Bootwerkers-staking. Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. Ct Onder de bootwerkers alhier is eene nieuwe werkstaking uitgebroken ais gevolg der in trekking van het extra-loon ad f 2.50 per man voor nachtarbeid bij het lossen van kolenbooten. Deze intreking vond plaats door de Vereeniging van werkgevers op scheep vaartgebied op verzoek van cargadoors, daar door de extra-betaling de haven van Amster dam achterstond bij concurreerende havens. De bootwerkers weigerden een kolenboot, de Lady Alne, voor de firma Ruys en Co te lossenonder politietoezicht werd het werk verricht door werkvolk, aangenomen door de Vereeniging van werkgevers, waarop de bootwerkers op de ertsbooten den arbeid hebben gestaakt. De ongeloste booten zijn geadresseerd aan de heeren W. Muller en Co. en Ruys en Co. Van de ongeveer 120 bij de jongste werkstaking aan de Wester-suikerraffinaderij te Amsterdam uitgesloten suikerbakkers, machinisten en stokers zyn er thans nog ruim 70 werkloos. De Amsterdamsche correspondent van het Utr. Dbl. seint .De heer Henry Tindal, de eigenaar van De Telegraaf en van vele andere onderne mingen, is failliet verklaard." Het vermiste meisje. Met het bootje der havenpolitie was men gisteren te Amsterdam bezig bet IJ af te zoeken, evenwel zonder dat eenig resultaat werd bereikt. Verder kan nog worden medegedeeld, dat uit meer omstandigheden is gebleken dat Prenger de waarheid niet spreekt. Omtrent de verhouding van het meisje tot hem is alles even duister. Zij had tehuis nooit over den man gesproken en haar mevrouw heeft verklaard van eenige verstandhouding tot hem ook nimmer iets bespeurd te hebben, 't Was een meisje, dat nooit een boodschap verzon om eens een praatje met een naburigen vrijer te gaan maken en wanneer zij op haar uit gaansavond niet naar hare ouders ging, deed zij bij voorkeur 's avonds geen bood schappen. Er is reden aan te nemen dat Prenger haar op den bewusten Zondag heeft nage- loopen toen zij naar de woning harer ouders in de Van Heemskerckstraat ging. Verschillende personen herkenden in hem den man, die tusschen 7 en 10 uur des avonds in die buurt zoekende heeft rond gezworven. De parkwachter P. De Jong, dienstdoende in het Vondelpark bij de P. C. Hooftstraat, te Amsterdam, deed een griezelige vondst. Bij een der boomen voor het hek, dat toegang geeft tot de bedoelde straat, zag hij een kinderlijkje liggen, gewikkeld in eenige Hollandsche couranten. Toen de beambte het opraapte, bemerkt hij dat het hoofdje een prachtig bruin kopje, blijkbaar door een vlijmscherp mes, van den romp van het wicht was afge sneden. De Jong bracht het lijkje aan het politie bureau Leidscheplein en onmiddellijk werd door den heer Dusser de Barenne een onder soek ingesteld. De Storm. Uit Monnikendam schrijft men aan het Ilbld. Zooals verwacht was, is de Gouwzee, zoo ver als het gezicht reikt, dichtgevroren, en daar er bijna geen wind is geweest, is het ijs prachtig, zoodat de liefhebbers van schaatsenrijden zich in een heerlijk tochtje naar Marken kunnen verheugen. Als het goed doorvriest, en het ijs sterk genoeg wordt, zal Olympia ook wel weer op de proppen komen. Ook de trekvaart van Amsterdam over Monnikendam naar Edam zal een mooie baaB opleveren, daar de Edammer stoom boot reeds haar dagelijksche overtochten gestaakt en dus niet, als in andere jaren, het ijs aan schotsen gebroken heeft. Naar de Tijd verneemt, zullen de salaris sen van het treinpersoneel der Staatsspoor met 20 pCt. worden verhoogd, en zullen de premies voor het op tijd rijden der treinen komen te vervallen, zooals dit bij de Holl. spoor reeds plaats vindt. De ingenieur K. Burger, oud-chef van weg en werken bij de Z-A. S. M. te Standerton, is benoemd tot inspecteur bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staat- spoorwegen, standplaats Utrecht. Vad De rijkspolitie uit Nijmegen heeft gisteren ter uitlevering naar Arnhem overgebracht J. C. M. Muller, die 1 Januari te Bonn van zijn patroon 1500 mark heeft gestolen. De man, die nog in het bezit vaD 1200 mark was, wilde zich, toen men hem arresteerde, juist laten aanwerven voor het O.