Zuid-Afrika, dat Kitchener krachtige maat' regelen zal nemen tegen de toeneming van het dragen van knakt doorde te veld staande Boeren. De Daily Mail zegt, dat te Lissabon het gerucht gaat, dat de Boeren-refugiés van Lourenpo Marquez naar Mozambique zullen worden overgebracht. Uit Lourenfo Marquez zelf verneemt het blad, dat de Yorkshires, die te Komatipoort in garnizoen liggen, door veel ziekten geteisterd worden en zullen worden vervangen door de War wichshires Het heet, dat er een complot ontstaan is onder de Boerenvluchtelingen te Lou- renpo Marquez om weg te loopen en zich weder te sluiten bij de te veld staande Boeren. Zij, die vroeger geneigd waren zich over te geven, weigeren nu. De ex- auditeur generaal Marais zou deze bewe ging leiden en een plaatselijke firma zou er f720 000 voor beschikbaar hebben gesteld. Deze firma is. naar beweerd wordt, Wilcken, Achenmann Co. De sympathiebeweging voor de Boeren houdt in Duitschland aan. Thans weder zijn te Saarbrücken en te Worms druk bezochte vergaderingen gehouden, waar, onder geest driftige toejuichingen der aanwezigen, de heer De Wet het woord heeft gevoerd. 'Vele bijeenkomsten zijn in het zicht. De Pruisische justitie heeft het oude mandaat van inhechtenisneming dat inder tijd tegen den bekenden socialistischen schrijver Bernstein was uitgevaardigd niet meer hernieuwd, zoodat deze na een ballingschap van meer dan twintig jaren in Zwitserland en Engeland, eindelijk in Duitschland kan terugkeeren. De Fransche Kamer heeft de geheele vergadering van gisteren besteed aan de wet op de Congregaties. Vivian hield een lange redevoering om aan te dringen op scheiding van Kerk en Slaat. Vorst Ferdinand van Bulgarije is na zijn bezoek aan Weenen, naar Nisch gegaan, om den koning van Servië te bezoeken. Hij werd aan het station ontvangen door koning Alexander, de ministers, de hooge geeste lijkheid en een deputatie uit de Skoepcfi tina. De ontmoeting tusschen beide vorsten was heel hartelijkhet volk juichte hen levendig toe. Katholieke Missiën. Naar uit Rome bericht wordt, zal Z. H. de Paus van de Chineesche regeering een bedrag van tien millioen gulden eischen als schadevergoeding voor de aan katholieke missiën toegebrachte schade. Koningin Victoria. De Petit Bleu verneemt van zijn Londen- schen correspondent, die zijn inlichtingen uit goede bron beweert te hebben, dat men in de omgeving der Engelsche Koningin zeer ongerust is over haar gezondheidstoe stand. H. M, moet zeer zwak zijn en in de laatste veertien dagen opvallend ver ouderd zijn. De geneesheeren laten niet veel over haar toestand los, doch zij komen er voor uit, dat een plotselinge hevige emotie ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 Januari 1901. In de Zaterdag jl. gehouden vergadering der afd. Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers kwam, volgens het verslag der S. Ct. dat wij hier volgen, onder de ingekomen stukken o. a. voor een schrijven van B. en W. van Schiedam, inhoudende afwijzende beschikking van den Gemeenteraad op het verzoek der afdeeiing om gelden beschik baar te stellen voor kindervoeding. Bij de bespreking van dit antwoord deelde een der aanwezigen mede, dat de hoofden van scholen door B. en W. waren aangeschreven vóór 25 Januari rapport uit te brengen over de al of niet bestaande behoefte aan kindervoeding en kleeding. De heer J. de Wit merkte op, dat de hoofden van scholen zich dan in de eerste plaats zullen hebben te wenden tot de klasse-onderwijzers, daar deze door dagelijksche ervaring het best kunnen constateeren wie der leerlingen onvoldoende gekleed en gevoed zijn, te meer, daar de aandacht der bondsleden dit jaar aanhoudend op deze zaak gevestigd is geweest. Uit de gegevens vooral door de onder wijzeressen) der vroegere kostelooze scholen verzameld, bleek, hoe hongerig en verkleumd de kinderen dikwijls ter school komen en hoe gering de resultaten van het onderwijs zijn, als het lichaam niet be hoorlijk verzorgd is. Om te beproeven de belangstelling van het publiek voor kinder voeding gaande te maken, werd besloten, de zoo pas gehoorde ervaringen in wijder kring bekend te maken door de redactie der S. Ct. te verzoeken nu en dan eenige ruimte af te staan voor opname dier droevige feiten. Zoodoende hoopt men de overtuiging ingang te doen vinden, dat hulp in deze noodzakelijk is. Verder werd besloten aan den Gemeen teraad aan te bieden een aanvulling van de memorie van toelichting behoorend bij het adres in zake salarisverhooging, h. v. sch. voor