lie will Rjs# Vilten 1 ,.*5 C. C. STEENS Bf" ie Boeren schansen opwerpen om Barberton waar een aanval van de Boeren wordt verwacht. De Portugeesche gouverneur heeft beslist zijn ontslag genomen. Hij klaagt over de duldelooze pressie, die de Engelsche consul-generaal op hem uitoefent. Mevrouw Eloff, kleindochter van Kruger, is gisteren met hare twee kinderen per Kanzier te Marseille aangekomen en afge stapt aan het Ilotel de Noailles, waar zij vertrekken heeft ingenomen, dicht bij die, welke voor den President zijn gereserveerd. Door een journalist ondervraagd, heelt mevrouw ElofT den toestand kritiek voor den Engelschen genoemd, aangezien er volstrekt gebrek te Pretoria is en provi andeering onmogelijk. De ontknooping is geenszins nabij. De Boeren hebben groot vertrouwen in de uitkomsten der reis van Kruger, die zeer krachtige middelen tot actie in handen moet hebben. De Gelderland wordt niet verwacht vóór den 20en. De afgevaardigde George Berry is voornemens zich met zijne kenteekenen van afgevaardigde aan het hoofd te stellen van de vereenigingen van oud militairen, om Kruger te ontvangen. De Londensche berichtgever van den Figaro brengt de zaak van Kruger die immers de zaak der Boer en is nog eens in verband met den afloop der verkiezingen in Amerika en constateert, dat de beide Republieken van de Unie thans niets meer te hopen en Engeland van de Yankee republiek niets meer te duchten heeft. Vandaar dan ook, de voldoening door de Engelsche pers aan den dag gelegd over Mac Kinley's zegepraal en over de neder laag van Bryan, wiens verkiezing volgens de St. James Gazette in Engeland zou be schouwd zijn geworden als een waar »ongeluk". De liberale Westm. Gaz. is een van de weinige organen, die den uitslag betreuren. »Wij verklaren ronduit", zegt het blad, sdat wij Bryan met leedwezen van het tooneel zien verdwijnen Hij sprak voor duizenden die in de Vereenigde Staten zuchten onder de tyrannie van den geidzak. Honderd duizenden kiezers, die thans hun stem schonken aan Mac Kinley, zouden zich voor Bryan hebben uit gesproken, indien zij maar hadden ge durfd. Daarenboven hebben de vrije aan munting van zilver voor velen gelijk staande met een financieele ramp en Bryan's aansluiting bij Crocker een menigte partijgangers van den democratischen can- didaat afgeschrikt. Bryan is opnieuw gevallen onder den al te zwaren last welken hij met zich sleept." De officieele cijfers van de verkiezingen in Amerika zijn thans bekend. Misschien, dat eenige kleine wijzigingen nog kunnen komen maar als vrij zeker mag worden aangenomen, dat Mc Kinley 292 en Bryan 155 stemmen verwierf. Nebraska, dat nog twijfelachtig was,is voor McKinleyKentucky daarentegen voor Bryan. De absolute meerderheid bedroeg 224, zoodat Mc Kinley 68 stemmen meer verkreeg dan noodig was. In 1896" verwierf hij 271 stemmen, zoodat hij er 21 gewonnen heeft. De verhouding in de Kamer van vertegen woordigers zal nu zijn republikleinen 202, democraten 150, funionisten 2, populisten 3, een republikeinsche meerderheid dus van 47. In den Senaat is de meerderheid 20. Bryan heeft zijn gelukwenschen aan Mc Kinley gezonden. De DJtsche olficieuze bladen, schoon erkennende, of wel uit tactiek verzwijgende, dat Mac Kinley's persoonlijke sympathiën hem niet heentrekken naar Duitschland, laten vooral het licht vallen op de goede betrekkingen die er thans bestaan tusschen den Keizer en den president, terwijl de Voss. Ztg den handel en de industrie der geheele wereld meent te moeten geluk wenschen met de handhaving van den gouden standaard. De nieuwe Encycliek. De nieuwe Encycliek is, volgens een correspondentie uit Rome aan de Figaro, geheel van den eersten regel tot den laatsten door Z. H. Paus Leo XIII zelf geschreven. Voorzeker een merkwaardig bewijs van de werk- en levenskracht van den grijzen Opperpriester. De Encycliek zou, zooals eerst 't voornemen was, niet voor 't einde des jaars verschijnen, maar de H, Vader wilde blijkbaar, dat het stuk voor 't einde van 't jaar ook in de meest