Op de rivier van Rotterdam tot zee is tamelijk veel licht drijfijs, wat de buiten landsche scheepvaart zeer weinig hindert, ja rivier-passagiersbooten, naar beneden, in staat stelt aan den dienst te voldoen. Naar zee vertrokken 17 stoomschepen, van uit zee aangekomen 16 stoomschepen, die, met uitzondering van enkelen die aan de boeien meerden, waar het lossen nog altijd voor de lichters te bezwarend is, in de havens en aan de kaden meerden. De landbouwer Fransen, in de Veen onder dè gemeente Kethel en Spaland, trof Don derdag-avond achter zijn schuur een drietal huilende knapen aan, waarvan de oudste ongeveer 12 jaar, allen op schaatsen, die, van Rotterdam komende, niet meer wisten hoe naar huis terug te moeten. Fransen, die ongeveer tJi uur van het station Kethel verwijderd woont, beeft de knapen toen daarheen gebracht hun elk een kaartje naar Rotterdam gegeven en zoo konden zij met den trein van 6^ uur naar huis vertrekken. De knapen hadden van hun ouders .permissie om hoogstens tot 4^ uur weg te blijven. Deze zullen dus wel angstige oogenblikken hebben doorleefd. De oude feestcommissie van 1898 zal te Maassluis weer bijeenkomen, teneinde de plannen te beramen om ook in die gemeente het gewichtige feit van het huwelijk van H.M. de Koningin niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. BIXSEXLAND. De minister van Binnenlandsche zaken heeft Smyrna besmet verklaard wegens pest, en het aantal quarantaine-dagen bepaald op tien. Volgens een bericht in de Staatscourant is Constantinopel besmet verklaard wegens pest. Het aantal quarantainedagen is op tien bepaald. Ten einde moeilijkheid te voorkomen, gelijk onlangs plaats had doordien bij de hermeting van een zeeschip, waaraan een andere naam was gegeven, de vroegere naam niet was vermeld in den nieuwen meetbrief heeft de minister van Financiën bepaald, dat voortaan de scheepmeter, die een zeeschip hermeet, op den nieuwen meetbrief en op 't duplicaat daarvan bij geteekende verklaring zal melding maken van de brandmerken die zien op het schip bevinden. Het Koninklijk Huwelijk. Aan de diplomatieke en consulaire amb tenaren van Nederland in het buitenland is thans officieel kennis gegeven, dat het huwelijk van H. M. de Koningin op 7 Februari zal voltrokken worden. De in Engeland wonende Nederlanders zullen aan H. M. Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van Haar huwelijk een eetservies De oudste vooral, Dolf, was een baasje, opvliegend als buskruit, maar goed als zijne zachte, medelijdende moeder» Vader vertelde des namiddags aan tafel de geheele geschiedenis van den driftigen Schievers. «Maar u trekt nu toch natuurlijk de aanklacht in nietwaar vader?" «Wel neen, jongen, ben je mal «Hè, waarom nou niet 1 Schievers heeft al straf genoegzoo ineens weg van de fabriek I" «Och, dat begrijpen kinderen nog niet. En dan de man krijgt eene maand lang zijn weekgeld, en hij heeft alweer werk, dus het mes snijdt nu voor hem van twee kanten. «Maar vader zei toch, dat Schievers den dokter en alles voor baas Kortman betaalt, en als hij in de gevangenis zit, kan hij in 't geheel niets meer verdienen, dus dan heeft de vrouw armoede," zei Dolf met kinderlogica. Slot volgt.) voor 48 personen aanbieden van Worcester porselein, volgens teekeningen ontworpen door Sir Alma Tadema, onzen vroegeren landgenoot, en anderen. De mededeeling in eenige buitenlandsche couranten, dat bij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk tevens de leden van het Internati onale Hof van Arbitrage in den Haag zouden worden geïnstalleerd, berust op geenerlei grond. Ofschoon de overeenkomsten van de Vredesconferentie geene bepalingen bevatten omtrent eene installatie, kan deze toch ge schieden. De huwelijksfeesten zullen evenwel met die gebeurtenis niet verbonden worden als zijnde alsdan èn de omstandigheden èn het seizoen daarvoor de meest ongunstige tijd. De Meimaand, waarin ten jare 1899 op den verjaardag van den Tsaar de Conferentie der Mogendheden werd geopend, zou zich daartoe beter eigenen. De Fransche gezant zal spoediger in het huwelijk treden dan vermeld werd. Hij trouwt reeds in de volgende maand met prinses Borghèse en de echt zal gesloten worden te Venetië. Den 8en Februari zal de heer de Monbel zich daarheen begeven en tegen Maart alhier terugkeeren met zijne gemalin. Naar aan de iV. R. Cf. gemeld wordt, bestaat bij de regeering het voornemen om met ingang van 1 Maart een nieuw algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen in te voeren. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Oct. 1900, opgenomen in een bijvoegsel der Staats courant van 10 Januari, is het volgende ontleend. Aantal inwoners op 10 Jan. 1900 5,139,565, levend geborenen 12,810, levenloos aangegevenen 568, overleden met inbegrip der levenloos aangegevenen 7260, aantal overledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 16.63. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 2225, 1 -5 jaren 693, 5-14 jaar 244, 14-20 jaar 162, 20-50 jaar 973, 5065 jaar 767, 6580 jaar 1212, 80 jaar en daarboven 412, onbekend 4. Naar de Tel. met zekerheid verneemt, bestaan er bij mr. W. Tonckens, gouver neur van Suriname, geen plannen om in de naaste toekomst te repatriëeren. De be richten, dat hij eerlang in Nederland zou komen, zijn derhalve onjuist. Rouwdienst voor den hertog van Saksen. De gisteren in de Duitsche Evangelische kerk te 's-Gravenhage gevierde plechtige rouwdienst ter nagedachtenis van den Groothertog van Saksen-Weimar werd bij gewoond door HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder. De Vorstinnen waren in zware rouwkleeding. De Duitsche gezant met mevr. de gravin De Pourtalês hadden tegenover HH. MM. hun plaatsen. Aanwezig waren o. a. de Minister van Buitenlandsche Zaken en Minister Pierson, de Fransche, Oosten- rijksche, Belgische, Spaansche, Amerikaan- sche en Italiaansche gezanten, met de leden der Legatiën, alsmede de zaakgelastigden en Legatieleden ook van Groot-Brittannië, Turkije, Rumeniëde Comm. der Koningin in Z.-H.Staatsraad Rochussen, de heer Vinkhuijzen, intendant van Zorgvlietde thesaurier van wijlen de Groothertogin, de heer Couturier. De rouwvlag was van het gebouw uitgestokeninwendig was een rouwversiering aangebracht, de ontstoken lichten door rouwfloers omhuld. De plechtigheid, ingeleid door het voor spel van Haendel's Samson, werd geleid door ds. Joh. P. Quandt. De zangvereeni- ging «Excelsior" zong het motet van F. Moehring: «Zalig zijn de dooden". De gemeente vervolgde met een lied van Paul Gerhardt«Ich bin ein Guste aut Erde". Het koraal «Jezus mijn Toeverlaat" v. 1 3, bewerkt naar Bach, vormde de plechtige inleiding van een treffende gedachtenisrede van den predikant. Inwisseling en overstempeling. Volgens de bestaande bepalingen mogen stukken, waarop geschreven of gestempelde handteekeeingen voorkomen, zondere bijzon dere machtiging van den minister van Finan ciën, door de ontvangers niet worden ingewisseld of overgestempeld, al mochten die stukken overigens blijkbaar onvoltooid zijn. Bij resolutie van den minister van Financiën, dd. 31 December 1900, no. 1 (Registratie) is echter inwisseling of overstempeling zonder zoodanige machtiging toegestaan in de twee Volgende gevallen lo. wanneer het betreft zegels, gebruikt voor handelspapier dat niet gediend heeft indien de stukken, desverlangd na onbruik baar gemaakt te zijn, in hun geheel aan de administratie worden afgestaan, mits daarop geen andere handteekening voorkomt dan die van den onderteekenaar der stukken en de inwisseling of overstempeling door dezen schriftelijk wordt gevraagd onder verklaring dat de stukken niet gediend hebben 2o. wanneer het betreft zegels, gebruikt voor kwitantiën, die niet in handen van den schuldenaar geweest zijn; indien destukken desverlangd na onbruikbaar gemaakt te zijn, in hun geheel aan de administratie worden afgestaan, mits de inwisseling of overstem peling schriftelijk door den onderteekenaar wordt gevraagd binnen zes maanden na de dagteekening der stukken, onder verklaring dat de stukken niet in handen van den schuldenaar zijn geweest. De inwisseling behoeft voor 't vervolg niet meer te geschieden tegen zegels van dezelfde soort en van hetzelfde bedraghuurzegels, plakzegels, strook- en formaatzegels kunnen desverlangd, ouderling worden verwisseld. Plakzegels en van wege het Rijk uitgegeven gezegeld papier kunnen echier niet worden ingewisseld tegen buitengewoon gezegeld papier en omgekeerd. Artikel 423 W, v. Kooph. Bij het aanmonsteren van scheepsvolk voor de Noordzeevisscherij wordt veelal m de monsterrol de bepaling opgenomen, dut de scheepsgezellen afstand aoen van art. 423 W. v. K. Dit heeft meermalen zeer betreurenswaar dige gevolgen voor de scheepsgezeiien, die gedurende de reis ziek worden en daarom in Engeland aan den wal moeten worden verpleegd. Het artikel zegt, dat ieder schepeling, die gedurende de reis ziek wordt, zijn huur blijft behouden en gerechtigd is tot oppas sing en genezing. De