L L ié IHi jretaroerl ia let opiinr n scheiding, het strelende gevoel der zoete voldoening, wanneer men staat aan de doodsponde van een, die in elk opzicht en naar best vermogen zijn plicht, volgens een hooge opvatting, heeft betracht Bij het einde van zulk een welbesteed leven, wan neer ons geene illusie meer kan ontnomen worden, verkwikt en troost ons de gedachte, dat geen aardsche tocht, geen booze lust, geen koude, baatzuchtige berekening meer invloed heeft op het leven, dat door zoovele goede daden is geheiligd. Welnu, laten wij dan niet te lang stil staan hij het onedele in 's menschen natuur. Vergeten wij niet, dat ééne slechte daad soms meer gerucht maakt dan honderd goede. Welke illusiën ons mogen ontvallen, beschutten wij door omgang met brave degelijke vrienden, door het lezen van goede boeken, bovenal door zelf zoo min mogelijk reden tot ergernis te geven, het galoof in den mensch Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, lt Augustus 1900. De tram, die heden-ochtend te 8.40 alhier moest aankomen, arriveerde pas te 9.05. Het ophonthoud werd veroorzaakt, doordat aan den Binnenweg te Rotterdam een stang van een passagierswagen brak. De gemeenteraad van Overschie heeft besloten, met intrekking van een vroeger besluit, om een leening aan te gaan van f 12.000 a 4 pc. Ruim f 70.000 van de bouwmaatschappij Nieuwerschie c. s., ontvangen voor de medewerking tot annexatie van een deel van Overschie bij Rotterdam, werd ten name van de gemeente Overschie gedepo neerd bij de Nederl. Bank tot tijd en wijle die annexatie zal zijn tot stand gekomen, wordende genoemde som eerst dan het eigendom der gemeente. Het voornaamste punt van de agenda was dit, dat de Raad met algemeene stemmen zijn goedkeuring hechtte aan den aankoop van het terrein, gelegen op den hoek van de Dorpsstraat en den Rotterdamschen straatweg, voor de som van f 6000, of pl. m. f18 per vierk. M. De IJsselstoomtram-Mij. kocht indertijd dien grond en liet de huizen, die er op stonden, afbreken, ter wille van de door haar ontworpen lijn naar Delft. Daarvan is echter niets gekomen, en de Rott. Tramw. Mij., die de lijn Rotterdam—Overschie met alle ap- en dependenties van de IJ. S. M. overnam, liet het bedoelde terrein met een hooge schutting afsluiten, tot groot ongerief voor de honderden voertuigen, die daar dagelijks passeeren en vooral voor de groote transport- en meubelwagens, die bijna onmogelijk den nauwen ingang kunnen in- of uitdraaien zonder schade te maken. De katholieke scholen te Rotterdam. Men zal zich herinneren, hoe de Rotter- damsche gemeenteraad er bijna toe was overgehaald geworden, om aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs nadere verklaring te vragen van haar beschuldiging, als zou het katholiek bijzondei onderwijs te wenschen overlaten, eene verklaring, waarop de katholieke schoolbesturen met klem hadden aangedrongen. Voor een groot deel hebben de tegenstemmers zich daarvan laten afhouden door de mededeeling van hun medelid, den heer Franfois, tevens voorzitter der commitsie, dat de gewraakte uitdrukking in haar jaarverslag was gebe zigd op grond van eene correspondentie, welke met de besturen dier scholen over de grieven der commissie gevoerd zou zijn. Thans bevatten te Rotterdamsche bladen een schrijven van den heer P. Bredius, waarin nu ook het officieele Raadsverslag vermeldt wat de heer Francois gezegd heeft tegenover diens mededeeling wordt geconstateerd, dat «deze verklaring van den voorzitter der commissie, voor zoover de katholieke scholen betreft, bezijden de waarheid is." De heer Bredius schrijft Ik bezit de getuigenis van de besturen der St. Laurentius-scholen, Goudschen SingelSt. Maria-scholen, Zw. Paardenstraat en Van VollenhovenstraatR. K. Zusterscho len, OppertSt. Lucia-scholen, Coolsingel en KarnemelkshavenRotterd. Vereeniging voor Kath. Onderwijs, R. K. Diaconie-school R. K. scholen, DelftshavenR. K, Par. Armbestuurte zamen 23 scholen dat bij geen van hen in 'tjaar 1899 (en over 't verslag van 1899 loopt de kwestie een schriftelijke bemerking, betreffende het onderwijs van de Commissie van Toezicht inkwam. Het geval, waarop de heer Franpois zich volgens het officiel verslag der zitting be riep, moet buiten discussie blijven, waar de secretaris der commissie de weerlegging, der in dat geval gemaakte bemerking ten volle goedkeurde. Verliest eenerzijds het veroordeelend von nis der commissie ten opzichte van het onderwijs, voornamelijk op R. K scholen in het licht van dit feit een