Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Driekoningen-koek. 24ste Jaar®:. Woensdag 9 Januari 1901. No. 6894. bureau "peterstraat 50. PB IJS T JL2Ï DIT ELAD: Yoor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geneei Nederland - 2.— Afsonderiiike Nummers - 0.05 PB IJS D8B ADVKBXKNTIiS: Van 16 regels; I f 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVEKZÏCHT. 8 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De toestand in de Kaapkolonie blijft onveranderd, d. w. z. voor de Engelschen hoogst ernstig. De Kaapsche berichten zijn, zooals te verwachten is, eenigzins »ge- 'oileerd." Uit de haast die met het weg zenden van troepen gaar en rauw Vrordt gemaakt, valt af te leiden, dat er «en groote paniek heerscht. Middelburg en Graafl Reynet heeten thans sterk bezet te zijn door de Engelsche garnizoenen, wier gehalte te beoordeelen is haar de mededeeling dat er van discipline geen sprake is en ieder doet en laat wat hij wil. Hun eenige uitrusting is een ge neer en wat patronenuniform hebben ze hiet en een trein ontbreekt ten eenenmaie. Eraserburg is thans ook van eene bezetting Voorzien nuttelooze maatregel, daar de Boeren zorgvuldig alle bezette steden ver blijden op hun tocht zuidwaarts. Zij trek hen blijkbaar om Middelburg en Graaff Reynet heen, evenals om Frasenburg, zooals hit het bericht uit Calvinia blijkt. We hebben in de kolonie dus denzelfden toe stand als in den Vrijstaat en Transvaal de Engelschen in de steden langs den spoorweg, de Boeren meester van het platteland. Het naaste doel van de Westelijke afdeelingen is het Hexriviergebergte, ten Noorden van Worcester, een streek waar door de spoorweg door tal van tunnels en viaducten zich een weg baant. Slagen de Roeren er in den spoorweg eenigszins fadicaal te vernielen, dan wordt een niet of zeer moeilijk te herstellen schade aan de Verbindingslijn toegebracht. Engeland heeft er zich op voor te berei den. Volgens de eerste en eenvoudigste grondregelen der militaire wetenschap zal het Engelsche leger weldra gedwongen borden terug te trekken, steeds zuidelijker Pretoria en Johannesburg moeten verlaten «O zal er een concentratie plaats hebben «rgens in de buurt van Middelburg of nog Feuilleton. Uit het Fransch door F. fl. 2) (Slot.) Eensklaps evenwel hield de vreemdeling hp met het nuttigen van zijn deel, en riep hij den gasten al glimlachende toe Hier heb ik de boon 1 Dan zijt gij koning, werd hem in hoor toegevoegd. Arme koninguitte Edvitha met 'hider stem, ik vraag u een deel van uw koninkrijk. Ik sta u mijn koninkrijk af. Mooi zooedelmoedige koning 1 ant woordde Olgard al lachende. Gij zult mijn koningin zijn, ging de afme voort, terwijl hij zich tot het jonge •heisje wendde, ik sta u mijn scepter zuidelijker. Op zijn beurt is Kitchener nu omsingeld. Hij hangt thans in de lucht met Durban tot eenige basis, een basis die elk oogenblik kan verbroken worden. Kitchener seinde den 6n dezer uit Pre toria Kolonel Babington heeft bij Nauw- poort, in de Zuid-Airikaansche Republiek, gevochten met de commando's van de ia Rey en Steenkamp. De Boeren waren ge dwongen in N.W. richting af te trekken. Ik heb nog geen opgaaf gekregen van de Engelschen. Dokters van de Boeren erken nen, dat deze twintig dooden en gewonden verloren hebben. Commandant Duprez is gevangen te Heilbron aangekomen. Gewonden melden, dat een afdeeling van 120 man, die bij Knox behooren in de buurt van Lindley met een sterker aantal Boeren in gevecht is geraakt. Overste Laing, twee andere officieren en vijftien man zijn ge sneuveld twee officieren en twintig man gewond. De voorzichtige bewoordingen waaru. dit telegram gesteld is, doen maar al te zeer vermoeden, dat Kitchener hier weer een nederlaag had te seinen. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat 200 Boeren, die zich afgescheiden hebben van het commando dat naar Fra- serburg oprukte, zich bewegen in de rich ting van Grijspasengte, dicht bij Piketberg, dat op 80 K.M. van Kaapstad ligt. Men maakt daaruit op, dat de Kaapsche opstan delingen de invallers leiden. Een nieuw commando is de Oranje-rivier overgetrokken in de richting van Jamestown ten noorden van Dordrecht. De militaire overheid koopt alle paarden op, en laat ze in beslag nemen als de Boeren ze niet willen verkoopen, maar uit Clauwilliam, ten zuiden van Calvinia, heeft de overheid de boodschap gekregen, dat de bevolking haar paarden niet laat opcom mandeeren en de militairen tart ze te halen. De voornaamste A frikaners zeggen, dat hun partij de wapening van de Engelschgezinden Dat blijft afgesprokenMaar dan, mijn koning, wijl ik koningin ben, rust op mij de verplichting, in uw behoeften te voorzienUw kleederen zijn ver scheurd, ik zal ze u vernieuwen. Hier hebt ge een pelsmantel, die u tegen de koude en tegen de sneeuw zal beschutten Uw schoeisel is versleten, hier hebt ge een ander paar, dat nieuw isEn dan uw buidel is zonder twijfel licht, ik sta u den mijnen volgaarne af." Het was aldus, dat het zachtzinnige en edelmoedige meisje zich uitdrukte, en het geen hem werd gezegd, werd ten uitvoer gebracht. De arme man, al meer en meer aangedaan, betuigde op schroomvallige wij ze zijn dank en tranen van erkentelijkheid schitterden in zijn oogen. Olgard beknorde op half luiden toon en ongemerkt zijn dochter over zooveel edel moedigheid. Doch zij straalde zoodanig van geluk, de lieve Edvitha. dat haar vader haar ten slotte gelukwenschte Op deze wijze werd er een heerlijke avond doorgebracht in de oude hut van de landstreek van Wales. En telkens als de als een uitdaging opvatte. Onlangs heeft de zoogenaamde Boeren-junctor te Kaapstad een reis gemaakt door de westelijke provinciën, hetgeen naar 't heet, de onmid- dehjke afkondiging van den staat van beleg te Kaapstad wettigt. Hutchinson's benoeming tot gouverneur van de Kaapkolonie verontrust de Engelsch gezinden evenzeer als de onvoldoende ver sterkingen die uit Engeland gezonden wor den, Naar men zegt, worden 90.000 man Britsche troepen in beslag genomen door het bewaken van de spoorwegen en het bezetten van de voornaamste steden. Kit chener zou nog 40.000 man noodig hebben. De Daily Express verneemt uit Kaap stad, dat oneenigheid heerscht in het kabi net. Rose-lnnes zou slechts als een uiterst redmiddel den staat van beleg te Kaapstad afgekondigd willen zien. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat de krijgswet is afgekondigd in de districten Calvinia,'Clauwilliam, Piketberg, Malmesbury, Tulbach, Paarl en Steilenbosch. het bestuur der Kamer van mijnwezen heeft beraadslaagd over Kitchener's verzoek om een corps van 5000 man te vormen, teneinde de mijnen van den Rand te be schermen. Men zegt, dat er lang over ge discussieerd is, en dat hooge woorden zijn gevallen, maar de beslissing wordt geheim gehouden. Naar de limes uit Kaapstad verneemt, wordt de schade door de Boeren toegebracht aan de mijn Kleinfontein ambte lijk geraamd op 210.000het werk in die mijn zal binnen twee jaar niet hervat kunnen worden, en men zal het personeel, dat reeds in dienst genomen was, weer moeten aidanken. De redacteur van Ons Land, is in hech tenis genomen onder beschuldiging van oproerigen laster, doch tegen borgtochjt weer in vrijheid gesteld. De federale repubiikeinsche partij te Madrid heeft aan de Kamers een adres gericht, voorstellende onverwijld Spanje's instemming te betuigen nvei het eerste het beste verzoek om scheidsrechterlijke be- vreemdeling