hij eergisteren avond van den onderkoning had ontvangen, en waarbij Li-Hoeng-Tsjang verzocht, dat de Vereenigde Staten hun goede diensten aan de mogendheden mogen aanbieden, teneinde de landing van vreemde troepen te Sjanghai worde gestaakt. De toestemming van de verschillende mogendheden tot benoeming van Waldersee als opperbevelhebber der verbonden troepen in China, is thans ingekomen. Men zegt, dat de olficieele toestemming van Frankrijk het laatst is ingekomen, maar dat reeds te voren de regeering te Parijs ondershands van hare bereidvaardigheid had doen blijken. Hare houding om eerst het laatst van de verschillende mogendheden een besluit te nemen, zou meer uit het standpunt van binnenlandsche politiek moeten worden beoordeeld. Ook België wenscht zijn vrij willigerskorps onder het bevel van Wal dersee te plaatsen. Verder verzekert men, dat Engeland bij de onderhandelingen over het opperbevel, niets omtrent het voeren van een bijzondere Engelsche politiek in het Jangtoa-dal heett ter sprake gebracht. De regeering heeft in geen enkel opzicht haar grondregel «open deur" in China prijs gegeven en kan, volgens de Duitsche op vatting dus ook aan de andere mogend heden niet beletten, hare belangen in het Jangtsoe-gebied even zelfstandig te behar tigen. Te Berlijn doet een gerucht de ronde, dat de gezantschappen te Peking opnieuw zijn aangevallen, maar nadere opgaven ontbreken. De oorlog in Zuid-Afrika. Voor de berichten van het oorlogsterrein moeten wij ons weer uitsluitend op de telegrammen van lord Roberts en de draad- berichten der Engelsche bladen baseeren. De berichtgever van de Daily Express te Louren^o Marquez meldt Een hier uitgegeven Boerenbulletin maakt melding van een grooten slag tusschen Lydenburg en Middelburg. De Engelschen moesten met een verlies van 500 dooden en gewonden naar Middelburg terugtrekken. Een tweede bulletin geeft verslag van een reeks voordeelen, die de Boeren in den Oranje-Vrijstaat behaald hebben. Terwijl de Engelschen te Harrismith waren, hebben de Boeren Heilbron, de Villiersdorp en Frankfort hernomen. Roberts seint in dato 11 dezer uit Pre toria Bulier yukt naar Ermelo op, Rundie heeft te Harrismith commandant Masais met 133 gewapende burgers gevangen genomen. Hunter meldt uit Bethlehem, dat de burgers zich blijven onderwerpenden 8n en den 9n kwamen 130 zich aanmelden, met een millioen patronen. Toen Kitchener gisteren middag slag leverde aan De Wets achter hoede bij Lindegue, hoorde hij de kanonnen van Methuen, 10 kilometer in het noord westen. In dato 12 Augustus seint Roberts uit Pretoria nog Kitchener is te Gatsrand en in verbinding met Methuen. De Boeren, vluchten voor Kitchener's .en Methuen's legers uil en trachtten in den vroegen ochtend den spoor weg over te steken bij het station Wel verdiend. Smith Dorriën was met hen in gevecht. Den 9n is Methuen slaags geweest met hun achterhoede bij Buffelhoekhij veroverde zes wagens en twee ambulances Naar de Daily Mail uit Pretoria verneemt, is gebleken, dat de overgave van het gar nizoen van Elandsrivier hoofdzakelijk het gevolg is geweest van de slechte stelling, die de Engelsche gekozen hadden. Zij wer den .onder kolonel Haaie drie dagen lang beschoten door zesduizend Boeren, die ge schut bij zich hadden en de omliggende hoogten bezet hielden, Baden Powel bezet Commandonek. Bij de eedsaflegging in het Italiaansche parlement heeft koning Victor Emmanuel III de voorzitters van Kamer en Senaat beantwoord met het voorlezen