Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste J aars. Donderdag 17 Januari 1901. No. 6901. 35ureau 'SBofersfraaf 50. Herfstnevel. PBIJS TAK DIT BLAD: 'oor scnieaam per 3 maanden .■ranco per post door geheei Nederiand Afionderiiike Nummers f 1-50 PB IJS D BB ADYKKTENTÏÊN: Van 16 regeis'I i '0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaaiae plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. IJL GEHEID OVEKZ1CHT. 16 Januari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. t De toestand op het oorlogsterrein wordt best geteekend door een opzienwekkende daad van den afgetreden opperbevelhebber, d'6 een onderwerp van ernstige bespreking 's in de Europeesche pers. Lord Roberts ■^ett persoonlijk den lord-mayor van bonden en andere mayors verzocht plech tigheden tot het aanbieden van het eere- ')Urgerschap uit te stellen. Hij verklaarde 6r van overtuigd te zijn, dat met het oog °P de tegenwoordige ongelukkige omstan digheden in Zuid-Afrika, er vooreerst geen feest moet gevierd worden, nhat in the Pr«sent unhappy circumstances in South- Africa should be no feting some time". Deze woorden van lord Roberts illustreeren d®n toestand op welsprekende wijze en s'ellen ons eenigszins schadeloos voor het- Seen de Britsche censor ons aan bijzonder heden onthoudt. Wanneer de oud-opper bevelhebber, wien als zoodanig in het ^Var-Office natuurlijk een blik achter de Scbermen gegund wordt, de omstandigheden ■"ongelukkig" noemt, dan moet het in de ^geannexeerde" republieken en in de Kaap kolonie tengevolge van de welberekende 'oktiek en de operaties der sstroopende b«nden" wel zeer treurig voor Engeland gosteld zijn. Uat van officieele zijde daaromtrent zoo weinig bekend wordt, moet, Qaar steeds duidelijker blijkt, niet zoozeer Seweten worden aan Kitchener dan wel aan de autoriteiten te Londen. Immers, h«t is niet aan te nemen, dat de opper- hovelhebber zelf zijn regeering niet anders l°u overzenden dan de lakonische tele grammen welke van tijd tot tijd worden gepubliceerd als van hem afkomstig, terwijl hij wel niet aan veel, maar dan toch aan Ohkele oorlogscorrespondenten zou toelaten hun dagbladen te Londen ruimscnoots van bijzonderheden te voorzien. Feuilleton. Naar het fransch.) 2) (Slot.) De Auvergner pakte de schilderij weer op. •Wat stelt het voor?" vroeg hij nu. Waarschijnlijk om beter te kunnen zien, stroek hij met zijn mouw over de natte •erf. Dalissoir slaakte een kreet. •Wat hebt ge gedaan schreeuwde hij. Het landschap vertoonde niets meer dan verwarde, nevelachtige massa. Balissoir greep naar zijn bril. •Ellendeling!" sprak hij. »pak u voort, ik sta niet meer voor mijzelf in I" •En mjjn loon vroeg de Auvergner. Balissoir wierp hem een gulden toe en Qhwde hem naar buiten. Toen hij alleen was, zette hij zijn werk P ®on «n bekeek het nauwkeurig. De ramp was onherstelbaar. Van het oorlogsterrein is overigens weinig nieuws. De weinige telegrammen die er zijn, hebben betrekking op de ge vechten bij Kaalfontein en Zuurfontein, waaruit blijkt, dat de Engelschen evenals altijd zich bijzonder onderscheiden en dap per gedragen hebben, een feit, dat wij kennen uit vroegere dagen en men zou zich dan ook gerust de moeite kunnen besparen van het te seinen. Beter zou het departement van oorlog doen, wanneer het eens iets los liet over aangelegenheden in eigen boezem, want daarmede moet het alles behalve richtig zijn. Zooais men weet, is lord Roberts de opvolger van lord Wolseley als opperbevelhebber van het geheele Engelsche leger, maar terwijl zijn voorganger geen enkele stap kon doen, buiten den secretaris van het departement, Lord Landsdowne, den tegenwoordigen secretaris van buitenlandsche zaken enz., was er