afgelegen wereldstreken bekend zou worden- Uit het Vaticaan. Dr. Lieber, de Centrumsleider, had eer- gisteren-middageenkwartierlang particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus e n bracht daarna een bezoek aan kardinaal Rampolla. Men brengt zijn verblijf te Rome in verband met de in uitzicht gestelde opheffing der Jezuiëtenwet. De lnd. beige verneemt uit Parijs wij laten het bericht natuurlijk geheel voor hare rekening dat kardinnal Richard, voordat hij uit Rome vertrok, een eigenhandigen brief van den Paus ontving, bestemd voor den heer Loubet, waarin Z. H. den president der Republiek aanmaant om zich wel te beden ken voordat hij den strijd tegen de Kerk aanbindt. Z. H. zegt voorts, dat hij geen verandering zal brengen in de woorden, die hij in 1898 tot de Fransche Katholieken heeft gericht in zake de erkenning van de repu bliek. Ter volg Binnenland. Door de vereenfging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland 2al op 21 en 22 December a. s. te Haarlem een examen gehouden worden ter verkrij ging van een diploma voor Handenarbeid. Belanghebbenden moeten zich vóór 1 Decem ber e.k. aanmelden bij den secretaris, den heer A. van Waart te Schiedam. De vergadering van de stakende suiker bakkers der Westersuikerraffinaderij te Amsterdam was gisteren wederdruk bezocht. Van onderkruiperij zou volgens Baak weinig sprake zijn, daar de bootwerkers weigerden suiker van de Wester" te laden. Bijna alle kaarten van de directie, tot op wekking om weder aan den arbeid te gaan zijn teruggezonden. Heden ochtend zal men na de vergade ring de spaargelden bij de fabriek in ont vangst gaan nemen, terwijl er Maandag avond een groote meeting zal plaats hebben. UEMENUD NIEUWS. Een vreeselijk spoorweg-ongeluk had gister ochtend plaats te Braine-Alleud, een plaatsje in de belgische provincie,Brabant. »De trein", aldus seint Renter ons, »die te 5.25 het dorp Baulero verliet, werd in het station Braina Alleud overdwars aangereden door een goederentrein die daar rangeerde. De eerste wagons van den personentrein werden geheel verbrijzeld evenals verschil lende wagons van den goederentrein, welks locomotiefeveneens vernield werd Een stoker en een machinist zijn gedood. 11 reizigers, de meesten arbeiders, die naar Brussel vertrokken om daar te werken, werden zwaar gewond. Hun werd hulp verleend in het station Braine Alleud". Het trottoir roulant, dat voor de bezoekers der Parijsche tentoonstelling een vermaak is geweest, zal niet verdwijnen bij de sluiting der expositie. Er is een plan in studie om een trottoir roulant te leggen van een lengte van ongeveer tien kilometer onder de Avenue de 1' Opéra, de groote boulevards, den boulevard Sébastopol, de rue Trubigo en de rue de Vivoli. Dit trottoir zou, in plaats van drie, vier banen hebben, een vaste on drie bewegende met opvolgende snelheden van 1.50 meter, 3 M. en 5 M. per seconde. Op de laatste baan loopende zou men op zijn uiterste gemaak van het Théótre Franfiis raar Drouot kunnen gaan in drie minuten tijds. Laatste Berichten. Met den trein van 10 uren 8 zijn heden ochtend weder van het Loo vertrokken de vorst en vorstin van Bentheim. H. M. de Koningin vergezelde met Haar gevolg, bestaande uit jhr. van Pabst, den adjudant Van Hoogstraten en barones Sloet, den vorst en de vorstin tot aan den trein De burgemeester en een vrij taiiijk publiek waren eveneens aanwezig. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen bericht is de Gelderland gisteren van Djibouti vertrokken tot voortzetting der reis. Kerknieuws. De volgende week zal in de kapel der eerw. Zusters Theresianen te 's-Hertogen- bosch een plechtig Triduum worden gehouden ter eere der gelukzalige martelaren Diony- sius en Redemptus, beiden van de orde der Ongeschoeide Carmelieten, door Z. H. Paus Leo XIII den 10 Juni 11. onder het getal der gelukzaligen geplaatst. Op den 29 November van het jaar 1638 hebben deze Carmelieten roemvol hun bloed voor het geloof vergoten. Na 33 dagen alle soort van folteringen