Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Dinsdag 29 Januari 1901. No. 6911. ISureau ISofersfraaf 50. De wraak eener kloosterzuster. PB IJS Ti.» DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geneei Nederland Aizonderiiike Nummers f 1.5C PB IJS D BB ADYEBTENTIÊN: Van 16 reeets'i i f 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde oiaatsmg worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier der Grondbelasting op de gebouwde- en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaar 1901, door den heer directeur der directe belas- 'iogen te Rotterdam op den 25sten Januari 1901 executoir verklaard, op beden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een 'eder verplicht is, zynen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dftt heden de termijn van drie maanden lngaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag beheoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar "et behoort, den 28sten Januari 190i. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. B^gemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Vrijdag, 1 Eebruari a.s. namiddag 2 ure, door den deurwaarder A. BOSMAN publiek te ver hopen partyen oud smeed-, gegoten- en plaatijzer, "ggende aan het Stoomgemaal bij de Be graafplaats staande en gerooide boomen en takhout, staande en liggende aan het Stoomgemaal, de Warande, Plantage, Hooikade, Zwem school, Westfrankelandsche dijk, Hoofdplein, Voorhavenkade en Kielhaven. De verkoop hgint aan het Stoomgemaal. Alles is twee dagen te voren genum merd te zien. ALtfEJAEEN O VERZICHT. 28 Januari 1901. De oorlog in Znid-Afrika. De laatste berichten van het oorlogsterrein gewagen allerminst van ontmoediging en lusteloosheid der Boeren. Het blijkt ïntegen- Feuilleton. Op de oostelijke helling der Sabijnsche "ergen, dicht bij Terni, liep over een Voetpad, door de Augustuszon verbrand, eene moeder, met twee kinderen aan hare "And, terwijl zij een derde op hare armen h°eg. Nu' en dan stonden de uitgeputte kinderen, van vyf tot zeven jaar, stil om hem te halen. Vooruit, Luigi, moed, Constanza, zeide h moeder. Een herder uit het gebergte ontmoette ht armoedig uitziende groepje. Waar gaat gy heen? vroeg hij. De vrouw wees in de richting vóórhaar. Indien ik u dit vraag, hernam de man, ig dit omdat de wind van de Abruz- *®n komt opzetten. Binnen een uur of twee er een vreeselijke storm zün> en ht deel, dat zij zoowel in Transvaal als in Vrijstaat en Kaapkolonie zeer weerbaar blijven en Kitchener zelfs in de onmidde- lijke omgeving van zijn hoofdkwartier wordt bedreigd. Een draadbericht uit Pretoria, in dato 24 dezer, stelt dit duidelijk in 't licht. Daarin wordt het volgende gemeld Gisteren is van hier vertrokken een trein waarin zich Kitchener en een aantal troepen bevonden, in de richting van Middelburg. Een gepantserde trein ging als verkenner voorop. Deze werd tengevolge van dynamiet onder het spoor uit de rails geworpen bij Balmorai. Spoedig kwam de tweede trein op de plaats, waar talrijke Boeren waren verschenen en het vuur openden. Terstond namen de Engelsche troepen stelling in de nabijheid en na een heet vuur van weers zijden werden de Boeren met verlies terug- geslagen. De Engelschen hadden geen verlies. Het is jammer, dat de mijn door de Boeren aangelegd onder de spoorlijn Pre toriaMiddelburg te vroeg is gesprongen. Hadden zij maar gewacht tot dat de tweede trein op de dynamiet was gereden, dan hadden wij misschien het bericht gekregen van de gevangenneming van lord Kitchener. Voorloopig moeten wij ons tevreden stellen met de gedachte, dat uit het telegram blijkt, het niet veilig is om een