Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste J aars. Zondag 27 Januari 1901. No. 6910 bureau !$ofersfractf 50. EERSTE BLAD. De verkeerde Man gepakt. PBIiS TAK DIT BLAD: «oor ïcmeastm per o maanaen •rancc per post door geceei Nederland Anonrieriiike Nummers f 1.50 PRIJS DRR ADV KKTKNTïÊïl: Van 16 regeis';fQ.60 Slke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiae piaatsing worden billijke overeenkomsten aanoeeaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade af hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van Th. Looman om v®rgunmng tot oprichting van een slacht plaats in het pand aan de Nieuwe Raven no- 231, kadaster Sectie M no. 251 Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeid verzoek met de bijlagen °P de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Vrijdag den 8sten Februari a. s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge- '®genheid zal worden gegeven om bezwaren t'gen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk te® te lichten en dat gedurende drie dagenvóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente van de schrifturen, die ter sake mochten zijn ingekomen, kennis kan "orden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 25sten Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. {Herplaatsing wegens misstelling.) Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Vrijdag, 1 Februari a.s. namiddag 2 ure, door uen deurwaarder A. BOSMAN pubiiek te ver- hoopen partijen oud smeed-, gegoten- en plaatijzer, Feuilleton. {Naar het Engelsch van F. Young.) 3) {Slot.) «Gij zijt wel behendig maar niet behendig genoeg," zeide hij. «Nu haal mijn vriend eens van onder die bank en maak hem los." Ik gehoorzaamde en Burnside ging aan den overkant zitten terwijl hij zijn voorhoofd "reef om de duizeling te verdrijven." «Gevoelt gij u wel, Barkei zeide de ttan met den baard, die nog steeds zijn r®volver op mij gericht had, «Ah, zijt gij gekomen, Burt," zeide Burnside tot zichzelf komende. «Zijn zij ontsnapt «ik heb er een gepakt maar niet degene die wij zochten." «Hoe is de ander ontloopen?" «Nu ik wachtte op u in Crewe volgens Uw bevel en terstond zag ik onzen man, doch het verwonderde mij u niet te zien. De kerel nam een kaartje naar Glasgow, liggende aan het Stoomgemaal bij de Be graafplaats staande en gerooide boomen en takhout, staande en liggende aan het Stoomgemaal, de Warande, Plantage, Hooikade, Zwem school, Westfrankelandsche dijk, Hoofdplein, Voorhavenkade en Kielhaven. De verkoop begint aan het Stoomgemaal. Parijsche Kroniek. De regeering van Louis Philippe, hoe ook ais een wondervol tijdvak van ontwikkeling en hernieuwing in de geschiedenis van Frankrijk opgeteekend, leverde echter niet minder eene serie van verwikkelingen en ingrijpende verschillen op, welke haar ten slotte noodlottig moesten worden. De Kamers waren in een arena herschapen waarin de levende krachten des lands zich uitputten. Het gouvernement verspeelde in vruchte- loozen strijd zijn krachten en maakte dat de uit naar ambten zoekende gevormde minderheid de publieke opinie kon mis leiden. Niettegenstaande Casimir Perier, Mólé, Thiers en Guïzot die toch oprechte staatslieden waren, verwoeste den ebvloed der coalities het vertrouwen van het land in zijne regeerders. Toen de revolutie van 1848, als bij verassing geboren, uitbrak, was er niet één man te vinden om den troon welke instortte en waarvan niemand den val wenschte, te redden. De veeren schenen verlamd te zijn. En toch heeft deze regeering diepen indruk in de geschie denis achtergelaten. De