en beschimpingen te hebben onderstaan, werden zij op bevel van den sultan van Atchin, op het eiland Suma tra, aan het strand der zee wreedelijk ter dood gebracht. Pater Dionysius werd de schedel in tweeën gekloofd en daarna werd hij met degens doorstokenbroeder Re- demptes, eerst met pijlen doorboord, werd met speren en vergiftigde zwaarden ver moord. Kunst en Letteren. Het Jubeljaar. Uit Carpineto de geboorteplaats van Z. H. wordt een groote pelgrimstocht naar Rome georganiseerd, om nog in dit Jubeljaar den grooten medeburger Leo XIII hulde en trouw te betuigen. Te Carpineto is op initiatief van graaf Pecci en onder beschermheerschap van Z.Em. kardinaal Ciasca. een zeer belangwekkende tentoonstelling geopend van voorwerpen, die betrekking hebben op het Heilig jaar. Onder de voorwerpen, die vooral de aandacht trekken, zijn de relikwiën van de nieuwe heilig- en zaligverklaarden, de medailles der Jubilé jaren*1825 en 1900, de kaars, die de H. Vader in de hand had bij de opening van de H. Poort en steenen uit die Poort, een stok uit éen stuk ivoor, een geschenk van Oostersche pelgrims enz. Ook is ter tentoonstelling aanwezig een volledige verzameling van geïllustreerde briefkaarten met betrekking tot het H. Jaar. Burgerlijke Swmu. Geboren: 8 Nov. Anna Maria, dochter van M. A. C. Vermeulen en A. M. Schuh, Proveniershuis. 9. Martijntje, dochter van A. G. Kersen en M. Brouwer, Bakkerstraat. George Lodewijk, zoon van F. W. Ruseier en M. C. Vrijenhoek, Hagastraat. Herman Joseph, zoon van A. J. Wijzen- broek en C. C. van der Valk, Hoofdstraat, 10. Gerardus Gijsbertus August, zoon van G. J. H. Pierlot en A. van Zoen, Singel. Overleden: 9 Nov. Maria de Wild, oud 71 jaar en 2 maandeu, weduwe van Hendrik Scheffers, Nieuwe Haven. Scheepvaart. Schiedam, 9 November. Aangekomen Ville d'Anvers, fBelg. avise), commandant G. du Boeuff, van de Noordzee liggende alhier aan den tweeden steiger, Maaskade 10 Nov. ss. Elaine, kapt. Wm- Claijburn, van Bo'ness geladen met 700.000 kilo's steenkolen lig gende aan den eersten steiger Maaskade s.s. Julia, kapt. E. Beijer, van Bo'ness geladen met 1.540.000 kilo's steenkolen, liggende in de Oosterhaven. Vertrokken \ss.Fortuna, kapt, P.Petersen, naar Blyth. Pernau, 10 November. Vertrokkken ss. Woodlands, met graan naar Schiedam. V isscheri j berichten. SCHIEDAM, 10 November- Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de logger sen 307 de Hoop, schipper S. Roelevel<l' voor de zesde reis. Binnengekomen SCH 350 Petrol schipper M. v. d. Zwan, met 19 lasth»rl van de vierde reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 10 Nov. l90"^ Officieele noteering van de Cornmiss1® de Kamer van Koophandel voor de Zaterdag 10 Nov. Moutwijn f 11 per Hectoliter cont., 20- fust en zonder Namens de Commissie voor noteenng D. F. W. Pbii,s Stemming vast Bond van Distillateurs: Moutwijn: f lls/4. Jenever f 15.75. Amst. proef f 17.25. Spiritus: f 16'/,—17. Spoeling f 1.80. Berlijn. Parijs, Hamb. Spiritus in loco j Rogge, p. Nov. Dec. (Spirit, p. Nov. Dec./Jan. 46V,. 17.5° t) New York. Maïs 9 Nov. Rogge op lev. onveranderdr Maart f129. jpg- 10 Nov. Rogge op lev. zonder note Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 9 Nov.. 1.45 cM. 10 Nov. 1.39cM.jj Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 4 PL Parijs - 48 05 3 Antwerp. - 47.90 Beursbericht van Amster<la,!' 10 oCt- Per Telefoon. -iy, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4V, - - Buiten). Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Kon ink Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common la Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares ^roloniratie 76'/» 23s/» 35'/' 051/» 39s/» 2 81/» 211 288, 148s/« 7 0'/» 77V 35'A 2 2s/»4 39»/» 13 91V» 67'/» l'is/« 66s/» 2l V» A I) VERTENTlEtf; (zeer wart») zijn verkrijgbaar bij Schoenhnndel en Sehoenm»'lcr Broersveldpad 6, Schieda^- 9 Nov. 9 Nov. 46.50 15.10 15.10 17.50 17.50 10 Nov. 46'/,. AMSTERDAM. pfif

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 6