Stads- en (xewestelijk Xieuws. Transvaal-avond. Gevonden, voorwerpen. gestelde voorwaarden. De uitbreiding van het handelsverkeer met China behoort verbonden te gaan met handhaving der integriteit van het Chineesche grondgebied. De regeering wenscht een zekere beperking in acht te nemen ten opzichte der te brengen offers doch niet voordat voldoening is erlangd. Ten slotte vroeg hij een motie van vertrouwen van de Kamer. De algemeene bespreking werd daarop gesloteD, en een aantal hoofdstukken goed gekeurd. Een vermindering van 50.000 francs, gevraagd door Dejeante op den post «Geestelijke vestigingen in het verre Oos ten," werd verworpen. De ziekte van den Tsaar. De Tsaar bracht eergisteren een bevre digenden dag door. Des avonds te 9 uur was de temperatuur 39de pols 80. Z. M. sliep rustig tot drie uar in den morgen. Later werd de slaap nu en dan gestoord en vertoonde zich zweet. De toestand was gisteren-ochtend tamelijk bevredigend. De temperatuur was 38 en de pols 79. Toch blijft de Tsaar verzwakken en zijn toestand boezemt reeds in zooverre be zorgdheid in, dat men zich te St. Peters burg ernstig bezig houdt met de instelling vaa een regentschap, dat alsdan aan groot vorst Wladimir zou worden opgedragen. Schiedam, 21 November 1900. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag 27 November, 's namiddags twee ure, eene openbare vergadering houden ter behande ling van de volgende onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen dd. 23 en 30 October 11. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan de le kostelooze school. Voorgedragen no. 1. mej. E. v. d. Hout, Schiedam no. 2. A. Heijkoop, Rotterdam no. 3. C. Grendel, Gouda. 4. Aangehouden voorstel tot het voor kennisgeving aannemen van het besluit van Ged. Staten in zake vernietiging voorwaarde dempen en rioleeren Lange Singeistraatsloot. 5. Praeadviesadres Olympia, betreflende gebruik gymnastieklokaal. 6. Idem adres J. L. J. Gaillard om ont heffing verplichtingen ter zake cursus hoofdakte. 7. Idem adres bestuur Zondagschool afd. Schiedam Ned. Prot. Bond betreffende wijziging raadsbesluit dd. 18 December 1894. 8. Idem adres firma H. Jansen Co. in zake uitvoering bestek 62 enz. 9. Voorstel aan de onderwijzeres A, v. Vlaardingen alsnog f25 uit te betalen wegens verhooging van jaarwedde. 10. Idem tot het vaststellen van tarief en voorwaarden voor het gebruik van terreinen der gemeente voor opslagplaats. 11. Idem tot nadere regeling grondslag pensioen van J. M. A. Zoetmulder e. a. 12. Aangehouden voorstel in verband met het geven eener bestemming aan het kapi taal van het Oude Mannenhuis. 13. Concept-besluit tot beschikking over een bedrag van f225 uit den post voor onvoorziene uitgaven gemeentebegrooting 1900. 14. Idem tot af- en overschrijving bedrag van 3730 op gemeente-begrooting voor 1900. 15. Idem tot af- en overschrijving bedrag van f 54.165 op gemeente-begrooting voor 1900. De oude trouwe liefde van Schiedams ingezetenen voor de Hollandsche stamge- nooten in Zuid-Afrika, reeds by zoo me nige gelegenheid gebleken, heeft zich gisteren-avond weder op schitterende wijze geopenbaard. Honderden uit alle standen onzer samenleving hadden gehoor gegeven aan den oproep van de N. Z. A. V. en h?t A. N. V. om den Transvaal-avond in de zaal der Officieren Vereeniging bij te wonen, zoodat de groote zaal meer dan bezet was. Namens de besturen der beide Vereeni- gingen heette Dr. Vinkensteyn, president van het A. N. V., de talloos opgekomenen welkom en zette hij het karakter van dezen avond uiteen. Ook hier ter stede wenschte men op meer bijzondere wijze den verjaardag van president Kruger te herdenken. Stafmuziek, «Orpheus" en «Talma" hadden reeds hunne medewerking