erkend van de eischea der mogendheden en rijt vragen werden gesteld, zoo het geen eischen zijn1. Mogen de Takoe- forten niet blijven staan, alhoewel ontman teld 2. Wordt voorgesteld om de prinsen te onthoofden op gelijke wijze als andere overtreders? 3. Wanneer in de eischen wordt toegestemd, zullen de mogendheden dan ophouden met het zenden van expedi- dities 4. Welke plaatsen zijn de mogend heden voornemens te bezetten en 5 Hoe lang zijn zij voornemens, die te bezetten Uit Peking wordt aan de Pall Mall Gazette gemeld, d.d. 's avonds 30 dezer, dat China dien dag de gemeenschappelijke nota van de mogendheden had aangenomen. Er is een wapenstilstand aangekondigd. De Fransche Kamer heeft Maandag in zijn geheel het belasting-ontwerp aange nomen, dat in de plaats treedt van het octrooi der stad Parijs. De zitting is gesloten. De raad van onderzoek in de zaak van Cuignet hield Maandag een streng geheime zitting in het fort Mont Valérien. De Parijsche Croix publiceert een brief van Z. H. aan kardinaal Richard, waarin de godsdienstige vereenigingen die door het ontwerp Waldeck-Rousseau bedreigd wor den, hoog worden geroemd. Z. H. vraagt, waarom de Fransche regeering op wier billijkheid hij nog rekent, zich niet wendt tot den H. Stoel, als zij zich over deze of gene Congregatie te beklagen heeft. Aan het slot dreigt Z. H. Frankrijk met ontneming van het protectoraat over de Kerk in het Oosten. Ministerieele crisis in Spanje. De zitting van den Spaanschen Senaat werd gisteren opgeheven zonder dat een beslissing werd genomen betreffende de houders der buitenlandsche schuld. De Senaat zal Donderdag het aanvullings artikel op .het wetsontwerp, waarbij de regeering gemachtigd wordt de toepas sing van de wet in haar vollen omvang tot 3 maanden na haar afkondiging in de Staatscourant te verschuiven, te behandelen. Men voorziet een ministerieele crisis, maar voor heden (Woensdag) zou niets officieels bekend worden. Groothertog Adolf van Luxemburg hoopt 23 April e.k. zijn gouden bruiloft met groothertogin Adelheid, geboren prinses van Anholt, te vieren; hij is 84, zij 67 jaren oud. Van generaal Mac Arthur is weer een terneergeslagen rapport ontvangen over den toestand op de Philippijnen, vooral van de Amenkaansche garnizoenen in het binnenland. De regenperiode wordt nu verwacht en de groote hitte vraagt een aantal slachtoffers. De werkstaking te Antwerpen. De bootwerkersbouden hielden Maandag namiddag een betooging. De stoet drong op de Oovengalerijen van de Beurs op, die de burgerwacht deed ontruimen. De boot werkers vaardigden een manifest uit, waarin zij aan de stijfhoofdigheid van de reeders de verantwoordelijkheid laten van den toestand en zij verklaren, dat zij tot het uiterste zullen volhouden. Zjj dringen er op aan, dat op de Beurs een samenkomst zal plaats hebben met alle groote reeders. Tot deze samenkomst zouden worden uit- genoodigd de minister van arbeid, de gou verneur der provincie, senatoren, Kamer leden, benevens leden van de provinciale en gemeenteraden. Na afloop van de betooging ter Beurze gingen de bootwer kers uit elkaar. Statist- en fcrewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Januari 1901. Naar wij vernemen, is hier ter stede een brief van den bekenden Franschen schrijver Huysmans ontvangen, waarin hij mededeelt, dat zijn aangekondigd werk over het leven der H. Liduina in den loop van dit jaar zal verschijnen. I Blijkens kennisgeving in ods vorig nummer maakt de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en genotmiddelen opmerkzaam op aan haar secretariaat te verkrijgen for mulieren voor het inroepen van een ver- zoeningsraad, terwijl zij zich tevens belast met het ontwerpen van overeenkomsten en het verstrekken van inlichtingen. De nestor van Schiedams ingezetenen, de 101-jarige J. van de Water, heeft thans in drie eeuwen geleefd. Of hij het ver in de twintigste eeuw zal brengen, valt echter te betwijfelen, daar, naar wij vernemen, zijn toestand in den laatsten tijd zeer verminderd is. Naar aanleiding van het begin van brand dat onder zulke verdachte omstandigheden plaats had in eene woning aan de Nadorst straat 3 te Rotterdam, zijn verscheidene politiebeambten en brandweerlieden als getuige gehoord. De 30-jarige zoon v. B., die eenige uren voor het ontdekken was uitgegaan, is op vrije voeten gesteld, terwijl zijne moeder, die enkele minuten voor het uitbreken, hare woning verlaten had, naar het Huis van Bewaring aan de Bergstraat is overge bracht. Zij ontkent alle schuld. Zij was