terrein stand houden, zijn werkelijk een bewonderenswaardig schouwspel voor ge heel de beschaafde wereld. Meer dan een jaar staan zij in het veldzij hebben ver moeienis en ontberingen doorstaan, lange tochten moeten maken over de ongelijke wegen over bergpaden moeten trekken met groote transporten en zware kanonnen, achtervolgd door een machtigen vijand, slagen moeten leveren. En nog hebben zij niets van hun groote beweeglijkheid ver loren. Overal duiken zij op geheel onver wachts, om, zoodra het noodig blijkt, eens klaps weer te verdwijnen. Sir Redvers Bulier deed met een groote troepenmacht een tocht door de bergen in het Lijden burgsche, om daar den Boeren slag te leveren en hen te verjagen. Op zijn weg werd hij herhaaldelijk beschoten, maar geen Boeren kon hij verslaan of in handen krijgen. Bij het bezetten van Pelgrimsrust werden de Engelschen door een veertig Boeren uit de bergen, die het stadje om- siagelden, met Manserpillen bestookt. Een officier, die voor het hotel stond, werd zelfs van den overkant der straat doodgeschoten Den dag daarop trok de geheele colonne door de Pelgrimsrust en sloeg haar kamp op buiten de stad. Een honderdtal Boeren waren in de bergen bij den pas achterge bleven. Zij moesten echter terug, toen de «South African light Horse" een omtrek kende beweging maakten. De hoofdmacht der Boeren is gelagerd bij Caspari Nek, in de verwachting dat sir Redvers hen zal achtervolgen. Zij moeten 5000 man sterk zijn en 4 Long-Toms, 6 kleine kanonnen en 8 pompoms bij zich hebben Sir Redvers zal evenwel hen niet achtervolgen en misschien zijn opvolger ook niet. Wat er gebeurd is, zal de toekomst ieeren, maar zoover is op te maken uit de telegrammen, hebben de Engelschen het nuttelooze van een gevecht in de bergen te leveren, waarbij zij toch geen over winning zouden behalen veeleer een neder laag lijden, ingezien, en zijn zij terugge keerd naar het dal, waarin Lydenburg is gelegen. Bulier heelt zijn commando neer gelegd en vertrekt naar Engeland. Men zou geneigd zijn te gaan veronder stellen, dat er ontevredenheid heerscht bij de hooge autoriteiten over den langen duur van den oorlog en dat nu eenige generaals er voor moeten boeten. Na de Toegela is het hun misschien te kras geworden, dat nu ook Bulter zoo weinig opschiet en staat dit in verband met zijn plotseling heengaan. De correspondent van de Daily Telegraph te Lourenjo Marques seint, dat Van der Post, Steyns secretaris, beweert, dat als Roberts maar het woord «onvoorwaardelijk" wilde schrappen uit zijn proclamatie, alle leiders der Boeren zich dadelijk met hun volgelingen zouden overgeven. De onzeker heid ten aanzien van de behandeling die zij zullen ondergaan, is oorzaak, dat zij zich nog blijven verzetten. Men verwacht nog geen dadeiijken terugkeer van uitgewekenen naar den Rand wegens de onzekere toestand van den Nederlandschen spoorweg. Het is onwaar schijnlijk, dat de Britsche regeering de bruggen en bvergangen door de Boeren vernield op hun terugtocht naar Komati- poort, blijvend zal herstellen, voordat er een schikking getroflen is tusschen het bestuur van 's rijksspoorwegen en de Nederlandsche maatschappij. De Delagoa- baai zai lijden onder den stilstand van het verkeer. Alle noodbruggen zullen wegge spoeld woiden als het regenseizoen doorzet. De Kaapsche hooge commissaris sir Alfred Milner heeft ter kennis van de uitgewekene te Kaapstad gebracht, dat Engelschen zonder lichamelijke gebreken verplicht zijn militaire dienst te verrichten in de districten, waar heen