In de gisteren gehouden zitting van den Duitschen Rijksdag herdacht de rijkskanse lier von Bulow, voor dat overgegaan werd tot de beraadslagingen, in warme bewoor dingen koningin Victoria, die steeds er naar gestreefd had, een vredelievende en vriendschappelijke verhouding tusschen Duitschland en Engelend aan te kweeken. Hij wees op de nauwe verwantschappelijke betrekkingen van het koningshuis en deed uitkomen, hoe ook verscheiden belangen op economisch, politiek en godsdienstig ge bied Daitschland aan Engeland verbinden. Namens den Rijksdag sloot de president zich bij deze woorden van rouwbetuiging aan. Het Huis, dat de rede staande had aan gehoord, ging daarna over tot de orde van den dag. Volgens de Weener Abendpost heeft keizer Frans Jozef het volgende telegram gezonden aan koning Eduard Diep bewogen door het overlijden van uwe goede moeder betuig ik u mijn op rechte deelneming. De overledene is een trouwe en goede vriendin voor mij geweest wederzijdsche gevoelens van sympathie en vriendschap vormden altijd den grondslag onzer staatkundige betrekkiugen. Ik hoop dat haar overlijden daaraan niets zal veranderen en dat wij, zooals het altijd geweest is, in de toekomst uitstekende be trekkingen tusschen onze volkeren zullen onderhouden. In den .Italiaanschen Senaat heelt Vis- conto Venosta een lofrede gehouden op koningin Victoria. Hij braeht in herinnering hoeveel steun Engeland aan Italië heeft geschonken. De Senaat besloot een betui ging van leedwezen in te zenden. De oorlog in Ztiid-Afrika. Directe berichten over den toestand op het oorlogsterrein krijgen wij niet, maar hetgeen tusschen de regels van telegrammen en brieven is te lezen, bewijst, dat de invallers in de Kaapkolonie nog steeds voortgaan, waarby vooral Kreutzinger zich onderscheidt. En in de tweede plaats blijkt dat de Kapenaars met alleen de republieken met voedsel en andere hulp bijstaan, maar ook in aanzienlijk getal de wapens opvatten. Volgens Central News zou verleden Zaterdag te Ermelo in het Zuid-Oosten van Transvaal een bijeenkomst van Boeren generaals hebben plaats gehad, waarbij ook Botha en de onvindbare De Wet aanwezig waren. Er werd, zegt het blad, in deze bijeenkomst overlegd wat te doen stond, zich over te geven of een inval in Natal voor te bereiden Sommige generaals kwamen tot het besluit dat het beter was zich over te geven, anderen meenden, dat dit onnoodig was, zoolang er nog ammu nitie was en de Engelschen voor vrouw en kinderen zorgen (I) Central News besluit dit vreemde en ongeloofelijke bericht met de mededeeling, dat generaal De Wet behoorde onder hen, die er voor waren om een inval in Natal te doen en hjj de meerderheid aan zyne zijde had. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Januari 1901 Door Burgemeester en Wethouders is heden-morgen toegewezen de levering voor de perceelen 1 tot en met 5 van de op 10 dezer gehouden aanbesteding van bouw materialen voor 1901. perceel 2. voor de Maatschappij tot ver vaardiging van bouuwmaterialen, de erven H. Trip, te Rotterdam en Utrecht voor 1724.94; perceel 3. J. W. Burgers, te Weurt voor f 14.40 per mille perceel 4. W. de Haas, te Dodewaard voor f 14.34 per mille en perceel 5. aan J. C. van Vliet Dz., te Gouderak, voor f7.80 per mille. Op de tentoonstelling «Kunstzaal Olden- zeel" zijn door den directeur van het Museum Boymans, eenige etsen van onzen vroegeren stadgenoot, den heer M. Kraamer, voor dat museum aangekocht. Te Rotterdam worden in de laatste dagen herhaaldelijk uit lood vervaardigde broches, die de beeldenaar van de Koningin dragen, en die men tracht uit te geven voor gang bare munt, door de politie in beslag genomen. Reeds meermalen zijn terloops pogingen aangewend tot stichting van een volkshuis een z. g. «Ons Huis" te Delft. Al deze pogingen stuitten echter af op het niet bijeenkrijgen van kapitaal. Thans echter is er kans, dat de zaak haar beslag krijgt. De spaarbank van de afd. Delft van Het Nut heeft een wijziging in hare statuten ontworpen, die als zij door het hoofdbestuur wordt goedgekeurd, het haar mogelijk zal maken, baar saldo, met buitensluiting van eenige risico, een be stemming te geven, in het belang van het algemeen. En daar de stichting van zulk een gebouw, een «algemeen belang1' is, zoo zou, naar men zegt, de spaarbank daartoe besluiten. BINNENLAND. Koningin Victoria, f Het Hof zal met ingang van 24 Jan. den rouw aannemen wegens het overlijden van Koningin Victoria, voor den tijd van vier weken, en weltwee