hoofdsteden van den vijand en zijne voor naamste verbindingslijnen zijn in mijn bezit 1 Er zijn maatregelen getroffen, die, naar ik hoop, aan mijne troepen zullen mogelijk maken, de vijandelijke machten, die zich nog altijd verzetten, afdoende te bestrijden. Ik betreur levendig de verliezen aan men- schenlevens en de uitgaven voor de schat kist, die worden geëischt, door een nutte- looze guerilla, welke door partijgangers in het gebied der beide voormalige republieken wordt doorgezet. Hunne spoedige onder werping is in hun eigen belang zeer te wenschen, daar het mij, voordat dat is gebeurd, onmogelijk zal zijn aan die koloniën de instellingen te schenken, die gelijke rechten aan alle blanke bewoners en bescherming en gerechtigheid aan de inlandsche bevolking zullen verzekeren. De Koning sprak vervolgens over China De onderhandelingen worden nog voortgezet ten aanzien van de wijze waarop China gevolg moet geven aan de voorwaarden, die het heeft aangenomen. Dan gewaagt de Troonrede van de reis van den hertog van York naar Australië. De afwezigheid van zjjn zoon zal den Koning moeilijk vallen, maar de Koning wil aan het verlangen van zijne moeder voldoen en tegelijkertijd zijn eigen belang stelling aan den dag leggen in het welzijn van de koloniën in Australië. De Troonrede spreekt de noodzakelijkheid uit van uitgaven voor vloot en leger. Vooral de oorlogskosten maken verhooging der begrooting onvermijdelijk. Er zullen voor stellen worden ingediend ter vermeerdering van het effectief der militaire macht en betrekkelijk de civiele lijst des Konings. Bij de beraadslagingen over het adres van antwoord in het Hoogerhuis zeide de minister-president, lord Salisbury, in ant woord op de kritiek van lord Kimberley, dat het onredelijk was, te meenen, dat er iets ongewoons was in den langen duur van den veldtocht in Zuid-Afrika. Indien de tegenstand met volharding en hardnekkig heid wordt voortgezet, moeten er verschei dene maanden verloopen voordat de vol komen rust hersteld ismaar er bestaat geen wezenlijke grond, bevreesd te zijn. Indien den vijand wordt toegestaan, een gedeelte zijner onafhankelijkheid te behou den, zou dit voortdurend en onophoudelijk oorlogsgevaar blijven opleveren. Tenzij wij meester zijn van het terrein, is er geen kans op een blijvende vrede. Het eerste doel, waartoe de vijand de macht die hem mocht worden toegestaan, zou aanwenden zou zjjn nieuwe krachten en nieuwe wa penen te verzamelen voor een nieuwen aanval. Indien Engeland toestond, dat zijne pogingen niet met geheele overwinning worden bekroond, zouden wij aan de wereld kenbaar maken, dat onze grenzen kunnen worden geschonden op de meest beleedi- gende wijze, en dat wij dan nog niet in staat zouden zijn daartegen op te treden. Het adres van antwoord is aangenomen. De onlusten in Spanje. Het huwelijk der prinses van Asturië is gisteren te Madrid voltrokken en daarmede, naar den wensch der regeering, zeker de agitatie weldra bedaard. 500 genoodigden hebben de plechtigheid bijgewoond, waarbij de tegenwoordigheid van den jongen koning bijzonder werd opgemerkt. De plechtigheid is zonder incidenten afgeloopen. In den vorigen nacht hadden nog een honderdtal arrestaties plaats. De belang rijkste punten werden door de soldaten bezet. De dagbladen verzekerden, dat het jeug dige echtpaar heden naar Frankrijk zou vertrekken. De voorzitter van den ministerraad zou gisteren-avond aan de Regentes de kwestie van vertrouwen stellen. Te Valencia hebben gisteren nog ernstige onlusten plaats gehad. Bij een botsing tusschen betoogers en gendarmerie zijn er schoten gelost. Een man werd gedood, een gewond. De ministerieele