toegezegd, toen vanwege het hoofdcomité een wenk werd gegeven den voorgenomen Transvaal-avond niet te laten doorgaan. Nu echter de verkiezingen in Engeland zijn af - geloopen en het Engelsche volk heeft ver kregen of liever behouden de regeering die 't verdient, meenen wij als vrije burgers aan ons gevoel van recht uiting te mogen geven. Deze Transvaal avond zal echter geen feestavond zijn. Minder dan ooit zijn wij tot feestvieren gestemd, nu het volk onzer stam- genooten wordt uitgeroofd, omdat zijn eenige misdaad is, dat het een bodem tot woon plaats gekozen heeft, die goud bevat en aldus de gouddorst van het Engelsche volk opwekt; geen reden tot vreugde nu zoo talloozen op het altaar des Vaderlands zijn geofferd geen reden tot vreugde nu tal van grijsaards, vrouwen en kinderen uit hunne bezittingen zijn gedreven en wille keurig en onmeedoogend aan de ellende zijn prijsgegeven geen reden tot vreugde nu tal van mannen in Transvaal gevestigd, zonder vorm van proces weer naar Europa zijn teruggezonden geen reden tot vreugde nu ide oude president, Gcddank aan boord van een Nederlandschen oorlogsbodem, zijn geboortegrond verliet, om er wellicht nooit meer terug te keeren. Geen feestavond dus, maar een huldebe- betuiging allereerst aan hen, die alles hebben geofferd voor het grootste goed der mensch- heid vrijheid en onafhankelijkheid, die leven en bloed hebben gegeven voor de recht vaardige zaak, alles hebben geofferd voor de belangen des Vaderlandseen woord van eerbiedige hulde aan onze Koningin, die, waar de vorsten van geheel Europa alles vermeden wat Engeland onaangenaam kon zijn, ten aanzien der geheele wereld een daad stelde, die getuigenis gaf dersympathie var. het Nederlandsche volk voor het stam verwante volk in Transvaalhulde aan onze Koningin, die deed voelen, dat Neder land en Oranje één is en door een belang rijke regeeringsdaad het woord harer troon- proclamatie gestand deed, dat een klein volk groot kan zijn in daden. In deze stemming wenschen wij dezen avond te geven en de besturen waren zoo gelukkig een medewerker te yinden in den oud strijder voor de zaak der republieken, den heer Oost, wien spr. nu het woord gaf. Lezing van den heer Oost. De heer Oost, een sympathieke figuur, die daarna den katheder besteeg, zeide, dat hij geen geleerde lezing zou houden, maar een eenvoudig woord spreken, dat de Boeren beter gekend en daardoor meer bemind zou maken. Voorzeker hunne dap perheid is een andere dan de onze. De Boer, die niets liever wenscht dan kalm bescheiden en met iedereen in vrede te leven, betreedt siechts noode het oorlogs pad. Met zijn Mauser in de hand, gaat hij kalmpjes ten strijde tot zekere hoogte bang, omdat hij weet, dat hij zijn leven, dat be hoort aan zijn land, zijn medeburgers en zijn gezin, zooveel mogelijk moet beveiligen. Aan die tactiek is het te danken, dat er thans nog zooveel vechtenwant anders zou hun kleine schaar wellicht reeds geheel verniet.gd zijn. Innig godsdienstig is de Bijbel het richtsnoer van hun leven en het geloof en het vaste vertrouwen op God, Die hen sterkte in den strijd, geeft hen kracht en moed om alles te doorstaan. Daarna beschreef spr., die zes maanden met de Boeren op commando was en een zevental gevechten heeft medegemaakt, zijne ervaring uit den oorlog, vooral de laatste gevechten met de Villebois Mareuil aan het hoofd van hun commando. De veeldaagsche slag aan de Tugela en de strijd om Spioenkop. De barbaarschheid door de Engelschen in den strijd betoond en hun misbruik maken van het Roode Kruis wer den in levendige kleuren door hem geschetst. Treffend was zijn schildering van het kamp na den slag hoe de Boeren niet de eer aan zich-zelt ge wend, maar aan God de overwinning