beantwoord en het is dan ook mogelijk, dat de heer Bennet Burleigh, die zoo even aan wal is gestapt, nog onder den indruk was van de lange reis of zich in de nullen vergist heeft. Of zou de censor Maar welk een gedachte Een draadbericht uit Standerton, in dato 16 dezer, meldt Conville's colonne werd door 1000 Boeren aangevallen, van welke er 400 een storm aanval deden op de cavalerie, die onze achterhoede uitmaakte en die gedwongen werd op de hoofdmacht terug te trekken, waarop de rest een aanval op onze bagage deed, doch met zwaar verlies werd terug gedreven. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen éen man gesneuveld en vijftien gewond. Kitchener seint uit Pretoria van 18 dezer: De Nieuw-Zeelanders en de Australiërs hebben 300 Boeren, op 13 K.M. ten westen van Ventersburg aangevallen en volkomen verstrooid. Zij vonden vier dood en en twee gewonden. Vele paarden zonder ruiter eenige zadels en bandelieren zijn buitge maakt. Aan Engelschen kant een gewonde. De kolonne van kolonel Colville is den 17n aangevallen ten noorden van Stander- ton, waar de Boeren zich samen hadden getrokken. De Boeren werden afgeslagen met ernstige verliezen. Onze verliezen éen doode en vijftien gewonden. Uit Kaapstad wordt in dato 17 dezer omtrent den toestand in de Kaapkolonie gemeld De westelijke invallers maken geen voort gang. Verspreide afdeelingen trekken terug en voegen zich meer bij het hoofdcommando te Calvinia. De Boeren in het midden der kolonie treden meer levendiger op en rukken op naar Willowmoie (t.n. van de Pietten- bergbaai). Den lln had er een scherp treffen bij Marraysberg plaats, waarbij de Engelschen verliezen een twintigtal beloopen hebben. Slechts weinige opstandelingen voegen zich bij de invallers100 alles te zamen I) De Kaapsche regeering heeft eergister avond een communique verspreid, o.a. behelzende dat volgens gissing (sic I) de middelste kolonie van de Boeren sedert zij is binengevallen, slechts een honderdtal volgelingen heeft gekregen. Een kleine afdeeling Boeren, die Barkley Oost heeft trachten te overrompelen, is teruggedreven met verlies van ettelijke gevangenen. Central News verneemt uit Standerton, dat zes Boeren commandos onder Louis Botha te Carolina zijn samengetrokken, beschikkend over achtduizend Boeren, waar mede zij een nieuwen aanval in Natal zouden willen doen. verschijnen den rechtvaardigen geest van zijn vader Sidibé. die zoolang hun scheids rechter was geweest. »Hij heeft gelijk", zeiden zij, slaat hem los," en bovendien, om hun gevoelen geheel te zeggen, beslisten zij, dat hij recht had op een derde gedeelte der goederen van zijn overleden vader." Diara maakte, dat hij uit de voeten kwam en bestierf het van angst voor de vreeselijke knots van zijn broeder, waardoor hij zich overal achtervolgd waande. Toen de andere broeder Samba het gebeurde -vernam, werd hij eveneens door schrik bevangen. Het scheen hem toe, ais voelde hij reeds de nootlottige knots neer komen in zijn nek. Hij beproefde verschei dene dagen buiten slaap te blijven, maar op het eind van den vijfden dag, onmachtig om nog langer wakende te blijven, rluchtte hij op zijn beste paard, niets meenemende dan zijn goudpoeder. Al zijn kudden, zijn hut, zijn vrouwen, al zijn goederen liet hij achter, omdat hij boven dit alles het leven verkoos. En toen het bekend werd, dat ook hij verdwenen was, beslisten de oudsten, die tevens rechter waren, dat al de verlaten goederen moesten toebehooren aan Demba. En zoo kwam de geheele erfenis terug in de handen van den onterfde. Alle bewoners waren ervan overtuigd, dat hij dit geluk verschuldigd was aan zijn geduld in zijn armoede en aan zijn