crisis in Italië is weder opgelost. Zanardelli, die met de kabinets formatie belast was, heeft de volgende combinatie tot stand gebracht. Zanardelli voorzitter Giolitti, binnenlandsche zaken Prinetti, buitenlandsche zaken'; Coccortu, justitie Wollenburg, financiën Dibrogho, minister van de schatkistgeneraal Ponza di San Martino, oorlogvice-admiraal, Morin, marineNunnio Nasi, onderwijs Guisso, openbare werkenPicardi, land bouw; jGalimberti, posterijen. De Koning heeft het ministerie goedgekeurd. De Oostenrijksche rijksraad heeft een motie van Barnreither aangenomen, waarbij wordt verzocht, dat de Kamer de troonrede moge beantwoorden met een verklaring van loyaliteit, waarbij den monarch ver zekerd wordt, de Kamer besloten heeft de parlementaire werkzaamheden te verrichten. Victoria's nalatenschap. De Temps deelt enkele bijzonderheden mede over de nalatenschap van koningin Victoria, althans voor zoover daarvan be kend is. Zij trok als Koningin uit de Brit- sche schatkist, behalve wat haar voor het ouderhoud der paleizen en domeinen werd toegelegd, elk jaar £468.000 (5* millioen gulden) en als weduwe van prins Albert nog 30.000. Van haar moeder had zij een inkomen van £8.000 geërfd. Zij heeft van die inkomsten heel wat bespaard, gemiddeld rekent men 160.000 per jaar, zoodat zij vermoedelijk in 60 jaren ruim 10 mill, heeft overgegaard. Aan geschenken en legaten kwam daar ongeveer £40.000 per jaar bij, zoodat in 't geheel hieruit ongeveer 2 millioen is verkregen. De bouwterreinen te Kensington leverden bovendien een zeer groot inkomen op. Men schat het gouden vaatwerk der Koningin op £1^ millioen de juweelen, schiderijen, meubelen enz. hebben te zamen nog grooter waarde. Zoo komt men tot een grove raming van 20 mill, voor de geheele nalatenschap. I)e Pest. Bij den gruwel van den oorlog komt zich thans in Zuid-Afrika voegen de geesel van de pest. De gouvernementsbacterioloog te Kaapstad heeft den builenpestbacil bij sommige patiënten aangetroffen en ver klaart het uitbreken van de builenpest niet twijfelachtig. In het hospitaal zijn twaalf gevallen van pest, die geen twijfel laten. Twee patiënten zijn overleden, beide kaffers. Er is slechts éen blanke in het hospitaal. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 Februari 1901. Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 371.60 In de bus pastorie Frankenland, f 2.50 In de bus pastorie Hoogstaat, f 2.50 Van een vroegeren stadgenoot, thans te Nijmegenf 3. Uit de spaarpot var, Adriaan f 1. f 380.60 Ten bate der Schiedamsche Gezondheids kolonie werd gisteren-avond in de groots zaal der Officieren-Vereeniging het blijspel sDoktor Klaus" door eenige Schiedamsche dames en heeren opgevoerd. Dat deze uitvoering door dilettanten—stadgenooten wel in de smaak viel, bewees de betrek kelijk talrijke opkomst van het publiek vooral op den eersten rang. De dilettanten hebben eer van hun werk. Het blijspel werd tot aller voldoening ver tolkt. Maar ook het orkest heeft er veel toe bijgedragen om den bezoekers een aangenamen avond te bezorgen. De heeren, die het initiatief namen voor deze opvoering mogen met voldoening op hun werk terugzien het is in allen deele goed geslaagd en zal zeker voor het doel dat zij zich daarbij voorstelden, een vrij belangrijk bedrag hebben opgeleverd. Heden-morgen is van een spoelingwagen toebehoorende aan den veehouder van Nugteren aan de Westvest een achterwiel gebroken. De kist ging daardoor overzij en de inhoud stortte zich over de straat uit- BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 14 Februari. Voortgezet werd het debat over het wets ontwerp, regelende de toelating van schippers enz, op