Beverwijk. GEMEXttD XIELFWS. Laatste Berichten. Scheepyaart. fihméelshérichtfen. Maïs 48'A- °den is door het Portugeesche gouverne- dej0' ke»'Higd geworden met het grootkruis er Torre e Espada, een orde welke uit- ltend aan militairen wordt gegeven. ere Portugeesche orden zijn wel mili- lre orden in naam, doch worden meestal aan civiele personen verleend. He intendant van het huis van Hare aJesteit de Koningin-Moeder maakt bekend, at Hare Majesteit gedurende Hoogstder- _2e ver verblijf te Amsterdam in Maart niet n de gelegenheid zal zijn audiënties te eHeenen. Hr- G. J. van der Flier, hofprediker en Predikant bij de Herv. gemeente te 's-Gra- venhage, is door den Groothertog van Meck- enhurg-Sehwerin benoemd tot ridder van e VVendische Kroonorde. 1)6 werkzaamheden tot herstel van het gebouw der Groote Kerk te 's-Gravenhage ln den toestand van vóór de inzegening van et Huwelijk van H. M. de Koningin, zijn ln vollen gang. Het decoraief metBijbelsch opschift dat tusschen de gewelven van 't erkgebouw werdaangebracht, zal ter Plaatse aanwezig blijven. Sti Volksstelling. Vanwege het Centraal Bureau voor de atistiek is thans het eerste deel uitgege- Ven van de uitkomsten der 8ste volkstelling, ^elke op 31 Dec. 1899 werd gehouden, fiaet uitzondering echter van de beroep- stelling en de woningstatistiek. Hit eerste deel van 346 bladzijden bevat ®nkel de gegevens over de provincie Noord- rabant. En wel in 5 gedeelten, vooraf gegaan door een algemeen overzicht, dat VaN elke gemeente de bevolking, naar het geslacht en de dichtheid en de oppervlakte aa°geeft. Breda heeft de kleinste opper- v'akte, 268 hectaren en de grootste Qlchtheid van bevolking 97.5 per hectare. Heurne c. a. heeft de grootste oppervlakte Hl,311 hectaren met 0.6 inwoners per hectare. De geringste dichtheid heeft Bakel c- a. nl. 0.2 per hectare. He vijf gedeelten waarin de verdere gegevens zijn gesplitst, zijn lo. plaatselijke indeelingbewoonde en °hbewoonde huizen, bewoonde schepen en Wagens 2o, indeeling der werkelijke bevolking naar de wijze van samenwoning en de samenstelling der gezins- (of gestichts-) bevolking; Ho. id. naar de geboorteplaats en de Nationaliteit 4o. id. naar den leeftijd en den burger lijken staat Ho. id. naar de kerkelijke gezindten en tienjarige leeftijdsgroepen. He provincie Noord-Brabant had op 31 Hec. 1899 een bevolking van 553,842 in woners, waaronder slechts 30 vrouwen •heer dan mannen. De gemiddelde dichtheid her bevolking was 1.1 per hectare. Bijna he helft der bevolking (273,114) was §evestigd in de 118 gemeenten van 1001 tot 5000 inwoners28,277 in de 43 gemeenten van 500—1000 inwoners, en 252,451 in de 23 gemeenten boven 5000 thwoners. Slechts 3 hadden een bevolking boven 20.000Tilburg 40,628, 's Hertogen bosch 30,517 en Breda 26,096. Drankbestrij ding. Het hoofdbestuur der »Nederlandsche Onderwijzers Propaganda Club" (voor drank bestrijding) heeft aan de Tweede Kamer e®h adres gezonden, waarin gevraagd wordt lri onze wetgeving op te nemen Ie het onder controle stellen van den bierverkoop. 2e de bepaling, dat de houders van lo kaliteiten met vergunning tot verkoop van alcoholhoudende dranken (zoowel gegiste a's gedistilleerde) gehouden zijn niet toe te laten, dat personen beneden e 18 jaar zonder geleide van ouderen in Un lokaal aanwezig zijn b. niet toe te laten, dat personen beneden he 18 jaar, onder zulk geleide in hun lokalen aanwezig, alcoholhoudende dranken gebruiken, en 3e. de bepaling dat geen personen beneden 18 jaar als werkkracht in bedoelde lokalen mogen gebruikt worden. Bij het adres is een memorie van toe lichting gevoegd. KatliSchool.) Wij lezen in het Huisgezin Is er alle reden, de R. K. kiesvereeni- ging in het district geluk te wenschen met haar voortreffelijke keus in deze dagen tot en met