verovering van Algiers, de Spaansche huwelijken, en de handige buitenlandsche staatkunde van Louis Philippe, de wonderbaarlijke ontwik keling van oen nationalen voorspoed, alles weikte mede om zijne dynastie te vestigen en het tegendeel gebeurde. Men heeft ge zegd, dat Frankrijk zich verveeldehet mankeerde alleen een meester, welke uit zoo hield ik een oog in het zeil, want ik gevoelde dat iets verkeerd geloopen was. Ik ging in haast naar den coupé terug en deze onze vriend verliet hem toen. Ik liet hem begaan, omdat ik dacht dat hij een gewoon reiziger was. De andere iiep op en neêr en ik wachtte op een afstand om te zien wat hij zou doen. Daar gij niet kwaamt, wist ik, dat hij u op de eene of andere manier te behendig geweest was en besloot hem in het oog te houden. Er werd inge stapt en ook hij sprong erin, de deur achter zich dicht doende. Ik wachtte een halve minuut en sprong in denzelfden coupé doch hij was weg!" «Door de andere deur? »Ja, ik was te laat om hem te volgen en juist toen ik u onder de bank ontdekte en het geheele plan doorzag, kwam deze onze vriend erin gesprongen om zich als een lam over te leveren." Nu begon ik te begrijpen dat ik er in geloopen was en het zag er donker voor mij uit. «Mijne heeren," zeide ik, «ik vrees dat ik eene groote fout begaan heb." «Ja," snauwde mij de man, Burt genaamd toe, «en dat zult gij spoedig ondervinden. Hoe heet gij de revolutie van 1848 zoude te voorschijn komen. Het socialisme dat op het wereld toneel verscheen, moest de Franschen spoe dig tot het tweede keizerrijk voeren. Wat zulien wij van de zoo verstoorde tijden welke na den 24sten Februari volgden, zeggen? Onder vele eerlijke mannen van waarde was geen enkele chef te vinden. Lamartine is een dichter Cavaignac een angstvallige. Het bloed dat gedurende twee jaren met stroomen vloeide, zal juist op hen neerstorten, die na wind gezaaid te hebben, zich verwonderen storm te oogsten. De anarchie overrompelde Frankrijk, toen Louis Napoleon, door het volk toegejuicht, dat, verschrikt en verbaasd over de onmacht van hen welke men de mannen van '48 noemde, zich van het gezag meester maakte. Een beter tijd scheen weder voor Frankrijk te zijn aangebroken. Zijne overwinningen in de Krim en in Italië, de schitterende campagne in China en de koloniale over winningen zouden de wenschen van een Vorst aan wien de omstandigheden zoo gunstig waren, zeker vervuld hebben. Doch het keizerrijk zocht de moeielijkheden en de beproevingen. Even als een schip zonder kompas wierp het zich in de avonturen en zijn onzekere staatkunde, soms zelfs onzamen - hangend, verwekte den tegenzin en de anti pathie van Europa. De expeditie naar Mexico, en de liberale proefnemingen van 1870, hebben de binnen-en buitenlandsche macht geruïneerd die zoo krachtig gevestigd scheen. Zijne misstappen gedurende de Oostenrijksch Duitsche oorlog begaan, hebben zijn val voorbereid. Het tweede keizerrijk verschafte aan Frankrijk den derden inval der eeuw. Aan mannen van beteekenis heeft het echter niet ontnrokeri. Het had Persigny, Morny, Rouher, Drouin de Lhuys, Magne en Fould. De letteren, kunsten en weten schappen bloeiden en men kan mannen Ik gaf hem mijnen naam, eraan toevoe gende, dat ik voor zaken naar Belfast ging. «Beken alles en zeg ons waar gij den buit hebt «Buitl welke buit? Ik verzeker u, heeren, dat ik van deze geheele zaak niets weet." «Gij kunt goed chloroformeeren, baas," zeide de ander. «Het was de geheime politie agent, ik niet," antwoordde ik. »De geheime politie-agentVan wien spreekt gij toch?" «Van mijn vriend die weg is. Hij