koopvaardijschepen. De Commissie van Rapporteurs trok haar amendement op art. 2, om te eischen dat gezagvoerders Nederlanders zijn in, na de toezegging van den Mini; t. van Waterstaat, dat hij overeenkomstig den wensch van de commissie, door wijziging van art. 8 zal be palen, dat de exameneischen voor schipper gelijk zullen zijn. Art. 5 bevat het verbod dat een schipper voor de kleine vaart zich niet buiten de tonnen in zee mag begeven, tenzij hij zelf een diploma bezit of er een gediplomeerd stuurman aan boord is. Dit acht de Commissie niet voldoende en zij stelde een amendement voor, om in ieder geval te vorderen, dat bedoelde schipper in 't bezit is van een stuurmaos- diploma. Het amendemeut werd na be strijding door den Minister verworpen met 37 tegen 19 stemmen. Bij art. 7 lichtte de heer Groen van Waarder toe lo een amendement dat de dispensatie welke door den Minister kan worden verleend in het buitenland door de consuls of havenautoriteten kan verleend worden2o. om voor zeesleep booten excepties mogelijk te maken bij bestuursmaaatregel De heer Fokker lichtte drie amende menten toe lo. om de wetsbepalingen niet van toe passingle verklaren voor buiten-Europeesche reede of haven, indien onderweg een of meer gepiplomeerden aan boord, door over lijden, dersertie, enz. verloren gaan. 2o. Om voor sleepbooten de eisch van stuurmansdiploma te laten vervallen en alleen machinist-diploma te vorderen. 3o. Om te bepalen, dat de Minister in bijzondere omstandigheden, voor een be paalde reis of voor een bepaalden tijd, ontheffing kan verleenen ot afwijking kan toestaan van een of meer der voorschriften betreffende den diploma-eisch. De heer Mees verdedigde het tweede amendement-Groen Van Waarder, omdat ook hij de bepalingen voor sleepbooten wilde overlaten aan algemeenen maatregel van bestuur. De heer Van Raaltr gat in overweging het amendt.-Fokker zoo te wijzigen dat op sleepbooten alleen de schipper en machinist gediplomeerd moeten zijn. De Minister, de heer L e 1 y. de amende menten bestrijdende b»toojde, dat het ontwerp het recht van dispensatie aan den Minister toekent; dat overtreding (zonder schuld of opzet) niet strafbaar is, maar de rechter moet beslissen of noodzaak aan wezig is. Vandaar dat de minister gek mt is tegen het toekennen van de bevoegd bei. i tot dispensatie-verleenen aan consuls en havenautoriteiten of schippers zelfs in 't buitenland, en eveneens tegen het in de wet opnemen van bevoegdheid tot overtre ding van de bepalingen. De Minister ont raadde ook het amend.-Fokker betrekkelijk de sleepbooten, maar wei is hij bereid om de dispensatie voor zeesieepbooten bij algemeenen bestuursmaatregel te regelen, zooals de heer Groen Van Waarder bij diens tweede amendement heeft voorgesteld. Het amendement-Fokker om in buiten- Europeesche havens in geval van desertie of overlijden van de gediplomeerden vrij stelling te verleenen, wordt verworpen met 50 tegen 6 stemmen. Het amendement-Groen om voor sleep booten regelen te stellen bij algemeenen maatregel wordt aangenomen met 51 tegen 5 stemmen, zoodat het amendement-Fokker betreffende de sleepbooten vervalt. Het derde amendement-Fokker, een verbetering bedoelende, wordt verworpen. Bij art. 8 betreffende de examens, trekt de Minister de bepaiing ia, dat de eischen betreflende de Nederlardsche taal voor vreemdelingen lichter zullen zijn. De heer V e r h e y stelt voor te laten vervallen de bepaling dat men voor de kleine vaart volstaan kan met een bewijs van eind- of overgangsexamen eener zee vaartschool en wenscht examen door een vaste staatscommissie. De minister, de heer L e I y, handhaaft zijn redactie, waarop de heer Verhey afziet van het voorstellen van een amendement. De verdere artikelen worden aangenomen. De eindstemming heeft plaats aanst. Woensdag na de pauze. Aan de orde is nu de wijziging van het regeerings- reglement van Ne d.