kwestie van lord Roberts acarte blanche" te geven, onafhankelijk van den heer Brodick, den tegenwoordigen minister van oorlog. Officieuse verklaringen waren in dien geest gedaan om hen, die een reorganisatie van het Engelsche leger noodzakelijk achtten, tevreden te stellen. De oorlog heeft bewezen, dat aan het departement van oorlog allesbehalve orde en regelmaat heerschen en het is dus te begrijpen, dat de ambtenaren van dit departement een weinig bang zijn voor Roberts, die een boekje over hun doorzicht en beleid zou kunnen opendoen. Zij dreigen daarom met ontslag indien aan lord Roberts onbeperkte vrijheid wordt gelaten en deze van zijn kant weigert zijn post te aanvaarden, wanneer hij evenals zijn voorganger zich moet onderwerpen aan de controle van het departement en zich moet buigen voor de invloeden die er heerschen. De burgemeester van Portsmouth had graaf Roberts gevraagd den datum te willen vaststellen, waarop men hem in die stad Met zijn mouw had de Auvergner, de verf over de heeleoppervlakte der schilderij verspreid, waaruit men nu het onderwerp slechts flauwtjes kon onderseheiden, alsof een dikke mist het landschap was komen verduisteren; Balissoir sloeg zich tegen het voorhoofd. »Een mooi denkbeeld I" riep hij uit. Opnieuw beschouwde bij de schilderij. Welzeker, het is een proeve van echten nevel! Ik heb ze nog nooit zoo goed gelukt gezienik zal ze weer naar de tentoon stelling zenden met een anderen titel." Den volgenden dag zond hij zijn werk weer heen, het was nu gedoopt»Herfst- nevel." De leden der jury herkenden het doek niet, dat zij den vorigen dag geweigerd hadden wat meer is, zij werden opgetogen over het landschap van Balissoir. >Het is bewonderenswaardig 1" riep de voorzitter der jury uit »Het is onovertroffen," herhaalden de juryleden in koor. sNog nimmer heeft men zulk een natuurlijken nevel gezienhet is juist ais de werkelijkheid." »Door welk onbekend middel heeft de schilder zulk een uitkomst kunnen krijgen een eeresabel zou kunnen aanbieden. Ro berts heeft hem in een brief geantwoord, dat het hem tegen de borst was, gevierd te worden, terwijl zoovelen in bitteren rouw gedompeld waren, en voor het tijd stip was aangebroken waarop een dankbe tuiging ter plaatse zou zijn voor het ver scheuren van de wolken, die meer dan een jaar over vele gezinnen gehangen hebben en die de harten van zoovelen in den lande geschokt hebben. (Deze beeldspraak is na tuurlijk geheel voor rekening van Roberts). Kitchener seint dd. 14 dezer uit Pre toria Beijers is den spoorweg bij Kaal fontein overgestoken op Zaterdag met al zijn manschappon, gaande in oostelijke richting. Er is geen belangrijke verandering in den toestand in de Kaapkolonie. Kleine afdeelingen blijken terug te keeren naar de Oranjerivier-kolonie. Enkele Kaapsche rebellen, die een commando naar de kolonie vergezeld hebben, hebben zich overgegeven. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat Clauwilliam Zondag door de Boeren bezet is. Een sterke Engelsche macht jaagt hen achterna. Brabaut wapent nog 500 wielrijders. Uit Pretoria wordt aan de Daily Mail geseind, dat verkenners der Boeren Zaterdag gezieu zijn op 16 K.M. afstand van Pretoria aan den kant van Daspoort (Westzijde, op den weg naar Rustenburg). Een draadbericht uit Kroonstad, in dato 14 Januari, meldt: De Boeren zijn erg roerig langs de geheele lijn ten noorden van hier. Verscheidene kleine afdeelingen zijn het spoor overgestoken. In den iaatsten tijd duiken de Boeren ook herhaaldelijk op tusschen Kroonstad en Lindley. Alle sterke afdeelingen schijnen zuidelijk te trekken om zich bij De Wet te voegen. Draadberichten uit Kaapstad melden Men zegt, dat 500 Boeren getracht hebbe n