was een geheim politie-agent «Zie hier, mijn man, gij zijt of wel zeer listig of een groote gek. Weet gij dat wij de geheime poiitie-agenten zijn en dat de kerel, dien gij geholpen hebt om te ont snappen, Burnside was?" Ik wilde een uitleg geven, doch zij wilden niet naar mij luisterendoch eensklaps dacht ik aan de krant in mijn zak. «Bekijk dit eens, zoo gij mij niet gelooft." Zij bezagen de krant en daarop keek Burt mij aan zeggende«Zoo uwe geschie denis van dit voorval waar is en zoo gij slechts een gewoon reiziger zijt, laat ons uw geloofsbrieven eens zien. Open uw noemen als Balzac, Dumas, Feuillet, George Saud, Fiaubert, Alph Daudet enz. In de kunsten Viollet-le-Duc, Garnier-Capeaux, Guillaunie,Chapu, Flaudrin, Gérome, Baudry, Millet, Feiicien David, Auber, Bizet, Gounod. De wetenschap telde apostelen als Claude Bernard en Pasteur en naast hen Dumas, Desprez Flourens en Bertrand. De letter kundige en wetenschappelijke beweging, de industrieele vooruitgang en de maatschap pelijke ontwikkeling maken, dat het tweede keizerrijk een groote plaats in de geschie denis van Frankrijk inneemt. De staatkunde heeft er een donkere schaduw op geworpen. Na de verschrikkelijke jaren 1870 en '71 met hunne wreede smarten en inwendige strijd der zonen van hetzelfde vaderland, begon die reeks van verwikkelingen en veranderingen welke het onvermijdelijke erfdeel eener nationale nederlaag schynen te zijn. Frankrijk met al zijn rijkdom, vruchtbaren bodem en nog zoovele heerlijke gaven mist er éen, nameiijK de rede, tiet gezonde verstand en daarom wordt het helaas voortdurend geslingerd, meegevoerd of bedrogen door zyn hartstochten en licht zinnig hopen. Het heeft schrik van zijn verleden en betreurt het tevens. Het ge voelt de noodzakelijkheid van het gezag en laat zich door de middelmatigsten der natie leiden. De mannen welke in dit tijdvak een rol speeiden, zijn er door verminderd en schijnen nog slechts de schimmen dunner vaderen. De democratische gelijkheid is hen boven het hoofd gegroeid en het par- lementisme verlamt al de pogingen der partijhoofden. Zoo is de negentiende eeuw, na een laatste crisis te miduen van onrust en angsten, geëiudigd. Na zoovele stormen zoekt Frankrijk nog steeds naar een zekere haven en de eerste dagen der twintigste eeuw doen vreezen de strijd hier met valies I" Ik nam wat ik veronderstelde mijn valies te zijn en dan op het gezicht schrok ik. «Het is het mijne niet maar dat van den agent. Ik wil zeggen van Burnside." De rechercheurs sprongen op en grepen het valies, dat gesloten was, maar in een wenk hadden zij het opengebroken en vonden een lederen doos op de veer druk kende sprong de deksel omhoog en de schitterende diamanten lagen voor onze oogen. «Dat is mooi," zeide Burt, «hij is gaan loopen met het verkeerde valies. Deze zijn de diamanten van Lady A Dit was waar. Ik herinnerde mij dat ik mijn valies naar den overkant geschoven had en Burnside in zijn haast had het voor het zijne aangezien, waarop het veel geleek. Natuurlijk had ik moeite om mijne on schuld te bewijzen. Ik werd dien avond vastgehouden in Liverpool en den volgenden dag onder borgtocht losgelaten. Gelukkig kwam er niets van in de krant, zoodat ik ontsnapte met eene rechterlijke vermaning van voortaan voorzichtiger te zijn. Men heeft Burnside nooit gevangen en Ut hoorde niets meer van de zaak, tot ik zes maanden later een checque van 600 gulden ontving: «als vergoeding voor het verlies van een handkoffer» NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT j O - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1