Dagblad voor Schiedam en Omstreken De Encycliek. 24ste J aars. Zondag 10 Februari 1901. No. 6922, bureau "38ofersfraaf 50. JLERSTE BLAD Het geheim van den Molenaar. PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden franco per post door sreheei Nederland Afzonderiiike Nummers f 1.50 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIlK: Van 16 regeis: I j f 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaaióe plaatsing worden billijke overeenkomsten aanaesaan. J)FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan E. de Koning en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot op lichting van een smederij in het pand staande aan de Kethelstraat no. 25, kadaster sectie A no. 814. Schiedam, den 8sten Februari 1901. burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK L. S. Ge verschijning der nieuwe pauselijke encycliek Graves de communi re is zonder twijfel de gebeurtenis uit de laatste dagen voor de Katholieken van de grootste betee- henis. De nu verschenen encycliek moet Beschouwd worden als de voortzetting en aanvulling van de Rerum Novarum, welke do verhouding aangeeft tusschen kapitaal on arbeid en de onveranderlijke beginselen voor goed vastlegde die aan de christelijke sociale actie van onzen tjjd ten grondslag moeten liggen. Z. H. bespreekt in deze encycliek uit voerig den aard en het streven van de christelijke sociale actie. Aan deze benaming schijnt de Paus ter aanduiding van de taak welke de Katholieken in dezen veel bewogen tijd op sociaal gebied te vervullen hebben, de voorkeur te geven. Terecht Feuilleton. {Naar Alphonse Daudet.) 2) In het dorp meende men, dat de oude molenaar, Vinette uit gierigheid had wegge stuurd men vond het een schandaal, dat hij zijn kleindochter van de eene boerderij n&ar de andere liet trekken en haar bloot stelde aan de dikwerf ruwe behandeling Barer meesters. Ook vond men het ergerlijk, ®at een man als baas Cornille, die tot dusverre altijd zijn fatsoen had gehouden, over de straat liep alseenlandlooper, blootsvoets, •en oude verschoten pet op 't hoofd en oen schunnige jas aan 't Is waarals wij hem 's Zondags in de *erk zagen komen, schaamden wij oude mi, ons over hem, en Cornille begreep 't, ïoodat hij niet meer in de kerkmeestersbank durfde gaan zitten. Hij bleef met de armen Achterin staan, bij den wijwaterbak. zoo lezen wij wordt de behartiging van het lot der volksklasse door velen bij voor keur onder dezen naam aangeduid. Deze goedkeuring sluit evenwel geen veroordeeling in van den naam «christelijke democratie", al is men geneigd uit het ge- heele betoog des Pausen af te leiden, dat hij deze benaming, als aanleiding gevende tot misverstand en misnoegdheid bij vele weidenkenden, liever niet gebezigd wil zien. Maar de naam zegt Leo XIII doet ten slotte toch weinig ter zake, als de geest welke de christelijke vrienden van den werkman bezielt, maar de ware en bij allen dezelfde is. De naam van christelijk socialisme wordt beslist veroordeeld. Het goed recht van de christelijke sociale actie of van de echt christelijk democratie wordt zoo uitdrukkelijk mogelijk erkend. Na terloops gewaarschuwd te heb ben tegen de dwaalbegrippen en de overdrijving van sommigen zich noemende christelijke democraten wie denkt hier niet aan de partij van abbé Daens in België en in ons eigen Vaderland spreekt de Opperste Leeraar het plechtig uit: «Niemand kan een toeleg wraken, die, in overeenstemming met de natuurwet en de goddelijke voorschriften, enkel er naar streeft om aan degenen die zijn leven door handen arbeid moet onderhouden een meer drage lijk lot te verzekeren eh hem lang zamerhand voor zichzelven te doen zorgen in zijn gezin en in het openbaar vrijelijk zich te kwijten van de plichten vanzededelijk- heid en godsdiensthem het besef in te prenten, dat hij geen dier is, maar een raensch, geen heiden maar een christen en zoodoende met meer vaardigheid en ijver stre ve naar dat éénig noodige, het hoogste goed, waarvoor wij geschapen zijn. Welnu, ziedaar het doel, ziedaar den arbeid van hen, die er naar streven de volksklasse met een christelijken geest te bezielen, op betamelijke wijze op te heffen en haar te vrijwaren tegen het bederf van het socialisme". Er was iets duisters in het leven van baas Cornille. Hoewel sedert geruimen tijd, niemand uit het dorp hem meer koren bracht draaiden de wieken van zijn molen even lustig als voorheen 's Avonds zag men den ouden molenaar op den weg, zijn ezel, met zware zakken beladen, voor zich uitdrijven. «Goeden avond, baas", riepen de boeren hem toe. «Bij jou bleven de zaken maar goed gaan «Ja, jongens", antwoordde de oude man opgeruimd. »Aan werk mankeert het mij Goddank, niet.". Als men hem vroeg, wie drommel hem zooveel werk bezorgd, legde hij zijn vinger op den mond en zeide geheimzigSsst. ik werk voor den uit voer." Meer hoorde men niet van hem. Om een kijkje in zijn molen te nemén, daar was geen denken aan. Zelfs Vinette mocht er niet binnen komen Als men er voorbij kwam, was de deur altijd gesloten, de wieken gestadig in be weging, de oude ezei graasde op de helling van den heuvel en een groote, magere