innige kinderlijke vereering voor den wil en de nagedachtenis van den ouden Sidibé. De ambtelijke verliezenlijst, te Londen openbaar gemaakt, vermeldt, dat de Boeren de Engelsche gevangenen van Helvetia en Belfast hebben losgelaten, op de officieren na. De Londensche correspondent van den Parijschen Matin heeft een lid der Engelsche regeering ondervraagd met beirekking tot de jongste geruchten over de mogelijkheid op arbitrage. De minister verklaarde, dat Engeland geen enkel voorstel, van waar ook komende en onder welken vorm, zou kunnen aannemen. Arbitrage is onmogelijk, omdat de republikeinen handhaving der onafhankelijkheid wenschen, welker ver nietiging Engeland besloten heeft te zullen tot stand brengen. Engeland zal zijn weg teneinde toe vervolgen. 200-jarig bestaan van het koninkrijk Pruisen. De Reichsanzeiger maakt bekend, dat er een nieuwe orde is ingesteld, de Orde van Verdiensten van de Pruisische Kroon, welke slechts éen klasse heeft en instaat tusschen de Orde van den Zwarten Adelaar en het grootkruis van den Rooden Adelaar. In een rescript aan het rijksdepartement gedenkt de Keizer de oprichting van de Brandenburgsche vloot door den Grooten Keurvorst, wiens geest in de tegenwoordige vloot voortleeft en bepaalt, dat de marine voortaan, bijwijze van onderscheiding, op den sabelkoppel en het slot van den schouder band de initialen des Keizers mag dragen verder krijgt de marine een Hollandsche eeremarsch voor de trommelaars en pijpers, die alleen voor marine-troepen gespeeld mag worden. Tenslotte schenkt hjj de marine een bronzen standbeeld van den Grooten Keurvorst, dat te Kiel zal worden opgericht. Het Armee-Verordenungsblatt bevat een manifest van dankbetuiging van den Keizer aan het Pruisische leger, erkentelijkheid betuigende voor zijn toewijding. Zoolang deze geest het leger met zijn Koning verbindt, zijn geen stormen te duchten. Oe Pruisische adelaar zal trotsch zijn hooge vlucht voort zetten tot welzijn van Pruisen en Duitschland. Omtrent de verdere feestelijkheden wordt nog gemeld Nadat de Keizer gisteren in den voor middag op het gedenkteeken voor Frederik I in het Chariottenburgsche mausoleum kransen had gelegd, ontving hij de geluk- wenschen van de bijzondere en gewone gezanten, de vorstelijke personen uit het buitenland, deputaties en Duitsche vorsten. Het kroningsfeest is begonnen met een plechtige godsdienstoefening in de slot kapel waarop een schitterend feestmaal in de Witte zaal volgde, waarbij de Keizer zich levendig onderhield met de buiten- landsche vorstelijke personen en diplomaten. Hij stelde een dronk in op de nieuwe en de reeds benoemde ridders in de orde van den Zwarten Adelaar. Koningin Victoria. De Londensche bladen behelzen min of meer verontrustend nieuws over de gezond heid van Engelands Koningin, dat evenwel geen eigenlijk nieuws is, omdat het lang bekend was, dat hare gezondheid zwak is, hetgeen bij haar hoogen leeftijd niet ver wonderlijk is. Indien de toestand verergert, zou de hertog van York de reis naar Au stralië moeten uitstellen. Verschillende ongunstige berichten liepen gisteren te Londen over de gezondheid der Koningin, H. M. zou eergisteren ongesteld zijn geweest en gisteren niet veel beter bevonden zijn, twee geneesheeren zouden naar Osborne zijn geroepen. Totdantoehad men van Osborne geen enkele officieele verklaring kunnen verkrijgen over den toe stand, maar er was reden te gelooven, dat er gisteren-avond of heden een bulletin zou worden openbaar gemaakt, 't Gerucht, dat de prins van Wales naar Osborne zou zijn geroepen, wordt ongegrond geheeten. Volgens nader bericht uit Londen wordt in een officieel bericht