Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ïeuiv 24ste Jaar^. Zaterdag 16 Februari 1901. i\o. 6927. "SSureau T^oter&ixaat 50. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. AjLUEMEJLN OVERZHjiFiT- 15 Februari 1901. Dn oorlog in Znid-Afrika. Feuilleton. 0' PK IJS VAN DIT BLAD: Toor Schiedam per 3 maandenf 1.50 franco per pos. aoor geneei Neóeriana - 2. Afzonderlijke Nummers i- 0.05 PRIJS DER IDYKRTENTIÈN: Van 1—6 r«geis:J f0.60 Elke gewone regei meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op beden aan Th. Looman en zijne rechtver krijgenden vergunning verleend is tot op richting van een slachtplaats in het pand 8(4,1 de Nieuwe Haven no. 231, kadaster s«ctie M no. 251. Schiedam, den 14den Februari 1901. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK L. S. Be Burgemeester der gemeente Schiedam, Gezien art. 26 van de wet van 2 Mei 1697 Staatsblad no. 124) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene algemeene opgaat van den inhoud d«r kennisgevingen, bedoeld bij gemeld art. omtrent de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de kadastrale gemeente Schiedam, onder bijvoeging van den kadastralen legger en de plans, op de secretarie der gemeente is Jiedergelegd ter kostelooze inzage van be langhebbenden gedurende twintig dagen na Afgekondigd te Schiedam, den 15den ebruari 1901. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Op Maandag, den 25sten Februari 1901, *al door de Commissie voor het schattings district Schiedam of door een of meer carer leden van des voormiddags 10 ure to' des namiddags 4 ure zitting worden gehouden in het Raadhuis te Schiedam, tot het geven van mondelinge inlichtingen aan ben, die zich alsdan daarvoor aanmelden. Be oude klacht over de weinig afdoende berichten van het oorlogsterrein moet weer Ben vriendin van de Koningin. Uit het Fransch door F. II. 4) {Slot) Boch waartoe zou het dienen voort te j an' 'I'e afschrikwekkende ontknoopingen ton ar bijzonderheden te volgen Men höt»|Djar deD Temple, men toog naar het oua. u Toulouse, waar men aan den blik n i n0g d® Benthièore, op dat oogen- sehn/i u afwezig, het hoofd van zijn schoondochter hoopte te laten zien soms «*et(f men voorzeker niet weinig halt worden herhaald. De telegrammen uit Zuid - Afrika vermelden zoo weinig bijzonderheden, zijn zoo vaag, gewagen alleen van kleine gevechten, dat het gewoon onmogelijk is met juistheid een beeld te geven van den toestand op het uitgestrekte oorlogsterrein Waar generaal Botha gebleven is, waar generaal De Wet zich thans bevindt, wat generaal De la Rey uitvoert, dit zijn alle kwesties, die voorloopig onbeantwoord moe toen blijven. Wij weten alleen, dat generaal Botha, na door Smith Dorriën te zijn terug geslagen, door generaal French achtervolgd werd en dat deze een aantal wagens buit maakte en 45 man gevangen nam. Maar door deze kleine rampen worden de troepen der Boeren niet zwaar getroffendit geven zelfs de Engelsche bladen toe. De toestand wordt er niet ernstig door veranderd. Generaal De Wet moet nu al een eind in de Kaapkolonie zijn binnengetrokken. Hij rukt, volgens berichten van Dinsdag, naar het Westen op, terwijl een gedeeite zijner troepen demonstreerde bij Rouxeville Zastron en de driften aan de Oranje-rivier met het doel de troepen, die daar in grooten getale waren sa&mgetrokken, bezig te houden en hun aandacht van de hoodmacht af te leiden. Onderweg nam De Wet nog eenige treinen en stak de wagens in brand. Gene raal Knox en vier andere hoofdofficieren volgen hem zoo snel zij kunnen en trachten hem voor de zooveelste maal te omsingelen. Maar zij