groot deel zijner waarde, anderzijds strekt het den voorzitter der commissie niet tot eer, waar deze door het geven van eene onjuiste voorstelling der feiten invloed uitoefende op de stemming, die anders wellicht in het voordeel van rekwestanten was uitgevallen. Tenzij de voorzitter der commissie nu een nadere voldoende verklaring mocht kunnen geven, mocht hij er thans, naar onze meening, wel eens aan gaar. denken, ais schooltoezicht-autoriteit maar in ruste te gaan, En ook als Raadslid! (Tijd). Gisteren-middag is door bouwvalligheid de topgevel ingestort van een pandje aan de Vijversteeg 33, te Rotterdam. In de smalle steeg stond juist een 37 jarige koopvrouw, M. C. de Groot, voor een groente- en fruit- wagen te praten, toen zij door het vallende puin getroffen werd en een ernstige breuk aan de ruggegraat bekwam. In zorgwekken- den toestand werd zij naar het ziekenhuis overgebracht. Het vallende puin bracht schade toe aan 'ttegenoverliggende pand 30. De groente wagen werd mede gedeeltelijk vernield. BINJÏESLAJÏD. De regeering is voornemens, in Delft een nieuw laberatorium op te richten als centrale voor electro-technische studie in Nederland, dat ongeveer een millioen zal kosten en een modelinrichting met de fijnste werktuigen zal zijn. In verschillende bladen wordt gemeld, dat heden (Zaterdag) het Voorloopig Verslag van het afdeelingsonderzoek der tweede editie van de Ongevallenwet in druk zal worden rondgedeeld. Dit bericht is stellig voorbarig. Gisteren eerst vergaderde de Commissie van Rapporteurs voor het vast stellen van het Verslag en bij den omvang, dien dit Verslag heeft verkregen, daar men zich in de afdeelingen niet heeft bepaald tot de behandeling der artikelen, betreffende eigen verzekering en verzekering door Ver- eenigingen en Vennootschappen, is 't nauwe lijks te verwachten, dat de Commissie reeds zoo spoedig met haren arbeid gereed zal zijn, dat heden reeds het rapport in druk het licht zou zien. In de eerste dagen der volgende week is het echter stellig te verwachten. ArnhCf.) De groothertog van Saksen-Weimar en de hertogin van Mecklenburg bezochten gisteren-jniddag de tentoonstelling van het zeewezen. 3 leden der tenoonstellingscom- missie, de heeren Scheurleer, Dampierre en Van Gijn, ontvingen de vorstelijke personen. De groothertog van Saksen heeft den badman W. van der Toorn, die den vorst bij het nemen van zeebaden te Scheveningen jaren lang bijstand verleende en verleden jaar zijn 50 jarigen dienst herdacht, ter herinnering aan dat feest de zilveren dienst- medaille van zijn orde geschonken. De sjah van Perzië zal tegen den 26sten Augustus uit België naar ons land komen. Gedurende het verblijf van den Persischen souverein ten koninklijke paleize in den Haag zullen hem vanwege het hof worden toege voegd, behalve den reeds vermelden adjudant in buitengewonen dienst van H. M., generaal- majoor jhr. Laman Trip, de luitenant ter zee le klasse Zegers Rijser, adjudant in gewonen dienst, en de eerste luitenant van de infanterie jhr. Six, ordonnance officier van H. M. Koningin. Deze heeren zullen Z. M. aan de grens van het land begroeten en naar den Haag vergezellen. De heer Fraissinet, onlangs benoemd tot president der Ned. Handelsmaatschappij te Hilversum, is aan een beroerte overleden. een hoogwatertij voorzien. Buiten a"erVjet wachting was om half drie de zee bijzonder hoog. Alle badkoetsen waren ec op den strandmuur gebracht, terwijl va° tien uur de baden aan beide zeebadinric gen gesloten bleven. Naar het U. D. verneemt, is door de directie der SS. een onderzoek ingesteld naar de levensomstandigheden, waarin het in haar dienst geplaatste mindere personeel verkeert. De opening der jacht op klein wild voor dit jaar in de provinc'e Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag 5 September a. s. met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten hazen, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag 29 Sept. a.s. De korte jacht mag dagelijks, de lange slechts op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag worden uitgeoefend. Nederland en Zuid-Afrika. In den Haag zijn aangekomen dr. Kerckhoff en dr. Bruning, afficier van gezondheid van het N. I. leger op non activiteit, die in Zuid-Afrika de doktoren zijn geweest van een zelfstandige ambulance, uitgerust door een damescomité te Semarang. Volgens te Groningen ontvangen telegra- phisch bericht, is dr. R. Rijkens, die te Durban krijgsgevangene was, naar Ceylon vervoerd en te Colombo aangekomen. Het stoomschip