Donderdag mag niets worden verzuimd, om de verkiezing van den heer Passtoors te bevorderen. Men zorge er vooral voor, dat de meer eenvoudigen onder de Katholieken niet verschalkt worden door de liberale propa gandisten, die de bekendheid, de goede hoedanigheden, den persoonlijken invloed van den heer Cremer in het district als troef zullen uitspelen. Men verzuime ook niet, de anti-revolu- tionnairer. in kennis te stellen met de uitspraak van den Standaard, dat zijn geestverwanten aan de verkiezing van minister Cremer niet mogen medewerken, en wijze er op, dat ook door onthouding daartoe meegewerkt wordt. Voor de Kamervacature-Hartogh wordt te Amsterdam van liberale zijde genoemd het gemeenteraadslid mr. Kruseman. Het Huisgezin hetreurt, dat ir. het anti- revolutionnair program van actie en de daarbij gevoegde Memorie van Toelichting ieder woord over evenredige vertegenwoor diging wordt gemist. Vooral dat de Memorie over dit punt ge heel zwijgt, is het blad een raadsel. Een warme sympathie-betuiging waren daar niet misplaatst geweest. Het Huisgezin had beter verwacht r.a de goede ontvangst, die het beginsel der E. V. van de zijde van de Standaard was te beurt gevallen. Zaterdag-avond had te 's-Gravenhage een vergadering van de Ned.-Ind. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw plaats, waarin dr. H. J. E. Pielen optrad met het onderwerp de wortelrotheid in het suiker riet op Java. Spreker grondde zijn mededeelingen op de ervaringen en onderzoekingen van des kundigen. Achtereenvolgens word nagegaan 't verloop der ziekte, waarna spr. een paar middelen ter bestrijding dezer ziekte aan de hand deed. In de Haagsche afdeeling van den Ned. H. K. V. had Zaterdag-middag een be stuursverkiezing plaats ter voorziening in een bestaande vacature. Uitgebracht werden 99 stemmen, wat niet veel is voor een afd. met meer dan 1000 leden, 't Resultaat was, dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren D. van Andel en F. J. Beaumond, die resp. 34 en 33 stemmen bekwamen. Met Mei aanvaardt de afd. haar nieuw thuis in de Nieuwe Molstraat, dat dan echter nog ingericht en vergroot moet Worden. In tegenwoordigheid alleen van zijn familieleden is door een commissie namens vele ingezetenen van 's-Gravenhage aan den oud-gouverneur-generaal van Ned.- Indië jhr. Van der Wijck ten zijnen huize aangeboden een gouden, zilveren en bronzen gedenkpenning met zijn beeltenis en toe passelijke opdracht op de zijden, en zulks in dankbare herinnering aan zijn staatkundig en koloniaal beleid. Mr. N. P. van den Berg richtte tot Jhr. Van der Wijck het woord, die de toespraak beantwoordde. Exemplaren in goud van de medaille zijn aangeboden aan de Koninginnen en aan douairière Van der Wijk, moeder van den oudopperlandvoogd. President Kruger. Zaterdagochtend arriveerde aan het Centraal station te Utrecht eene deputatie, sterk 38 personen, van het Trausvaal- comité uit Lier (België) tot het aanbieden van een ijzeren lauwerkrans aan president Kruger. De aanbieding van den krans had plaats met warme toespraak van den heer De Wulf. President Kruger dankte met een enkel woord. De Liersche kunstsmid Van Boeckel behoorde ook onder de Comitéleden. Uit goede bron verneemt de Londensc'ne correspondent van de Birmingham Post uit 's-Gravenhage, dat de echtgenoote van president Kruger binnenkort naar Europa zal vertrekken. Zij erkent in haar brieven, dat de Engel schen haar allen eerbied betoonen, maar de oude dame staat er op, daar er voor- loopig geen kans bestaat, dat de President spoedig naar Zuid Afrika terug zal keeren, om verlof te krijgen zich naar Nederland te begeven, hoezeer zij ook opziet tegen de reis. Naar het Dagblad verneemt, is het niet waarschijnlijk dat president Kruger zich na z(jn herstel weder te 's-Gravenhage zal