Kamer yan Koophandel en Fabrieken. geleiden. Het is dringend noodig, dat de regeering met kracht onzen vrijen uittocht eische, want wij zijn als gevangenen. Indo China moet zijn troepen niet over de grenzen aten komen. Thans zijn alle Franschen veilig. In den Italiaanschen Senaat diende gisteren Viteschelli een amendement in over den toestand, waarin de Italianen in China verkeeren. Na den tekst der interpellatie aan Visconti Venosta te hebben geseind, heeft [de ondervoorzitter het antwoord van Visconti meegedeeld, dat hij heden niet in den Senaat kon komen en verzocht hij de interpellatie te verdagen. De minister voegde daar een telegram van den consul van Italië te Sjanghai aan toe, gisteren aangekomen, en berichtende dat de legaties zijn gered. De republikeinsche conventie is gisteren middag hall een te Philadelphia bijeenge komen. Het voorgelegde partijprogram keurt in het algemeen en met hartelijkheid de staatkunde van Mc. Kinley goed, is vóór het behoud van den wettelijken gouden standaard, bestrijdt de vrije zilver aanmunting, veroordeelt het stelsel van trusts, prijs het stelsel van wederkeerig- heid op handelsgebied onder gunstige voorwaarden, vraagt beperking van de immigratie van buitenlandsche werklieden, keurt warm Mc. Kinley's buitenlandsche staatkunde goed, vooral wat Samoa betreft, en drukt, hoewel het beginsel bekrachti gend van non-interventie in Europeesche geschillen, de levendige hoop uit weldra den oorlog te zien- eindigen op voor beide partijen eervolle voorwaarden. Eene bekeering. Volgens een telegram uit Christiania aan de Germania is de beroemde Luthersche schrijver en godgeleerde dr. Krogh Tonning tot het Katholicisme overgegaan. Daar de nieuw bekeerde zoowel ouder de Prote- stantsche geestelijkheid als leeken in hoog aanzien staat, moet zijn terugkeer in den schoot der Moederkerk wel een diepen indruk maken. Een vriend var. dr. Tonning, de theol. cand. Sörensen, heeft reeds op 6 Jan. j.l. het Protestantisme afgezworen en op den eersten Pinksterdag het H. Sacra ment des Vormeis ontvangen. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 21 Juni 1900. Voor het Stedelijk Museum werd nog ten geschenke ontvangen Van den heer W. Drektraan. zes uithang- teekens voor victualiewinkels Van den heer W. van Gent een theekopje en schoteltje met portret enz. van J. C. J. van Speijk Van N. N. Een medailie gedekt met glas waarop het portret van Prins Willem V (Keezentijd). De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal Zondag 24 Juni, 's middags half een, in de zaal der Officieren- Vereeniging de gewone maandelijksche vergadering houden. De R. K. patroonsvereeniging Gildenbond houdt haar algemeene vergadering op Woensdag 11 Juli, in bet gebouw der so ciëteit «Harmonie" te dezer stede. Op de agenda komt onder meer voor: Behandeling der antwoorden, door de af- deelingen ingezonden op de vragenlijst, betreflende het wetsontwerp tot regeling van het arbeiders-contract, saamgesteld door mr. H. L. Drucker. Onze stadgenoot, de heer H. J. Hodes, is door B. en W. van Eindhoven benoemd tot fitter aan de gemeente-gasfabriek aldaar. Dinsdag-avond was den leden van de Rotterdamsche Diergaarde een kijkje ge gund, dat in het gewone leven niet zoo dagelijks voorkomt. In de nieuwe, geres taureerde restauratiezaal had de nieuwe restaurateur eens blijk gegeven van zijn kunnen en willen. Deze zaal op zich zelf reeds beroemd om zijn prachtige bouworde is thans nog daarenboven met een kostbaar tapijt belegd, terwijl tevens de verdere rijke stoffeering er toe bedraagt, haar tot een ware paleiszaal te maken. Dinsdag avond nu had de heer A. Meijer, de nieuwe restaurateur, ook de tafels laten dekken, en dat op een wijze, welke bezoekers bij het binnentreden een oogenblik verbaasd deed staan. Welk een rijkdom aan kristal en zilver was daar ten toon gespreid, schitterende in het voor deze gelegenheid ontstoken feestlicht, nog verhoogd door de honderden lieflijke geuren verspreidende meest kostbare bloemen waarmede de tafel verder was opgesierd. Zelfs bij de Koningin zou de heer Meijer met zulk een tafel eer inleggen. Bij een prachtvolle zaal en tafel behoort echter ook een goede keuken, doch ook dit is hem volkomen toevertrouwd. De wijze waarop hij ons ook in de geheimen zijner keuken inwijdde is er borg voor, dat ook deze aan de hoogste eischen voldoet. Werd reeds vroeger bij