tochtje langs dan oosterlijn te maken, de Boeren de verbindingslijnen nog steeds bedreigen en een 90 mijl van Pretoria, een goede vijftien uren te paard, de Engelschen niet verder kunnen, maar genoodzaakt zijn terug te ke'eren. Het feit dat de Boeren werden teruggedreven is alleen hieraan te wijten, dat zij niet opgewassen waren tegen het groote militaire escorte, dat Kitchener zeer wijselijk had medegenomen. Dat de Engel schen er niet zonder verliezen afkwamen al vermeldt het telegram ze niet zal later uit de verliezenlysten wel blijken. ravijn, dat gij volgt, leidt naar geen enkele woning. Wat te doen Sla links af en gij zult weidra het klooster der Franciscanessen van Santa Maria della Torre voor u zien, waar gij eene schuilplaats tuit vinden. Zij sloeg den aangewezen weg in en bereikte weldra het klooster. Uitgeput liet de vreemde vrouw zich onder aan de trap neervallen. Men nad haar opgemerkt, want twee Franciscanessen in haar bruin gewaad met een kruis over de borst, verschenen aanstonds. Een harer bleef boven aan de trap staan, terwijl de andere zuster naar de uitgeputte vrouw snelde met een dam pend schoteltje in de hand, waarin een soort maïssoep was, die de Italianen spoleta" noemen. Begeerig zagen de kinderen naar de dampende soep. Op het oogenblik dat het arme gezin zich te goed deed aan het warme eten, verduisterde eensklaps de hemel en dikke droppels begonnen te vallen, terwijl in de verte de storm kwam aanzetten. Zuster Teresa, zeide de kloosterlinge, die boven aan de trap was blijven staan, die ongelukkigen kunnen onmogelijk buiten Bij Veertienstroomen, het plaatsje aan de Kaapstad-Boeloewayo-lijn gelegen, ten noorden van Kimberley, vlak bij de grens van de Zuid-Afrikaansche Republiek, hadden de Boeren meer succes. Daar werd een duiker door middel van xdynaraiet" sopge- blazen", toen eer. trein met vee en voor raden voor de troepen in Bechuanaland aan kwam stoomen. De Boeren hadden eerst een kleinen post, bestaande uit Dublin-fuseliers gevangen genomen en zich toen verdekt opgesteld. De trein moest na tuurrijk tot stilstaan worden gebracht, toen de machinist zag, dat de duiker vernield was, waarop de Boeren te voorschijn kwamen en er zich van meester maakte. De machinist van een onmiddellijk volgen den trein bemerkte onraad en stoomde terug. Maar niet alleen in de Zuid-Afrikaansche republiek en in het noorden van de Kaap kolonie wordt met groote activiteit opge treden. In den Oranje-Vrijstaat en de geheele Kaapkolonie, de kuststreken uitgezonderd, zijn de Boeren zeer bedrijvig. De nieuwste oplossing van het raadsel van den inval in de Kaapkolonie vinden wij in den Gaulois. Het heet daarin, dat de Boeren een troep Europeanen, die onderweg zijn met wapenen en ammunitie de behulp zame hand zullen bieden bij hun landing op de westkust der Kaapkolonie! De Times verneemt uit Bloemfontein van haren correspondent, dat generaal De Wet op het oogenblik staat tusschen Winburg en Ladybrand, dus ten noordoosten van Bloemfontein, in de bergreeks, waar door de Vetrivier stroomt. Een groot deel zijner manschappen heeft hij met verlof naar huis gezonden. Maar de anderen treden ieder oogenblik dan hier dan daar zeer actief op. Laatst werd nog een patrouille aangevallen, die een troep ver dachten naar Ladybrand voerde. Bij Ta- banchu werd eveneens een patrouille aangevallen en genoodzaakt in allerijl terug te keeren met achterlating van vier gevangenen blijven. Ga met mij mee, zeide zuster Teresa. Langzaam stond de vrouw op en volgde met hare drie kinderen de religieuze in het klooster. Een dof gerommel in de verte kondigde het naderende onweer aan. De zuster