den watertoevoer van Touwsrivier af te »Het is een meesterstuk I" »Heeren," voegde de voorzitter erbij, shier openbaart zich een meester". Met algemeene stemmen werd de schilderij aangenomen. Toen Balissoir het nieuws vernam, sprong hij een voet hoog. ^Eindelijk heeft de jury mij begrepen Hij ging alle herbergen van Montmartre rond, om het goede nieuws aan zijn kameraden te vertellen. Dit jaar stel ik mijn werk ten toon," sprak hij zedig. »'t Is toch niet waar zeiden sommigen. »Zijt gij aangenomen?" vroegen anderen, ongeloovig. »Zeker, ben ik aangenomenbracht Balissoir hiertegen in. Hartelijkgelukgewenscht, waarde vriend." En de goede kameraden waren in de wolken. Nu kende Balissoir de vreugde van welslagen. Het was nog heel wat anders, toen de tentoonstelling geopend werd; zijn doek maakte den grootsten opgang.Iedereen was opgetogen over die aangrijpend duidelijke mist; de meesters bezagen het werk van alle kanten, ze wilden het uitleggen en snijden, waarvan de spoorweg afhangt, met het doel het verkeer te stremmen Touws rivier is een spoorwegstation op 175 K.M. van Kaapstad. Behalve voor organisatie der verdediging van Johannesburgsche mijnen is verlof gegeven tot het oprichten van een wacht van 250 man ter bescherming van de Lage Diamantmijnen in de Oranjerivier-kolonie. In verband met het nut der wielrijders op het oorlogsterrein zullen er speciale wielnjdersafdeelingen gevormd worden, die bij de ongeregelde korpsen zullen worden gevoegd. Aan de Standard wordt uit Durban geseind Te Kokstad (hoofdstad van Gri- qualand-oost, in de uiterste oostelijke punt der Kaapkolonie aan de westgrens van Natal) verwacht men een aantal van rebellen op Cedarville. De stadswacht te Kokstad is daarom steeds op de been en betrekt 's nachts een kampement. De aankomst van noodlijdende Trans- vaalsche uitgewezenen te Durban neemt toe. De buitenlandsche consuls weigeren geza menlijk bijstand aan de vreemdelingen en dezen zoeken nu hulp bij de politie. In dato 14 dezer wordt uit Kimberley geseind Ongeveer 170 verdachte personen van Vrijburg zijn hier in een kamp bijeen. Binnenkort zullen er nog 800 worden aangebracht. Een sterke Britsche colonne is te Piquet- burg aangekomen. De laatste berichten melden, dat de Boeren te Calvinia staan en niet verder oprukken. De officieele verliezenlijst te Londen openbaar gemaakt, toont aan, dat de verliezen der Engelschen bij Belfast grooter zijn dan eerst was opgegeven en hebben bedragen 29 dooden, 53 gewonden en 72 vermisten. De Express is van oordeel dat de Boeren den Engelschen bij Belfast een nederlaag hebben toegebracht. Verschillende correspondenten der bladen melden uit waren eenparig in bewondering. Balissoir, die den vorigen dag onbekend was, was nu beroemd. De critiek vond niets af te dingen en Balissoir kreeg een tweede prijs-medaille. Nu gaf hij een diner aan zijn vrienden in het meest bekende restaurant van Mont martre. Ondankbare die hij was, hij vergat den Auvergner uit te noodigen. Van toen af, was Balissoir genoemd om nevelige landschappen, te schilderen. Maar wat hij ook deed, de tweede maal kon hij niet slagen. Altijd herinnerde de critiek hem aan zijn eerste werk, het werd voor hem een levend verwijt. sWaar blijft uw mooie herfstnevel riepen de critici, »maak nog zoo iets." Vol wanhoop, maakte Balissoir, zijn schildering »aan de Marne" opnieuw en streek er met zijn mouw overhelaas het had een heel andere uitwerking als bij den Auvergner, het werd slechts een groote klad. Er zijn meesterstukken, die men niet te tweeden male voorbrengt. Balissoir is krankzinnig gestorven. NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT O - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1