Naar de Daily Mail uit Louren^o Mar ques verneemt, hebben de Boeren in de gevechten van de vorige week geweldige verliezen geleden, ettelijke van hun kanon nen moeten vernield zijn. De Engelsche gevangenen te Nooitgedacht werden oproerig, waarop de Boeren ze bedreigden met zware straffen. Botha heeft bij proclamatie gedreigd, dat hij eiken burger, die deser teerde of zonder bevel terugtrok, zou laten doodschieten. Volgens een telegram van de New- York Herald uft Londen heeft lord Wolseley, opperbevelhebber van het Engelsche leger, zijn ontslag genomen- Het legerbestuur gelooft, volgens de Daily Expres, dat de oorlog met de Boeren tegen den ln November zal uit zijn. Dan zou Roberts Wolseley opvolgen. Volgens de Manch. Guardian heeft lord Wolseley definitief besloten het opperbevel over het Engelsche leger, na afloop van zijn ambtsperiode neer te leggen. Het proces—Bresci. Het proces tegen Bresci, den moordenaar van koning Humbert, is gisteren-ochtend 9 ure te Milaan begonnen. Het hof verwierp den eisch van den verdediger, om het pro ces te verdagen. Daarna werd de jury ge constitueerd. Bresci nam een onverschillige houding in acht. De akte van beschuldiging was zeer lang. Daarin stond ook, dat Bresci zich in het schieten had geoefend, om zijn slachtoffer niet te missen. Er werden zes tien getuigen voor en tegen hem gehoord. Bij het verhoor verklaarde Bresci, dat hij geen medeplichtigen had en drie schoten op den Koning had gelost. Om halfeen was het getuigenverhoor algeloopen. Nadat het getuigenverhoor was afge- loopen, deed de procureur-generaal in zijn requisitoir het verhaal van de feiten, be toogde, dat de beschuldigde voor zijn daad verantwoordelijk is, achtte de voorbedachten rade bewezen, stelde de anarchistische be ginselen ten toon en eindigde met de ge zworenen te verzoeken, Bresci schuldig te verklaren zonder verzachtende omstandig heden. Bresci is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Stads- en Gewestelijk Xienws. Schiedam, 30 Augustus 1900. Geldleening. De nieuwe 4% leening dergemeente Schie dam van f 250,000 is zesmaal volteekend. Er is ingeschreven ruim f 1.500.000, zoodat den inschrijvers vermoedelijk 16% van het in geschreven bedrag zal worden toegekend. Een verblijdend resultaatHet bewijst, dat het crediet van Schiedam nog steeds zeer groot is. In den vreemde wanhoopt men blijkbaar nog niet aan Schiedams toekomst Voor ons geldt het dus des te meer »En- de desespereert niet." Haven- en Schutgeld. De Schiedamsche Winkeliersvereeniging, overwegend, dat ook het belang der nering doenden bij een verlaagd haven- en schut- gelden voor visscherijschepen is betrokken, heeft het volgende adres aan den Gemeen teraad verzonden Geeft eerbiedig te kennen De Schiedamsche Winkeliersvereeniging gevestigd te Schiedam dat zij heeft kennis genomen van de adressen door eenige reeders van uit onze haven varende visscherschepen aan Uw Raad ingediend, behelzende het verzoek, de Haven en Schutgelden voor visscherschepen te verminderen dat die adressanten er op wijzen, dat het bij de tegenwoordige heffing van Haven- en Schutgelden in deze gemeente, voor hen voordeeliger is geworden van uit naburige havens hun schepen te doen varen dat een dergelijk gevolg van de thans geldende heffing voor de neringdoenden, te dezer stede een groot nadeel zou opleveren, daar, voor de van hier varende visschers- schepen belangrijke inkoopen bij Schiedam sche Winkeliers worden gedaan dat, al mocht