zy terugkeeren zij die zich niet willen voegen bij de staatsmacht, ontvangen den raad om hun terugkeer uit te stellen. De oorlpg in China. De Duitsche regeering gaat voort Duitsch- Jands macht in China op hechtere basis te bevestigen. Er wordt nu la Russie in Sjantoeng een spoorweg door militairen aangelegd van Kiao-Tsjou naar Haumi waarbij de Chineesche gouverneur van Shan-Toeng, de bekende Yoean-Shih-Kai, met zijn krijgsmacht wat al te nauwlettend toekeek. De Duitsche gouverneur, Herr Jaeschke, verzocht hem wat uit den weg te gaan, waaraan hij bereidwillig voldeed. Hij stelde zich een 30 K. M. verder op en heeft zich den tijd ten nutte gemaakt om zijn leger met 40.000 man te versterken. Men zou dit in niet gecensureerden tele gram-stijl een dreigende houding noemen. In het Zuiden van China is de toestand plotseling verergerd door het optreden der Triad's, een andere broederschap die met broeders van het «Lange Mes" veel over eenkomst hebben in hun haat tegen al wat vreemdeling is, waarbij zij nog voegen eenige antipathie tegen de regeerende dynastie der Mantsjoes, Zij zijn begonnen met de keizerlijke troepen te staan de eerste en onvermijdelijke manipulatie van elk Chineesch opstandeling en zullen misschien pogingen doen het oud-Chineesch regeeringshuis op den troon te helpen. Een uitkomst voor de mogendheden als de Triad's slagen. Er is dan ten minste een keizer om mee te onderhandelen. De overste van het missiehuis te Scheut bij Brussel heeft een nota medegedeeld, berichtende, dat 15 missionarissen var. het het vicariaat Zuid-West-Mongolië zijn ver bannen en teruggebracht naar de Russische grens. Onder hen zijn drie Nederlanders Leesens uit Bemmelen, Lemmens uit Beek bij Maastricht en van den Meeredonck uit Bokstel. De Congregatie heeft den minister van Buitenlandschs zaken verzocht de bank te Kiachta te machtigen, om de noodige gelden voor te schieten. De stand der Engelsche verkiezingen was gisteren aldus, dat verkozen zijn 383 ministerieelen, 165 liberalen en 78 lersche nationalisten. De ministerieelen wonnen 34, de oppositie won 31 zetels. Harcourt is herkozen in West-Monmouth- shire met een meerderheid van 3525 stemmenin, 1895 was zijn meerderheid 5287 stemmen. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 October 1900. Heinze-concert. Ter herdenking van den 80en verjaardag van den toonkunstenaar G. A. Heiuze, eere lid van Schiedams Mannenkoor «Orpheus", had gisteren-avond in de groote zaal van »Musis Sacrum" een feestconcert plaats, waarop alleen zouden gezongen worden composities des feestvierenden meesters. Veel was er sinds de laatste dagen ge hoord van den grijzen toonkunstenaar en daarom waren ook velen opgekomen, om te kunnen genieten van de heerlijke gedachten, die hy in muziek heeft vertolkt. De groote zaal van «Musis" was dan ook overbezet, want iedereen verwachtte veel van deze uit voering. Alvorens het concert begon, wilde de presi dent der Vereeniging, de heer M, M. Honner- lage Grete, eenen korte levensbeschrijving gever, van den grooten componist. De president sprak daaromtrent ongeveer het volgende: Op den In October van het jaar 1820 werd te Leipzig geboren Gustaf Adolf Heinze uit eene muzikale familie. Reeds op jeugdigen leeftijd openbaarde zich zijn bijzonder talent en nadat hij in zijne eerste levensjaren zijne muzikale opleiding van zijn vader ontving, maakte hy op 15- jarigen leeftijd kennis met den grooten Mendelsohn-Bartholy, door wien hy ook eene plaats verkreeg in het Gewandhaus- orkest. De jeugdige