weken middelbaren rouw, en twee weken lichten rouwmet dien verstande echter, dat de rouw van af 2 Februari tot 8 Februari niet zal worden gedragen. Het diner, dat heden ten Hove voor hooge burgelijke autoriteiten en leden der hofhouding zou plaats hebben, gaat, wegens het overlijden van H. M. de Koningin van Groot-Brittannië, niet door. Na de officieele ontvangst van het be richt omtrent het overlijden van Koningin Victoria, heeft H. M. de Koningin door Haren ordonnans-officier Hare betuiging van deelneming doen toekomen aan den tijdelijken zaakgelastigde van Groot-Brit- tannië. Gisteren-ochtend heeft de Koningin- Moeder door den intendant van Haar Huis, jhr. De Ranitz, den zaakgelastigde Hare condoleance betuiging doen overbrengen. Voor de woningen van de vreemde gezanten is de nationale vlag halfstok geheschen. Uit het gebouw van de Engelsche legatie in het Hooge Westeinde te 's-Gravenhage, is thans ook de Britsche vlag halfstok ge heschen. In de antichambre ligt een register van rouwbeklag, dat gisteren-ochtend door ver schillende autoriteiten geteekend werd. Verschillende hoofden der vreemde ge zantschappen legden gisteren ochtend een bezoek af bij den tijdelijken zaakgelastigde van Engeland, in zyne woning aan de Prinsengracht. De Eerste Kamer der Staten-Generaal komt Maandag 28 Januari des avonds om half negen bijeen. De Almeloosche Handelsvereeniging heeft besloten aan de Tweede Kamer adhaesie te betuigen met de door de heeren van Dedem c. s. ingediende motie, betrekkelijk de wenschelijkheid van algeheele afschaffln g van tollen op land- en waterwegen. Het Koninklijk Huwelijk. De schriftelijke aangifte van het Ko ninklijk huwelijk zal Vrijdag te 14 ure op last van den Minister van Justitie door mr. A. D. W. De Vries, referendaris aan diens departement, aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand worden over handigd. Dr. Langfeldt, voorzitter^ van het Meck- lenburgsche Landgerecht is uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn bij de burgerlijke huwelijksplechtigheid ten Paleize. Het huwelijksgeschenk van den hertog regent van Mecklenburg aan Koningin Wilhelmir.a en Hertog Hendrik bestaat uit eenige kostbare zilveren terrines, candelabres, jardinières en dekschalen, een en ander door Mecklenburgsche goudsmeden gemaakt naar modellen, welke afkomstig zijn van den bruidschat, dien grootvorstin Helena Paulowna medebracht, toen zij in 1799 met den Mecklenburgschen erfprins Friedich Ludwig huwde. Aan ieder der vreemde Vorsten die in de residentie komen voorde huwelijksfeesten zal een adjudant en officier vanwege H.M. worden toegevoegd. Drie kolonels van het garnizoen zijn bestemd om bij de deputatiën van buitenlandsche legercorpsen, waarover H. M. het eerebevel voert, te worden geat tacheerd. De regeling van den dienst en de aan- wijziging van de plaatsen aan de genoo- digden op 7 Febr. in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, is opgedragen aan baron van Wassenaar van Rosande, kamerheer in buitengewoner, dienst, bijgestaan door aide- ceremoniemeesters. In aansluiting met de versiering van de straten te 's-Gravenhage, die de Koninklijke stoet zal volgen, zal rondom den voet van het ruiterstandbeeld tegenover het Paleis een bloemen- en plantenversiering worden aangelegd. Een passende hoofdentrée bij de Paleisstraat zal den bruidsweg openen. De verlichting] van gemeentewege voor de aanstaande feesten te 's-Gravenhage zal van eenvoudigen aard zijn en bestaan uit guirlandes met vetglaasjes tusschen de boomen geslingerd, door verlichte sterren afgewisseld. Het vuurwerk op 7 Februari a.s. des avonds ten 9 ure bevat de volgende nummers Vulcanische uitbarstingen ter aankondi ging van 't vuurwerk pyramide en draaien de watervalmechanisch intermezzo (acro baten en clowns)kleurenspel van water vallen, Chineesche palmen, Romeinsche kaarsen enz.mozaïeken van zonnen en brillantendecoratie met de portretten van hertogin Marie, Moeder van Hertog Headrik en Koningin Emmadrievoudige decoratie a. oranjebloemen-bouqet; b. portretten en initialen van de Koningin en Hertog Hendrik c. vuurregen, canonnades enz. aan 't slot bommenbouquet met witte sterren kleur effect van sterren bombardement van Ro meinsche kaarsen fantaisie van kleurenspel door vuurpijlen, geluidgevende bommen, zwermpotten enz. Tot slot«Oranje Boven" in kleurige letters, vergezeld van een daverend salvo van bommen, enz. De commissie voor het Volkshuldefeest ontving zooveel aanvragen tot bijwoning van