bij Colenso dankend, hun psalmgezang deden opstijgen boven hun uitgestrekt kamp. Vreeselijk was de aanblik van het slagveld na den strijd, waarbij zich echter bij vriend en vijand nog zoo menige uiting van men- schelijk gevoel deed kennen. In het vervolg zijner rede, na de pauze, schetste spr. ons zijne gevangenneming, hoe zij met 53 man uren lang stand hielden tegen een overmacht van 1500 Engelschen, doch eindelijk door het lafhartig gedrag van een Afrikaander tot de overgave werden gedwongen. De beschrijving van het lijden, de ontberingen en de vermoeienissen bij hun transport naar Kaapstad ondervonden, gaven alweer te zien hoe onmenschelijk de Engelschen hun krijgsgevangenen behan delen. Tegenover die onmenschelijke behan deling stelde spr. in 't licht de liefderijke behandeling van hun krijgsgevangenen door de Boeren, hun zorg voor de gekwetsten, waaraan menige Engelschman het leven dankt, d:e thans wellicht weer in de gele deren tegen de Boeren strijdt. Het leven der krijgsgevangenen aan boord bij hun overbrenging naar St. Helena en hun voeding en kleeding was allerellendigst, zoodat zij het als een uilkomst beschouwden, toen zij eindelijk de rotsachtige kust van dat eiland in het zicht kregen, maar nog 18 dagen lang moesten zij het ellendig leven op het schip doorstaan, hoewel het kamp op St. Helena reeds gereed was. Eindelijk, den 18n Mei, konden zij dat kamp betrekken, Doch ook daar was hun ellende nog niet uit. Zeer slechte huisvesting en voeding vooral was daar hun deel. Groot was dan ook zijn blijdschap toen hij den 20n Aug. II. met nog 4 kameraden werd vrijgelaten en naar Engeland kon vertrekken, alwaar hij zonder een cent op zak aankwam. Na eenige omzwerving werd hij door het Holl. stoomschip Batavier liefderijk opgenomen, welk schip hem te Rotterdam aan wal zette. Hoewel zijn hart in Transvaal is, heeft spr. geen gelegenheid daar terug te keeren. Naar zijne meening zullen de Boeren er nog lang vechten. De wrok is in 't hart van den Transvaler, wiens vrouw en kin deren zijn onteerd, wiens huis verbrand, wiens land verwoest is. De Transvalers zullen blijven vechten tot weliicht hun am munitie uitgeput is. Dan zal het vrije Trans vaal tijdelijk het hoofd in den schoot leggen. Maar de 3oeren zuilen altijd blijven tegen streven tot dat eindelijk de val van dat ontaarde Engelsche volk zal gekomen zijn. In een Europeeschen oorlog zal Engelands onmacht te meer aan den dag komen en Engelands val nabij zijn. Dan zal de Boer het oude geweer dat hem gebleven is, grijpen; de oude leuze: dood aan de Engel schen, zal weerklinken, en van de Limpopo- rivier tot aan de Tafelbaai zal het één republiek zijn, waardevrije vijtkleur wappert. Een innig pittig volksbestaan, dat de Euro- peesche staten over" het hoofd zal wasschen, zal zich doen kennen een zelfstandig volksleven onder eigen regeering zal het doel der Afrikaners zijnleve de Boeren 1 (daverend applaus). Voldeed ae lezing van den heer Oost, die als oud-ingezetene van Transvaal uit eigen ervaring getuigde, bijzonder ook het verder verloop van den avond was zeer ten genoege van het overtalrijke publiek. Het muzikaal gedeelte werd ingezet door de Stafmuziek onzer Schutterij, die onder de bezielende leiding van Bart Verhallen, eerst het Transvaalsche Volkslied, later de ouverture Hans Sachs van Lortzing en nog een paar andere nummertjes op de bekende verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Ook aan de vocale muziek was een groot deel van het program gewijd. De heer J.T. Hickeridort deed ons zijn schoon en blijk baar goed geschoold orgaan bewonderen in de beide nummertjes Mijne Moedertaal eri Terugkomsten met minder in het mooie Afnkaansche minneliedje Afscheid van