zijn eenvoudige bokaal aan zijn lippen zette,, herhaalde Oigard, volgens het gebruik De koning drinkt 1 Op de gezondheid van den koning 1 Den anderen ochtend evenwel, was de vreemdeling verdwenen. Doch weldra deden wonderbaarlijke verhalen in de streek de ronde Er werd verteld Koning Alfred, dien de Denen van zijn troon hadden verjaagd, heeft zooeven, met zijn trouwe krijgslieden, den overwel diger in het woud van Selwood ontmoet en hem totaal verslagen. Daarenboven, aldus verzekerde men, was koning Alfred, na langen tijd van hut tot hut te zijn gedwaald, in het kamp der Scandinaviërs doorgedrongen. Aldaar had hij, onder de vermomming van lyrisch hel dendichter, zich beijverd om hun krachten en hun stellingen met aandacht na te gaan en had hij zich hun wanorde ten nutte gemaakt om dien beslissenden slag te slaan. Dit was de waarheid, Op zekeren dag dan hielden prachtige slissing in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, hetzij dat verzoek uitgaat van Nederland of van een ander land. Indien dit voorstel nog niet is geformuleerd, moet Spanje er een begin mee maken. De oorlog in China. Dat het met de onderhandelingen of liever met den aanvang van dezen niet zoo van een leien dakje gaat als sommige be richtgevers willen doen gelooven, blijkt wel uit de wijze waarop de gezanten zich nu al schrap zetten tegen de vredesonderhan- delaars en blijven eischen, dat Tsjing en Li aan elk hunner een onderteekende en geregelde verklaring zenden, dat zij de gemeenschappelijke nota aannemen, bene vens het keizerlijk besluit dienaangaande zoolang die stukken niet in hun bezit zijn, willen de gezanten niet van verdere be sprekingen hooren. De Times verneemt uit Peking dat Tsjang-tsjitoeng, de onderkoning te Wai- tjsang, aan L<-noeng-tsjang geseind heeft, dat hij de onderteekening der gemeenscaap- pelijke nota bepaald moest uitstellen, totdat de artikelen 5, 7, 8 en 9 gewijzigd zouden zijn en evenzoo de inleiding tot de nota, behelzende dat de aanval op de legaties aangestookt is door de keizerlijke regeering. Tjang-tsji-toeng heeft ook aan het Hof geseind, dat hij de keizerlijke familie moest ontraden naar Peking terug te keeren, aangezien het ontworpen vredesverdrag de verbonden mogendheden het recht zou geven, 10.0UÜ man tusscben Peking en de kust op de been te houden. Li-hoeng-tsjang ontving daarop van het hof een telegram in den geest van Tsjang- tsji-toengs adviezen. Li seinde echter terug, dat het onderteekenen der nota onmogelijk kon uitgesteld worden. Tot vervulling van de bestaande vacature is Gaspard Finati benoemd tot minister van de Italiaansche schatkist. Graaf Lamsdorf, tot dusver bestuurder van het Russisch departement van buiten equipages voor de deur van Olgard's hut stil. Een krijgsman, in schitterende wapen rusting uitgedost, trad vreugdevol naar binnen en sprak, terwijl hij op de armzalige kleedingstukken wees, welke een officier van zijn gevolg droeg Kent gij dit Ja, luidde Edvitha's antwoord. Welnuik ben de bedelaar wien gij die hebt gegevenGij hebt medelijden met mijn rampspoed gehadGij hebt mij tot koning verheven Een engel van deugd en van goedheid heeft zich mijn koningin gelieven te noemenik kom de volvoering van die belofte opeischen, want ik ben in werkelijkheid koning en ik wil dat zij koningin zij Een ieder boog het hoofdhet was de koning, het was Alfred de Groote. Edvitha werd koningin en was gelukkig. De kronieken voegen er bij, dat de woning van Oigard werd veranderd in een heiligen tempel, waarheen de koning en de koningin elk jaar een vromen pelgrimstocnt tereere van Jezus en Maria deden- NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT M V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1