heid van Heinze's 80e geboortedag, aanst. Vrijdag-avond door Schiedams Mannenkoor »Orpheus" in »Musis Sacrum" te geven. Zooals uit achterstaande aankondiging blijkt, zal het program uitsluitend bestaan uit werken van den beroemden toonkunste- naar. Zij die nog eens heerlijk kunstgenot willen smaken bij de uitvoering van de schoone toonwerken van den grooten meester, zullen zeker van deze zeldzame gelegenheid gebruik maken. De verhoogde prijs van den moutwijn en wellicht het vooruitzicht van de invoering eener controle op Schiedamschen jenever hebben er blijkbaar eenige branders toe geleid het aloud bedrijf weder op te vatten. Eenige branderijen, die uitgestookt waren, zijn weder in werking gesteld. Cursus Hoofdakte. Naar wij vernemen, heeft Dr. J. van Leeuwen als leeraar in de geschiedenis bij den cursus voor de hoofdakte L.O. alhier ontslag genomen. De reden van dit ontslag vragen moet gelegen zijn in een verschil tusschen Dr. Van Leeuwen en Dr. Vinkesteyn, bet hoofd van den cursus. Aan de onderwijzers, die den cursus vol gen, moet gevraagd zijn, hunne meening over de benoeming van een nieuwen lee raar in de geschiedenis mede te deelen. Daarop hebben 20 van de 26 onderwijzers bij den cursus weder ter benoeming voor gesteld, Dr. J. van Leeuwen. De wethouder van onderwijs moet hen echter hebben medegedeeld, dat de heer Van Leeuwen niet weder kon benoemd worden en hun hebben verzocht een anderen candidaat voor te stellen. Desondanks stelden 20 van de 26 onder wijzers 6 onderwijzers der christelijke scholen onthielden zich weder ter be noeming voor Dr. Van Leeuwen, onder mededeeling, dat wanneer die candidaat niet werd geaccepteerd, zij de lessen in de ge schiedenis aan den cursus niet meer zouden volgen, maar gebruik zouden maken van het aanbod van Dr. Van Leeuwen, gratis een cursus in de geschiedenis, door hem in het Volkshuis te geven, te volgen. Door de Regeering worden in verschil lende gemeenten landbouw-cursussen opge richt, waartoe door de rijkslandbouwlee- raren oproepingen zijn of worden gedaan om hen, die aan zulk een cursus wenschen deel te nemen, uit te noodigen zich daartoe aan te melden. Ook hier ter stede zal zulk een cursus worden gehouden. De rijkslandbouwleeraar voor Zuid-Holland, de heer W. J. Mansholt, heeft heden middag 2 ure in het gebouw der Hoogere Burgerschool alhier dien cursus geopend. Heden-morgen te 10 ure is de spoeling- haler J. Boogaart, wonende te Overschie, in het water van de binnensluis gevallen, doordien hij, van de schouw op de trap in de sluis willende stappen, zich aan een loshangenden haak vastgreep. Hij redde zich zelf door op de trap te klimmen. Heden-morgen om half elf heeft de heer C. v. d. Touw in de Gerrit- Verboon - straat een toeval gekregen, tengevoige waarvan hij een zijner oogen bezeerde. Met behulp van een voorbijganger werd hij thuis gebracht. Heden-middag te ruim 4 ure is de 6 jarige Huiskes aan de St. Anna-Zusterstraat al spelende te water geva'len. Door de spoedig verleende hulp van den heer A. de Koning kon de kleine nog bijtijds worden gered. Nederland en Zuid-Afrika. Het gister te Rotterdam aangekomen stoomschip König, van de Ost-Alrika-Linie, heeft een groot aantal passagiers uit Zuid- Afrika meegebracht, waarvan hetmeerendeel echter reeds te Napels is ontscheept. Onder de aldaar gedebarqueerden behooren o. m. D. W. Erasmus, J. B. Wolmarans en de Nederlandsche attaché bij het Boeren leger, luitenant Thomson, en vele doktoren en pleegzusters met Russische namen, dus blijkbaar van de Russische ambulance afkomstig. Onder de passagiers zijn ook twee echtparen Loterijman, bekende Pre- toriasche magazijnhouders. Naar Rotterdam kwamen mede de heeren B. J. Hermans, H. Schippers, A. C. van Rossen, De Boor en Van Otterloo, benevens de dames Bossinga, Oosterbaan Ham en Van Straten, de iaatste met 1 kind. De familie van den heer J. Dorp, vroeger te Vlaardingen, die sedert eenige jaren in den Transvaal woont en sedert het begin van den oorlog op commando is, ontving een schrijven, dat hij, na eenigen tijd onder generaal De Wet in den Vrijstaat te hebben meegevochten als verkenner, zich daarna van Bethlehem begaf naar Machadodorp, waarvoor hij met anderen te paard 3 weken noodig had. Daar werd hij opgenomen in het Italiaansche Verkenningskorps, en deed dienst ter bewaking van Long Tom. In de- Donderdag gehouden raadsverga dering is het geschenk van mr. Bichon van IJsseimonde officieel aanvaard. Er bleek dat de gever de voorwaarde gesteld had, dat de gemeente de veerboot, pont, roeibooten en verdere roerende goederen van het overzet veer van de tegenwoordige pachtster moest overnemen. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is J. M. Buser, secretaris der gemeente Zwolle, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Buser, die reeds 40 jaar in dienst der gemeente Zwolle is, herdacht gisteren zijn 25 jarig gemeente-secretariaat. Heden, 6 October, is het 60 jaar geleden, dat mr. W. baron van Heeckeren van Keil, kamerheer der Koningin, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage, door Koning Willem I tot koninklijk kamerheer werd benoemd. De minister van Binnenl. Zaken heeft zijn beti okken ambtgenooten geraadpleegd nopens de vraag of de verplichte jaarlijksche ver lenging der nationaliteisbewijzen voortaan achterwege kan blijven. Deze vraag is bevestigend beantwoord, en dientengevole heeft de Commisseris der Koningin in Zuid-Holland den burgemeesters in die provincie medegedeeld, dat vanaf 1 Januari 1901 nationaliteitsbewijzen voor ééns zullen worden afgegeven en de te verlengen bewijzen door nieuwe worden vervangen, De Vereeniging van Oliefabrikanten in Friesland heeft aan den minister van Financiën gezonden een adres, met verzoek een invoerrecht van ongeveer fl per 100 K.G. op vreemde voederkoeken, zoowel in vasten als in poedervorm, in zijne fiscale wetten op te nemen. De Drankwet De volgende wijzigingen in de aanhan gige drankwetsherziening zijn door de Centrale Drankwetcommissie voorgsteld I. Het nemen van maatregelen tot scherpe wering van clandestienen drankverkoop, is een punt van zoo groot gewicht, dat de aanhangige wijziging der drankwet vóór alles daaraan moet worden dienstbaar ge maakt. II. Het is gewenscht, 1 Mei 1901 het wettelijk maximum van artikel 2 der drank wet niet door te voeren, doch hetzij het bereiken van het maximum tot uiterlijk 1 Mei 1905 te verschuiven, mits thans tot het stelsel van doorvoering worde vastge steld, in den geest als aangegeven in het Wetsontwerp der Ned. Ver. (art. 26 bis, recht van anciënniteit) desnoods met schade vergoeding uit 's Rijks kas, hetzy het over compleet vanzelf te laten verdwijnenin beide gevallen worde de bevoegdheid uitgesproken voor maatschappijen en veree- nigingen om vergunningen op te koopen, en de dranfcnering te staken, met financieelen steun van den Staat. III. Na invoering van het wettelijk maxi mum moet geen verhooging van het aantal vergunningen geoorloofd zijn, ook niet in den vorm van buitengewone vergunningen. IV. In ieder geval kome de bevoegdheid tot het verleenen van vergunningen boven het maximum alleen aan de Regeering. V. Het is noodig, het geldelijk belang der gemeenten los te maken van het vergun ningsrecht. VI. Het beginsel,-neergelegd in het 4e lid van art. IX Wetsontwerp, verdient steun. VII. Drankverkoop op openbare middelen van vervoer (stoombooten en restauratie wagens, in wachtkamers daarvan, en op de publieke straat, moet niet worden toegelaten. VIII. Voortaan moet geen vergunning voor drankverkoop worden verleend aan personen, die eenig beroep uitoefenen, behalve be drijven waaraan de drankverkoop inherent is (koffiehuizen, restauraties, stalhouderij, e. d.). IX. De aanhangige drankwetsherziening moet niet afhankelijk worden gesteld van het instellen eener Staatscommissie. Men meldt aan de IV. R, Ct. In zake het adres aan de Tweede Kamer van de Nederlandsche Onderwijzers-Propa- ganda-Club (voor drankbestijding), kinderbe scherming in de ontwerp-drankwet betreflen de, zijn reeds verschillende adressen van adhesie aan de Tweede Kamer gezonden o.a. van de Maasclub te Rotterdam. De lijsten met sympathiebetuigingen komen langzamer hand binnen. Op 't oogenbhk hebben reeds ruim 2700 onderwijzers, leeraren en professo- soren geteekend. Van de Maasclub bezorgt een commissie de propaganda onder de onderwijzers, terwijl men van plan is in samenwerking met De Hoop der Toekomst" in verschillende gedeelten der gemeente Rotterdam bijeenkomsten te houden met ouders van ieerliagen om hen te wijzen op het gewicht der in het adres bedoelde ver bodsbepalingen. Bovendien wordt door ver schillende Goede Tempelieren met lijsten voor ouders gewerkt. Bij de volkstelling is gebleken, dat in een groote aantal gemeenten het bevolkingscijfer geringer is, dan op grond der bevolkingsre gisters werd aangenomen. Dientengevolge zullen de op 't bevolkingscijfer gebaseerde Rijksuitkeeringen met ongeveer f 