In de Oostenrijksche Kamer heeft de Voorzitter een verklaring voorgelezen van aartshertog Frans Ferdinand betreffende zijn huwelijk met gravin Choteck. Op voor stel van de Duitsche groep is een commissie benoemd om de verklaring in overweging, te nemen. Bij de verkiezingen voor de wetgevende macht in Bulgarije zijn gekozen 36 Stam- boelofisten (nationaal-liberalen), 11 onaf hankelijke Petrofisten, 21 Stoïlofisten (con servatieven) 3 Zankofisten (ultra russophilen), 23 Karevalisten (russophilen), 5 Radosla- wisten (radicalen), 3 socialisten, 9 Turken en 13 agrariërs. De onafhankelijke Petro fisten en de agrariërs zijn twee nieuwe par tijen. Er moeten nog 15 herstemmingen zijn. Keizerin Friedrich. Een particulier telegram uit Berlijn meldt De toestand van keizerin Friedrich schijnt zoo bedenkelijk te zijn, dat koning Eduard binnenkort Homburg zal bezoeken, zonder echter andere steden aan te doen, zelfs Berlijn niet. De kwaal van de Keizerin verergert en werkt terug op het hart. Victoria's testament. Volgens Evening News zou het testament van koningin Victoria bepalen, dat Osborne House en Balmoral Castle aan den Koning kwam en dat prinses Beatrice Osborne Cottage zal erven. De Koning is de voor naamste erfgenaam der nalatenschap, doch van de overige kinderen krijgt de hertog van Connaught het grootste deel. Grafschennis. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn in het Pantheon te Rome tot dusver onbekend gebleven dieven binnengedrongen en hebben daar van koning Umberto's graf alle voorwerpen van schijnbaar groote waarde o. a. een ketting, een kruis, de koninklijke kroon en de keten der Annunciade-orde gestolen. De dieven moeten wel zeer teleurgesteld zijn geweest, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat deze kleinodiën slechts van verguld metaal waren 1 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Februari 1901. Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 336.60 M. Leve het bestuur der St. Willibr.-Stichtingf 10.- f 346.60 Politie. De politie herinnert de ingeretenen aan hunne verplichting om, als de straten glad zijn, de kleine steenen of het trottoir, het pad vóór of langs hun gebouw of erf of het onafge3loten deel hunner stoep, ter breedte van minstens 1 meter met zand of asch te bestrooien, en dat nalatigheid hierin wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f3, In het belang van de veiligheid van het verkeer zal streng op het nakomen dezer verplichting worden toegezien. Er moet ook niet met strooien gewacht worden tot dat de politie komt waarschuwen. Losdagen. De Kamer van Arbeid voor de Alcohol industrie voorzitter de heer M. Kranen, secretaris de heer Th. Kudders heeft den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gezonden, waarvan de zakelijke inhoud als volgt luidt De Kamer van Arbeid voor de Alcohol- Industrie heeft de eer Uwe Excellentie te verzoeken het volgende in overweging te willen nemen. Art. 1 van het Konink. Besluit van 3 Januari 1898 Staatsblad no, 1), houdende voorschriften ter uitvoering van de art. 749 en 755 van het Wetboek van koop handel, zooals die luiden, ingevolge de wet van 2 Mei 1897 Staatsblad no. 140), waarin het aantal losdagen van schepen in verband met hunne grootte wordt vastgesteld, is door plaatselijke omstandigheden, vooral voor kolenschepen in het winterhalfjaar moeielijk in praktijk te brengen, en wel om de volgende redenen. De gemiddelde grootte dier schepen is van 120 a 160 kar resp. 204 M3 en 272 M3, waarvoor volgens genoemd K.B. het aantal losdagen slechts vijf bedraagt. Nu wordt door het zakkendragersgilden »St. Antonius", doorgaans^ per dag 1000 4 H.L. kolen gelost of 426 M3, waardoor voor de meesten dier schepen meer dan het bij de wet vastge steld aantal losdagen noodig is. De oorzaak hiervan ligt voornamelijk daarin, dat dit gilde behalve kolen nog granen lost, wat echter per H.L. van pl. m. 70 kilogs. geschiedt, terwijl kolen per H.L. ad 42.5 kilogs. verwerkt worden. Dit brengt mede, dat voor het kolendragen meer bejaarde werklieden van dit gilde worden gebezigd. Wanneer het schip binnen den in het K.B. gestelden termijn moet worden gelost, ondervinden zij, indien zij dit werk niet geheel aan jongere krachten willen overlaten, de schadelijke gevolgen, in verband met hun leeftijd. Tengevolge daarvan kan voor het granen lossen dikwijls over te weinig zakkedragers worden beschikt, terwijl bovendien de be jaarden onder hen bijna zonder verdiensten geraken. Ook de kolenwegers ondervinden finan cieel nadeel door het beperkt aantal los dagen, omdat het aanleiding geelt tot het nalaten der weging, daar de kolen sneller kunnen worden ingescheept dan gewogen. Bovendien wordt daardoor de controle over de