derd was. Hij kon slechts zijn vroeger afgelegde verklaringen herhalen aangaande het toekomstig bestuur van Transvaal en de Oranje-rivier-kolonie. Later antwoordde Cranborne, bij het voortgezet debat, op de opmerkingen van verschillende leden met betrekking tot China. Hij zeide, dat de voornaamste belangen van Groot-Brittanje in China van commercieelen aard waren, maar de kwestie van bestraffing van de kwaaddoeners moest de voorrang hebben boven alle andere consi deraties. Met betrekking tot de bezetting van de Russen van de Tientsin—Sjan-hai- kwan en de Noordelijke spoorwegen waren er vriendschappelijke vertoogen tot de Russische regeering gericht. Wij zijn in deze aan gelegenheid zeide spreker allerwelwillendst aangehoord door de Russische regeering en men zou slechts kunnen wenschen, dat de ontwijfelbaar welwillende bedoelingen der Russische regeering met meer vlugheid door de ambtenaren in verre gewesten werden ten uitvoer gelegd. De Tientsin Sjan hai-kwanspoorweg is in onze handen gesteld en we meenen te mogen aannemen dat de inbezitneming van den Noordelijken spoorweg enkel tijdelijk is en hebben ons onze volledige politieke en financieele rechten voorbehouden. De Russische regee ring verzekert ons, dat elke overeenkomst, die er tusschen Rusland en China bestaat, slechts een modus vivendi inhoudt, ofschoon Rusland een waarborg verwacht, dat bij het terugtrekken der troepen er geen onlusten zullen uitbreken. Deze waarbor* zal niet bestaan in een verkrijging van grondgebied of een feitelijk protectoraat. Betreffende de beweerde voorstellen voor eene expeditie naar het binnenland van China, zeide Cranborne, dat voor zoover de Engelsche regeering bekend was, geen vreemde mogendheid zulk een expeditie wenschte, maar indien niettemin plannen daartoe werden beraamd, dan zouden de Britsche bevelhebbers instructies te Londen vrager., alvorens in zulk een onderneming toe te stemmen. De berichten uit Lissabon volgens welke tusschen Engeland, Duitschland en Portugal gedurende de jongste aanwezigheid der souvereinen dezer rijken te Londen een overeenkomst met betrekking tot de toe komst van Zuid-Afrika is tot stand gekomen, worden te Berlijn officieus verklaard eiken grond te missen. De ministerieele crisis, die in de laatst- verloopen dagen in Servië met Milans verscheiden samenviel, is reeds weder opgelost. Het nieuwe ministerie is tot stand gekomen. Voorzitter van den ministerraad en minister van justitie is Alex Jovanovitch buitenlaodsche zaken dr. Michel Vourteh binnenlandsche zakenNicolaas Stephanovitch, financiën, met waarnemening van de porte feuille voor koophandel, Mina Propovith. De overige portefeuilles blijven onveranderd. Prins Boris. De toestand van den jongen Bulgaarschen kroonprins, die aan bronchitis lijdt, is Zaterdag verergerd. Er hebben zich ver schijnselen van longontsteking voorgedaan. Vorst Ferdinand heeft den aftredenden minister-president Petroff belast met de leiding van het landsbestuur, totdat de prins genoegzaam hersteld zal zijn, opdat de vorst zich zal kunnen wijden aan de oplossing van de ministerieele crisis. Dr. Leyds bestolen. De koffer welke bij dr. Leyds te Brussel gestolen is, was een valies, dat door zijn dochter uit den Haag was gezonden en linnen kleederen en edelgesteenten bevatte. Het valies, dat inmiddels uit het kanaal is opgevischt, bleek nog slechts zakdoeken te bevatten en een juweelkistje, waarop het woord «Pretoria." stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Februari 19011 Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 420.10 Wie helpt nog mêe f 2.50 f 422.60 Gemeenteraad. De raad dezer gemeente, zal op Dinsdag 26 Februari, 's namiddags 2 ure, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering van 29 Januari jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van 4 leden in de Com missie tot wering van schoolverzuim. 4. Eervol ontslag als onderwijzeres aan mej. A. van Vlaardingen. 5. Verzoek van Jan Feteris om ontheffing van art. 7 der pensioenverordening. 6. Rekening over 1900 van Administra teuren van het fonds van het voormalig Oude Mannenhuis. 7. Verhooging jaarwedde Dr. K. Heeringa en nadere regeling van den grondslag voor zijn pensioen. 