Men klaagt in onze dagen en helaas niet altijd ten onrechte dat de opper vlakkigheid en de waanwijsheid brutaal het hoogste woord voeren. Zou de voornaamste oorzaak van dit ver schijnsel niet liggen in het veel, maar onoordeelkundig lezen? De geest onzer eeuw, de eeuw van stoom en electiiciteit schijnt zich ook van de lezers te hebben meester gemaakt. Langs berg en dal, rotsen en afgronden, water en land wordt men voortgesleept, zonder iets nauwkeurig te zien. Zoo meent men, dat het aantal palen, die staan tusschen het eerste station en het laatste en het aantal boeken dat men verslonden heett, de beste maat staf zijn voor onze bereisd- en belezenheid. Een ernstig, nadenkend mensch weet wel beter en herinnert zich ook hij het lezen de waarheid: dat het meer op de hoeda nigheid dan op de hoeveelheid aankomt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 5 Januari 1901. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal morgen (Zondag) haar negende jaarfeest vieren. De inzage van het program overtuigt ons dat de onderafdeellngen voor muziek, zang en tooneel weder wedijveren om den bezoe kers een genoeglijken avond te bezorgen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, hebben hh. donateurs met hunne dames tot deze feestvergadering vrijen toegang. Ook zij die zich alsnog tegen een geringe jaarhjksche bijdrage voor het donateurschap aanmelden, zullen wel het recht erlangen deze vergadering bij te wonen. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zouden pogingen worden in het werk gesteld tot vorming van een combinatie der besturen van de verschillende werkliedenvereenigingen te dezer stede, in den geest als de bestuur dersbonden zijn ingericht. Het initiatief daartoe werd genomen door de S. D. A. P. en gisteren-avond had iD het Volkshuis de eerste vergadering plaats van bestuursleden der verschillende vereem- gingen. Uitvoerig werd het doel der bijeenkomst besproken en al dreigde ook een oogenblik het plan in duigen te vallen, ten slotte werd toch in zooverre overeenstemming bereikt, dat besloten werd een voorioopig comité te vormen, bestaande uit één bestuurslid van elk der deelnemende vereenigingen. Dit comité zal de door de S. D. A. P. ontworpen statuten voor de eventueel op te richten bestuurders-bond bespreken en de overige werkzaamheden verrichten. Hierna zal een tweede vergadering van bestuursleden worden belegd, waartoe ook die vereenigingsbesturen zullen worden uit- genoodigd, die thans nog niet ter vergadering tegenwoordig waren, om een beslissing te nemen over de al of niet tot-standkoming der combinatie. (S. Ct.) Heden-nacht is alhier door de politie aangehouden een persoon die in 't bezit was van 3 flesschen moutwijn. De aangehoudene verklaarde de fleschen ontvreemd te hebben Uit de branderij van de firma Hodes Co. aan de Boterstraat. Deze aanhouding was een gevolg van het verscherpt toezicnt der politie, daar reeds meermalen was gebleken dat een vermomd persoon 's nachts in de nabjjheid dier branderij rondzwierf. Bij de aanhouding was de man ook vermomd. De eerste vergadering van den Rotter- damschen gemeenteraad in het nieuwe jaar begon als gewoonlijk met een rede van den voorzitter, waarin deze ditmaal een terug blik wierp op de afgeloopen eeuw om te doen uitkomen, dat het grondgebied van Rotterdam acht maal en de bevolking drie- en-een half maaf grooter is geworden, dat de haven van Rotterdam zich heeft ontwik keld in die mate, dat zij aan alle eischen welke de moderne uitvindingen aan handel en verkeer opleggen, kan voldoen. Het afgeloopen jaar was gunstig. De middelen overschreden de ramingen. Het aantal binnen- en zeeschepen, die onze haven aandeden, was weer grooter. De gezondheidstoestand bleef normaal gunstig. Van rampen bleef Rotterdam gespaard. Alleen de werkstaking der bootwerkers welke niemand ten goede kwam, berokkende schade. In de bouwvakken vond een reactie plaats als gevolg van de overdrijving der laatste jaren. De woningtoestand werd verbeterd doordat 997 ongezonde woningen, waaronder kelder woningen werden opgeruimd. De rede van den voorzitter werd door den nestor, den heer Havelaar, beantwoord. De raad besloot bij acclamatie om een terrein groot ruim 80 hectaren weiland onder de gemeente Poortugaal, aan te koopen voor f120.000. Met dezen aankoop bedoelen B. en W. een terrein beschikbaar te hebben tot stichting van een