van een toe spraak, waarin lijj allereerst sprak over het rouwbetoon in Italië en in het buitenland! Hij wees op de vriendschappelijke betrek kingen van Italië met alle mogendheden. De Italiaansche staatsinstellingen zullen, zeide de Koning, een voortreffelijk middel blij ven tot verzekering der binnenlandsche een dracht. De monarchie en het parlement moeten altijd blijven samengaan. De Koning beseft zijn plichten en rechten en zal altijd volkomen vertrouwen blijven stellen in de vrijzinnige instellingen van Italië sterk door zijn begeerte en zijn kracht, om de instellingen te verdedigen, roept de Koning God tot getuige van zijn belofte, dat hij van ganscher harte zal werken voor de grootheid en de welvaart des lands. Uit particuliere bron verneemt de lijd, dat Mgr. Reggio, aartsbisschop van Genua, die in het Pantheon de H, Mis opdroeg en op zijn reis naar Rome vergezeld werd door zijn secretaris Don Jacobo Maria De Amicis, deze plechtigheid verrichtte op persoonlijke uitnoodiging van koning Victor Emmanuel. Stads- en Gewestelijk Xieuws. Schiedam, 43 Augustus 1900. De firma Gebr. Kalse heeft hare zaak verplaatst naar de Hoogstraat, waar zij naast haar magazijn een kantoorboekbinderij heeft geopend. Het magazijn en de binderij zijn er op ingericht aan alle billijke eischen des tijds te voldoen. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad werd, zooais gemeld, een voorstel ingediend, een deel van de Maashaven in gereedheid te brengen en daartoe aan te wijzen een som van f 1.250.000. Nog sneller dan men had durven verwachten zoo wordt in de stukken gezegd heeft de gemeente ten opzichte van de verdere uitvoering van de plannen voor de Maashaven de vrije band. Het voorstel, dat nu gedaan wordt, houdt in het graven van het haven-bassin, bewes ten den Dordtschen straatweg en het maken van de straatbanen en de andere ophoo gingen in die helft van 't werk, waarbij het uitzicht geopend wordt, dat, indien de aanbesteding spoedig kan plaats hebben, het nieuwe watervlak nog in den winter van het volgend jaar als berghaven dienst kan doen. De kosten van die werken worden ge raamd op f325.000, maar tevens wordt voorgesteld, tot het geleidelijk exploitabel maken van bouwterreinen voor bestrating, rioleering en beplanting, een crediet te ver- leenen van f 900.000, waardoor pl.m. 98.000 vierk. M. bouwgrond beschikbaar zullen komen. Ter voldoening aan den wensch van de commissie van orde en toezicht voor de Koren-, Vlas- en Lijnzaadbeurs te Rot terdam, om, tot wering van den hinderlijken toeloop van niet belanghebbend publiek, ook die beurs slechts tegen betaling van zeker recht toegankelijk te stellen, is door B. en W. thans een gewijzigde verordening tot heffing eener belasting voor het gebruik van het Beursgebouw bij den Raad ingediend. Daarin wordt voorgesteld, voor het gebruik van de Beurs des Maandags van des voor middags 8 tot des middags 12 uur van ieder, die niet reeds belastingplichtig is, krachtens een vorig art., een belasting te heffen van f5 'sjaars of van 25 cents bij iedere toelating. Ook de onderhavenmeesters en havenbe dienden te Rotterdam hebben geldelijke belooningen ontvangen voor buitengewone diensten tijdens de werkstaking. Als gevolg van het onstuimige weer maakten de botvisschers uit Pernis, de vorige week slechte vangsten, zqodat ter nauwernood de onkosten besomd werden. Gedurende de vorige week zjjn den Nieuwen Waterweg ingekomen 146 schepen, waarvan 5 zeilschepen en 2 zeelichters! Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 142 voor Schiedam 2, Vlaardingen 1 en Maas sluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1899 kwamen binnen 155 schepen, waarvan 2 zeilschepen, en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 154 en voor Vlaardingen 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 244, metende 71,723 netto register tonnen, meer dan tot op gelijken datum in 1899. Het voormalige telegraafkantoor met aangrenzende brugwachterswoning te Vlaar dingen zullen voor afbraak verkocht worden. De heer Zembsch zal door uitbreiding van zijn daar liggenden tuin, waarvoor hij reeds een gedeelte van den grond, waarop nu genoemde gebouwen staan, aankocht, het aanzien van deHoflaan zeer verfraaien, terwijl de aanmerkelijke verbreeding van het trottoir hiertoe nog zal meewerken. Sedert eenigen tijd is de heer Eijdman, ingenieur te Delft, bezig, concessie te ver krijgen voor den aanleg en exploitatie van drinkwaterleidingen* naar en in Friesche steden als Harlingen, Bolsward, Sneekenz., alle in Westergo gelegen, waar door den zeeklei- of laagveenbodem veelal gebrek is aan goed drinkwater. Eerst was het plan, uit het zeewater te Harlingen zoet water te distilleeren, nu wil de heer Eijdman duin water aanvoeren van het eiland Vlieland. De heer E. heeft nu concurrentie gekregen van de zijde eener Engelsche ingenieurs- firma, nl. Russell Duncan te Londen, die zich reeds tot den gemeenteraad van Bols ward om concessie gewend heeft en zich spoedig ook tot de besturen van andere steden zal wenden. De gemeenteraad heeft de aanvraag gesteld in handen van B. en W. en de commissie voor de waterleiding ter fine van onderzoek er. advies. BIÜtiSES LA2ÏD. Van Maandag a.s. tot 13 September e.k. zullenop het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag worden uitgelegd de Nederlandsche en buitenlandsche penningen, geslagen in de laatste vijf-en-twintig jaar. Zij zullen gerangschikt worden naar de verschillende landen en kunstenaars. Naast de steeds geëxposeerde medailles en plaquettes van Chaplain en Roty zal men dus overzien kunnen de ontwikkeling dezer steeds meer belangstelling en sympathie wekkende kunst. Dank zij de welwillende beschikking van H. M. de Koningin zullen ook worden ten toongesteld de gouden en zilveren penningen, toebehoorende aan H. M. en die Haar aan geboden zijn onder het regentschap en bij de inhuldiging. Nederland en Zuid-Afrika. Het nog aanwezige personeel in Afrika van het Ned. Roode Kruis, bestaat uit 4 artsen, 1 hoofd der verpleegsters, 9 ver pleegsters, 3 verplegers en 1 administra teur. Uitzending van meerder, hoofdzakelijk mannelijk personeel, wordt niet raadzaam geacht. Het verzenden van brieven blijft doorgaan per Fransche of Duitsche mail naar Lo- renpo Marquez en verder door bemiddeling van den Ned. consul aldaar, den heer G. Pott. Zaterdag 1 Sept. a.s. worden weder van uit Amsterdam goederen ver scheept voor de ambulances. Kisten en collis, bestemd voor die zending moeten uiterlijk 28 dezer, aanwezig zijn aan Loods O. Handelskade, Amsterdam. Opgave van den inhoud en de waarde gelieve men te adresseeren aan den heer E. Brüchner, Heerengracht 270, Amsterdam. Naar men meldt, zal het stoomschip General van de Duitsche Oost-Afrikaansche lijn niet te Vlissingen, maar te Rotterdam do reizigers uit Zuid-Afrika ontschepen. Van daar vertrekt het schip naar Hamburg, om op het einde der maand naar AR'''* terug te keeren. op welke reis Vlissmf»®11 