bracht de vrouw in een klein vertrek, dat er heel eenvoudig, bijna armoedig, uitzag. Een groot Christusbeeld hing aan den muur. Dezen avond zal men u wat schapen - vleesch brengen, zeide de zuster heen gaande. De vrouw boog het hoofd en zeide met een bitteren glimlach Dat is te veel. Als het onweer voorbij is, zullen we weer vertrekken. Door vermoeienis gebroken, strekten Luigi en Constanza zich op den grond uit, en ondanks het knetteren van den donder, die het klooster deed schudden, en het geweld van den regen, die tegen het venster sloeg, vielen zij spoedig in slaap. De moeder had ook het kleinste kind te slapen gelegd, en alleen in dit somber vertrek, begon zjj te weenen. of te wel vermisten, zooals het departement van oorlog dit noemt. In hoever de correspondent van de Times juist is ingelicht, is moeilijk te beoordeelen, maar onwaarschijnlijk klinkt het bericht niet, dat De Wet een aantal mannen naar huis stuurde lieden natuurlijk wier woningen niet door den fakkel van den alles vernielenden Engelschman waren in brand gestoken. In de vorige periodes gebeurden dit verlof geven vaak, en oostelijk van het gebied waar De Wet zich nu be vindt, moeten ongetwijfeld nog vele plaatsen liggen, die door de Engelschen nooit be zocht zijn. Is het telegram juist en het komt ons zeer goed overeen met het uitblijven van berichten over eene vervolging van De Wet dan rust hij, thans een weinig uit, om zijn paarden en vee weer wat te laten aankomen, om later uit zijn schuilplaats te voorschijn te komen krachtiger dan ooit om »en masse" deu Engelschen afbreuk te doen. Om den gang er in te houden doen kleine troepjes intusschen aanvallen op de Engelsche voorposten, patrouilles en ver kenners. De vervolging is dus voorloopig opgegeven. Engeland heeft zijn troepen elders noodig. De Wet rust uit. De Daily Mail verneemt uit Pretoria, dat ds. Bosman een anti-Engelsche preek heeft gehouden in de Holiandsch gerefor meerde kerk. Daarop heeft generaal Maxwell Bosman bij zich ontboden om hem beleefd te waarschuwen tegen politiseeren op den preekstoel. Ds. Bosman protesteerde tegen Maxwells inmenging. Laatstgenoemde ver klaarde echter te hopen, dat Bosman zich voortaan buiten de politiek zou houden. De militaire deskundige Williams schrijft in de Morning Leader, dat het onmogelijk is geen teleurstelling te gevoelen over het onvoldoende aanbod van vrijwilligers in de Kaap tot verdediging van de kolonie. Er is maar de helft van de menschen waarop de regeeriug rekende, opgekomen. Eenvoudig en wreed was hare geschie denis. Op twintig-jarigen leeftijd was Lorenza Franca, de vroolijke en schooue xcontadina" van Spalaccio, in het huwelijk getreden met Fabio Torente, een der beste pachters van den markies Ubaldo della Piota. De eerste jaren van hun huwelijk waren gelukkig geweest. Toen waren slechte, onvruchtbare jaren gekomen, de pacbter kon zijne huur niet betalen aan zijn beer, die een streng meester was. Fabio had zijn geweer ter hand genomen en begon te stroopen in de bosschen en ver bond zich met allerlei slag van verdachte lieden. Hij bleef eerst een, twee, drie dagen van huis. vervolgens weken lang. Als hij thuis terugkeerde, bracht hij steeds geld mee, dat hij zeker niet eerlijk moest ver diend hebben. Zijne brave vrouw smeekte hem, dat zwervend leven vaarwel te zeggen en zijne slechte vrienden te verlatenmaar het baatte niets. Op zekeren dag ontmoette de markies hem en zeide tot hem Ik heb een andere pachter genomen, morgen moet gij het huis verlaten. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT r> - 0.05 ilin'i' i;»i'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1