het geven van partijen veel van de Diergaarde gebruik gemaakt, wanneer de goede roep, die de heer Meijer reeds van zich deed uitgaan, zich heeft verbreid, zal dit zeker nog belangrijk toe nemen. Het stoomschip Palmas var. Liverpool, met jenever geladen, wilde gisteren-ochtend omstreeks 11 uur de brug over de Binnen haven op Feijenoord uitvaren. Door weigering der machine ging het schip bij het manoeu vreeren echter achteruit in plaats van voor uit en kwam het daardoor in aanvaring met een drietal lichters, die even als het remmingswerk van het Poortgebouw zwaar beschadigd werden. Voorts werd een roei boot plat gedrukt en kregen ook nog eenige andere in de nabijheid liggende schepen eenige averij. Bijna geen der schippers die schade bekwamen, was geassureerd. Het ongeval wekte een groot paniek. De Palmas zelve heeft het roer gebroken en een schroefblad verloren, waardoor het niet vertrekken kan. Het bericht van de werkstaking, aan den herhouw van Herv. kerk en toren te Over- schie, blijkt onjuist. Een 5-tal opperlieden, die den Zondag en Maandag nog in het hoofd hadden, verlieten om 9 uur het werk en zijn op Rotterdam aangetrokken. De overige werklieden hebben met lust en ijver het werk voortgezet. Het werk vordert dan ook naar ieders genoegen. Door de commissie voor de gemeente gasfabriek te Vlaardingen, is den gemeente raad aangeboden, de rekening var. het beheer over 1899, sluitend in ontvangst en uitgave met een bedrag van f52883, waaronder het saldo winst aan de gemeente uit te keeren, bedraagt f 4009.511/J. De heer G. v. d. Werff, te Vlaardingen, heeft ontslag genomen als secretaris van de afd. Vlaardingen van den N. R. Volksbond. Dit besluit van den kranigen secretaris is door alle leden met groot leedwezen ver nomen. JAARVERSLAG van de V. b. Graanhandel. De handel in granen bepaalde zich in 1899 in hoofdzaak tot de plaatselijke behoefte. De stemming was dientegevolge kalm, met een vaste tendensde prijzen varieerden hierdoor slechts zéér weinig. Pernau gerst werd verhandeld voor den prijs van f 140.—tot f 150 Amerikaansche gerst voor f 124. tot f 138.— per 1950 KG. De prijzen der Helena- en Peterburger rogge varieerden van f150.tot f160,— per 2100 KG. en die der Mixed mais van f98,- tot 1110. per 2000 KG. Voorraad granen te Schiedam op 31 December 1898 en 31 December 1899: 1898. 1899. Kast Last 15 gadr. rogge. 55 gedr. rogge. 190 ligt en gedr. rogge. 92 ligt en gedr. rogge. 269 gedroogde gerst. 60 gedroogde gerst. 143 ligt en onged. gerst 907 ligt en onged. gerst 36 Mixed mais. 425 Mixed mais. 128 Tarwe. 53 Tarwe. 51 Lijnzaad. 85 Lijnzaad. 100 Haver. 25 Raapzaad. 77 Witte boonen. 30 Raapkoekenmeel. Het overzicht der graanprijzen aan de Beurs te Schiedam gedurende/1899 is als gewoonlijk in een bijlage vervat, c. Spoelinghandel. Gedurende de eerste drie maanden van 1899 waren de prijzen der spoeling zeer laag: gemiddeld kon slechts f 1.23 per ketel worden bedongen, dus pl. m. f 0.45 per ketel minder dan in hetzelfde tijdvak van het jaar te voren. Dit verschil in prijs is toe te schrijven, ten eerste aan de steeds grooteren aanvoer van spoeling uit Delft naar de omgeving van Schiedam en ten andere aan de gedrukte prijzen van het vette vee, tengevolge waar van minder vee werd opgezet. De daarop volgende zes maanden de zomertijd waren niet ongunstig ge middeld kon 13 ets per ketel meer worden bedongen dan in het overeenkomstig tijds verloop van 1898, hetgeen is toe te schrij ven aan de aanhoudende droogte, waardoor de weiden minder gras opleverden, zoodat een grootere hoeveelheid spoeling moest worden bijgevoederd. Ook de laatste drie maanden waren veel gunstiger dan het jaar te voren gemiddeld werd 52 ets. per ketel meer gemaakt dan in 1898. De prijs der spoeling over het geheele jaar bedroeg gemiddeld f 1.145 per ketel of f 0,08s meer dan in 1898. Ten gevolge van het stilzetten van tal van branderijen is de hoeveelheid overblij vende spoeling niet meer zoo groot als in vorige jarende overschotten, die er waren, werden geperst naar elders afgezet. Voor den dagelijkschen prijs der spoeling, wordt weder naar de betrokken bijlage verwezen. BOSEXLAAl). De Staats Cf. no. 141 bevat de wet, houdende verklaring van het algemeen nut der ontneiging ten behoeve van de Oude Maas, nabij Spijkenisse, in den stoomtramweg van Hellevoetsluis naar Rotterdam, met zijtak naar Brielle en Oostvoorne. