BINNENLAND. XraflS' \fjy D0t Blijkens en telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 1 dezer, wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 211,000 picols. (Stct) Het ter gelegenheid van de 25-jarige regeering van den Sultan door den Turkschen gezant, Missah Effendi gegeven feestmaal, werd bijgewoond door alle vertegenwoor digers van vreemde mogendheden te 's- Gravenhage, uitgezonderd den Italiaanschen enEngelschen gezantvoorts door de ministers Van Buitenlandsche Zaken en Financiën en de Turksche gezantschapssecretarissen. Me vrouw Missah Effendi was door lichte ongesteldheid verhinderd. De heildronk van den minister van Buitenlandsche Zaken op den Sultan werd door den gezant met een dankbetuiging beantwoord. Het menu was toepasselijk versierd. Nederland en Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging heeft aan alle spoor- en tramweg-maatschappijen hier te lande een staat gezonden van Nederlanders, die uit Zuid-Afrika gezet zijn en naar een betrekking uitzien, met verzoek zoo mogelijk van deze mannen in dienst te nemen. Prof. dr. P. J. Blok, hoogleeraar in de geschiedenis aan de universiteit te Leiden, protesteert in de Morning Leader tegen lord Robert's proclamatie. Hij vergelijkt Robert's optreden met het beschikbewind, dat Alva in de Nederlanden, en dat generaal Weyler op Cuba toepaste. Hier te lande is bericht ontvangen, dat thans ook ds. Goddefray te Pretoria in hechtenis genomen is, wijl hij bij de godsdienstoefe ning voor de Boeren gebeden had. Behalve het stoomschip Manhattan, dat den 8n dezer met ongeveer 750 passagiers uit Zuid-Afrika te Vlissingen kan zijn, wordt daar ook den 12n dezer de Breamar Castle verwacht. De Perzische minister der posterijen, Vezir Hovmsyoun, vertoeft sinds gisteren te Haarlem. Zijn bezoek geldt voornamelijk de firma Joh Enschedé en Zonen, de druk kers der Perzische postzegels. Katholiek Congres voor sociale aan gelegenheden. (Slot Sectie-arbeid.) Volkshuisvesting. Over dit belangrijk punt handelde de tweede sectie. Inleider was de heer Jos. Th. J. Cuijpers. De conclusie was »I. De oplossing van het woning-vraagstuk is speciaal een Gemeente-belang. «II. Hoeveel belang er ook aan verbonden is, dat oude sloppen en krotten worden afgebroken en door betere woningen worden vervangen, zoo zijn deze maatregelen toch niet voldoende te achten in het belang van goede huisvesting voor de minst vermogende klasse der maatschappij. «III. Behalve daadwerkelijke bevordering van den bouw van arbeiderswoningen buiten de oude kom der Gemeente, is de Gemeente verplicht, de concessiën, verleend tot exploi tatie van de verkeermiddelen ten openbaren nutte, of wel de eigen gemeentelijke exploitatie van zulke verkeersmiddelen, dienstbaar te maken aan de oplossing van het woning-vraagstuk." De conclusie van den inleider werd eenigs- zins gewijzigd aangenomen. Middenstand. De derde sectie was gewijd aan de be spreking der belangen van den middenstand. De heer W. C. J. Passtoors trad als inlei der op. Spr. meent, dat verbetering kan worden aangebracht door de vestiging van plaatse lijke vereenigingen als bolwerk, ook tegen de op dit punt samengaande vijanden, het groot-kapitaal en het socialisme, die beide meenen, dat de middenstand verdwijnen moet. De uitvoerige conclusie luidde Vereenigingen voor den middenstand hebben ten doel het bevorderen van de belangen van den middenstand: a. door particulier initiat'ef b. door medehulp van den Staat. »Door particulier initiatief: 1. Door het doen van gezamenlijke inkoopen en voor gelijken prijs te verkoopen. 2. Door onderlinge ruiling van goederen. 3. Oprichting van Volkscredietbanken. 4. 3evordering van contante betaling. 