Dagblad voor Schiedam en Omstreken. I 24ste Jaarg. Dinsdag 12 Februari 1901. No. 6923. 3&ureau 38ofersfraaf 50. Het geheim van den Molenaar PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door eeneei Nederland Anonderiiike Nummers 1.50 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels'; i i i J ƒ0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor herhaalde piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. K e nn isge ving. Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Bat het kohier der Personeele belasting ®°- 11 dienst 1900 en de kohieren van de oedryfs- en andere inkomsten nrs. 3 en 4, ^'enst 1900/1901 dezer gemeente door den heer directeur der directe belastingen te Botterdam op den 28sten Februari 1901 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor dering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede heden de termijn van zes weken lngaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is niervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALUKMËEJ O VEEZICHT. 11 Februari 1901. De oorlog in Znid-Afrika. Be toestand op het uitgestrekte oorlogs terren» blijft vrijwel onveranderd. De wei- hige berichten, die in de laatstverloopen dagen werden ontvangen, doen zien, dat de guerilla onverpoosd voortduurtde Boeren 'uilen treinen en posten aan, maar tot een ernstig treffen, dat een omkeer zou kunnen hengen in den toestand, komt het niet. Zoo wordt uit Heidelberg, in dato 9 februari, gemeldDe Boeren vielen gis teren tusschen Greylingstad en Vlakfontein een posttrein aan. Zij hadden een mijn gelegd onder de spoorlijn. De locomotief "erd door de ontploffing gedeeltelijk ver hield. Op korten afstand van den trein zag haen 400 Boeren. Het treingeleide nam hen uadstonds onder vuur. De vijand antwoord de krachtig. Bijna alle reizigers werden gewond, negen hunner zwaar. De Boeren Plunderden de postzakken en beroofden de Feuilleton. Naar Alphonse Daudet.) 3) (blot) Hoe wonderlijkde molen was leeg j^een enkele zak, geen graankorrel, geen bewijsje van meel Men rook er ook JUet die heerlijke lucht van gemalen tarwe, dje u in de graanmolens tegenstroomt Be as was met een laag stof bedekt en de jUagere kat lag er rustig te snorren. In het benedenvertrek zag het er ai even armzalig uit een schamel bed, eenige °ude kleedingstukken en in een hoek drie °i vier gescheurde zakken, waar wit zand ®u kalkpuin uitliepen. Dat was dus het geheim van baas Cor- U'üeMet die zakken liep hij 's avonds den weg, om de eer van zyn molen reizigers van geld en kieeren. De Boeren verdwenen bij het opdagen van troepen uit Greylingstad. Onder de gestolen voor werpen bevinden zich belangrijke schrifturen, die door den Duitschen consul te Durban naar Johannesburg waren gezonden. Een draadbericht uit Krugersdorp, in dato 2 Februari dat waarschijnlijk door het verbreken der telegrafiische gemeenschap is teruggehouden of ook wei den Britten wat zwaar op de maag heeft gelegen behelst het volgende Een strijdmacht van ongeveer 1500 Boeren deed den 30sten Januari een vastberaden aanval op een afgelegen post hoofdzakelijk bestaande uit South Waler Borders, de Modderfontein. 32 K.M. ten zuiden van hier. De vijand werd herhaal delijk teruggeslagen, maar het kleine garni zoen, welks watertöfcvoer de Boeren af sneden, vocht kranig tot op den avond van den 31sten, toen het door de overstel pende meerderheid van den vijand zich moest overgeven. Negen officieren en man schappen sneuvelden, zeventien werden ge wond. Het is onmogelijk de verliezen der Boeren te schatten, die echter volgens alle berichten zwaar moeten geweest zijn. De Engelschen maakten hun maxim onbruik baar voor zij zich overgaven. In een telegram van Central News uit Pretoria worden bijzonderheden gegeven over den aanval dien 400 Boeren hebben gedaan op den Natalschen mailtrein bij Heidelberg. De Boeren lagen verscholen en wondden negen reizigers; alle reizigers werden van hun hebben en houden be roofd i) Het waren meerendeels burger- menschen die uitgeweken waren en pleegzusters. In dato 9 dezer wordt uit Kaapstad geseind French heeft Ermelo bezet. De Boeren trekken ten getale van 6000 man op Amsterdam en Piet-Retief terug. Op den 6en hebben de Boeren een hevigen aanval gedaan op de buitenposten van Smith-Dorrien te Bothwell. De buitenposten op te houden en de iui in den waan te brengen, dat hij werk genoeg had Arme molen Arme Cornille De meelhandelaars hadden hem sinds lang het werk uit de hand genomen. De wieken draaiden steeds, maar voor de leus. Schreiende kwamen de kinderen mij vertellen, wat zij gezien hadden. Mijn hart kromp ineen, toen ik het hoorde. Zonder een minuut te verliezen, liep ik naar de buren, bracht hen met een paar woorden op de hoogte en wij kwamen overeen, dat alien het graan wat ze in huis hadden naar baas Cornille zouden brengen Zoo gezegd, zoo gedaan, 't Heela dorp kwam op de been, en wij trokken den heuvel met een processie van ezels, zwaar met koren beladen I De molen stond wagenwijd open. Op den drempel zat baas Cornille te schreien. Thuiskomende had hij bemerkt, dat er tijdens zijn afwezigheid iemand naar binnen geklommen en zoodoende achter zijn ge heim gekomeo was. ^Stumper, die ik bent" klaagde hij. leden zwaar, maar de vijand