kunstenaar leerde ook Wagner kennen en stond weldra als virtuoos op zijn concertreizen bij de groote meeeters zeer in aanzien. Heinze wenschte evenwel voor zich-zelvcn te werken; hy wilde zelf muziek scheppen en daartoe vond hij, toen hij in 1844 als tweede kapelmeester in het stads-theater te Breslau was aangesteld, een ruim veld. In 1842 in hef huwelijk getreden met de dichteres Henriette H. Berg bleef hij nog, met verschillende meesters kennis makend, steeds werken aan opera's, totdat hij in het jaar 1850 als kapelmeester van de Duitsche Opera te Amsterdam werd benoemd. In 1852 nam hij de leiding der liedertafel «Euterpe" op zich, in 1857 die der St. Vincentius- concerten en eenige jaren later die der kerkenzangvereeniging «Excelsior", welke zanggezelschappen de groote meester be kend en beroemd heeft gemaakt. In Juli 1882 heeft de zangvereeniging «Orpheus" alhier met Heinze kennis ge maakt, zooals de oudere leden van «Orpheus" zich wel herinneren, en hem als eerelid geproclameerd. Den 27 November 1884 kwam hij andermaal met de leiding van «Euterpe" en «Ons prinscesje", (koorj aan Schiedams mannenkoor «Orpheus" opgedra gen, aller belangstelling wekken. En nu, gaat spreker voort, bij het feest van mijn vijf-en-twintigjarig presidentschap van «Orpheus" heb ik de voldoening ge smaakt een dag daarna te Amsterdam te mogen ontmoeten den grijzen toonkunste naar, die ook een feest vierde, het feest van zijn 80sten verjaardag. Spr. heeft hem daar gezien en geluk gewenscht, waar zoo vele vrienden en kunstbroeders te zamen waren, geluk gewenscht namens «Orpheus", namens zoovele vrienden die hij hier nog had en die hij hoopte 't volgende jaar, bij gelegenheid van 't uitgeschreven concours nog eens weder te zien. Nadat door deze toespraak van den president van «Orpheus" als 't ware een inleiding was gemaakt tot de vruchtbare voortbrengselen van den grooten componist, begon de uitvoering met het bekende «Om hoog". Het zou ons te ver voeren eene breed voerige beschrijving te geven van hetgeen wij dezen avond hebben gehoord «Orpheus" is te zeer bekend dan dat wij aan eene goede uitvoering durven twijfelenmaar wij mogen zonder schroom getuigen dat de koren uitstekend vertolkt werden. Jammer dat wij bij deze gelegenheid werden teleurgesteld door niet te kunnen ge nieten van het baryton-gelmd van den heer J. T. H., lid der Vereeniging, die niet goed bij stem scheen te zijn. Ruim schoots werd ons dit echter vergoed dooi een paar lieve nummers van Mejuflr. Lucie Koenen. Zij beschikt over een prachtig sopraan geluid en heeft ons in alles ten zeerste kunnen boeien. Veel, zeer veel schoons hebben wij van «Orpheus" te hooren gekregen jammer, dat wij in die heerlijk schoone «Bede" de baryton niet mooi konden vinden, maar wij moeten dit vergoeilijken, als wij bedenken, dat de heer S. te elfder ure nog deze solo partij durfde overnemen. Ook de uitstekende pianobegeleiding van den heer Anton Rijken, eerelid der Ver- niging, heeft veel tot het welslagen van het concert bygedragen. «Orpheus" klimme steeds hooger op de steile ladder der kunst onder de energieke leiding van haar bekwamen directeur, dat is zeker den wensch van allen, die in Schiedams veste de kunst liefhebben. De opgaande stoel, den heer M. L. Hon- nerlage Grete ter gelegenheid van zijn zilveren jubilee als voorzitter van Schiedams Mannenkoor «Orpheus" vereerd waar van wy onlangs een beschrijving gaven is thans met het begeleidend aloum onder de schutse van Orpheus' vaandel in de winkelkast aan het pand