8. Concept-verordening regelende de ver plichting der gemeente-ambtenaren om binnen de gemeente te wonen. 9. Concept-besluit model B ter wijziging van de gemeente-begrooting 1900. 10. Verzoek L. van Eijk in zake de toepassing van het bestek tot verbouwing der H. B. School en praeadvies daarop van B. en W. Bevolkingsstaat. Aan het bureau van den burgelijken stand en de bevolking alhier zijn gedurende het jaar 1900 aangegeven Geboren Mannelijk geslacht 467 1 Vrouwelijk 437 j totaal 904, waarvan 13 tweeling-geboorten (wettig) hiervan waren bij de aangifte in leven Mannelijk geslacht 12 1 Vrouwelijk 10 J Totaal 22. en levenloos mann. 4 Onecht. Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk 4 J Totaal 6. Overleden Mannelijk 242 Vrouwelijk 216 f Totaal 458, n f Mannelijk 131 Ongehuwden j Vrouwejp 1(J3j Totaal234 f Mannelijk 88 j Gehuwden VrouweliJk 55 J Totaal 143 In weduwenstaat j y^llyk 57 Totaal 79 Levenloos aangegeven (Wettig) Mannelijk 12 j Vrouwelijk 1 J Totaal 13. Huwelijken tusschen Jonkmans en jongedochters 143 en weduwen 4( Weduwnaars en jongedochters 13 f Tot" 164' en weduwen 4 Echtscheidingen 1. Woonplaatsveranderingen Inschrijving in het bevolkingsregister Mannelijk 465 1 Vrouwelijk 471 j Totaal 936. Afschrijving in het bevolkingsregister Mannelijk 923 Vrouwelijk 872 j Totaal 1795> Landverhuizingen naar Noord-Amerika of andere overzeesche gewesten Vrouwelijk 1 naar Philadelphia. Vrouwelijk 1 naar Apleton Witscnsen. Vrouwelijk 1 naar Kaapstad. Bevolking op 31 December 1900 26716. (Op 31 December 1899 bedroeg de be volking 27081. B. v. N. O. Zaterdag-avond hield de afdeeling Schiedam van den Bond van Ned. Onderwijzers een vergadering in het Volkshuis alhier. Aan het verslag door de S. Cf. van die vergadering gegeven, ontleenen wij het volgende Van de cursuscommissie was een schrijven ingekomen, dat de heer dr. J. van Leeuwen voor de afdeeling weder een cursus was begonnen, terwijl deze commissie tevens in overweging gaf, de bijdragen voor de deel nemers aan dien cursus te bepalen. Besloten werd den heer dr. v. Leeuwen voor zijn be- langelooze bereidwilligheid dank te betuigen, tot deelneming aan dien cursus op te wekken en het bestaande reglement in den geest der afdeeling te wijzigen. Met algemeene stemmen besloot de af deeling goedkeuring te verleenen aan een voorstel van het hoofdbestuur tot steun uit de Weerstandskas voor een ontslagen onderwijzer. In een eerstvolgende gedelegeerden-verga dering van den op te richten «Schiedamschen Bestuurdersbond", waarbij de afdeeling zich heeft aangesloten, zullen eenige amende menten worden voorgesteld, terwijl bestuurs leden werden aangewezen in die vergadering de afdeeling te vertegenwoordigen. Vervolgens werd gewezen op het beschei den succes, dat een ingezonden stuk van »eenige onderwijzers" in de Schiedamsche Courant had gehad in den gemeenteraad. In dat stuk was de aandacht gevestigd op de eenzijdige samenstelling der aanbeve lingen van leden voor de commissie tot wering tvan schoolverzuim, zoodat als can- didaten door «eenige onderwijzers" werden aanbevolen de voorzitter en le secretaris der Bondsafdeeling. Bij de stemming in den gemeenteraad was buiten de aanbeve ling om, op den voorzitter der afdeeling, den heer J. Valkenburg, 1 stem uitgebracht. Tevens kwam aan de orde de bespre king van het artikeltje in de Nieuwe Schiedamsche Courant van Zondag IC Febr. jl., getiteld «Socialistische onderwij zers". De opmerking werd gemaakt, dat autoriteiter. zich schijnbaar aan couranten artikeltjes gestoord hebben, getuige het optreden van die autoriteiten in deze kwestie. Wanneer een courant dus het een of ander over de onderwijzers gelieft te leggen, zou een onderwijzer zich in verband daarmede moeten rechtvaardigen. Tegen die wijze van handelen meende men een woord van protest te moeten doen hooren. Bij de rondvraag kwam verder ter sprake het verwijderen van een der deel nemers aan den gemeentelijken cursus voor de hoofdakte, zonder dat deze deelnemer in de gelegenheid was geweest, zich omtrent zijn aangenomen houding te verdedigen. Van de telefoonlijn Rotterdam—Schiedam is gisteren een gedeelte telefoondraad ge stolen. Heden-morgen is door de politie alhier aangehouden zekere K. de V, die in het openbaar bedelde. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Heden morgen heeft zich aan het politie bureau alhier aangemeld zekere D. S., die in het laatst van het vorige jaar ontvlucht is uit de rijkswerkinrichting Veenhuizen, Tot het ondergaan van de 3 maanden ge vangenisstraf, die hij nog te goed had, is hij ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Rotterdam. De weduwe Post, heden-morgen met een wagen beladen met brandhout van de Kethelstraat de Zijlstraat willende inrijden, kon haar wagen niet meer houden, zoodat hij terecht kwam in het water langs die straat. Door eenige omstanders werden wagen en hout op het droge gebracht. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteren bij acclamatie besloten tot het aangaan van een 4-pCt. geldleening groot vijf millioen tot den koers van 1008/4 Aan den wethouder, den heer Hintzen, was gevraagd of de buitengewone uitgave" niet nog dit jaar andermaal een nieuwe leening in het vooruitzicht stelden. Hij antwoordde hierop, dat het bedrag der buitengewone uitgaven wel veel hooger is dan het bedrag dezer leening, doch dez® zich over meerdere jaren verdeelen, zoodat voor dit jaar geen verdere leening te ver* wachten was. Gisteren-middag werd namens vele ing®' zetenen te Vlaardingen aan den heer Knottenbelt een prachtig bewerkt theeblad (zilver) overhandigd tot aandenken aan zij" 25-jarig jubileum als notaris in die g®' meente. Een album met de namen def gevers werd aan deze gedachtenis toe gevoegd. Verder werden den jubilaris van ver schillende zijden blijken van sympathi® toegezonden, terwijl uit verschillende wo ningen ter zijner eere de driekleur wapperde- Vrijdag a. s. zal nabij de Rijkshaven te Hoek-van-Holland een verkooping worden gehouden van de opgedoken goederen, afkomstig van 't aldaar vergane stoomschip Holland. Bij 't duiken is gebleken, dat zich in 't schip geen lijken, zooals men eerst vermoedde, bevinden, zoodat deze zeewaarts moeten gedreven zijn. Te Delft is gisteren-ochtend de metselaar C. K., oud 38 jaar, van een muur aan de branderij «de Postduif" gevallen. Te man was onmiddelijk dood. Hij laat een vrouW en 5 kinderen achter. BINNENLAND. De gewone audiëntie van de ministers van Koloniën en Marine zullen op Vrijdag 22 dezer niet plaats hebben. Zaterdag jl. heeft de Staatscommissie voor het internationaal Privaatrecht, onder voorzitterschap van den Staatsraad mr. F- M. C. Asser, aan het Departement van Justitie een langdurige vergadering gehouden- Naar wij vernemen, is in die vergadering vastgesteld het ontwerp eener internationale regeling van de Curateele, een der onder werpen waarmede de volgende diplomatieke conferentie zich zal hebben bezig te houden. De heer F. W. van Tuijll deelt in de N. S. mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat een wetsontwerp op de vischerij in den ministerraad behandeld is en binnen enkele dagen aan den Raad van State zal worden voorgelegd. De heer mr. W. A. Bergsma, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Menal" dumadeel, is reeds g edurende eenige weken ongesteld. Zijn toestand baart veel zorg. Naar uit Nijmegen aan de N. Ct. gemeld wordt, zal de afgevaardigde der Tweede Kamer voor dat district, de heer F. Th- J. H. Dobbelman, zich bij de aanstaande verkiezingen niet weder beschikbaar stellen- Het Koninklijk Echtpaar. Niettegenstaande de koude sneeuwjacht reden Zondag-middag H. M. de Koningin en de Prins-Gemaal in een open rijtuig van het Paleis Het Loo uit door het dorp en de omstreken. H. M. de Koningin had een don ker fluweelen mantel aan met bonten kraag en grijs hoedje, de Prins-Gemaal drosg een albertjas met bever kraag en lagen hoed. 0e Prins mende zeltzijn vurige Mecklenburgsche appelschimmels. Men meldt uit Apeldoorn, dat de Pr in®* Gemaal op het Loo geruimen tijd heeft geposeerd voor den beeldhouwer A.Hesse* link, uit Amsterdam, die, naar men weet eene opdracht heeft voor het ontwerpe" van een bronzen buste als huwelijksgeschenk aan de Koningin van verschillende officiers" korpsen der schutterij. De bijzondere correspondent der N. R' Ct. te Lissabon schrijft dd. 44 Februari Z. K. Hoogheid Prins Hendrik der Neder*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2