ook de heffing van Havengeld in naburige gemeenten iets hooger zijn dan hier, dere havens, zooals genoemde adres santen aanwijzen, andere voordeelen boven onze haven aanbieden, die het voor hen bij de tegenwoordige heffing gewenscht maken van daar uit te reeden dat het daarom een vrije politiek mag worden genoemd door vrijgevige bepalingen, onze haven voor visschersscheper. aantrekke lijk te maken en zoodoende een belangrijke bron van welvaart voor een groote klasse van burgers te behouden en te vergrooten. Redenen waarom requestrante zich wendt, tot Uw Raad, om haar adhesie te betuigen aan het verzoek der reeders en mitsdien Uw Raad te verzoeken de heffing van Haven en Schutgelden opnieuw in vrijgevigen zin te regelen. 't wélk doende De Schiedamsche Winkeliersvereeniging. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van Politieeen groentenmandje gemerkt J. F. R. O., een duimstok, een rozekrans, en een huissleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen witte hond met zwarte kop en lange staart bij de wed. Stokhof, Broers- veld 6310; een rozenkrans met zilveren kruisje bij C. H. Ruseier, Singel 20211een bril bij C. Stooker brugwachter aan de Oranjebrug; een portemonnaie met eenige loten in de Staatsloterij, zijnde 5 3/so ged. in de 3de klasse bij H. Niemandsverdriet, Hagastraat 65 een groene beurs met f 0.15 bij N. Krabbendam, Baan 60 een brandglas bij H. Oudshoorn, Singel 85een porte monnaie met f0.55s bij G. Duk, Zwaan- steeg; een gedeelte van een paardentuig bij J. van Geene, Nieuwe Haven 1631, een lap rood flanel bij L. Bakker, Kreupelstraat 46, en een couvert met 4 coupons bij W. Buschmann, 's Gravelandsche polder aan de Schie. De bureaux der gemeentesecretarie zullen den 31n dezer na half een uur 's middags gesloten zijn. Wegens een ernstig ziektegeval in den omtrek van de Markt kan de taptoe heden avond niet doorgaan. Om die reden zal ook de uitvoering van koraalmuziek morgen-ochtend niet kunnen plaats hebben. Onze oud-stadgenoot, de weleerw. pater Dr. J. C. H. Kramers Ezn., S. J., den 26n dezer in de kerk der eerw. paters Jezuieten te Maastricht door den Wijbisschop van Mechelen tot Priester gewijd, heeft II. Maan dag aldaar Zijne Eerste plechtige H. Mis opgedragen. In den loop van de vorige week arriveer den te Vlaardingen 54 loggers en 1 bom schuit, die te zamen 14,040 ton haring aanbrachten, waaronder verscheidene loggers voor de tweede reis met zeer goede ladingen haring. Daarentegen waren er vele voor de eerste reis met middelmatige vangsten. BI5XESL AND. De Shall in Nederland. Drie kwartier duurde gisteren-ochtend de audiëntie door den Shah van Perzië ten Paleize te 's-Gravenhage aan de ministers, hoofden der departementen, verleend. Z. M. liet zich over verschillende toestanden en instellingen van ons land inlichten. Te halfelf steeg Z. M. in het Koninklijke rijtuig bespannen a la Daumontterwijl naast hem plaats namen, generaal jhr. Laman Trip en nog een een hofdignitaris, tot het bezichtigen van de stad en omgeving. De Perzische staatsdienaren, die in het Paleis logeeren, benevens de toegevoegde officieren van H. Ms. Militaire Huis namen aan dezen tocht deel. Het vorstelijke rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door een peloton cavalerie de hoofdcommissaris van politie, vergezeld van den hoofdinspecteur Van Hoorn, reed in een victoria aan het hoofd van den stoet, die nergens storing ondervond. Het weer bleef mooi. In dat gedeelte van