de klasse en schoolvergaderingen, nu ruim anderhalf jaar geleden inge zonden. Deze aanvulling zou voornl. cijfers bevatten omtrent leeftijd, dienstjaren enz. der hier werkzame onderwijzers, welke gegevens goede diensten zouden kunnen be wijzen bij eventueele behandeling van het adres. Vervolgens werd met algemeene stemmen op 2 na besloten toe te treden tot den hier op te richten Bestuurdersbond. In den afgeloopen nacht te 3£ ure heeft de wisselwachter J. R. van het Hollandsche spoor alhier het ongeluk gehad het voorste gedeelte van den pink zijner linkerhand af te klemmen bij het dichtslaan van de deur van een wagen. Heden-ochtend om half elf is het paard, van den veehouder B., wonende Beugels- dijk onder Overschie, dat gespannen was voor een spoelingschouw, doordat het dier uitgleed, aan de Overschiesche straat in de Schie geraakt. Nadat het met veel moeite aan de overzijde op het droge was gebracht, werd het dier wederom voor de schouw gespannen het had blijkbaar geen nadeelige gevolgen van zijn wel wat ongewoon bad ondervonden. Het ijs, dat zich boven de spoor- en voetburg over de Maas te Rotterdam had vastgezet, is gister-middag door een tweetal ijsbrekers voor een gedeelte opengebroken. Met de eb werd een geul gemaakt van het openwatervlak beneden de brug, tot dicht bij het Maasstation. Veel ijs dreef daardoor met de eb naar zee weg. Op de banen der ijsclub Rotterdam zijn de feesten in vollen gang en tegen Zondag is een wedstrijd voor heeren in hetschoon- rijden uitgeschreven. Van de vergunning om tenten op den Kralingscheplas op te slaan wordt een druk gebruik gemaakt. Ook wordt er veel met een paar ijsschuitjes gezeild. Gisteren is men er begonnen met visschen. Een visscher met een twintigtal helpers hakten op verschillende plaatsen bijtjes, en brach ten dan de zegen onder het ijs. Duizende kilo's visch zijn op die wijze gevangen. naar Den Haag, kwam op ongeveer een half uur van Den Haag te vallen met het gevolg, dat hij den duim van de rechterhand brak. BINNENLAND. H. M de Koningin geeft morgen (Donderdag) ten Hove een diner aan de hoofden der buitenlandsche missiën daar ter stede of de zaakgelastigden met hunne dames. De minister van Waterstaat heeft bepaald dat voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen in het jaar 1901 door de commissie examens zullen gehouden wordenvijf zittingen te Amsterdam en vijf zittingen te Rotterdam. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren door den voorzitter der commissie bekend gemaakt. De huishoudelijke commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de weduwe van den onlangs overleden adjunct commies voor den huishoudelijken dienst, den heer Hardenberg, benoemd tot concierge en den bode der Kamer T. A. van Bijleveldt bevorderd tot Kamerbewaar der. Verder werd tot bode benoemd de vaste knecht Heres. Met zekerheid kan het Ned. Dagblad berichten dat de heer J. N. Bastert afge vaardigde der Tweede Kamer vanwege Utrecht II, zich niet weder verkiesbaar zal stellen bij de eerstvolgende verkiezingen. De generaal majoor Roelants, commandant der Noora-Holl. Waterlinie ter standplaats Utrecht, is naar de Tel. verneemt, van zijne langdurige ongesteldheid hersteld. Het Koninklijk Huwelijk. Tot de gasten bij het Koninklijk huwelijk zuilen ook behooren de Hertogin van Albany, de Vorst en Vorstin van Bentheim, die in den ochler.d of voormiddag van Maandag 4 Februari te 's-Gravenhage ver wacht worden. De meeste Duitsche vorsten en vorstin nen, genoodigden, zullen den 4en Februari, des avonds tusschen 61 s en 9^, arri- veeren. Er heeft een gerucht geloopen, dat H. M. de Koningin «de Gouden Koets" zou ge bruiken. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat vermoedelijk dezer dagen een com missie uit Amsterdam H. M. de Koets zal gaan aanbieden. Niet bij Haar intocht te Amsterdam zal Zij echter van dit rijtuig gebruik maken, doch waarschijnlijk wel te 's-Gravenhage bij Haren rit van het paleis naar de kerk ter inzegening van het huwe lijk ook zal de koets mogelijk bij het bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam dienst doen. Tot voorzitter van het comité ter aan bieding van een prachtalbum aan Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin bij ge legenheid van zijn huwelijk met H. M. de Koningin is, in een te Utrecht gehouden algemeene vergadering, gekozen de heer JE. van Kempen, te Leiden, tot secr.