Hoogstraat hoek Appelmarkt geëxposeerd. Dit fraai en degelijk stuk werk vereert zeker de firma Gebr. Beausar, die het naar teekening leverde. Wij vestigen de aandacht op achter staande advertentie, waarin het bestuur der St. Vincentius-bibliotheek weder de opening van het leesseizoen aankondigt. Wie tot eigen uitspanning of tot verpoo- zing van familieleden of onderg08 ter degelijke lectuur verlangt, kan doen dan zich te voorzien in deze die de zekerheid geeft, dat hare tot nut en vermaak van een uitge lezerskring kunnen d ienen. Zekere Th. B., los werkman 00 1 vg0 vaste woonplaats, is wegens een kip door de politie in v0r bewaring gesteld. dz?e" Herhaaldelijk komen in de laats'0 bij de justitie te Rotterdam klachten l^0fi het ste!en van vee uit de weiden, de stad gelegen, doch voornamelijk fj- zijde van Hillegesberg en Terbregg0, zakelyk heeft men het op geiten en bol >sl»c' gemunt, welke dieren in de weide g0 en dan in stukken en brokken te R°' fn ingevoerd worden. Doch ook kipP v9|t konijnen, en wat er verder te grijPe" worden niet versmaad, zoodat de om**0" in voortdurende vrees voor hun buiten' eigendom leven. ver'0 thans eenp ie' te Rotterdam is niging opgericht van uit verdreven ambtenaren en N. Z. A. S. M., met het doel schadevergot te verkrijgen van het Engelsch gouver"0 en elkaar daarbij te steunen. u-c fin" De schade door den heer Mattbfis (jj Jr. Korte Hoogstraat 8, te Rotterdam 6e j|, bij gelegenheid van den brand in ^elifS is door de deskundigen der assura j geschat op f 26000. De inboedel was vei'*0 voor f 37000. Gisteren-middag bevond zich m' ddef d« de Maas bij Rotterdam, ter hoogte va"j,«t aanlegplaats der Harwichbooten v0<" .p, Park, een sloep bemand met vijf k°P allen Spanjaarden, behoorende tot manning van *het aan de boeien l'^^p Spaansche stoomschip Setiembre. werd overvaren door een sleepboot, ze omsloeg en de vijf inzittenden te doo' geraakten. Drie der drenkelingen werden bemanning van het Cbarloische vee' met moeite gered. De beide ande'0"' steward en de koksmaat, verdronken-^ De beide schepelingen, die aldus rivier den dood vonden, zijn de kajuitsjongen Saloador Ugarte uit Gai' «1 Astenga (Spanje) en de 22-jarige ko- s Guillermo-Bilbao uit Bermeo (Spanje) genoemde was juist afgemonsterd 0,^cti!' door de anderen naar den wal ge je' waarna hij als kok aan boord van ee" Spaansch schip zou overgaan. |i(P Gister-avond wezen een drietal r01 bij aankomst aan het station D. P- 0\i]> terdam, aan een agent majoor van Y^es' twee jonge mannen aan, als zijnde k^j(1 vinders, die in den trein tusschen ^e' Den Haag, in vereeniging met een inmiddels te 's-Gravenhage gearrestee de politie, hun slag geslagen hadde0^ het gebruikelijk spelletje wonnen een onnoozelen medereiziger een van pl. m. f 25 en een gouden ->r Beide jonge mannen zijn naar he' bureau in de Witte de Withstraat 6e doch beweerden van niets te we'0"' De Vlaardingsche Harddraverij*' «de Eendracht", verkeert op 't moeilijkheden, want niet alleen bestuur, niettegenstaande herkiezing doch ook de anderen, tot bestuursie 0^$, zen hebben voor 't meerendeel be tep<P mogelijkheid is derhalve niet uitgeS deze gunstig bekende vereening,te daarvan, ontbonden wordt. 'd De logger Kik, schipper A. van I Woensdag te Vlaardingen binneiig0 kreeg in één nacht zoo veel hat10 ^„«i vleet, dat men slechts met 8r0°hn0(i een klein deel der netten aan bijtte11 A/V OIO Uil Uil ICO Uil KA O UC*"" ^j| 01,01 b'i Ook Zuid" lie0 Pil «f een boo'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2