tegen brandschade verzekerd, terwijl beiden werkeloos waren. Het roode licht van den hoogen lichttoren te Hoek-van-Holland zal eerstdaags door een wit licht vervangen worden, daar dit op grooter afstand zichtbaar is dan 't roode. Tevens zal men nu inplaats van gaslicht, gasgloeilicht gebruiken. BINNENLAND. Het Koninklijk Huwelijk. H. M. de Koningin schonk Haar verloofde als Kerstgeschenk een buitengewoon schit terend garnituur voor zijn werkkamer op bet Loo. Hertog Hendrik heeft heden (Woensdag) ochtend ^net de Staatsspoor - van 8.85 de residentie verlaten. Op verzoek van hertog Hendrik zal professor dr. Kramer begin Januari naar Schwerin gaan en daar voor den Hertog zijne voordrachten over de Nederlandsche taal en over de vaderlandsche geschiedenis voortzetten. Behoudens onvoorziene omstandigheden is het huwelijk van H. M. de Koningin be paald op 7 Februari. Er is een comité gevormd, dat namens de Nederlandsche nijverheid, handel, land bouw, scheepvaart, scheepsbouw en vis- scherij een huldeblijk wenscht aan te bieden aan den hertog van Mecklenburg bij H. D. huwelijk met de Koningin. Dit huldeblijk zal bestaan uit een prachtalbum. De eerste onderteekenaars zijn de heeren A. E. Van Kempen, in dustrieel en lid van de Tweede Kamer, te Leiden, en A. A. Knuyver, industrieel en voorzitter der Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van Kollumerland heeft besloten op den dag van het huwelijk van H. M. de Koningin eene extra-uitdeeling te houden onder de bejaarde armen der gemeente. De meestal goedingelichte Romeinsche correspondent van de Patriote meldt, dat Z. H. de Paus voor H. M. Koningin Wil- helmina, bij gelegenheid vau het a. s. huwelijk, een prachtig cadeau heeft be stemd, dat mgr. Tarnassi zal komen overhandigen. H. M. de Koningin-Moeder heeft f300 geschonken aan de Wilhelmina-vereeniging, welke zich verbetering der krankzinnigen verpleging ten doel stelt, o.a. door opleiding en ondersteuning van verpleegsters. Op 15 Januari zal eene delegatie uit het landelijk Hoogerhuis-comité het adres om gratie en de lijsten met de handteekeningen aan H. H. de Koningin aanbieden. Huwelijkswetten. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer heeft hare (eind) verslagen vastgesteld betreffende de huwelijkswetten. De Regeering heeft haar antwoord inge zonden op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent de huwelijkswetten. Bijgew. ontwerp wordt verbetert, dat aan den Hertog in zijn weduwnaarstaat een inkomen van f150,000 wordt uitgekeerd in plaats van toegezegd. Omtrent het ontwerp betreffende de naturalisatie van Z. H. Hertog Hendrik zegt de minister van Justitie, dat de opmerking van sommige leden, dat ten aanzien van het belang van den Staat bij het behoud van het Nederlanderschap van den gemaal der Koningin behoort te worden onderschei" den tusschen het tijdperk, gedurende het welk het huwelijk bestaat en dat hetwelk na ontbinding daarvan kan volgen, door hem gedeeld wordt en inderdaad hare uit werking in de bepaling van het onderwer- pelijk artikel vindt. Nog is door den minister een wijziging gebracht in het ontwerp in dien zin, dat de uitdrukking »Duitsche Staatsverband" veranderd wordt in ïStaatsverband van Mecklenburg-Schwerin", vermits het den minister wenschelijker voorkomt dat laatst genoemd verband wordt genoemd, omdat ontslag daaruit het verlies van de natio naliteit als Duitscher met zich brengt. De Huwelijksbeker. De »huweiijksbeker", door de Groote Koninklijke Bazar D. Boer Zonen, te 's-Gravenhage, in den handel gebracht, wordt voor een betrekkelijk geringen prijs verkocht, en dit in aanmerking nemende, mag men zeggen, dat hjj er goed uitziet. Het ontwerp is van den heer T. van der Laars, welbekend; wapens en portretten van de vorstelijke verloofden werden door beschermengelen omgeven. De bekers zijn van geëmailleerd metaal, dus bestand tegen een stootje; behalve als drinkbeker kunnen ze ook zeer wei als sigarenbeker of bloem vaas dienen. Men zal ze dus wel spoedig allerwege aantreffen. De groothertog Tan Saksen. Een over den toestand van den groot hertog van Saksen eergisteren te Weimar uitgegeven bulletin zegt: De toestand van zwakte, die zich gisteren bij den patient had geopenbaard, heeft zich na middernacht op bedenkelijke wijze herhaald. Van och tend om zeven uur was de patient die zwakte nog niet te boven. Tot dusver heeft de groothertog geen p(jn of benauwd heid gehad, maar de hartswerking verzwak t onrustbarend. Een later bulletin, ,'s middags 12 uur ontvangen, meldde