de wegen naar Scheveningen, die door de Boschjes omgeven zijn, liet de Shah stapvoets rijden. Over het schilderachtige van het Haagsche Bosch was Z. M. zeer opgetogen. Op den Zeeboulevard bij het Kurhaus was 't zeer druk. Op het terras of op den weg juich ten honderden den Perzischen vorst toe. Het wandelhoofd was over zijn geheele lengte gepavoiseerd. Van de brug wierpen dames bloemen in het Koninklijk rijtuig. Het viaduct, dat het terras met den zee- pier bevindt, was met vlaggen getooid, met de Perzische in het midden, tegen een hoofdpilaster. In het Bosch werd ook stapvoets gereden. Het Huis ten Bosch werd niet inwendig bezichtigd, waarop echter was gerekend. Omtrent den bouw van het lustoord liet de Shah zich inlichten en hem werd ge wezen op de herinnering, die het Paleis bezit als zetel der Vredesconferentie, het geen den Shah aanleiding gaf tot de op merking, dat hij hier in een »Bois historique" vertoefde. Bij den terugkeer in het Paleis in 't Noordeinde, toonde Z.M. zich zeer vol daan over dezen ochtendrit. Ten 2% ure, ongeveer een kwartier later dan was vastgesteld, vertrok de Shah van Perzië gisteren-middag per Staatsspoor naar Soestdijk, tot het brengen van een bezoek aan de Koninginnen. De vestibule van het station, leidende naar de Koninklijke wachtkamer was met palmen versierd, terwijl van het stationsge bouw de Perzische viag was uitgestoken. Op het perron was links van het rijtuig, waarin de Souverein zou plaats nemen, een eerewacht opgesteld van het regiment gre nadiers en jagers, met het regimentsvaandel rechts de Koninklijke Militare Kapel. Op het perron waren o. a. aanwezig de commandant van het regiment Grenadiers en Jagers en de Gouverneur der Residentie. De Kon. Mil. Kapel speelde het Perzische Volkslied en de »Salam". Voordat de Souve rein zich in het Kon. rijtuig begaf, inspec teerde hij eerst de eerewacht. Gaande langs de troepen bracht Z. M. het militair saluut. De Shah was eenvoudig gekleed, de Jeden van het gevolg in prachtige uniformen. Het rijtuig, waarin de Shah was gezeten, was een Directiewagen van de S.S., de trein waarvan de locomotief met Perzische vlaggen was getooid. De Ministers begaven zich met een volgen den trein naar Soestdijk, ter deelneming aan het gala-diner. De Shah werd te Baarn in het rijk met groen en Bloemen versierde station ont vangen namens H. M. de Koningin door generaal Dumonceau en namens H. M. de Koningin-Moeder door den intendant van Hr. Ms. huis, jhr. de Ranitz, die hem in galarijtuig, dat geëscorteerd werd door cavalerie uit Amersfoort naar het lustslot Soestdijk begeleidden. Op het bordes werd Z.M. door de beide Koninginnen verwelkomd. Er was veel pu bliek tegenwoordig. De voornaamste leden van het gevolg van den Shah ontvingen hooge onderschei dingen, die zij aan het galadiner droegen. Nadat de ministers, de president van de Tweede Kamer en de vice-president van den Raad van State, alsook het gevolg van den Shah tegen 6 uur te Baarn waren aangekomen, en in hofrijtuigen van het het station naar het paleis waren geleid, ving te 7 uur het gala-diner aan, ter eere van den Perzischen vorst, die vooraf door HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder zeer hartelijk was ontvangen. De tafels waren in twee zalen aangericht. In de hoofdzaal waren de Majesteiten met de ministers en Perzische staatsdienaren ge zeten, in de nevenzaal, de leden der res pectieve hofhoudiegen. Achter den zetel van den Shah bevond zich een