Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^Bureau "pfroter& 50. TWEEDE BLAD 24ste Jaarg. Zondag 6 Januari 1901. iNo. 6892. algk.ukks nvKKZicuT. Vervolg Binnenland. PB 138 YAH DIT BLAD: 7oor Schiedam per 3 maanden jranee oer oost door srenee: Nederland Aizonderiüke Nummers 1.50 0.05 PB IJS DER ADVERTEHTIÉN: Van 1—6 regels';f(J.6ü Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaide niaatsmg worden biiiijke overeenkomsten aangegaan. 5 Januari 1901. De oorlog in Znid-Afrika. Met den dag worden de tijdingen uit de Kaapkolonie ernstiger. Ongelooflijk snel betten de Boeren hun zuidwaartsche bewe ging voort. Wat de inval in de Kaapkolonie voor het Engelsche leger beteekent, zal uit de volgende uiteenzetting genoegzaam blij ken De aanwezigheid van een enkel com mando op de Westerlijn bij Houtkraal deed de prijzen der levensmiddelen in Kimberley tot zulk een hoogte stijgen, dat de militaire overheid zich genoodzaakt zag op alles b»- s'ag te leggen en voor de verdeeling te zorgen. Hongersnood schijnt hier slechts een kwestie van eenige dagen. Jagerfontein en Fauresmith werden door de Engelschen ontruimd »om troepen en transporten te sparen". Dit beteekent, dat deze eenigszins van de spoorlijn verwijderde plaatsen niet meer van proviand voorzien kunnen worden vvegens den ongeregelden toevoer langs de hoofdlijn, die minstens tweemaal in de 24 Uren onderbroken wordt en waarop thans, door de aanwezigheid der commando's in de Kaapkolonie, het geheele vervoer stil staat. Het geheele Engelsche leger moet dus gevoed worden langs de Natallijn, die bok al getuige het gevecht bij Greylingstad ®n het vormen van een stadswacht door de inwoners van Standerton, verre van veilig is. Blijft de verbinding met de Kaap sche havens een week verbroken, dan vvorden de rantsoenen, die den geheelen oorlog door niet al te weelderig waren, tot een kwart terug gebrachthoudt het veertien dagen of een maand aan, dan moet Kit chener Pretoria en Johannesburg ontruimen en terugtrekken naar de kust. Met andere boorden slaagt de inval in de Kaapkolonie en de kansen staan daartoe uitstekend - dan vindt Engeland in Zuid-Atrika zijn Moskou en verliest alle terrein, dat het sinds Februari gewonnen heeft. Het woord Van Bismark»Zuid Afrika zal het graf zijn der Engelsche heerschappij", hangt den Brit nog als een Damocles—zwaard boven het hoofd. De Kaapsche regeering heeft eergisteren ^eer een ambtelijke naededeeling openbaar gemaakt, behelzende dat de westelijke 'Uvallers in de richting van Williston zijn gezwenkt. Zy hebben artillerie noch teer kost en moeten daarom de Boerenerven op hun weg plunderen. De Engelsche troepen houden Frasenburg bezet. Er zijn Boeren - commando's opgedoken te Bliktontein, Banieskuil en Boetsap, alle in Betsjoeana- Und, waarvan gezegd wordt, dat zij zich Bsmentrekken op Grikwastad en Koeroeman, ^elke plaatsen beide door Engelsche hoepen bezet worden gehouden. De correspondent van de Daily Mail Zendt telegrammen, die in strjjd met het bovenstaande aantoonen, dat de paniek te Kaapstad toeneemt, zooals blijkt uit de overbrenging van twee duizend gevangen Boeren aan boord van in de haven ankerende transportschepen en het planten van twee scheepskanonnen op een heuvel in den omtrek van Kaapstad, vanwaar zij het omliggende land beheerschen. Inmiddels bljjft de jingo-pers te Kaapstad aandringen op de onmiddellyke afkondiging van den staat van beleg aldaar ook om de geheime avondbijeenkomsteu te beletten, die bekende leden van den Bond heeten te houden. Ons Land zegt, dat de Kaapsche regeering berichten over den inval achterhoudt