-I. leger. De kwartjesvinders zijn nog wakker aan den arbeid. Op het traject Zevenaar—Ede hebben eenigen hunner gister-middag een uit Duitschland komend reiziger 168 Mark afgezet. Een zestal kwartjesvinders werd aan het station te Arnhem aangehouden, doch men stelde, nadat ze behoorlijk gefouilleerd waren, hen allen weer in vrijheid. Een hunner werd in 't bezit bezit bevonden van f 250, een ander droeg f 70 bij zich, allemaal flinke bedragen, zooals men ziet. tfEMENGI) XIEUWS. De arbeider Michiel Smit te Noordwijker hout vond by het delven in de nabyheid van de ruïne van het slot Teylingen, diep in de grond een kannetje, dat, naar wordt vermoedt, werd gemaakt door gravin Ja- coba van Beieren tijdens haar verblijf aldaar. Het is ongeschonden en bljjkbraar handwerk. De indrukken van vingertoppen in den voet zijn duidelijk zichtbaar. Is het kannetje echt, dan zou het ongeveer 500 jaar oud zijn. De heer J. Nevens, steenkolenhandelaar te Groeningen bij Vierlingsbeek, werd eer- gisteren-avond toen hij huiswaarts keerde, even buiten Blerik door twee hem onbekende kerels aangevallen en mishandeld. Toen de heer N. later tot bewrstzijn kwam, bleek het dat de aanranders hem zijn horloge ontstolen hadden, benevens flOO, die hij had ontrangen voor geleverde steenkolen. Donderdag-avond vertrok uit Vlissingen de Duitsche trein met vier postrijtuigen als gevolg van de groote Amerikaansche post. Bij aankomst te Bokstel was een dezer postrijtuigen zoo warm geloopen, dat de wagen in brand vloog, 't Gelukte nog juist de post uit het rijtuig te verwijderen. Met eene vertraging van 35 minuten kon de trein uit Bokstel vertrekken. Gedurende zijn reis door België heeft de sjah anParzië 400 landbouwers overge haald, naar zijn land te komen. De sjah moet ook voornemens zijn de beetwortelsui ker-cultuur m zijn rijk te bevorderen en er een rijke tak van inkomsten van te maken. Te Leuven is de 80-jarige weduwe Van de S. bijgenaamd »de zwarte madame" dood in hare kamer gevonden. De on gelukkige lag op een stroozak en moet volgens den geneesheer van gebrek en koude omgekomen zijn. Toen men bare meubels opende, vond men daarin eene som van 130.000 francs in goud en bankbiljetten. De erfgenamen zijn behoeftige menschen. De D-treinen hebben bij spoorwegonge lukken nadeelen. Door de zijgangen kunnen de reizigers er met snel genoeg uit. De Pruisische en de Belgische spoorwegbesturen zijn nu voornemens nieuwe D-wagens in te voeren met 24 zij-deuren. Een afschuwelijke misdaad werd te Gleiwitz in Silezië gepleegd. Eenige mijn werkers van de Koningin Luise-schacht begoten een van hun makkers, zekeren Mastulla, terwijl hij sliep, met petroleum en staken hem daarna in brand. De gepijnigde kreeg afgrijselijke brandwonden en overleed kort daarna. Te Lyon heeft eergisteren in de rue de Béarn een hevige brand gewoed. Het vuur ontstond in het pakhuis van een drogist, waar tal van vaten met alcohol en benzine waren opgeslagen. Vier huizen en twintig pakhuizen werden in de asch gelegd. Kerknieuws. Z. D. H. Mgr. W. v. de Ven, bisschop van 's-Bosch, heeft benoemd tot pastoor te Diessen den weleerw. heer P. Notten, tot kapelaan te Tilburg (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den weleerw. heer A. A. J. M. O'Reilly, en tot assistent aldaar den eerw. heer L, E. G. A. Moonen priester van het semenarie. Mgr. J. Bots. f Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, is te Leiden in den ouderdem van ruim 76 jaren overleden de hoogeerw. heer mgr. J. Bots, pastoor der parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart, deken van Leiden en geheim-kamerheer van Z. H. den Paus. De ontslapene, die in de Sleutelstad algemeen geacht was, werd geboren te Nieuwkoop (Z.-H.) 11 Aug. 1824. Priester' gewijd op Paasch-Zaterdag van het jaar 1848 door mgr. baron van Wyckerslooth, bisschop van Curium i. p. i. in diens huiskapel op het landgoed .Duinzicht" te Oegstgeest, was hij achtereenvolgens kapelaan te Mid delburg, te Leiden, (St. Petrus) te Heemstede en te Amsterdam in het Duifje. In 1855 ontving hij zijn benoeming tot pastoor te Vlissingen en in 1863 werd hij pastoor te Leiden, waar hij een leven vol verdiensten achterlaat en o. a. de R. K. jongensschool aan de Bakkersteeg eenmaal door groote persoonlijke offers van haar doodsnood heeft gered. In het stichten van de H. Familie-con gregatiën met ziekenfondsen enz. open baarde zich verder de alomvattende zorg van den ontslapene. Dat ook de