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De ministerieele beschikking van 14 Maart 1900, waarbij de haven van Buenos-Ayres is besmet verklaard wegens pest, is blijkens mededeeling in de St.-Ct. ingetrokken. Miss Saxton Winter, de vroegere gouver nante van Koningin Wilhelmina, is sedert Maandag-avond gelogeerd op het lustslot te Soestdijk. (IV. v. d. D De Ongevallenwet. Door het Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en ook door de besturen van al de 19 afdeelingen is het volgend adres verzonden Aan den Ministerraad, 's Gravenhage. Geeft met verschuldigde hoogachting te kennen Het Centraal-Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, goedgekeurd bij koninklijke be sluiten dd. 29 Sept. 1888 no. 19 en dd. 30 Aug. 1893 no. 29 dat het met leedwezen heeft kennis genomen van de beslissing in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarbij de Ongevallenwet is verworpen dat het, hoezeer dit votum betreurende zich echter verplicht acht, hulde en dank te brengen aan den Raad van Ministers voor de ijverige zorgen en krachtige verde diging, waarmede getracht is de wet te doen goedkeuren. Adressant, zijn hooge waardeering uit sprekende over het voornemen om een ge wijzigd wetsontwerp in te dienen, durft met vrijmoedigheid vetrouwen, dat ook in het nieuwe ontwerp de belangen der werklieden krachtig zullen worden behartigd, en spre® daarbij de hoop uit, dat de behandel10 daarvan met bekwamen spoed zal den, waardoor veel ellende zal w°r 1 voorkomen. Hetwelk doende, Namens het Centraal Bestuur voornoeW W. C. J. Passtoors, voorzit' B. Lammers, secretaris. Amsterdam, 18 Juni 1900. Naar de N. R. Cf. verneemt, 's nieuw ingediende Ongevallenwet reeds den Raad van State terug ontvangen. Naar de Limb. Koerier verneemt, 2®' heer mr. Ch. baron de Bieberstein z'c'1 L 1901 voor het lidmaatschap van de Tw«ê Kamer der Staten-Generaal niet herkiesbaar stellen. De traktementen van hoofdcommiezen posterijen en van de onder-directeurs "e telegraphie zijn vastgesteld op f 2400 10 f 2700. Voor hen die te Atnstërd®^ Rotterdam en 's Gravenhage optreden plaatsvervangende directeuren, worden bepaald op hoogstens 3200, 3000 en gulden. De kosten der zending van een oorl°<?s schip uit Nederlandsch Indië, met ee" landings-divisie aan boord, naar de Cbinefi^ sche wateren ter bescherming van Ne"®' landsche onderdanen en belangen, i® worden verevend op de Nederlandsche op de Indische begrooting, zegt het De Holland zal «reeds" den 23en deze maand vertrekken. «Reeds" den 2$eP Mei beschouden de gezanten in ee" bijeenkomst van het «corps diplomatic00 den toestand als «hoogst ernstig". alles meeloopt, zal de Holland na een f®1' van ongeveer 12 dagen, dus in de eefs'0 week van Juli, voor Takoe kunnen 8®" komen. Vijf weken nadat de gezanten den toest®" hoogst ernstig noemden Men merkt aan Het Vad. op, dat <j0 heer Sprenger van Eyk nog niet in func1'0 is getreden als directeur der Exploit®1'0 Mij. Des te beter, meent het blad, "0 moge zijn eerste werk zijn, de bepaliogeP omtrent het fietsvervoer weer in te trekk®"' Het zou ons niet verwonderen als hii daa''1"" overging, niet omdat hij van autocratisc' maatregelen afkeerig is, maar omdat niet van houdt, zichzelf in de vinger® snijden. De bevolking der provincie Zuid-Ho"*'1, bedroeg op 1 Januari dezes jaars 553" mannen en 591.843 vrouwen, een tot** van 1.145.754 personen. Op 1 Januari '99 was dit cijfer 1.123-3' in éen jaar dus eene vermeerdering v 19.879 personen. Rotterdam telt 319.866 inwoners, 's*^ a venhage 205.328, Leiden 53.640, DordreC(, 38.459, Delft 31.507, Schiedam 27.081 f Gouda 22.192. I Te Ameide is op 64-jarigen l®e overleden de heer A. P. H. A. de burgemeester, oud lid der Provincl'.c( Staten van Zuid-Holland voor het dis' Sliedrecht. De feesten te Lelden. t Een belangwekkend nummer op p program der lustrumfeesten was g's'0 de ridderslag. en Van half twee tot half vier br®c" sierlijke equipages en rijtuigen heer®11 e dames deze laatsten in 9f zomertoiletten naar «Den Burcht' Johan XII (de heer Van Nispc0 ^ti Pannerden) van Arkel tot ridder worden geslagen. Wellicht geen plaats in ons 1®°^ ee" gelegenheid om deze plechtigh01" t omgeving te schenken, gelijk zijn Burcht. Dit oude, vroeg middeleeU bouwwerk schonk aan de vertoon'^ eigenaardige omgeving. L| QWW_...W.. --"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2