althans aangaande de oostelijke kolonne Boeren, wier voorhoede wordt aangevoerd door Kaapsche opstandelingen, die nog maar vier dagritten van Kaapstad ver wijderd zijn. De correspondent van de Daily Mail en andere correspondenten aan de Kaap zeggen, dat de proclamatie van de Kaapsche regcermg, oproepende tot een volkswapening, schitterend beantwoord wordt. Honderde n vrijwilligers bieden hun diensten aan, o. a. 100 ambtenaren van het koloniale departe ment en 300 van het postkantoor. De premier heeft gezegd, dat alle Staats ambtenaren dienst mogen nemen. Toen erkent de man van de Daily Mail, dat de handelsfirma's minder toeschietelijk zijn, daar zy eerst de voorwaarden van dienst neming willen weten. Het blijkt, dat de overheid alleen de vrijwilligers wil kleeden en wapenen, die zelf onvermogend zijn. In tegenwoordigheid met bovenstaand ietwat opimistisch bericht verneemt de Daily Express uit Kaapstad, dat de vrien den van de Boeren juichen over de nabij heid van hun stamverwanten. Kitchener heeft de eigenaars van de mijnen laten weten, dat hij niet kan instaan voor de veiligheid van de mijnen. Onder de tegenwoordige omstandigheden is 't niet te verwonderen, dat er van Engel sche zijde weer eens geruchten komen op duiken betreffende een samenwerking tus- schen eenige leden van den Trans vaalsch en Volksraad en den broeder van generaal Cronjé met. lord Kitchener-zelven, ten einde de burgers uit te noodigen zich te onderwerpen en een toevlucht te zoeken in de laagers welke in verschillende districten zullen worden gesteld onder bescherming van Britsche soldaten. Kitchener zou aan bedoeld comité persoonlijk de zaak uitge legd hebben. Hij zou geen onderscheid maken tusschen Boeren, die zich voor de eerste maal overgeven of voor de tweede, na eerst hun eed gebroken te hebben. Het bovenstaande zou dan bekend gemaakt worden in de proclamatie in het Engelsch en Hollandsch. Het staat te bezien of de Boeren aan de vleiende beloften van den »beul van Soedan" gehoor zullen geven. Een draadbericht uit Londen meldtSir Alfred Milner is benoemd tot gouverneur van Transvaal en van de Oranjerivier-kolonie, bij zjjn betrekking van hooge commissaris voor Zuid-Afrika Hutchinson, tot nu gouver neur van Natal, is benoemd tot gouverneur van de Kaapkolonie Mc. Callum, gouverneur van Newfoundland, is benoemd tot gouver neur van NatalMajoor Goold Adams, resident-commissaris var. het Betsjaeanaland gouverneur van de Oranjerivierkolonie. Volgens eem draadbericht uit Kaapstad zijn 200 man van de Boeren de Oranje rivier weer over en noodwaarts getrokken. De Russische commandant Petrowsk Du- plovy is den 25n December te Utrecht gesneuveld. Men bericht, dat in de r.abuurtschap van de Paarl een hoeveelheid ammunitie is buitgemaakt van geestverwanten der aanvallers. In dato 4 dezer wordt nog uit Cradock geseind Kolonel Williams heeft den vijand den ln aangevallen in een sterke stelling op kopjes enkele mijlen ten westen van Middelburg. Zijn legermacht was onvol doende om den vijand uit de stelling te verdrijven. Zij had vijf gekwetsten. De Boeren trokken 's nachts terug en naar Bethesda. Een draadbericht uit Londen meldt Reuter verneemt, dat het bericht over een regeling der kwestie van New-Foundland op den grondslag van een overdracht van Gambia aan Frankrijk geheel ongegrond is. Behalve de besprekingen, die wijzen op den wederzijdschen wensch om tot een regeling te komen, is er niets voorgevallen. Over geen bijzonderheden, welke ook, heb ben de twee regeeringen beraadslaagd. Luitenant-generaal Lessel meldtnaar Wolff's bureau te Berlijn