zijner dig nitarissen, die tot tolk dient. De Koningin stelde een heildronk in op den keizerlijken gast, die hierop antwoordde. Met hetzelfde ceremonieel, als by zijn komst werd Z. M. tot het station.uitgeleid, waarbjj wederom de vertegenwoordigers der Koningin118" aanwezig waren. Ds ontvangst, ook van de bevolking t8 Baarn, scheen den Shah met ingenomenhe' te vervullen, en onder het wegrijden va" den trein wuifde hij met zijn zakdoek, t8f beantwoording van het gejuich. Bij de eerewacht te Utrecht op het perl'°n opgesteld, speelde de muziek der gepl8 troepen het Perzische Volkslied. Van de drie den Shah toegevoegde Neder landsche officieren is generaal-majoor J^r' Laman Trip benoemd tot Grootkruis van deP Leeuw en de Zon. Heden, te 1 uur 10 min., vertrekt 8 Shah naar Duitschiand. Vrijdag wordt te Mannheim de gewoc8 zitting der Centrale Commissie voor de R'J" vaart geopend. De kon. gevolmachtigde van Nederland 'n de Centrale Commissie, de inspecteur va" 's Rijks waterstaat Leemans, vertrok gist«ferl derwaarts. Nederland en Zuid-Afrika. De heeren Fischer, Wolmarans en VVeS seis, leden der bekende Boeren-deputa1'8 zijn gisteren-avond met den secretaris, ^8" heer De Bruijn, met een trein van d® Staatsspoor om 10l/4 u. in de resident'8 aangekomen. De trein had nogal een belang' rijke vertraging ondervonden. De hee1-8" hadden op hen reis van St. Petersburg Berlijn overnacht. Zij bebben hun intr8 wederom genomen in het Hotel des Inde-' Hoe lang hun verblijf alhier zal duren, lS nog niet bepaald. Gisteren werd per stoomschip Adtn verzonden het Huldeblad, waarin meer d»a 150 Nederlandsche letterkundigen, aanleiding van eene uitnoodiging van uitgevers Nijgh Van Ditmar, te Rottef dam, president Kruger hulde brengen W gelegenheid van zijn 75sten geboortedag- De handteekening der letterkundig8" werden onder de bijdrage gerepoduceer Binnenkort zal het Huldeblad voor publiek verkrijgbaar worden gesteld, ter*0 ook enkele luxe exemplaren, geheel o"et eenstemmend met het exemplaar, dat aaP den president werd verzonden, in handel zullen komen. In het Haagsche Bosch is eergisteren 8 plechtige doch eenvoudige wijze een ge^8" steen onthuld ter herinering aan wij'®n heer Ary van der Spuy, directeur particuliere domeinen van koning W' II en aanlegger van het Haagsche in 1819 en volgende jaren, in bijzonder het terrein om het Sociëteitsgebouw in de jaren 1846 en 1860. Zaterdag zal ter eere van den verjaar^ van H. M. de Koningin in het Kurhaus namiddags een groot kinderfeest W°r gegeven in de versierde zaal en °P terras; tevens zal er een muziekuitvo®1^ plaats hehben. 's Avonds is er dubbel binnen en buiten; en een groot luC vuurwerk. Bij het kinderfeest zullen twee opf°c) j. worden gehouden, een vlaggen- een en31,1 re optocht, waarbij vlaggen en militaire a^r, buten, trommels, geweren, sabels ent den verstrekt. t op' De Zandvoortsche Courant mera1 dat van een Zandvoortsche visschers" niet langer sprake kan zijn. In het van dit jaar behoorden nog maat j5 bomschuiten te Zandvoort thuis. Tha v eene dier twee schuiten door verkoop een Katwijker overgegaan, zoodat vaP vroegere vloot, die eertijds uit rU"^uii schepen bestond, nog slechts één boms over is. Patrimonium. ,>jtr De algemeene vergadering van l nium heeft eergisteren ten aanz'C ^[jje11' vakorganisatie eenige besluiten g® ti«, Er is nl. uitgemaakt, dat de vakorgan1^ niet ter oorzake van eenig princiep'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2