-pen- ningm. de heer A. A. Knuijver, te 's-Gra venhage, en tot 2en secr. de heer F. W. Braat, te Delft. De gelegenheid tot inziening van aquarellen en teekeningen betrekking hebbende op handel, nijverheid, scheepvaart, land- en tuinbouw enz. ter opneming in het album, blijft opengesteld tot 25 Feb. a. s. j denaar der vorstelijke personen te aan schouwen, geboetseerd naar de jongste en speciaal voor dit doel gedane fotografis h® opnamen, terwijl de keerzijde om gezocht heid te vermijden, eenvoudig is gehouden en voorstelt de Ned. Maagd, verduidelijk' door den Ned. Leeuw, welke de wapens der beide vorstelijke Huizen door Oranjebloesem verbindt. Het modellé is het werk van den artist, de heer T. F. Edema v. d. Tuuk. De medaille is over 't geheel een fraai stuk werk, dat als blijvend aandenken aan de echtverbintenis onzer geëerbiedigde Koningin zeker wel aftrek zal vinden. Nederland en China. Voor eenige dagen meldden wij uit een telegram van mgr. Abels, apost. vie. van Oost-Mongolië, aldus schrijft pater Raymakers dat hij met 22 Holl. en Belg. missionarissen en 4000 inlandsche christenen, na een verwoeden strijd tegen 10000 Boksers door eene Russische colonne van 85 man met den dapperen comman dant Eletz aan het hoofd, werd ontzet en behouden. Driemaal gewond verliet de commandant zijn post niet, maar streed tutdat de overwinning verzekerd was. De brieven der missionarissen brengen allen lof en dank aan dien moedigen officier en de Russische troepen, die door hun dappef optreden zooveel hebben gered. Van zeer bevoegde zijde werd mij ge zegd, dat het onze regeering behaagt den heldhaftigen commandant Eletz met een ordeteeken te decoreeren. Ongetwijfeld ben ik de tolk van onze Nederlandsche missio narissen met aan onze regeering, die zoo herhaalde malen hare belangstelling toonde, voor dit treffend bewijs hulde en dank te brengen. Missiehuis Sparrendaal, Vught, 13 Jan. Nederland en Zuid-Afrika. Indien de gezondheidstoestand het toelaat, zal president Kruger vermoedelijk vóór de volgende week Woensdag naar Utrecht vertrekken, doch zijn gezondheidstoestand laat geen uiterlijk huldebetoon toe. De Engelschen zien overal nieuwe vijan den opstaan. Zoo ontvangt thans weder de Standard van haar correspondent te Brussel het navolgend telegram Op een geheime vergadering te Amster dam door 300 leden der Zuid-Afrikaansche «League" gehouden, werd besloten een corps vrijwilligers op te richten om de Boeren, die de Kaapkolonie binnentrokken, te ondersteunen. De vrijwilligers zuillen trachten een voor een als particulieren via Kaapstad, Durban en Lourenfo Marques te gaan naar de Kaapkolonie. In een buitengewoon rumoerige verga dering van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond deed Maandag-avond het bestuur mededeeling dat het aftrad. De redenen waarom werden in de openbare vergadering meegedeeld, maar bekend is dat er reeds lang oneenigheid ,is in den boezem der vereeniging, zoodat reeds vroe ger de geestelijke adviseur, rector Wier- dels, zich genoodzaakt zag zijn functie neer te leggen. Gisteren-morgen zou onder Overschie een paard van den landbouwer Simon Poot, gespannen voor een spoelingschouw, opnieuw aanzetten, maar gleed daarbij uit, ongelukkig juist met de borst op een ijzeren paal, kort voor den tolboom staande, met het gevolg dat de paal in de borst van het dier drong, dat oogenblikkelijk dood neerviel. De heer G. Sm., die eergisteren een tocht op schaatsen maakte van Vlaardingen Huwelijksmedaille. Ter gelegenheid van het huwelijk van H.M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin zal door de firma J. A. A. Gerritsen, fabriek en magazijn van gouden en zilveren werken te Amsterdam, in den handel worden gebracht eene medaille in 3 grootten, nl. 25, 42£ en 60 ra/m., terwijl de 25 m/m. ook als schoolpenning in brons verzilverd zal zijn- De voorzijde der medaille geeft den beel- Tusschen paal 573 en 578 te Haarlem mermeer, in de nabijheid van Burgerveeo, is 1800 meter draad van de telefoonlijn AmsterdamRotterdam gestolen, waardoor de gemeenschap wéder is verbroken ge weest. De politie doet weder onderzoek' Of er Zondag ook veel menschen op de schaats Noord-Holland ten noorden van het IJ ingegaan zijn! De Amsterdamschestoom- ponten vervoerden ruim 22.000 menschen. Ook de ponten over den Amstel hadden bet druk, niet alleen Zondag, maar de geheele week. Gemiddeld werden per dag ongeveer 8000 menschen overgezet. De Noord-Holland- sche tram heeft Zondag eveneeens haar aandeel in de drukte gekregen. Zij liet twee extra-treinen naar —en vier van Monniken-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2