100.000 kunnen verminderen. Over het tienjarige tijdvak zal dus het Rijk 1 millioen minder uit te keeren heeren hebben, dan wanneer er geen volkstelling geweast ware Nederland en China. Reuter seint uit Shang-hai, dd. 3 Oct. De Nederlandsche oorlogschepen Neder land en Holland hebben plotseling bevel gekregen naar Swalow en Amoy te gaan. Het oorlogschip Piet Hein blijft te Shang hal. Nader meldt men nog De pantserdekschepen Holland en Ko ningin Wilhelmina hebben order gekregen uit de wateren van China naar Java terug te keeren en op hun terugreis Amoy en Swatow aan te doen, hoofdzakelijk voor vlagvertoon. De Piet Hein blijft voorloopig nog in Shar.g-hai. Donderdag-avond is aan het politie bureau aan de Nieuwe Haven te 's-Gravenhage gebracht een man, die over het gelaat er. lichaam met een mes was gesneden en gestoken. Onder meer was hy zwaar gewond onder de schouderbladen. Hij is per rader- baar overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Als verdachten van deze verwonding zyn aangehouden eene vrouw, in dezelfde straat als de gekwetste wonende, en met wie hij te voren twist had gehad. Amsterdamsche straatfiguren De Amsterd. correspondent van de Arnh. Ct. schrijft Onder de meest bekende Amsterdam" straatfiguren trokken tot voor korten ook de aandacht twee beruchte vrouwsp sor.en, nl. Jannetje Struik, bijgenaam »millioeneu-juffrouw" en juffrouw Jut' medeplichtige inzake den moord op mevr° van der Kouwen. [e Juffrouw Jut leefde geruimen tij zamen met haar vriendin Jannetje dames woonden in een der meest afgel wijken van buurt IJ IJ, op het z.g- velseiland" en leefden daar een genode leventje, waarbij de jeneverkruik nat"" een belangrijke rol speelde. De twee vriendinnen hadden er een tapperijtje in die buurt op nageho" doch aangezien zij zelve daarvan de j klanten waren en in zoo'n vroolijke bu' eens heel raar deden, verliep het zaakj® eindigde de exploitatie met de rechter'!) «uitzetting" der dames. Dezer dagen nu is juffrouw Jut 0 ledenhaai trouwe vriendin en drinkg®""^ Jannetje, die een kleine duizend guide" de levensverzekering ontving, maar vriendin desniettemin »van de armen" he laten begraven, zeide het huiselijk toen onmiddellijk vaarwel en ging i° der eerste hotels logeeren. Dit duurde paar weken, totdat het geld schoon was en de millioenen juffrouw bijnaam, die, zooals men weet, zij d*" aan vroeger gepleegde ongelooflijke op1 terijen, toen Jannetje nog een mooie, st» dame was aan den dijk werd geZ Dat zij gedurende haar aanwezigheid dat hotel, de reputatie van de ondernem niet heeft helpen ophouden, zal nie1" betwijfelen. Nu zwerft Jannetje, oud en krom a's is, toch nog altijd met iets onmiskenb* «damesachtigs" in kleeding en gang. la"* v»(l Amstel's straten, meestal dronken, »cl volgd door kwajongens en meiden allerlei leeftijd, die het beschermend optr® der politie vaak noodzakelijk maken. De aanranding te Amsterdam Omtrent de brutale aanranding van kassierskecht Nicolet te Amsterdam nog het volgende gemeld De bediende S. op het kantoor va" firma Broekman had gevraagd, of hij naar den dokter mocht gaan. Dit was b schied, nadat de kassiersknecht Nicolet Z'J stukken had afgegeven, om daarop latef geld te konen halen. S. was wel de deur uitgegaan, maa' p, een onderzoek door de politie is geble g, dat hij niet bij den dokter is geweer4, j kwam terug in gezelschap van zijn u, K. die hem dikwijls aan het kantoor bez K. kwam per fiets en zette zijn wis' ,n gang neêr. ^gtt Beiden gingen het kantoor binnen- f, daarna hoorde juffrouw Koch, de huisbe waarster en haar man om hulp roep^^ii zagen zij den kassiersknecht bleek en on4 op de trap staan met zijn portefeuille ,n zwarten zak in de eene hand geklemd, strop van touw in de andere. t0/l> De juffrouw gaf hem wat spiritus fi(1 j kwam ook S. van het kantoor. Zyn die met hem binnen was gekomen, niet te zien. -eif Toen de juffrouw ervan sprak, de p°1 haler, voegde S. haar toewat polit'8» efl u naar je keuken, daar hebt u tocb verstand van en veel geloop geeft Inmiddels had de heer Lefebure, l^f, in het perceel een kantoor in wijn®" t de fiets opgemerkt en vroeg hij,a* behoort die fiets Niemand antwoordde dadelijk eI^.| nam de heer Lefébure de fiets i" Ji® omdat hij verwachtte, dat de eige"' toch ook op het oogenbhk van het hu in de gang moest zijn geweest, zijn komen halen. W De huisbewaarster en haar m"" ed «ef' J echter niemand in de vrij lange» g lijd ht«f'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2