-I n d i De heeren Mackay en P ij n a p p ontwikkelden eenige bezwaren resp. tegen den vorm en de spelling. De Minister, de heer C r e m e r, beant' woordt kortelijk beide sprekers en verdedig' nader het voorstel, waartoe ook de Regee- ringscommissaris, rar. Winckel, aanwezig is- De heer Mackay betuigt zijn dank aan de regeering. Het voorstel wordt zonder hoofdelijk® stemming aangenomen. Daarna is aan de orde de motie-Van Raalte betreffende het Consulaatwezen. De heer Van Raalte, zijn motie nader toelichtende, stelde op den voorgrond, dat zijn kritiek op den bestaanden toestand niet treft dezen minister van Buitenlandsche zaken, maar gericht is tegen den geest, waarin totnogtoe het consulaat is opgevat. Wegens het vergevorderd uur wordt dit punt tot heden uitgesteld. De heer Van Bylant verzoekt dan de vergadering om half drie te doen eindigen, opdat de leden de begrafenis van mr. Hartogh kunnen bijwonen. De maand Januari beeft het jaar I960 voor de Rijksschatkist alweder goed inge zet. Er kwam nl. f9.704,864 in, tegen f9.335,057 in 1900. Deze vermeerdering met ruim 3'/s ton is aan verschillende middelen te danken en verkregen niettegen staande enkele onderdeelen zich minder goed hielden dan in 't vorig jaar, o. a. ook het successierecht, dat bijna 21/» ton achterbleef, en de domeinen, die ton minder opbrachten dan in 't vorige jaar. Naar aanleiding van het desbetreffende verzoekschrift van den Anti-sociaal-demo- cratischen Bond van spoorwegpersoneel Recht en Plichtheelt de minister van Waterstaat aan de inspecteurs van den arbeid opgedragen hem te adviseeren, op welke wijze afzonderlijke Kamers van arbeid voor het spoorwegpersoneel het best kunnen worden georganiseerd. Naar men weet, is het spoorwegpersoneel tot heden bij bedrijven ingedeeld, waar mede het spoorwegbedrijf weinig of geen betrekking heeft. De commissiën, gevormd uit bierbrouwers, distillateurs, likeurstokers enz.ter bestrij ding van het door de regeering ingediend ontwerp tot wijziging van de Drankwet, nebben bij de Tweede Kamer ingediend een verzoekschrift, waarin de bezwaren tegen de nader ingediende wijziging der regeerings-voordracht worden uiteengezet en, met eene verwijzing naar hun eerste request met toelichting, wordt aangedrongen op verwerping der voordracht. De gezondheidstoestand van den heer Va n Basten Batenburg, die nog altijd in het buitenland vertoeft, gaat langzaam vooruit eu geeft alle hoop, dat hij, na verloop van eenige weken, zijn werkzaamheden zal kun nen hervatten. Djambi. Het Ilbld. heeft van zijn correspondent te Batavia het volgende van gisteren ge dateerde telegram ontvangen De resident van Palembang, bijgestaan door dr. Snouck Hurgronje, heeft de hoofden opgeroepen tot het kiezen van een nieuwen sultan. Velen weigerden echter te komen en er werd dus geen resultaat bereikt. De resident zal nu ad-interim in stede van een sultan het gezag uitoefenen. Te Batang Tambéri zal een fort worden gebouwd. Het oorlogsschip Koningin Wil- helmina is te Palembang aangekomen. Hieruit blijkt, aldus rnerkt het Hbld. op, dat de onderhandelingen, waarvan men goede verwachtingen had, mislukt zijn en dat faha meer aanhangers heeft dan men misschien gedacht had. De kansen van een expeditie (die men reeds onnoodig had geacht) worden hierdoor weer iets grooter. Uit den Haag wordt aan de A. R. Ct medegedeeld, dat de heer Pott, die zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2