de kostelooze volksvoorstellingen op 5 Februari a. s. te 's-Gravenhage te geven, dat op alle aanvragen een evenredige ver mindering moest worden toegepast dit is zeer verklaarbaar, daar het comité de be schikking over 't Kurhaus en den Schouwburg, die het bij de inhuldigingsfeesten had, zijnde pl. m. 3500 plaatsen, thans moet derven. In het défilé voor H. M. de Koningin, uitgaande van het Comité voor Volkshulde, zal het «Zeebad Scheveningen" verschijnen met de Reddingsboot bemand met badiieden en omringd door het personeel der contro leurs. Dé Leerplicht in de praktijk. Aangezien gebleken is, dat omtrent eenige punten die voor de toepassing van sommige artikelen der Leerplichtwet van belang zijn, Verschil van meening bestaat, heeft de minister van Binnenlandsche zaken daarom trent eenige mededeelingen, die vooral met het oog op artikel 3, zoo verschil!41^ uitgelegd, van belang zijn In art. 3 der Leerplichtwet is bep88'"1 dat de verplichting om te zorgen, dat 44 kind op eene lagere school wordt gepla8'3. eindigt, zoodra het zes jaren leerling geweest en het alle klassen doorloop4 heeft. Voor scholen, waar het onderV'J gegeven wordt in klassen die samen 44 leeftijd van zes jaren innemen, verbindt wet aan dezen regel geen andere voof' waarden. Een kind dus, op welkenjeugdig4 leeftijd ook op zoodanige school gekoin4 zijnde, is van den leerplicht vrij, zoodra b4 alle klassen van die schooi doorloop40 heeft. Anders is het geval bij scholen waar d4 klassen samen een langeren leertijd d8li zes jaren innemen. Ook dan wordt vas'' gehouden aan het beginsel, dat de *eS' jarige cursus moet zijn doorgemaak" Is die in dat geval doorgemaakt, da» eindigt de leerverplichting toch niet, voord* het kind den twaalfjarigen leeftijd bereik' en de klasse waarin het bij het bereik4" van dien leeftijd geplaatst was, doorloop4" heeft. In beide gevallen de school van 44" zesjarigen en die van een langeren leercursU5 is er nog op te letten, dat een kin*' dat bij zijne toelating op de school, terstond in een hoogere klasse wordt geplaatst geacht wordt, den leertijd dien de lag4fe klasse of klassen innemen, doorloopen '4 hebben. Op verschillende plaatsen worden kinder4" reeds op hun vijfde jaar of vroeger op d4 school toegelaten. Indien het onder«ijs' dat aan de klasse wordt gegeven, waarin jeugdige kinderen zitten, zuiver bewaarschool' onderwijs is, zoude het misbruik zijn d'e klasse mede te rekenen voor lager onderwijl Na enkele inlichtingen omtrent de to4' passing der artikelen 5 en 19, die wij, 8's meer het administratief werk der onde1" wijzers rakend, minder noodig achten rood4 te deelen, geeft de Minister nog de volgend4 inlichtingen omtrent een punt dat in de11 laatsten tijd druk besproken is: Met inachtneming der wettelijke voor' schriften kan wegens bijzondere reden«P (bijv. buitengewone hitte, gelegenheid ijsvermaak et nationale feesten) gedurend4 een of meer schooltijden buitengevvoo4 vacantie worden gegeven. Dat schoolve1" zuim wegens schaatsenrijden, ook sleed13 door éen schoolhoofd, zou worden aang4' merkt als verzuim wegens een der ernstig4 omstandigheden bedoeld in artikel 12 sub' 5o. der Leerplichtwet, is bezwaarlijk aan t4 nemen. De bureaux der Noord-Amerikaaanscb4 legatie te 's-Gravenhage, thans nog in b4' Noordeinde gevestigd, worden eerla"# verplaatst, naar een huis aan den Kneut41" dijk schuin tegenover de woning van d4" gezant der Unie, hoek Kneuterdijk efi Lange Voorhout. In een vergadering van anti-revolutio°' nairen te Leiden heeft het Kamerlid De W*8' Malefijt verklaard, dat hij ofschoon voo1" stander van een zeer uitgebreid kiesrec" nooit zou medewerken tot verkryg'"^ van algemeen kiesrecht en tot toekenni0^ van het kiesrecht aan vrouwen, en *°°f uitbreiding van het kiesrecht Grondwetsb41" ziening niet noodig acht. In het Victoria-hotel te Amsterdam gaderde eergisteren onder leiding van A. Kuyper het Centrale comité van revolutionaire kiesvereenigingen ter bespr"' king van vaststelling van het program actie voor de aanstaande verkiezingen. Gister-nacht is de boekdrukkerij van d4" heer Pelman te Helmond geheel in de a3" gelegd. Door een verstopping der buizen kon 1,1 tijdig water worden gegeven, waardoor machinerieën ook verloren gingen. De oor*8" is niet bekend. Met den herbouw der op 19 Juli afgebrande pier te Queenboro' is 0,8 zoover gevorderd, dat de Vlissingsche d8» booten er kunnen aanleggen. Zater vertrekt de dagboot daar heen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2