dienen hem, om dit te kunnen doen, eerst te hebben ingehaald en dan voorbij te trekken, en dat heeft, behalve generaal French, nog nooit een Engelsch generaal kunnen doen, zoodat hiervan geen sprake kan zijn, vooral als men weet, dat De Wet tal van paarden heeft. De Engel scha colonnes zulier. zich dus tevreden moeten stellen met het leveren van achter hoedegevechten Kitchener seint in dato 14 Februari uit Pretoria Onze troepen zijn nu bezig met de afdee- ling van De Wet ten noorden van Philips- town, dat in ons bezit is. De Wet, die de Oranje-rivier bij Zanddrift overstak, wil blijkbaar naar het westen trekken. voor een wijnhuis, en Chariot en Grison, welke beurtelings het hoofd droegen, schepten er bijzonder vermaak in het aldaar geheel recht in evenwicht op de met lood overdekte toonbank te doen houden. Twee kerels droegen beurtelings het hart aan het einde van een priem dezen heetten Marnin en Rodi, en achter hen droeg een groote kolenkooper een flarde van het met bloed en slijk bezoedelde hemd aan een piek. Men mag niet alles zeggen, nog minder kan men alles gelooven van de verhalen van die bloedige geschiedenis kan het bestaan dat een van die dweepzieken, ten toppunt van zijn wreede ingevingen, bij een restaurateur inliep en, hem dat arme geheel verminkte hart toereikend, hem toevoegde»Zeg ris, laat dat ris voor me braden I" Het is een verdichtsel om zonder twijfel naar dezelfde plaats te verwijzen als hei verhaal van dien Engelschen journalist, die beweerde bij de patissiers in het Paiais Royal pasteien te hebben zien verkoopen, French van 40 K. M. ten zuidoosten van Ermelo rapporteerend, bericht dat een groote vijandelijke macht naar Piet Retief is gedreven. Hun pogingen om zich terug te slaan, zijn tot dusver mislukt. De cavalerie chargeerde den vijand, die vijf dooden en zes gewonden achterliet. Tien man zijn gevangen genomen. Er zijn veel wagens, karren en vee genomen. Onze verliezen bedroegen een gesneuveld en vijf gewond. De Londensche avondbladen vernemen uit Kaapstad dd. 14 dezer De regeeringsautoriteiten hier hebben be richt gekregen, dat Christiaan de Wet en president Steyn de Kaapkolonie zijn bin nengevallen en gisteren Philipstown hebben bezet. Zij werden door de Engelschen aangevallen en met verhezen uit die stad gedreven. Volgens nader bericht uit Kaapstad hebben de Boeren weer een aanval gedaan op Philipstown, maar zijn ze teruggeslagen. Een konvooi, door 40 yeomen vergezeld is bij Willowmore verrast door Boeren, die de wagens in brand staken, maar de yeomen, die zij gevangen genomen hadden, weer lieten loopen. Laffan seint uit Pretoria, dat kolonel Gabington, die bij Ventersdorp bezig is, een kleine afdeeling Boeren gevangen heeft genomen bij Nauwpoort na een verwoed gevecht, waarin verscheiden Boeren sneu velden of gewond werden. De vorige week is Lijder.burg door de Boeren beschoten met geweervuur op grooten afstand en ook met een Long Tom, die op een naburig kopje geplaatst was het was echter geen ernstige aanval. De Boeren hebben schietvoorraad genoeg voor hun Long Tom, maar geen ammunitie voor het scheepskanon dat zij onlang veroverden en dat zich thans in het Boerenkamp te Dal- stroom bevindt. De correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzbuig spreekt van een paniek onder de Boeren in het oosten van Trans vaal zij zouden hun gewonden in den steek hebben gelaten om de vlucht te kunnen nemen in het boschrijke Tongoland, waar zij een veilig toevluchtsoord vonden. gemaakt van het vleesch der op 10 Aug. gedoode Zwitsers. _Men zal Z'ch daaromtrent kunnen hou den, meenen wij, aan de verhalen