nogNadat de patient een paar uren vast geslapen had, was hij de inzinking te boven. De groothertog stelde weer belang in zijn omgeving en heeft ook wat gegeten. Volgens nadere berichten is de koorts verminderd en dientengevolge de lichaams temperatuur gedaald. Door de Vereeniging van Werkgevers in metaal- en houtbewerking is een adres aan de Tweede Kamer gezonden met eenige bezwaren tegen de voorgestelde regeling van het invoerrecht op metaal waren. Zij verzoeken óf alle machinerieën, werktuigen en gereedschappen, alsmede hunne onderdeelen en de voorwerpen, onder den post metaalwaren genoemd, met een gelijk laag recht overeenkomstig hunne waarde te belasten, óf de vrijstelling van art. 4 van het ontwerp uit te breiden tot de metaalwaren, sub a b en c van het tarief genoemd, zijnde allen artikelen, die, gevoegd bij machinerieën enz., als daarbij behoorende, vrij van invoerrecht zijn gesteld. Aan den benoemden ingenieur bij het mijnwezen P. J. Jansen zal worden opge dragen zich naar Atjeh te begeven, ten einde mijnbouwkundige onderzoekingen in te stellen in het landschap Walga. Volgens eene berekening van het HbV heeft de Atjeh-oorlog aan Nederland tot nd toe 300 millioen gekost. De Hooge Raad is, naar men verneemt Zaterdag in raadkamer bijeen geweest tot behandeling van een groot aantal zaken betreffende het toekennen van gratie, die bij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk op ruime schaal aan veroordeelden zou ver- lecnd worden. President Kruger te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van Toulouse heefteen motie van sympathie voor president Kruger en de heldhaftige strijders der Boerenrepu» blieken aangenomen. Hij dringt teveDs aan dat de Fransche regeering het initiatief tot het vragen van arbitrage neme. Naar aanleiding van het bericht dat president Kruger met den Tsaar aan de Riviera een samenkomst zal hebben, wordt aan de Weener Politische Correspondent uit St. Petersburg gemeld, dat men daar niets afweet van een mogelijke reis van den Tsaar naar bet zuiden en er ook niets bekend is van zijn plan om in Rusland of elders met Kruger een samenkomst te hebben. Storm. Uit Enkhuizen schreef men van Oude jaarsavond Wegens de storm moesten verscheidene stoombooten heden den dienst staken. De stoombooten Sneek, Noord-Holand 3, en Harlingen liepen alhier de haven binnen twee Groninger vrachtbooten bleven op de reedede postboot van Kampen naar hier de Minister Havelaar, kwam niet verder dan Urk en de Vereeniging vertrok heden avond niet. Sneeuw. Maandag-avond moest de dienst op de stoomtramlijn HeerenveenDrachten ge staakt worden. De kleine sneeuwvlokken, door den harden oostenwind voortgestuwd, die de rails vulden en zich hier en daar ophoopten tot één meter hoogte, bleken zelfs de reserve-locomotieven te machtig. Gisteren, (Dinsdag-morgen) heel vroeg zette de directie ploegen arbeiders aan het werk om de baan vrij te krijgen. Dit was geen gemakkelijk werk, want de vorst van 10% Fahrenheit had de sneeuw in de rails en op den grond ir. ijs veranderd, zoodat et gekapt moest worden. Hoe men zijn best ook deed, van een geregelden dienst was geen sprakete 8.30 kwam de eerste tram te Heerenveen aan, dus met ruim een uur vertraging en om ruim twee uur wachtte men nog steemds op een tweede tram uit de richting Drachten. Ook op de lijn Heeren veen —Sneek moest de dienst gestaakt worden, op de traject is echter de dienst op Nieuwjaarsdag weer vrij geregeld hervat. Ook de treinen hadden gisteren ochtend nog vertraging. De sneeuw vlokken waren gisteren buitengewoon klein ze stoven overal door en tusschen. Dat zij ir. massa's vielen bewijst het feit, dat er op Nieuwjaarsmorgen al over de straat wegen geard werd, dat het een lust was De kanalen zijn reeds met een flinke ijs - kost bedekt; het is in de provincie op en top winter, die al heel onverwacht kwami streng optreedt en misschien niet lang regeert. Maar vinnnig koud is het Men schreef nog uit Winschoten Ten gevolge van de hevige sneeuwstorm moeten de stoomtram Oidambt-Pekela en die van Winschoten op Bellingwolde beide den dienst staken. De trein van Harlingen naar Nieuweschans is gister-morgen te Zuid- hom ingesneeuwd en kon de reis niet voort zetten. Een ploeg conducteurs der Staatsspoor weg-Maatschappij, die Maandag-avond ui' Hengelo te 's-Gravenhage moest terug- keeren, is niet aangekomen ten gevolg® van de stremming van bet verkeer op de spoorwegen in net N.O. des lands, door sneeuwstorm.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2