5. Het oprichten van onderlinge infor- matie-bureaux, niet alleen tot het inwinnen van informaties, omtrent de soli diteit of onsoliditeit van personen, maar om elkander te waarschuwen voor personen, die op kosten van het algemeen leven. 6. Bij verkiezingen van Kamers van Koop handel te trachten leden van den midden stand daarin gekozen te krijgen. 7. Bij verkiezingen van openbare regee ringslichamen elkander en de kiesvereeni- gingen voor telichtenomtrentde verschillende denkwijzen der candidaten, opdat daardoor die mannen kur.rien gekozen worden, die met hart en ziel de belangen van den middenstand zijn toegedaan. 8. De openbare meening helpen bevorderen tegen het rabatzegelstelsel, door zooveel mogelijk dat stelsel in al zijn naaktheid aan de kaak te stellen. »Door hulp van den S t a a t1. Met alle wettige middelen van de regeering trachten te verkrijgen, de verkeerd toege paste coöperatie-wet met wortel en tak uit te roeien en daarvoor een billijker wet op de coöperatie in te voeren. 2. Te trachten wetsbepalingen te ver krijgen tot bestrijding der oneerlijke concurrentie. 3. Te trachten van de regeering voldoende controle op levensmiddelen en waren te verkrijgen. 4. Bij de regeering zien te verkrijgen, afschaffing van gevangemsarbeid, in zooverre als deze de concurrentie in het leven roept, waardoor den middenstand nadeel berokkend wordt. 5. Aan te dringen bij rijk en gemeente op herziening van de voor den middenstand bezwarende belastingen. 6. Het tegengaan van gedwongen winkelnering van regeeringswege. 7. Aan te dringen bij de regeering op bescherming van den nationalen arbeid, nijverheid en industrie. 8. Wederinvoering eener octrooi-wet. 9. Trachten te verkrijgen wetswijziging var. artikel 326 in het Wetboek van Straf recht voor het tegengaan van ffesschen- trekkerij. 10. Middelen in het werk stellen bij de regeering tot herziening der Zondagswet van 1815 en wettelijke regeling voor ver vroegde winkelsluiting. «Verder aanwending van alle wettige middelen, die strekken kunnen tot verbete ring en verheffing van den middenstand." De door den inleider naar aanleiding van het gesprokene eenigszins gewijzigde con- clusiën werden daarna met algemeene stemmen aangenomen. Bescherming en vorming der jongelingschap. De inleider, mr. F. Th. Westerwoudt, hield in de vierde sectie een zeer sympa thieke inleiding, welke van groote liefde voor de jongelingschap en van juist en weldoor dacht oordeel in deze belangrijke kwestie getuigde. De conclusie, door den inleider voorge steld, luidde Voor onze Katholieke jongelingen bestaat dringende behoefte aan vorming tot weldenkende mannen en aan bescher ming tegen de verkeerde invloeden, welke de vorming zouden kunnen benadeelen. »Voor zooveel, door verschillende omstan digheden, die vorming en bescherming in het gezin niet te vinden zijn, is een chris telijk vereenigingsleven schier onmisbaar. »In de Vereenigingen of Patronaten daar toe op te richten, moet: Godsdienstzin de grondslag geestelijke en maatschappe lijke ontwikkeling het doel, Christelijke liefde, gepaard aan strenge orde en tucht, het middel Geoorloofd vermaak het aantrekkingspunt zijn. De patronaten moeten zoodanig zijn ingericht. lo. dat aan het hoofd daarvan een Geestelijk Directeur zij, 2o. dat de knapen van 1215 en van 15—18 jaar, in twee afdeelingen geschei den zijn 3o. dat het ledental in iedere afdeeling niet te groot zij 4o. dat voor de afdeeling der jongeren in den regel geen avondbijeenkomsten worden gehouden 5o dat het vereenigingslokaal gemakkelijk bereikbaar zij. CJit het sub. 3 en 5 aangevoerde vloeit voort, dat, voor een groote stad, verschil lende Patronaten wenschelijk zijn. «Het daarstellen, zoo mogelijk, van een Patronaat in elke Parochie, zou aan vele bezwaren het best tegemoet komen, en, onder ieder opzicht, het meest aanbevens- waardig zijn". Na een zaakrijk debat werd de voorge stelde conclusie aangenomen met deze