Minister van Waterstaat vestigde hierop de aandacht van den Minister van Justitie en vond daarin aanleiding de waterschouten, commissarissen van politie of burgemeesters, te wier overstaan het aanmonsteren van scheepsgezellen voor de Noordzeevisscherij gewoonlijk plaats heeft uit te noodigen, om telkens zich te overtuigen of de schepeling zich voldoende rekenschap geeft van het gewicht van dien afstand, en bijaldien dit niet het geval blijkt te zijn, hem alsdan de beteekenis er van uit te leggen. Zoo daarvan eenig resultaat kan worden verwacht, komt het den Minister dienstig voor, dat bedoelde ambtenaren bovendien trachten de reeders te bewegen, hunnerzijds er niet op aan te dringen, dat de scheepsge zelden afstand doen van het hun bij art. 423 W. v. K. toegekende recht. Nederland en China. Bij de hoofdelijke telling van vreemde lingen te Shangai bleek, dat het aantal Nederlanders aldaar van 15 in 1895 geklommen was tot 44 in 1900. De toe- peming der Nederlandsche kolonie vv*3 sterker geweest dan van eenige andere. De heer Walree, onze consul-generaal aldaarschrijft in zijn verslag over de eerste zes maanden van 1900 o. m. het volgende De betrekkingen tusschen Nederland en China in het algemeen overziende, kaf wederom met genoegen geconstateerd worden, dat ten onzent de toenemend® belangstelling in China blijft aanhouden- Er zijn thans te Shangai drie Nederlandsche handelskantoren gevestigd, te Honkong en Tien-Tsin elk éen. Bovendien zijn alleen te Shangai nog bij zes vreemde importfirma's Nederlanders werkzaam. Fabrikanten in Nederland, die in China gangbare goederen tot concur- reerende prijzen kunnen leveren, behoeven dan ook niet meer verlegen te zijn m Shangai een vertrouwbaar landgenoot te vinden om hunne belangen te behartigen. Vooral onze katoennijverheid heeft hief uitstekende vooruitzichten, doch ook voor een aantal andere onzer nationale industrieën bestaat een zeker aébouché. Bij de eigen landgenooten over zee zullen onze fabrikanten, in het algemeen gesproken, zonder twijfel de meeste belangstelling en medewerking ontmoeten. Onverklaarbaar is mij dan ook de beweegreden van een groote Nederlandsche fabriek, die het con sulaat onlangs om opgave van eeu agent verzoekende, daaraan toevoegde, dat zij geen Nederlander wenschte te hebben. Wat Nederlandsch-Indië betreft, zoo blijft China de aandacht verdienen voor twee voorname voortbrengselen, suiker en petroleum. De Nederlandsche scheepvaart blijlt in China eene onbeteekeneride rol vervullen, en, gelijk werd aangetoond, is daarin alleen verbetering mogelijk door de oprichting van geregelde lijnen, hetzij uit Nederland of Indië, hetzij voor het kustverkeer. Het Nederlandsche kapitaal heeft zich tot dusver veel minder voor China geïnteres seerd dan b.v. het Belgische, doch waar aan de Amsterdamsche effectenmarkt niet temin verschillende waarden worden ver handeld, is het te wenschen, dat onze bankiers evenals de Belgische er toe mogen overgaan zelstandig de kapitaalbelegging in China ter hand te nemen. De oprichtiug van eene Nederlandsche bankinstelling te Shangai zoude de gewezen weg zijn om het terrein te verkennen en er bij te wezen, zoodra zich gelegenheid tot veilige belegging voordoet. De schitterende uitkomsten van de Hongkong Shanghai Bank en het succes der eerst in 1896 geopende Russisch* Chineesche Bank bewijzen, wat kapitaal krachtige, goed bestuurde bankinstellingen hier kunnen bereiken. Men meldt aan de Tel uit 's-Gravenhage Door de Algetneene Rekenkamer in Ned.-Indië is aan den kunstschilder Gersten- hauer onlangs opgedragen het schilderen van een levensgroot portret van H. M. de Koningin. Dit stuk is nu gereed en werd onlangs door de Vorstinnen bezichtigd. Er is te 's-Gravenhage in wording eene commissie, waarin ook de decoratieve en andere takken der kunst vertegenwoordigd zijn, ter verwezenlijking van een plan tot feestelijke versiering van den weg dien de huwelijksstoet naar de kerk zal nemen. Te s-Gravenhage is sedert 5 Januari jl. vermist Cornelis Stolker, geb. te Reeuwijk 18 April 1874, letterzetter, wonende bij zijne ouders aan de Nieuwe Haven in 't Hofje van Terlaak. Er wordt vermoed dat hem een ongeluk is overkomen. De commis saris van politie in de 2e afd, te 's Graven» hage verzocht nasporingen en bij ontdek- van zijne verblijfplaats bericht. De gemeenteraad te Leiden heeft besloten, dat de gemeentelijke graanbeurs aldaar openbaar zal worden verpacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2