geloste hoeveelheid van den ontvanger tegenover den leverancier onmogelijk. Wel wordt door verschillende patroons om bovenvermelde redenen, bij het aannemen van den schipper een grooter aantal losdagen bedongen, doch dit veroorzaakt in vele gevallen een duurdere vracht, daar het belang van den schipper het tegenoverge stelde medebrengt, waardoor dus die patroons, die den arbeiders goed gezind zijn, in een mindere conditie worden gebracht dan anderen. Naar aanleiding hiervan heeft de Kamer de eer Uwe Excellentie te verzoeken, genoemd K. B. te willen wijzigen, in dien zin, dat voor schepen als bovengenoemd een grooter aantal losdagen wordt vastgesteld, waarbij de per dag te lossen hoeveelheid 42.5 M3 niet te boven gaat. Aan belanghebbenden wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat, ingevolge de kieswet, de gelegenheid tot het doen van aangiften om op de kiezerslijst geplaatst te worden, tot en met 14 dezer open staat en dat aangiften, na het verstrijken van dezen fatalen termijn ontvangen, tenzij deze nog den poststempel van 14 dezer dragen, onherroepelijk ter zijde gelegd worden. Heden-nacht zijn de bewoners van den 2en Tuinsingel verontrust door het lawaai maken van een bewoner van die wijk. Een aldaar wonende man, als zenuwlijder bekend, begon in zijn eigen huis in opge wonden toestand ruiten en alles wat hem in den weg kwam, te verbrijzelen. Hij herhaalde dit tot tweemalen, doch kon door de buren telkens weer tot bedaring worden gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben weder baldadige handen in den Kethelpolder huis gehouden. Planken van spoelingschouwen, gooten en spoehngpompen zijn te water geworpen of worden vermist, terwijl ook de koperen lantaarn van de brug aan het »Huis te Rivier" verdwenen is. De politie heelt een ernstig onderzoek naar den dader of de daders ingesteld. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 10 Februari. De Voorzitter brengt hulde aan de nagedachtenis van Koningin Victoria en verzoekt den minister van Buitenlandsche Zaken die te willen overbrengen aan de Engelsche regeering. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer De Beaufort, belooft dit onder verwijziging naar het door hem gesprokene in de Eerste Kamer. Hierna gaat de Kamer over tot het trekken der afdeelingen, die daarna voor zitters en onder-voorzitters benoemen. Tot voorzitters werden benoemd de heeren Van Aiphen, Kuyper, Lieftinck, Travaglino en Veegens; tot onder-voorzitters de heeren Donner, Lohman, Seret, Hartogh en Mackay. De Voorzitter deelt mede, dat ue herziening van de onderwijswet binnen kort zal behandeld worden in de afdeelingen en stelt voor morgen te half twee en volgende dagen te behandelen de toelating als schipper op koopvaardijschepen, daarna de wijziging der Indische comptabiliteitswet, vervolgings de motie-Van Raalte en van de drie militaire wetten. De heer V ermeulen meent, dat men eerst de vestingwet moet herzien alvorens te kunnen bepalen hoe het leger zal zijn samengesteld en stelt voor de handeling der legerwetten uit te stellen. De heer Schaper ondersteunt dit voorstel en wenscht de woning- en gezond heidswetten te laten voorafgaan, opdat er op sociaal gebied althans nog iets tot stand kome. De Voorzitter zegt voornemens te zijn ook nog tijdig de woningwet aan de orde te stellen. De heer K e r d ij k wil rekening houden met de mogelijkheid dat er tijd te kort schiet en zou dan gaarne de woningwet willen laten voorafgaan. De minister van Oorlog, de heer Eland, herinnert er aan, dat de wijziging der vestingwet in bewerking is, doch te wach ten tot die in staat van wijzen is ware verschuiving ad calendas graecas. De heer De Savorin Lohman wijst er op, dat de leden er op gerekend hebben, dat de legerwetten zullen voor atgaan. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 58 tegen 21 stemmen, zoodat de legerwetten na de bovengenoemde ontwerpen het eerst in behandeling zullen komen. Interpellatie A p e 11 e r n.jj De heer Travaglino verzoekt den minister inlichtingen te mogen vragen over de gebeurtenissen te Apeltern. Incident-Pot t. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) verzoekt inlichtingen te mogen vragen over de beëindiging van het incident-Pott. Het verlof wordt verleend. De dag zal nader worden bepaald. De vergadering wordt vervolgens verdaagd tot heden (Woensdag; half twee. De audiëntie van den minister van Bin- nenlandsche Zaken zal op Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Hoofdbestuurders der »Nederl. Onder wijzers Propagandaclub" (voor drankbe strijding) heelt zicb bij aares tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om in onze wetgeving op te nemen. Ie. het onder controle stellen van den bier verkoop 2e. de bepaling, dat de houders van localiteiten met vergunning tot verkoop van alcoholhoudende dranken (zoowel gegiste als gedistilleerde) gehouden zijna. niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar zonder geleide van ouderen in hun lokalen aanwezig zijn b. niet toe te laten, dat personen beneden 18 jaar, onder zulk ge leide in hun lokalen aanwezig, alcoholhou dende dranken gebruiken en 3e. de bepaling dat geen personen beneden 18 jaar als werkkracht in bedoelde lokalen mogen gebruikt worden. Een adres van gelijke strekking werd 20 Augustus jl. aan de regeering gezonden. Wij schreven Zaterdag, zegt de N. Ct., dat naar ons oordeel het besluit tot kwijt scheiding en vermindering van straf ten behoeve van de drie gebroeders Hogerhuis op geen ander motief berusten kon dan dit dat deze drie veroordeelden zich gedurende hun straftijd door een gunstig gedrag onderscheiden hadden. Naar ons ter oore kwam, was onze veronderstelling juist, maar moet nevens het genoemde nog een ander motief gegolden hebben. Het vonnis der Hogerhuizen is uitgespro ken in een tijd, dat de revolutionaire be weging in friesland sterk gaande was en inbraak en plundering in die provincie aan de orde van den dag waren. Onder den invloed van die omstandigheden is het zeer zware vonnis der Hogerhuizen geveld zwaarder wellicht dan in gewone tijd®" het geval geweest ware. En thans wet de gelegenheid gunstig geacht om d®t' veroordeelden in denzeliden toestand brengen, waarin zij naar waarschijnlijkheid geraakt zouden zijn, indien de plaats het misdrijf geen verzwarenden invloed ®P de straftoemeting had gehad. Het Koninklijk Echtpaar. President Mc Kinley seinde aan Koningi11 Wilhelmina een gelukwensch uit zijn eig®0 naam en uit dien van zijn landgenooten. De Koningin antwoordde met de verz®' kering, dat zij de wenschen van he' Amerikaansche volk op zeer hoogen pr'j3 stelde. De correspondent der N. R. Ct. te Lissabon schrijft, dat het grootkruis der dri® Portugeesche militaire ridderorden, waarna®' de onze Koningin begiftigd werd, slechts zelden wordt toegekend en ook dezer dag®0 door de persoonlijke tusscheukomst va° Koning Don Carlos aan den Koning van Engeland is verleend. Zondag-middag om éen uur reden H. M* de Koningin en de Prins Gemaal, in ee° open rijtuig, bespannen met twee paarden, van het Paleis het Loo uit. Door het dorp Apeldoorn ging het den Arnhemschen weg op in de richting Beek bergen. Tegen twee en drie uur was er een groote massa menschen voor het paleis vereenigd tot H. M. en de Prins om hal' vier terugkeerden. Door het dorp, op de buitenwegen overa' was rijks- en gemeentepolitie vertegen woordigd. Ook zijn weer eenige recher cheurs in Apeldoorn aangekomen, die er dienst zullen doen. Op het Loo zijn aangekomen twee för- sters (houtvesters; die dienst zullen doen bij het Koninklijke jachtdepartement. Bei de heeren wonen op het Loo, onder afdee- ling Apeldoorn. »De Gouden Koets" heeft, bij in-gebruik- neming, Haren Majesteiten bijzonder voldaan- Zij schokt in het geheel met, terwijl het zitten er in oneindig gemakkelijker is dan in de andere gesloten galarijtuigen, en in de zoogenaamde glazen koets. De glazen der gouden koets waren in het geheel niet, zooals bij de andere koetsen, beslagen, zoodat men heel duidelijk de Koningin ®n Prins Hendrik kon zien. Aan het Staldepartement is een der heeren Spijker, de makers van nDe Gouden Koets", de groote tevredenheid over da' kostbare en kostelijke werk van vader* laridsche nijverheid betuigd. De heer Spijker was bij het uit- en inspannen tegenwoordig. Eenige dagen vóór het huwelijk der Koningin, is 's morgens in de vroegte een proefrit gedaan met de gouden koets, die uitnemend slaagde. Zij ging, tegen de ver wachting van velen, zelfs gemakkelijk doof de Gevangenpoort. Toen men de Koningin, in een wolk van kant en tulle, met den Prins naast haar, in de gouden koets zag, getrokken door acht zwarte paarden, de wagenmenner met een grijs rolpruikje en driekante steek op, was t werkelijk alsof men leefde in een sprookjeswereld. Het Amsterdamsche comit® heeft eer van zijn geschenk. De beide spoorweg-maatschappijen zullen H. M. de Koningin en den Prins-Genaas' als huwelijksgeschenk een Koninklijken trein aanbieden. De teekening van den trein doet zien, dat deze zal bestaan vier waggons, twee prachtrijtuigen en two® bagagewagens. Gedurende het verblijf van het Hooge Echt paar te Amsterdam zal hun de teekenin# van den trein worden aangehoden. De trein zelf zal niet binnen de twee jaar gereed züö' In de Iiaagsclie Kroniek der N. Gr. leest men Er wordt, sedert de verloving van onz® Vorstin, in 't Paleis niets dan Holland»6'1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2