aanvullingen lo. Aan het hoofd der patronaten moet een priester staan, door den bisschop be noemd; 2o. Samenwerking van patronaten met congregaties enz. verdient aanbeveling 3o. de onthouding van sterken drank behoort op het program der patronaten te staan 4 De toetreding van beneden 18 jaar tot werkmansbonden moet worden bevorderd. Productie-Coöperatie. Dit punt werd behandeld in de vijfde sectie. Inleider was pastoor G. W. Konings. Als conclusie werd voorgesteld »Het is een onloochenbaar feit, dat de opeenhooping van kapitaal en het vormen van kapitalistische vereenigingen, om den alleenhandel te verkrijgen en meester te zijn van den prijs en het aanbod, vele takken van nijverheid doodt en de personen, die door die nijverheid een bestaan vinden, tot armoede brengt Tegenover die doodende macht van het kapitaal kan men zich alleen door kapitaal verdedigen. Waar dit echter een onmogelijkheid wordt voor de individuën, is er geen ander middel dan dat de afzon derlijke personen zich vereenigen om ge zamenlijk te doen woet zij ieder voor zich met kunr.en verrichten. »Die samenwerking, productie-coöperatie genoemd, is het eenige middel om den strijd tegen het voortwoekerende kapitalisme te strijden. Daardoor wordt het kapitaal bij eengebracht, waardoor men in dezelfde omstandigheden komt als zij, die door hun macht aan de kleinere personen eene concurrentie aandoen, waardoor deze laatsten bezwijken. Zoo immers kunnen de grondstof fen, die verwerkt moeten worden, op de voordeeligste wijze worden ingekocht; zoo ook kunnen de productiemiddelen tot ge zamenlijk gebruik worden aangeschaft. Zoo komen de financieel minder gunstige personen in een toestand, die de eerste winsten, welke nu door aankoopen uit de tweede en derde hand verloren gaan, hun ten goede doet komen. «Niet echter is hiermede de wenschelijk- heid uitgesproken, dat de bewerking van alle grondstoffen, coöperatief ingekocht, ook coöperatief moet geschieden. Er zijn zeker toestanden te denken, waar in ook deze coöperatie middel kan worden en middel moet zijn, om in de eene of ander in dustrie te kunnen blijven bestaan. Maar in het algemeen genomen, is die coöperatie de ondergang van den middenstand, terwjjl de coöperators niet veel anders worden dan mis schien wat beter bezoldigde werklieden, maar die financieel ook vast gebonden worden aan een instelling, die zeer gemakkelijk in andere richtingen uitgaat, dan welke bedoeld was. Waar echter de laatste coöperatie noodzake lijk is, zullen niet weinige voorwaarden moe ten vervuld worden, en zal op de allereerste plaats politieke actie moeten worden uitgeslo ten. Zeker zal men een gedeelte der overwinst moeten besteden, om in vast- en onroerend goed een zeker onderpand te vinden maar wil men in beginsel niet overhellen tot het kapitallisme, dan zal het oogenblikkelijke voordeel der coöperators zwaarder moeten wegen dan het opleggen van gelden voor de coöperatie. «De coöperatie is dus a. nuttig en noodig tot het verkrijgen van grondstoffen b. niet altijd nuttig en noodig om deze stoffen te bewerkenc. moet alleen doelen om de stoffelijke welvaart te verhoogen d. mag niet den weg banen voor kapitalisme e. moet slechts in eerlijke concurrentie treden. Pastoor Konings betoogde alleen de wen- scheiijkheid van coöperatieve zelfstandige patroons, maar liet de coöperatie in 't al gemeen buiten bespreking. Een amendement-Pelster op de coöperatie in t algemeen betrekking hebbend, werd daarop niet en de conclusie van pastoor Konings wel aangenomen, met deze wijziging, dat sub c ook verhooging van zedelijke welvaart als doel werd aangegeven. Voorschotbanken. Dit was het onderwerp der zesde of laatste sectie, wier inleiding was de heer Dobben. Als conclusie werd voorgesteld «Het Congres spreke de wenschelijkheid uit, dat het volstrekt nuttig