Sannie, die met veel gevoel door hem ge zongen, een alleszins verdiend applaus lokten. Bij de aanhoudende bijvalsbetuigingen moest hij «gehaald" worden. «Orpheus" deed ons weder recht genieten by de goed gekozen Heinze-nummertjes Bede en Om- hoog, welke uitvoering het kunstwerk van den grooten meester waardig, het publiek tot een dankbaar applaus noopte. Een schoon moment van dezen onverge- teiijken avond was telkens het vertoonen van het tableau vivant. Achtereenvolgens werden vertoond «Kruger, Steyn, De Wet en Botha", «het Ned. Roode Kruis in Zuid Afrika," en «Nederland, Transvaa Vrijstaat". Enkele détails, die ons rD'n^e|, bevielen daargelaten, waren de vooi- lingen over 't geheel vrij goed. Bij de g°e poses en bij de fraaie verlichting kwa zij wel tot hun recht. «Talma" had van haar werk. Ook het begeleidend ci' spel van de heeren Mathieu en Ker j^.. heeft veel tot het succes der tableaux gedragen. Zij vonden bij het publiek 1 een bijval, dat telkens herhaling gevr®3 werd, waaraan ook soms werd voldaan-^ Over 't geheel was 't een avond van meest afwisselend genot in zijn ver=c lende programnummers een ware hulde de wakkere strijders voor vrijheid en re die goed en bloed voor hetgeen 't meest dierbaar is, geofferd hebben. het edele doel door de ondernemende eenigingen met dezenTrarisvaal-avond be0°ëj alleszins zal bereikt zijn, durven wij veronderstellen. Het volgende telegram is van hier zonden Staatspresident Paul Kruger, Marse' Namens Schiedams burgerij, Weikon1 Europa. Afdeelingspresidenten N. Z. A. A. N. V. Vaillant. Vinkensteijn» v»0 a. Aanwezig aan het Commissariaat Politie; Eenboodschappenmandje, inhoude"^ een servet en een wit hallhemdjee streng touw, een huissleutel, een onders' van een oorbelletje zijnde een roodstee'1 met goud, een passertje, een stalen taba doos met tabak en een rozenkrans. g h. Terug te bekomen aan de v°lgeI^j adressen; een servet gemerkt C. R* v. d. Bos, Broersvest 107een paraplu'e Hosman, Lange Haven 1; een paraplu'e j. Oranje, Groenelaan 48; een greenen 4.5 bij 0.02 bij 0.06 M. bij v. d. Ü-°°* Dirkje Meesterstraat 4; een loopplank'3^ 20 voet, breed l£ voet en dik 4 a 5 d"1^ gemerkt met de letter M. en aan b®' einden van een ijzeren bout voorzien, vrouwenzak inhoudende 2 zakdoeken, nt bU brieven en een sleu eitje en een een de Wed. Bergman, Singel 31een ^ü^f) bi kken vormpjes in papier bij Grofbaan 49een gele hond bij Verka Groenweegje 30; een gekleurd kinderbad schoentje bij de Roo, Polderstraat l. een portemonnaie met 19^ cent bij Appelmarkt 4 en een rozenkrnas bij Waard, Hoogstraat 144, Faillissement Plant. j, Naar de Msb. verneemt, is de ^°f$t Brabantsche Bank, agentschap Rotte'1 s ruim gedekt voor het bedrag, waar°P in het faillissement Plant ia betrokke"'^ wel door geaccepteerde wissels tot totaal van f 18.090. De firma W. Jansen en Co. te Scb'0 is tot een bedrag van pl. m. f 17.0Öd accepten gedekt. Wat betreft den voorloopigen sta®' baten (f551.000) en schulden (498'0fk het faillissement Plant, moet men oog houden, dat het totaal bedi®& schulden zeer waarschijnlijk nog zal w°' verhoogd, terwijl, behalve wegens öjt failliet zijn van enkele debiteuren, je( andere hoofden in het totaal bedrsf? baten vermindering zal plaats hebben- Heden herdenkt de eerw. Zuster (in de wereld mej. H. C. Jansen geb. te e dam) den dag waarop zij vóór 25 jare"a0 religieuze gelofte in de Congregatie H. Catharina van Senen der Orde T3° H. Domimcus heeft afgelegd. Al dien tijd was Zuster Cyprian®» aan de scholen in «Aurora", bij het k»' onderwijs te dezer stede vol ijver wer Het bestuur der St. Willibrordus-^'^jfe deed haar dan ook op vereeren e zyne belangstelling blijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2