werd met groot verlies teruggedreven. De Löndensche Daily Telegraph logen straft het bericht, dat Evelijn Wood Kitchener zou opvolgen. Aan de Standard wordt uit Pretoria geseind, dat Botha Donderdag II. nabij het plaatsje Amsterdam stond, steeds terug gaande voor de troepen van French in de richting van Swazieland. Rondom Leydsdorp in noordelijk Transvaal is er een opstand van Kaffers tegen de Boeren. De opstan delingen zouden oprukken naar Pietersburg, waar men zeer ongerust moet zijn. Kitchener seint do. 9 Februari uit Pretoria: De colonnes, die in het Oosten werken, hebben 6 Februari Ermelo bezet. Er werd geringe tegenstand geboden vijftig Boeren gaven zich aan een Engelsche colonne over. Louis Botha viel met 2000 man te Both well in den morgen van 6 Februari, om drie uur generaal Smith Dorrien aan. De Boeren werden na een zwaar gevecht ver dreven. Een Boeren-generaal werd gedood en een ernstig gewondtwee veldkornets werden gedood. 20 dooden werden in handen van de Engelschen achtergelaten vele Boeren werden ernstig gewond. De verliezen der Engelschen bedragen 24 gesneuvelden en 53 gewonden. De Wet schijnt bezig te zijn met het oversteken van den spoorweg ten Zuiden van Jagersfontein Road in Westelijke richting, daar hij er niet in geslaagd was de driften ten Oosten van Bethulië over te trekken. Carolina is den 6en Februari door De Lisle bezet. De Boeren trekken terug naar Kenhardt. Het Midland-commando is Noord waarts gedreven van den post Aberdeen. Een draadbericht uit Kaapstad, in dato 9 Februari, meldt nog Dominé Bosman, de voornaamste Hol- landsche predikant te Pretoria, heeft een onderzoek ingesteld, naar zekere beschuldi gingen van aanranding en andere vergrijpen, die, naar men wilde beweren, door Britsche De »ThaDS hoop ik maar te sterven, molen is in diskrediet gebracht." En hij snikte hartverscheurend, sprak tot zijn molen, alsof het een mensch ware. Daar naderden de ezels en wy schreeuwden uit alle macht, evenals vroeger in den gulden tijd der molenaars: »Hé, baas Cornille, Hé 1" En de zakken werden voor de deur opgestapeld en het mooie geelbruine koren rolde op den grond Baas Cornille zette groote oogen op. Hij lei een graankorrel op zijn oude hand en zeide lachende en schreiende tegelijk »Dat 's koren I Heere God.!Echt koren ILaat het mij toch eens be kijken." Dan richtte hij zich tot ons »Ach, ik wist wel, dat ge terug zoudt komen. Al die nieuwerwetsche meelfabri kanten zijn bedriegers." Wij wilden hem in triumf medevoeren naar het dorp. *Neen, kinders, neen; eerst moetik mijn molen te eten geven troepen bedreven waren. Hij heeft zijn bevinding openbaar gemaakt, dat er geen waarheid hoegenaamd in deze aanklachten schuilt. De ambtelijke verliezenlijst meldt, dat de Engelschen bij Meiringpoort in het district Oudtshoorn den 31sten Januari een ge sneuvelde en een paar gewonden verloren hebben. Luitenant Fouke en vier yeomen zijn gevangen genomen. De Zuid Afrikaansche rapporten in de London Gazette, eenerzyds van White, anderzijds van Bulier, over Ladysmith en Natal beslaan tien kolommen in de Times en gaan vergezeld van een kritiek van Roberts. Roberts keurt het af in White, dat hij zich op Ladysmith heeft samen getrokken, gehoorzamende aan de inbla zingen van de burgerlijke personen, maar keurt zijn naderhand genomen besluit om Ladysmith te verdedigen goed. Roberts stemt evenzeer in met de loftuitingen van Bulier en Hunter op de Engelsche soldaten, wier volharding en moed echter grooten- deels geneutraliseerd werden door gebrek kige aanvoering, defecte wapens en gebrek aan transportmiddelen, gelijk Roberts zelf in zijn rapporten over den veldtocht tot zijn terugkeer in Engeland erkent. Roberts onthoudt geen lof aan de Boeren. Hy prijst hun plaatselijke kennis, beweeglijkheid en kloekheid, maar spreekt uitdrukkelijk de meening uit, dat voor het herstel van de rust in Vrijstaat en Transvaal een alge- heele volksontwapening noodig is, die moeilijk maar met veel geduld uitvoerbaar is. Roberts pleit Broadwood vrij van schuld voor de nederlaag van Sannahpost, maar niet Colville voor de ramp van Lindiey. Hij komt tot de siotsom, dat, ofschoon het Engelsche leger in Zuid-Afrika groot is, het toch onvoldoende is voor het uitgestrekte oorlogsveld. De Engelsche regeering gaat dan ook nog steeds voort nieuwe troepen naar Afrika te zenden. De stoomschepen Scott, Arundel Castte, Tantalon Castle en Dunotty »Denk eens aan, sinds hoe lang heeft ze niets meer onder de tanden gehad." En wij allen kregen de tranen in de oogen, toen wy den ouden molenaar van rechts naar links zagen loopen, de zakken uitstortende, terwijl het koren verpletterd werd en het fijne meel tot aan de zoldering opstoof. Om ons recht te doen wedervaren, moet ik er bijvoegen, dat wij van dien dag af aan, het den ouden molenaar niet aan werk lieten ontbreken. Totdat baas Cornille op een goeden morgen stierf en de wieken van onzen eenigen molen ophielden te draaiden, ditmaal voor immer Niemand volgde den overledene op. Wat, wilt ge, meneer aan alles komt een einde op deze wereld, de windmolens nebben hun tijd gehad, evenals de trekschuiten, de ge poederde pruiken en de gebloemd flnweelen vesten. DURAMT O - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1