is Voorschot banken op te richten. «Overwegend, dat het particulier initiatief, of direct eigen krachten, daarin moeiljjk zullen kunnen voorzien, draagt het Congres aan het Centraal Bestuur op, het daarheen te willen leiden, oveial waar zulks slechts mogelijk is, Spaarbanken op te richten, daaruit reservekassen te doen geboren worden, welke als Voorschotbanken in het klein, ons den weg openen, dezelve uit te breiden, en hierin, zoover het mogelijk is, 'het systeem nemen, Raifleissen tot ric ihtsnoef de Deze conclusie werd verworpen en 1 plaats daarvan een andere aange*?° do0f aan het centraal bestuur opdragend, een commissie de middelen te doen 011 c(1 zoeken, tot de oprichting van spaar* eji. leenbanken in den geest der Raffeisenkas Men schrijft aan het U. D. uit 0^ water Velen hebben de gewoonte, w&nneer^e- door het loopen blaren aan de voete» komen, er met een stopnaald een d03 sajet door te halen. Dezer dagen d0 zekere N. de Wit dit hier ook, me' ongunstig gevolg, dat korten tijd d"8'^ voet en been opzwollen. Na eenige d»8 gepapt te, hebben, werd eindelijk g0116^ kundige hulp ingeroepen, doch te laaf 0 geneesheer constateerde bloed vergiB'^jj en de lijder is er aan bezweken. dus in zoo'n geval voorzichtig. De gezondheidscommissie te Utrecht b00'^ huis aan huis door circulaires doen fa schuwen toch vooral de melk te Het is namelijk gebleken, dat al de typ'1^ gevallen te wijten zijn aan besmette <°e afkomstig van een en denzelfden m0' verancier. Zaterdag brachten 22 uitgewezen valers uit Amsterdam een bezoek aan geningen, Heelsum en den Duno. t Te 10.35 werden zij ontvangen bij station door den burgemeester, den h0 Hesselink van Suchtelen, die een zee0 lelijke" toespraak hield, beantwoord d0^ een Transvaler. Bij de Chr. school ioD^j de kinderen het Transvaalsche volk3''6^ Bezocht werden Rijkslandbouwschooln' boerderij en Rijkstuinbouwschool, onderg0 leide van den directeur den heer Broek01 en den inspecteur Löfinis. Bij de aankomst speelde aan het stat'j het fanlarekorps het Transvaalsche volks110 Onlangs is tegen een slager te Gron10^ gen proces verbaal opgemaakt, omdat p in strijd met de verordening in zijn eig slachtplaats had geslacht. jS Als de N. Gr. C. goed is ingeliohb dit proces-verbaal met opzet uitgelokt 0 misschien wel in hoogste instantie, een slissing te krijgen over de vraag, 0(< gemeenteraad bevoegd is, de slage's noodzaken, in het openbaar slachthu's slachten, In eerste instantie zal deze voor het kantongerecht te Gronifg dienen. Een advocaat uit Amste01 j zal de daareven genoemde bevoegd116 i»f> betwisten. Te Deventer is een nieuwe vereefl'g^, gevormd, zich ten doel stellend het wekken tot onderzoek naar en verzai»0 van al wat betrekking heeft op de volkst zeden en gewoonten, bijgeloof, enz. 'n g provincies Overijsel, Drente en dat g«d00 van Gelderland, welk ten oosten *an IJsel ligt, t« Zondag a. s. zal in Musis SicrU[P Arnhem de algemeene vergadering vafl Nederlandsche Pensioenpartij gehoude» den, waarin zij zich als zoodanig constitueeren. Aan de orde zal vaststelling der statuten en verkiezing een hoofdbestuur. i he0*' De gemeenteraad van Nijmegen aBt" vroeger toegestane crediet, om dooi' j, geneeskundigen een onderzoek te p instellen naar den toestand van <f,oDl in sommige stadsgedeelten, verboogd^p, f500, teneinde dit onderzoek uit te s»'0 In een uitvoerig rapport betoogd0 gemeente architect het noodzakelijk0 g het opmaken van een algemeen rioleering voor die gemeente. Ter 0f reiding van die zaak stond de Ba* 'gep voordracht van het dagelijksch bestuif' krediet toe van f 1000 De kindermoord te Tilburg* De correspondent van des-Ilerlog*w^|*d Courant te Tilburg schrijft aan da' In de moordgeschiedenis heeft oud-brievenbesteller Jongbloedsaan dejU3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2