gemeentelijk krank zinnigengesticht en een tweede drinkwater leiding. De haven van Rotterdam begint Antwer pen, wat de scheepruimte der aangekomen vaartuigen betreft, haast in te halen. Te Antwerpen verminderde het aantal schepen in vergelijking met 1899, met 175 en daalde de tonnenmaat tot 6.683.895, zoodat een verlies van .2 pCt. is geleden. Te Rotterdam daarentegen klom het aantal vaartuigen van 7011 tot 7438, het geen een vermeerdering gaf van 244.062 ton of een toename met 4 pCt. De cijfers van Antwerpen en Rotterdam waren nu resp. 6.683.895 en 6.387.895 ton, zoodat de Nieuwe Waterweg de Scheldehaven bijna heeft ingehaald. Dat Antwerpen met minder schepen grooter tonnenmaat noteert, ligt aan het charter der vaartuigen. Natuurlijk is de werkstaking te Antwer pen niet vreemd aan het verminderde scheepvaartverkeer, maar ook Rotterdam heeft daarvan zijn deel gehad en dus stonden de kwade kansen gelijk. In de jaarvergadering van de Kethelsche IJsclub,aangesloten aan denZuid-Hollandsciien bond, werd door den penningmeester reke ning en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat was ontvangen f 187.50, uitge geven f 166.48, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 19 22. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Baade en P. van Beurden, terwijl tot baancommissarissen werden benoemd de heeren H. Voges en M. de Bruijn. Gisteren-nacht zijn door de rijksveld wachters J. L. Smits te Overschie en D. de Jong te Charlois in de Poldervaart onder de gemeente Kethel 4 Woudrichemsche visschers bekeurd wegens het visschen met de zegen zonder vergunning. schijnselen van de longontsteking zijn niet meer waar te nemen. De patient blijft echter zwak. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer betreffende de Woningwet hield gisteren eene vergadering, welke, op haar verzoek, werd bijgewoond door den minister van Binnenlandsche zaken. Niet herkiesbaar bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer stelt zich ook graaf Schimmelpennink uit Amersfoort. De heer van Kerkwijk heeft geen besluit tot nederlegging van zijn mandaat genomen. Op dit oogenblik is bij het Ministerie van Waterstaat een plan in bewerking voor den aanleg van een geheel nieuw onder- grondsch (Rijks)-Telephoonnet, waarvan de kosten geraamd worden op drie en een halt millioen gulden, zegge f3.500.000. De Minister moet het stellige voornemen koesteren, het daarheen te willen leiden, dat dit plan nog in den loop van dit jaar ten uitvoer wordt gelegd. Het contingent aan suppletietroepen in 1910 bedraagt 1350 man, waaronder 15 militaire schrijvers, 30 sergeanten der infan terie, 70 cavaleristen, 230 artilleristen en 20 geniesoldaten. Voor West-lndië is het contingent 104, n. 1. 64 voor Suriname en 40 voor Curasao. BLOES L Am Het heeft Z. H. den Paus behaagd onzen landgenoot, den zeereerw. heer A. van Win kel, den stichter en onvermoeiden directeur der Nederl. Werkliedenver ecniging te Brussel, te benoemen geheim-kamerheer van Z. H. De heer A. J. Snoekc, president der St. Martinus-Vereeniging en directeur der levensverz.-mij. Piëtas te Utrecht, is door Z.H. den Paus benoemd tot ridder in da orde van den H. Gregorrius den Groote. De réunie ten Hove nam eergisteren-arond vóór middernacht een einde. Zooals bereids gemeld is, was er geen bal en geen muziekuitvoering en luisterde de Koninklijke Militaire Kapel alleen het binnentreden van Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder in de salons met een marsch op. Het bulletin gisteren-ochtend om acht uur over den toestand van den groothertog van Saksen openbaar gemaakt zegtIn den avond van den 3n is de koorts niet meer gestegenook het hoesten en opgeven heeft bpa opgehouden. De uiterlijke ver- Blijkens een artikel in den Limburger Koerier schijnt bij sommige commissiën voor de herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in Limburg een toeleg te bestaan om de kloosters te treffen. Daar zijn er, ook op het platte land, waarvan de belastbare huurwaarde door de schatters 400, 650, 980 en 1000 hooger is getaxeerd dan op den loopenden aanslag. En daaronder zijn er, die pas in 1899 opnieuw geschat waren wegens her- bouwing. Een grond voor deze verhooging is niet opgegeven, en de schrijver raadt dan ook den bestuurders der kloosters aan, tegen de verhoogde schatting in vei zet te komen, wat binnen 30 dagen na de kennisgeving