wordt aangedaan. In de Zaterdag-middag te Nijmegen g®" houden raadsvergadering werden vastgest0' adressen aan Gedep. Staten van GelderU°d en den minister van Binnenl. Zaken, om> 'I1 verband met opvoering der kosten vaD verpleging van arme krankzinnigen, te bev00 deren, dat het provinciaal- en het rijkssubsid'® in die kosten worden verhoogd. Vastgesteld werden de plannen voor d0° bouw eener ambachtschool, waarvan d® kosten, met inbegrip van die voor inrichting» zijn geraamd op f 56.000. Op voorstel *a° dr. Nicolaï werd besloten in het bestek voo' den bouw, bepalingen op te nemen omtrek minimum-loon. Goedgekeurd werd een voorstel van B- 00 W. om met 1 Januari aan de secretaris te verbinden een ambtenaar, met den titel v»B commies-redacteur, op een jaarwedde va0 f 1200 met vooruitzicht op verhooging t°' f1500. Voor deze betrekking komen allee" in aanmerking doctoren in de rechten staatswetenschap. Op den Katholiekendag van het bisdom 's-Hertogenbosch zal in de algemeene ver' gadering des avonds het woord gevoerd worden door dr. G. van Zinnicq Bergman"» pastoor van Tilburg, en mr. J. Loeff, der Tweede Kamer. De landeigenaren van de onlangs bedijkt® gronden in den Braakman, onder de g®* meente Philippine, hebben den polder officieel Koningin Wilhelmma-polder gedoopt- H. M. kreeg daarvan per telegraaf bericht- Zaterdag-ochtend om 10£ uur per extfa tram kwamen te Numansdorp aan Z.Ex- d® Minister van Waterstaat en verder gevolg» om een kijkje te nemen naar de havenwerk00 van de R. T. M. Een oogenblik na aanko®s' aan de haven lag ook de stoomboot van de B- T. M., geheeten ^Minister Van der Sleijden klaar, om het gezelschap verder te breng00 tot Zijpe, om ook daar de lijn en haven te bezichtigen, om dan 's middags met genoemd0 boot tot Numansdorp terug te keeren 00 vervolgens per extra tram naar Rotterdam terug gebracht te worden. Uit de pers. Evenredige vertegenwoord'; ging. De nota van mr. Van Gilse, gevoegd hij het Voorloopig Verslag der Tweede Kam00 over het wetsontwerp »tot technisch® herziening der Kieswet", vindt gehj" we reeds gelegenheid hadden in herin"0' ring te brengen hier en daar besp00* k'ng- Het radicale weekblad Vooruitgang *e° ook veel te gevoelen voor het evenred'^ kiesstelsel, maar is toch van oordeel, da het niet »zoo zonder meer" moet word00 ingevoerd. Uit de Katholieke en anti-revolutionn»'0® pers heeft het blad gemerkt, naar het z0gl' dat deze partijen met de nota zijn inê®""t men. Maar, aangezien die partijen willen meewerken tot de invoering v*0 algemeen kiesrecht, of zelfs tot het bla maken van art. 80 der Grondwet, opda' radicalen dan algemeen kiesrecht kun°® invoeren geeft Vooruitgang het de°a beeld ten beste, om toe te passen 0 stelsel van xgelijk oversteken", en den c' ricalen geen evenredig kiesrecht te g®vecj als dezen niet tegelijk leveren een bl»° art. 80. o( Het vertrouwen in elkanders zin rechtvaardigheid, voor zoover deze 0 js vereenigbaar is met het partijbelang» f onder de politieke partijen met veel gv°\o' dan onder paardenkoopers en groot0 fl(i gendheden, zegt het blad, en daarom d'®"0« we het systeem van gelijk oversteken te passen door de invoering van prop00 gj neel kiesrecht en de herziening van »rt' onafscheidelijk aan elkaar te verbind00-g f »Is mr. Van Gilse dit niet met ons 0eO vraagt Vooruitgang. De Nederlander antwoordt op die v.r*^ri »Wij vermoeden van neen", en v«rsV'J_y<)ll- Vooruitgangdat zij aldus van het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2