verneemt uit Tientsin, dat bij het lossen van saluut schoten in het Peitangfort met Nieuwjaar 6 Duitsche soldaten gedood en 15 gewond werden. De oorlog in China. De onvermoeide Times-correspondent te Peking bewijst nog altijd de voortreffelijk ingelichte berichtgever te zijn, waar het op hoofdzaken aankomt. Zijn bericht over de Russisch-Chineesche overeenkomt be treffende het zuiden van Mantsjoerije was volledig en draagt.den stempel der waarheid tot desver is nog geen poging gedaan om de echtheid der overeenkomst in twijfel te trekken, en men krijgt er den indruk van dat zijn mededeelingen te waarschijnlijk klinken om niet waar te zijn. Het Journal publiceert gisteren-ochtend 't gerucht van den dood van graaf Walder- see, den opperbevelhebber der verbonden troepen in China. ^Berichten daaromtrent hebben ons be reikt zegt het blad, doch wij ver melden ze onder zeer groot voorbehoud. De veldmaarschalk moet gedood zijn door een officier van een der verbonden troepen. Onder welke omstandigheden, wordt even wel niet vermeld. Dit bericht deed de ronde in Berlijn. Ken aantal correspondenten van dagbladen informeerden of er bevestiging in Parijs was ontvangen, doch niets was daar be kend". De Daily Express verneemt uit Hongkong, dat het meerendeel van de bemanning van het Engelsche oorlogsschip Barfleur te Hongkong aan het muiten is geslagen en alle vizierinrichtingen van de kanonnen over boord heeft geworpen. Het oorlogsschip is dientengevolge ontredderd. De overheid houdt het fijne van de zaak geheim, maar het is uitgelekt, dat 50 muiters zijn opge sloten. Z. H. de Paus ontving gisteren in bij zondere audiëntie Mgr. Favier, bisschop van Peking. Het onderhoud duurde langer dan een uur Mgr. Favier deelde Z. H. alle bijzonderheden nopens de gebeurtenissen in China mede. Bij de algemeene verkiezingen voor den Oostenrijkschen Rijksraad zijn 47 mandaten toegewezen. De socialisten verkregen in de verschillende rijkslanden 12 zetels. De Jong- Tsjecben wonnen 4 zetelsde Duitsche radicalen evenveelde werkliedenpartij won 6 zetels, terwijl de progressisten 1 en de clericalen 3 zetels verloren. De werkstaking te Antwerpen. De dokwerkers hebben gevolg gegeven aan hun voornemen den arbeid gisteren te hervatten. De staking is nu geheel geëindigd. Volgens een telegram uit Antwerpen aan den Messager de Bruxelles worden de buitenlandsche werklieden, in weerwil van de algemeene hervatting van het werk bedreigd. Zelfs zijn er geslagen. Zij ver trokken met overhaasting. De burgerwacht wordt onder de wapens gehoudeu. Te 's-Gravenhage overleed na langdurige ongesteldheid de heer B. A. baron van Verschuer, 91 jaar oud. Van groote gast vrijheid tegenover zijn standgenooten ge tuigden de weleer bekende soirées aan zijn huis, meermalen bezocht door leden van het Koninklijk Huis. De overledene was zeer weldadig en een kunstbeschermer en steunpilaar der Koninklijke Fransche Opera. Sedert 1839 behoorde hij tot de Koninklijke Kamerheeren en was verder lid der Eerste Kamer voor de provincie Noordholland, in het zittingjaar 1849/50. Het stoffelijk overschot zal Maandag a.s. worden bijgezet in familiegraf te Heem- stede. De gemeenteraad van Haarlem heeft goedgekeurd een voorstel van Burg. en Wetbj om in 't belang der openbare gezondheid, ae commissie van de strafverordeningen uit te noodigen, een verordening rakende den verkoop van melk te ontwerpen. Tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en de Hollandsche Spoor wordt overleg gepleegd aangaande den bouw van een nieuw station aldaar. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 5