General van de Oost-Afrika- lijn wordt binnenkortte Vlissingen verwacht ter onscheping van uit Afrika terugkeerende personen. Ook op deze boot zijn slechts per sonen, die hun reis betaald hebben. De N. Gron. Ct. schrijft In een beschouwing, die de Kölnische Zeitung uit Berlijn ontvangt, vinden wij dezen zin (het artikel gaat over de remonte van het Uuitsche expeditiekorps in China) «Hetzelfde is het gevat met de paarden uit Nederlandsch-Indië, waarvan er zooveel voor den Afrikaanschen veldtocht door de Engeischen zijn aangekocht, dal men die paarden nu met meer in groote hoeveelheden krijgen kan", «In een blijkbaar geïnspireerd artikel wordt dus gezegd, dat ook Holland zijn neutraliteit tegenover Engeland met heeft kunnen handhaven, «Aan onze regeering nu, om onmiddellijk een démenti te geven Gf is werkelijk ook deze schande over ons gekomen Het gehouw der Witte Sociëteit op het Plein te 's-Hage is thans geheel van de schutting ontdaan. De buitengevel is nagenoeg voltooid. Middenin ongeveer is nu de hoofdingang. Hij bestaat uit een groote middenportiek en twee kleine zijdeuren. De midden-ingang is in denzelfden boogstijl geconstrueerd als de vensters van den gevel. Door flinke, breede teakhouten klapdeuren, met koperwerk beslagen, treedt men het gebouw binnen. Buiten tegen den gevel aan is voor dezen ingang een péristyle verrezen, uit donkergrijzen hardsteen ver vaardigd en gedekt door een balcon. Ook aan het groote middenraam daarboven is een hardsteenen balcon aangebracht. Het geheel maakt een aangenamen en deftigen indruk. Baldadige handen hebben de bronzen Huygens-buste op den Ouden Schevening- schen Weg van het voetstuk geworpen. Ook het hoofd van het Vosmeer-monu ment is door baldadigen van het voetstuk gerukt. De hevige stormbuien uit het Zuid-Westen deden gisteren tegen hoog water, toen de wind meer naar het Noord-Westen draaide, Mr. Troelstra is kort na zijne invrijbe^ stelling naar het buitenland vertrokken- De voormalige wethouder voor den Stand te Amsterdam, mr. J. G. Schölv'nC heeft, naar de Amst. Ct. meldt, groote »a benoemd te worden tot burgemeester Vl Maastricht. Volgens bij Lloyds te Londen ontvang8 telegram uit lnagua zit de romp van Nederl. stoomschip Prins Willem 1 in zijn geheel. Indien een goed uitger stoomschip^ spoedig hulp verleent, kan Prins Willem I "nog behouden blijven. Moordaanslag te Amsterdam* Uit Amsterdam men aan de N. R- Zekere H., een ontslagen politieag8' heeft gisteren-middag in het Westerp'9^ soen buiten de Haarlemmerpoort, portant twee schoten uit een revolver g8'° op den hoofdinspecteur van politie Pold81" mans, die aan het hoofd staat van den politiepost in de Spaarndammerstraat heer Poldermans werd in het schouder01" D« zij" be& richttemaar hij ontkwam aan het dei^ schot. H. werd door een agent gearresteef getroffen, keerde zich om en zag, dat aanvaller opnieuw den rovolver op en heeft den aanslag bekendhet was zij" doel den heer P. het leven te beneid8® De revolver bleek bij onderzoek nog ged8 telijk geladen. De heer P. werd m gasthuis verbonden en ging daarna hu'° waarts men heeft den kogel niet gevofld Zijn kleeren waren doorboord en schouderblad toonde een vleeschwond. 1 mogelijk, dat de kogel nog in het zit. H. was vroeger wegens insubordin9^ gedegradeerd tot agent, en werd, toen weigerde in deze mindere mindere bef king dienst te doen, ontslagen. De b8 Poldermans staat bekend als een bed»9 en humaan mensch. De palingvisscherij in de binnenwater8® van Tessei leverde in de afgelopen w®® een matige vangst op. De paling gold 20 tot 50 ets. per pond. Aanvoer van T|S voor de rookerijen had niet plaats, en de Noordzeevisschers zeilen niet uit, dien nagenoeg de geheele vloot naar Zuiderzee ging, om aan de bekende re deel te nemen. ADVERTENTIE N* Allen, die iets te vor hebben var. of verschuld1 zijn aan den Heer JACOBUS NIEUVVA^,, in leven mr. Smid, te Schiedam^ achtig, doch op den 26 Mei 1900 overleden, worden verzocht daarvan vó9'. 15 Augustus e.k. opgave of betaj f. te doen ten kantore van Mr. H. M. C. MAN, Notaris te Schiedam. Mevrouw KREIJNS, Lange Haven vraagt terstond eene toié' goed kunnende koken en van goede g8 voorzien. k8° i De ondergeteekende geeft hiermede aan zijn Stadgenooten, dat hij zijn ^gf' Broersvest 35 heeft mo6t0h wj-J? laten en zich thans heeft GEVËS™ a/h. Oostmolenplein jurft alwaar hij zich wederom beleefdehJ aanbevelen. uöT» J. H. TROUWflOB0 Café Lion d'Or icl> is heeft GEVfti3' i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2