zieken-vereeuiging van St. Elisabeth zich op de Hooigracht kwam vestigen, dat er twee nieuwe Roomsche weeshuizen verrezen, en een volksnaaischool voorkatholieke jongedochters werd begonnen, dat alles is voor een groot deel aan de zorgen van pastoor Bots te danken. Zijne veelzijdige verdiensten werden door de onderscheiding van ridder in de Oranje- Nassauorde hem op zijn gouden priesterfeest toegekend, ook door de regeering erkend. Laatste Berichten. De Eerste Kamer gaat Maandag-middag na de openbare bijeenkomst onmiddellijk in de afdeelmgen tot onderzoek van de huwelijkswetten en andere ontwerpen. De verslagen over de huwelijkswetten zullen met spoed worden vastgesteld, ten einde deze zoo mogelijk Woensdag a.s. in openbare behandeling te brengen. Reuter seint heden uit Weimar Het heden-ochtend uitgegeven bulletin behelstDe dag van gisteren is goed voorbijgegaan, maar tegen vier uur in den ochtend heeft de groothertog opnieuw een zeer ernstigen aanvai van hartverzwakkmg gekregen met bewusteloosheid, waaruit hij nog niet is bijgekomen. Het bulletin, heden-ochtend in den Haag uitgegeven over den toestand van president Kruger, luidt als volgt Hoewel de president na de doorgestane ziekte over zeer natuurlijke zwakte klaagt, neemt de ongesteldheid een gunstig verloop". De Parijsche Figaro heeft het vol gende telegram uit Rome ontvangen De Paus heeft gisteren den aartsbisschop Favier ontvangen. Men zegt op het Vaticaan, en ik heb het nieuws uit goede bron, dat de Paus heeft gesproken over Frankrijk en zijn protectoraat. De H. Vader moet aan mgr. Favier hebben verklaard, dat zijn toegenegenheid voor Frank rijk niet is verminderd en dat zijn brief aan kardinaal Richard niet moet worden beschouwd als een voorlooper van een mogelijke scheuring, maar ais de raad van een vader, die het goed meent. De Paus zal altijd met de meeste welwillendheid voor Frankrijk bezield zijn. Niets zal worden ver anderd, zei ten slotte de Paus, in het pro tectoraat van de katholieke missiën. BarsrerujKe Siatm. Geboren: 3 Jan. Adriana Johanna, dochter van J. J, Bezemer en J. Karremao, Gasstraat. Johanna Albertina, dochter van D. Ris en N. de Koe, Lange Nieuwstraat. Mannus, zoon van P. Brouwer en A. J- van der Zee, Kreupelstraat. 5. Maria Elisabeth, dochter van H. Brouwer en B. C van der Neut, Roosbeek. Overleden: 3 Jan. Albertus van der Burg, oud 57 jaar en 9 maanden, Noord- vestsingel. 4. Antoon van Paassen, oud 13 jaar en 8 maanden, Hoofdstraat. 5. Johannes Adrianus Schnitker, ond 6 maanden. Oostsingel. Scheepvaart. Schiedam, 5 Januari. Volgens telegram van Lloijds is het Nederlandsche s.s. Etna, van Amsterdam naarReval met stukgoederen, en om aldaar voor Schiedam te iaden te Slite binnengesleept met schade door ijs, door het Russische s.s. Poseidon, de schade aan het stoomschip is onbeduidend het wordt van overheidswege opgehouden. Newcastle, 2 Januari. Aangekomen s.s. Ghipchase, van Schiedam. North Shields, 4 Januari. Aangekomen: s.s. Noravan Schiedam. Bo'ness, 5 December. Vertrokken s.s. Frederick Snowdon, met steenkolen naar Schiedam. liaaueisoencntan. BEURS VAN SCHIEDAM 5 Jan. 1901. Ofücieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Zaterdag 5 Jan. Moutwijn f 10'/9. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast Bond van Distillateurs: Moutwijn f 11. Jenever f 15. Amst. proef f 16.50. Spiritus f 181/,—18'/,. Spoeling: fl.10. Berlijn Spiritus in loco Parijs. I^gge, p. Jan l Feb. Hamb. SPirU' PA Feb./Maart 44.50 15.50 15.50 17.— 17.- L) 4 Jan. 5 Jan. 45'/,. 45»/,. New-York. Maïs 4 Jan. Rogge op lev. onveranderd per Maart f 128per Mei f 129. 5 Jan. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 4 Jan. 2,63 cM. 5 Jan. 2.25 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort fl2.05| Disc. 4 pCt. Parijs s - 48.— 3 Antwerp. -47.85 4 «ejirsöericht van Per Telefoon. 21/. Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 41/, - - Buitenl. Spanje 7 China Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Ihcomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amsterdam- 5 Jan. 77 23V. 34 66»/. 99»,, 56»/, 79V, 238 325 149»/, 74 88V. 47'/, 32 55 V, 23»/, 95»/, 74V. 16»/, 83V. 24 42»/, 3»/, 4 Jan. 5 Jan. 44.70 15.50 15.50 17.- 17.- AMSTERDAM,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 6