kat Een der grootste lessen uit de nieuwe encycliek is dezedat tot oplossing der sociale kwestie, tot leniging der maatschap pelijke nooden alle goede krachten moeten samenwerken en alle mogelijke middelen worden aangewend. Onder deze middelen noemt de Paus uit drukkelijk de liefdadigheid en als een der vormen, waarin deze zich openbaart, het aalmoes geven, dat door de socialisten wordt afgekeurd als den mensch onteerend te zijn, maar dat inderdaad nooit in de maatschappij, waar zieke, zwakke, moreel krachtelooze menschen steeds zullen voor komen, zal kunnen worden gemist en, in de christelijke opvatting, ook nooit beschamend kan zijn. Wat de Paus verder, en wel bijzonder doet uitkomen, is dat allen, ouk de hoogere standen verplicht zijn al het mogelijke te doen om de maatschappelijke toestanden te verbeteren. Wanneer de hooge schrijver gezegd heeft, dat men zich moeite moet geven de hulp der hooger geplaatsten te verwerven hetzij door positie, fortuin of ontwikke ling vermaant Z. H. verder «Maar dezen mogen het zich laten ge zeggen, dat het niet van hun goedvinden afhangt of zij zich om de lagere klassen bekommeren of niet, maar dat.het een kwestie is van verplichting. Want in den staat leeft niet ieder alleen voor zijn eigen welzijn, maar ook voor het algemeen, opdat die genen, die het kunnen, te overvloediger bij dragen voor het algemeen welzijn, wat anderen voor hun gedeelte niet bybrengen kunnen." De sociale werkzaamheid der Katholieken op elk gebied zal ook aldus de Paus nog heilzamer gevolgen hebben, indien al hun vereenigingen met behoud der rechten van elk dezer, door één en dezelfde leidende en bewegende kracht bestierd wordeneen taak welke o. a. in Italië door de katho lieke congressen wordt vervuld. koesterde zich in 't zonnetje aan 't venster en keek u kwaadaardig aan. Dat geheimzinnige gat aanleiding tot allerlei veronderstellingen. Ieder legde het geheim van baas Cornille op zijn manier uit, maar het algemeen oordeel was, dat hij in zijn molen meer zakken met dukaten dan met meel had. Na verloop van tijd werd het raadsel opgelost ziehier op welke wijze Toen ik op zekeren dag voor de dans- lustige jeugd op de fluit speelde, kreeg ik in de gaten, dat mijn oudste zoon en de kleine Vinette verliefd op elkaar waren. Daar ik er niets tegen had, wijl de naam Cornille bij ons toch altijd in aanzien was geweest, besloot ik met Vinette's grootvader erover te spreken en begaf mij daartoe naar den molen. Nu moet ge eens hooren, hoe ik daar ontvangen werdEr was geen denken aan, dat hij de deur opende. Ik vertelde hem de reden mijner komst, zoo goed en zoo kwaad als 't ging, door het sleutelgat en zoolang ik sprak zat de magere kat van Rijd te blazen. De oude man liet mij niet uitspreken Wat als een gouden draad door geheel de encycliek loopt, is de formeeie eisch, dat alle streven in de sociale kwestie christelijk zij, opdat de herkerstening der maatschappij bewerke, dat eenmaal zoo hoog mogelijk welvaart en vrede in alle standen en rangen heerschen. Geen neutraliteit dus op dit gebied bijgevolg ook geen socialistime geen neutraliteit in de pers, geen neutra liteit in de vereenigingen ook niet in de patroonsvereenigingen, die zeker een goed voorbeeld moeten geven en wel over wegen, dat de consequentie van daden van boven scherp getrokken wordt door de toeschouwers van beneden. Niet, in éen woord, de godsdienstige en zedelijke belangen gescheiden van het stre ven naar stoffelijke welvaart, dit is de eisch, die weder opnieuw Z. H. de Paus aan de Katholieken heeft gesteld. Made*- en ttewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Februari 1901. Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 251. C. Een dronkwater in Jezus' Heiligen Naam gegeven zal hon derdvoudig gezegend worden- 10.— H.Van een parochiaan van St.Jan - 2.— In de brievenbus pastorie Hoog straat - 10.— Idem- 1. f 274.- Lozing—Ds. Wisse. Gisteren-avond trad in een openbare vergadering in de Olficieren-Vereemging als spreker op voor de werkliedenvereemging «Patrimonium" Ds. Wisse, orn een lezing te houden over net Calvinisme en het Socialisme. Nadat de Voorzitter, de heer W. v. d. Most Phz., met gebed de bijeenkomst ge- hij schreeuwde me toe, dat ik mij liever met mijn fluit moest bemoeien en als ik zoo'n haast had om mijn zoon uit te hu welijken, zou ik maar naar de meelfabriek gaan daar waren dochters genoeg Ge kunt denken, dat mij bij die woorden het bloed naar het hoofd steeg. Ik hield mij echter wijselijk in en ging de teleurstellende tijding aan de jonge lui meedeelen Die arme schapen konden het niet gelooven, zij verzochten mij als een gunst, samen naar den molen te mogen gaan, om met grootvader te spre ken Dat kon ik ze niet weigeren en daar gingen ze heen. Het toeval wilde, dat zij baas Cornille niet thuis troffen. De deur was gegrendeld. Maar de oude sukkel had zijn ladder buiten laten staan en daar kwamen de kinderen op de gedachte, door het raam naar binnen te klauteren, om eens te zien hoe het er in dien ver maarden molen wel uitzag. {Slot volgt.) NIEUWE SCHIEOA COURANT O VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1