Dagblad voor de geabonneerden van De Standaard en He' Nederlandsche Dagblad deeli mede Er zijn ongeveer 680 werkstakers, waarva" 290 lithographen. De vergaderingen der werkstakers werden aangevuld door sta kende schilders en worden nu groo' gemaakt door werkelooze diamantbewerkers- De collecte voor deze heeren gehouden heef' ruim opgebracht; ze hebben dus den tijd aan zich. 680 stakers in twee vakken, die same*1 omstreeks 3300 gezellen hebben. Als gevolg der werkstaking is het Nieuwsbl- v. d. Boekhandel in een eigenaardigen vorm verschenen, nl. als facsimihedruk van hand' schrift met behulp van Salomon's autogr»* fische handpers. Op die wijze zijn zeS bladzijden geheel.vbeschreven" met officieel® mededeelingen, ingezonden stukken en adver- tentiën. De moeilijkheid was, dat op deï® wijze telkens 200 exemplaren konden worde" afgedrukt, zoodat de kopij nog eenig® malen moest worden uitgeschreven, om de ditmaal tot 600 exemplaren beperkte opia*? te bereiken. AD VEKTE STIES. zegt met deze dank voor de menig"" bewyzen van sympathie dezer dagen vonden. Namens het Bestuur J. VAN RHIJN Gz-, ie Secret**, Schiedam, 5 Mei 1900. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik nogmaals door middel van uw Wad, de hu'P inroepen mijner oud-stadgeuooten, om het nogontbr*' kende aan te vnllen, voor het meisje, dat zich gaarne zon toewijden, aan de Afrikaansche mis»1"'?' Dan hoop ik, door de hulpvaardigheid mijner o° Btadgeuooten, ia staat te zyn, haar S September a-"' te plaatsen in het postulaat der Witte Zusters van Afrij?11' Elke gift hoe klein ook zal van harte welkom Zonder twijfel tai de toekomstige zuBter der zwartJ"j Gods rijkste zegeningen afsmeeken over hen, die be* in staat stelden zulk een verheven roep te volgen- Met hoogachting Th. J. C. Enoeeino, A'. K- f'' Volgaarne verïeenen wq de noodige plaatsruimte bovenstaand stukje, op verzoek in dezen vorm gep Wij vertrouwen, dat het kort welsprekend beroep 'V den geachten inzender op de hulpvaardigheid Z'J° oud-stadgenooten in ruimen kring gehoor zal V'B Worde hij aldus in staat gesteld het groote werk christelijke liefde, dat hij met zooveel toewijding oefent, te voltooien. ft8"' Mik®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2