van twee personen, welke gedurende den gan- schen dag dien bloedigeo zwerftocht hebben gevolgd twee verspieders welke de hertog de Penthièvre had aangesteld met het doel, zoo niet het leven van zijn schoon dochter te redden, dan toch ten minste met dat: haar overblijfselen bij elkaar te zamelen en die naar Dreux te vervoeren. Zij zijn het, die, eenmaal die bloedwanaeling ten einde, de overblijfselen van het lichaam herkenden op een stapel lijken, welke den overtocht van het Chateletplein versperde, waar diegenen welke zich er gedurende tier. uren mede vermaakt hadden, ze uit vermoeienis hadden iaten liggen. Wat het hoofd betrof, dit vonden zij op een trottoir, bij de deur van een wijnhuis, waar Chariot smoordronken zijnde het vergat Deze bloedige overblijfselen werden naar De opening van het Engelsch parlement. Voor het eerst sedert vele jaren is het Engelsch parlement weder door den souve- rein in eigen persoon geopend. Koningin Victoria heeft herinneren wij ons wel 16 jaren geleden voor 't laatst die plechtigheid persoonlijk verricht. Na dien tijd werd steeds in haar naam door de ministers de zitting van het parlement ge opend verklaard. Koning Edward heeft begrijpelijkerwijze die opening in eigen perioon willen verrichten en zich voor de eerste maal in al den glans zijner waardig heid den volke vertoonen. Het Hoogerhuis bood gisteren een schitterenden en indrukwekkenden aanblik. De zaal was geheel bezet met de leden van het Huis en hunne vrouwen, ambassa deurs en andere voorname personen. De dames waren gekleed in zwart avondtoilet en met diamanten gesierd, terwijl de Lords roode mantels aan hadden. Op den troon waren zetels geplaatst voor den Koning en de Koningin. Ook was er een plaats voor den kroonprins, den hertog van York, die echter niet aanwezig was. De koninklijke stoet vertrok om half twee van het Buckingüam-paleis en kwam om twee uur aan hot parlementsgebouw. De Koniug en de Koningin werden levendig toegejuicht door een ontzaglijke menigte langs den geheelen weg van het paleis tot aan Westminster. Het Lagerhuis was uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen. Toen de leden door den voorzitter voorafgegaan, het Hoogerhuis binnen waren gekomen, nam de Koning zittende den eed van trouw van de parle mentsleden af, die uit naam van aiie leden door den lordkanselier werd afgelegd. Daarop las de Koning staande zijn toespraak voor met een heldere en duidelijke stem. In de troonrede zei de KoningOnder de algemeene en mijne bijzondere droefe nis over het overlijden der Koningin, reken ik mij gelukkig u te kannen verzekeren, dat mijne betrekkingen met de andere mogendheden voortdurend van vriendschap- pelijken aard zijn. De oorlog in Zuid Afrika is nog niet geheel geëindigd, maar de Dreux overgebracht, waar zij in den grafkel der van de familie van Orleans rusten. Ik heb een getuige van het revoiution- naire tijdperk gekend, welke zich herin nerde kind zijnde, het sombere zegeteeken der September-moordenaars langs den boulevard du Temple te hebben zien voor bijtrekken. Deze getuige, een dertiental jaren overleden, een bijna honderdjarige, 't was vader Dupin, de deken der kluchts pelers,heeft nimmer die afschuwwekkende verschijning uit zijn geest kunnen verdrij ven nog jaren en jaren daarna zag hij dat allerliefste Savooische kopje, dat onder haar met bloemen getooide blonde haren scneen te glimlachen evenals zij glimlachte in den tijd harer schoone dagen, op dat bewonderenswaardige portret, netweik ons van haar overblijft en m het museum van Versailles bewaard wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1