moet geschieden. President Kruger te 's-Gravenliage. Omtrent de ziekte van president Kruger wordt gemeld, dat zij over het geheel een gunstig verloop schijnt te zullen nemen. De heer Eloff, particulier secretaris van president Kruger is gisteren middag naai Parijs vertrokken. De heer Grower Botha, die hier te lande vertoeft met eene zending, kwam gisteren ochtend in het Hotel des Indes te 's-Gravenhage aan, waar hij een onder houd had met den heer Van Boeschoten, hoofd van den dienst bij president Kruger. De heer Botha kon niet door den president ontvangen worden wegens zijn ongesteld heid. Na het onderhoud vertrok de heer Botha. »Van dag tot dag" in het Handelsblad schrijft als slot van een lange sociologische beschouwing »Ik voor mij geloof niet, dat een beweging tot hervorming der maatschappij er. tot opheffing en verdeeling der onterfden ooit slagen kan, tenzij ze godsdienst tot beweeg kracht hebbe." Merkwaardig, deze uiting van liberale zijde. Juist hetzelfde, wat door de Katholieken altijd verklaard is en nóg wordt. Na ruim een half uur was de weg wed®1 in zooverre vrij, dat de treinen kond®" passeeren, vele aansluitingen werden eclder gemist. Gister-avond 8 uur derailleerde tusschen Delft en's-Gravenhage eene rai geermachine, waardoor de lijnen van en naar Rotterdam en Amsterdam versperd werden. Dit geschiedde juist, toen de trein van Parijs van 's-Gravenhage zou vertrekken en die van Rotterdam aldaar moest binnenkomen. Ingezonden Mededeelingen» 20 ct. per regel. Twijfelt gij er nog aan. Zeer zeker, alhoewel nu reeds sed®r' een paar jaren, men dagelijks in de dag bladen de wondervolle genezingen leest z®1'5 van de hoopeloosste gevallen door b®' j regelmatig gebruik der Pink Pillen van Dr' Williams, zijn er toch nog personen die twijfelen. Zoo gij nog twijfelt, waarom u dan niet rechtstreeks gewend.'aan de persone" waarvan de genezingen in de dagblad®" vermeld worden, zij zullen met genoeg®"" antwoorden en U dezelfde verklaring gov®" als die zij aan onzen verslaggever gaven di® zich persoonlijk tot hen gewend heeft on® uit hun eigen mond de bevestiging van hu"^! schrijven te vernemen. Mej. de Wed. M. van Zweeden, Wal stras t te Vlissingen had ons ook geschreven» voorheen, was ik erg lijdende aan hoofdpij"' de bezigheden die mijn hotel en koffieh«'s mij dagelijks geven waren mij te veel thans na 't gebruik van 4 doosjes ben geheel opgeknapt. Honderdmaal dank voo® Uwe genezing. Prijs f 1.75 de doos; f9.— perödooze"- Verkrijgbaar bij Snabilié. Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en apotheken. Fianco toezending tegen pos1' wissel. Daar het doei dezer geneeswijze is d® hernieuwing van het bloed en de verster king der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheu- matiek, heupjicht, zenuwpijn, verlamming» ruggemergsziekte, St. Vitusdans, hoofdpijn» zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pi"k Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevalle" van verzwakking en hebben eene werkdadig® handeling op alle ziekten veroorzaakt dooi' lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Wacht U evenwel voor de namaaksels verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilië te Rotterdam of bij de depothouders, die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoopere zooge naamde Pink Pillen, zulks is slechts orfl het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Neder land. hoe de personen er ingeloopen zijni en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonder1 hadden, onnoodig te zeggen, dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen Het namaaksel der Pink Pillen heef nog nooit iemand genezen. AI) VEltTENTIEJï. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacra menten, onze geliefde Vader, de Heer ALBERTUS VAN DER BURG, in den ouderdom van bijna 58 jaar. P. J. VAN DER BURG. J. H. M. VAN DER BURG. Schiedam, 3 Januari 1901. Voor de talrijke hooggewaardeerde bed" wenschen, die mij bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag uit Schiedam zijn aangeboden; betuig ik mijn innigen dankaan allen, ®n ieder in 't bijzonder, die mij er mede vei' eerden, wensch ik van mijnen kant, dat de overvloedigste zegeningen des Hemels ge durende het jaar 1901 over hen mogen nederdalen. M. J. A. LANS, KanPresw» Seminarie te Warmond, 4 Januari 1901,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2