gezegd, dat de groote spanning in het afgeloopen jaar in zekere mate het zenuwstelsel der Koningin heeft aangetast. De geneesheeren zijn dus verplicht voor te schrijven dat H. M. een volkomen rust beware in hare kamers en zich voor 't oogsnblik onthoude van alle bemoeiing met de openbare belangen. Uit Amerika. Aan den feestmaaltijd der Holland Society te New-York heeft ex-president Cleveland eergisteren gezegd, dat de Amerikanen, als ze er in slaagden de Filippijnen te onderwerpen, daaidoor in een uiterst nete- ligen toestand zouden komen. Hij vergeleek het optreden van de Vereenigde Staten tegenover de Filippijners bij Engelands be sluit om de Boeren een oorlog aan te doen en hij veroordeelde dezen iaatsten oorlog in even krasse bewoordingen als den eersten Ook andere sprekers uitten sympathie met de Boeren. De Society besloot heden een adres te zenden, om Koningin Wilhelmina geluk te wenschen met haar huwelijk. stads- en tiewesteiijK Nieuws. Schiedam, 19 Januari 1901. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag 18 Januari II. hield in het Raad huis hier ter stede de bovengenoemde Kamer vergadering. Nadat hun geloofsbrieven waren onder zocht en in orde bevonden, werden de nieuwgekozen leden, de heeren C. Dirkzwager, J. H. Houtman, B. P. Nieuwhof, J. A. J. Nolet en P. C. v. d. Pant Jr. met algemeene stemmen als lid der Kamer toegelaten en door den voorzitter geïnstalleerd. Tot voorzitter der Kamer werd herkozen de heer Mr. W. H. Jansen en tot onder voorzitter de heer J. H. Houtman, die beide verklaarden bereid te zijn om de benoeming aan te nemen. Tot lid der commissie voor de Beurs werd herkozen de heer B. A. J. Wittkampf, die aan de beurt van aftreding was en opnieuw gekozen de heer J. H, Houtman en tot lid der commissie voor het ontwerpen van het jaarverslag werden gekozen de heeren J. H, Houtman, J. A. J. Nolet en P. C. v. d. Pant Jr. De benoeming werd door al deze heeren aangenomen. Er was o.a. ingekomen een uitnoodiging van den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holiand tot het inzenden eener voordracht ter vervulling van de vacature, ontstaan onder de directeuren van het Vrii-Entrepöt te Schiedam door de periodieke atlreding van den heer P. Loopuijt. Volgens net reglement van het Vrij-Entrepöt moesten er drie personen worden voorgedragen.Er werd oesloten aan bet hoofd der voordracht te piaa tsen den naam van den heer P. Loopujjt eo daarna in de hierachter volgende orde d e oer neeren J. H. Houtman en C. Dirkzwager. Ook was er den 20sten December 190U ingekomen een schrijven oer vereeniging Schiedam Vooruit" houdende kennisgeving dat zij vernomen had, dat op 1 Januari 1901 geen gelegenheid meer zou bestaan voor intercommunale telefonische verbin dingen direct van uit de verschillende aan gesloten perceelen, omdat de Ned. Bell- telephoonmaatschappij in gebreke gebleven was te voldoen aan de voorwaarde, door de Rijkstelegraaf gesteld, om nl. dubbele lijnen met de geabonneerden in plaats van enkele te hebben, waaraan een termijn van 2 jaar was toegestaan, welke den lsten Januari 1901 ten einde liep en dat zij daarom de noodige stappen gedaan had om te trachten de genoemde maatschappij te bewegen alsnog aan die voorwaarde te voldoen, met verzoek aan de Kamer om haar pogingen te steunen. Wijl de Ned. Bell.-Telephoonmaatschappij inmiddels, zooals de voorzitter mededeelde', nog uitstel van de toepassing van dien maatregel had ge kregen tot den lsten Juli 1901 en zij had medegedeeld aan het leggen der dubbele lijnen druk werkzaam te zijn, kon dit schrijven thans worden aangenomen voor kennisgeving. De rekening der Kamer werd vastgesteld in ontvangsten op f 667.99°, in uitgaven op 1570.15 en als sluitende derhalve met een batig saldo van f97,845. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Ccmissariaat van politieeen hooge zijden peteen witte vrouwenzak met ledige portemonnaieeen meisjesmutseen knipmeseen roode wollen kinderkraag; een zilveren oorknopj® met zwarte steen. b- Terug te bekomen aan de volgend4 adressentwee witte frontjes en een witte manchetten bij Sijken, Hoofdstraat 95 een rokopnemer bij Nederpelt, Broersvesti een bont schort bij v. d. Bos, Dwarsstr»»' 16een zwart witte geit bij van Pe"' Hendrik Gabeistraat 36een zwarte voi'4 bij v. d. Hoeven, Villastraat 2 een zweep bij Lourens, Polderstraat 24een zwar' kortharigeitrekhond bij Lansbergen, Numans* hofje 48'een bruin lederen damesport®' monnaie met 2 centen bij Weima. Jacobs* straat 8een molenaarstrap bjj Geitenbeek) Broersveld 23; een portemonnie met fl.7® bij Stolk, Overschiesche straat 35; een flanellen vrouwenbroek bij Kruit, Polderstra»1! een gonden oorknopje bij Genzer, Oostsinge' 44; een licht roodharige hond (teef) bij Ritman, Broersveld 51»°; een bruinge- verfde roeiboot aan de Zalmvisscherij. Met genoegen vernemen wij, dat in de algemeene vergadering der St. Willibrordus- Stichting, den 30u dezer te houden, een lezing zal worden gehouden door mgr. LanSi eere-kamerheer van Z. II. den Paus, pre sident van het seminarie te Warmond. Den donateurs en begunstigers der St. Willibrordus-Stichting wacht dus een heer lijken genotvollen avond. Zij zullen wedei' kunnen genieten bij het welsprekend woord van den oud-pastoor der O. L. VrouW Visitatiekerk, die hier zulke aangename herinneringen heelt achtergelaten. Wij wenschen het bestuur der St. Wil librordus-Stichting van harte geluk, dat het een spreker heeft kunnen vinden, die, meer nog dan door zijn woord, door zijn voor beeld van rusteloos ijveren hier de liefde voor het katholiek onderwijs gepredikt heeft- Wij vernemen van den Directeur van de vereeniging »Schiedam Vooruit", dat het pand Lange Haven 131, door tusschenkomst van de Vereeniging is verkocht aan een Rotterdamsch industrieel. Heden-ochtend 10 ure is uit de Lange Haven nabij de Beurs opgehaald het lij'' van den heer v. Z., die van morgen vroeg te water schijnt te zijn geraakt zonder dat dit door iemand is opgemerkt. De Rotterdamsche gemeenteraad bracht gisteren het debat over het herstel van den kaaimuur aan de Westerkade ten einde en het slot was, dat het voorstel van B. en W- tot eenvoudige reparatie, waarvan de kosten f 30.000 bedragen, met 23 tegen 13 stemmen werd aangenomen tegenover de meening der minderheid dat een geheele hernieuwing moest plaats hebben. Op de Kralingsche plas is eergister-avond een 15 jarige jongen in een wak gereden- Hij is door twee mannen gered, toen hij op het punt stond te verdrinken en zijn bewustzijn reeds verloren had. Het bij avond op deze plas rijden, uit hoofde der aanwezige wakken is uiterst gevaarlijk. Bij de commissie, die zich te Vlaardingen gevormd heeft voor een waardige viering van den huwelijksdag van H. M. de Koningin bestaat het plan om een gedeelte van het thans te collecteeren bedrag, te voegen bij het restant van 1898 en daarvoor een marmeren zuil als gedenkteeken op het Stationsplein op te richten. Door B. en W. van Delft is aan den Raad voorgesteld een subsidie te verleenen teneinde de kinderen der lagere en bewa»1" scholen feestelijk te onthalen bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin- BINNENLAND. De regeering van Liberia heeft ingetrok ken de op 9 November 1899 gedane opzeg ging van het tractaat van vriendschap»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2