komen vestigen. Een 5 tal uit Ceylon ontsnapte Boeren de heeren W. Steijn, E, Haussner, G. Botha en G. en L. Steytler die Rusland wisten te bereiken, zijn thans op weg naar Nederland, Zij zullen zich eerst naar Amsterdam be geven en dan naar Utrecht tot het bezoeken van president Kruger. De stoomboot German is met 180 personen aan boord, die uit Transvaal verbannen zijn, van Durban naar Engeland vertrokken Het valt den agenten dit jaar niet gemakkelijk om contracten te sluiten voor het leveren van beetwortelen aan hun fabrieken. De meeste verbouwers opperen groote bezwaren tegen de termijnlevenngen in Septembervooral tegen de eerst e welke moet geschieden in de week van 16-21 September. Wel worden voor deze leveringen hooger prijzen betaald dan voor de latere, doch dit hooger bedrag weegt niet op tegen de schade, welke men zich door de vroege rooiing berokkent. Met de maaffichappij Zeeland werden eergisteren van Queenboro ongeveer 20 passa giers aangebracht, komende uit Transvaa 1 De mail uit Amerika door dezelfde boot aangebracht, was zoo groot, dat er vier postrijtuigen noodig waren om haar te vervoeren. De oud-schipper P., te Hoogeveen, die sedert Maandag vermist werd, is Vrijdag tegen den avond door twee jongens, die met een hond door het veld gingen, ont - dekt in een stuk land te Stuitzane geheel ingevroren, zoodanig, dat hij moest worden losgekapt. Te Goor is een blinde man die tot dusver ondanks het gemis van zijne oogen in de plaats zijner inwoning overal alleen den weg wist te vinden en dikwijls bood schappen deed voor anderen, door de sneeuw van het pad geraakt en in eene sloot ver dronken. Ds. Boersma, predikant te Hollandsche veld, deelt aan de Hoogev. Ct. mee, dat in zijn standplaats een gezin van zes personen in een hol in den grond leeft, zich behel pend met droog brood en aardappelen met olie, als eenig voedsel. Vrijdag-nacht is een schuitenvoerder, die met zijn schuit te Amsterdam lag, tenge volge van kolendamp gestikt. Den geheelen dag werd Zaterdag uit de schuit gelost en hoewel de man niet aan wezig waS) sloeg men daar geen acht op, daar men dacht, dat hij elders werkzaam was. Toen het lossen afgeloopen was, wilde een der lossers het schuitenvoerdersgereed schap wegbergen; hij opende daartoe het vooronder en sprong in de kajuit, doch wie beschrijft zijn schrik, toen hij bemerkte, dat hij boven op het lijk van den vermisten schuitenvoerder was terechtgekomen Deze had zich 's nachts met gesloten luik en een brandende kachel in het vooronder te slapen gelegd en was zoo door de kolendamp gestikt. Het lijk was reeds verstijfd. De ongelukkige laat een vrouw en twee kin deren achter. Heden-morgen zijn twee schippers, vader en zoon, dood gevonden in hun vaartuig,"1 liggende in de vaart nabij het Geodosio- gebouw te Deift. Dr. J. Thomee verklaarde, dat zij door kolendamp gestikt waren. Mr. Drucker heeft in de vergadering der Tweede Kamer van heden verlof gevraagd en verkregen naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad, datde Groninger slacht- huisverordening onwettig verklaart, aan de ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat de vraag te mogen stellen wat naar hun oordeel thans te dier zake is te doen. Schiedam, 19 Februari. Zeilklaar: Noord- ster, kapt. J. den Draak Kzn. en Cosmopoliet, kapt. C. Voois, beide naar Helgoland. Kopenhagen, 17 Februari. Gepasseerd: s.s. Berenice, kapt. W. Ouwehand, van Reval naar Schiedam. BEURS VAN SCHIEDAM. 19 Feb. 1901. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Dinsdag 19 Feb. Moutwijn f 9'/s- per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming: vast Bond van Distillateurs: Moutwijn: f10. Jenever: f 14. Amst. proef f 15.50. Spiritus f 18— 18l/s- Spoeling f 1. Berlijn Parijs. Hamb. Spiritus in loco Rogge, p. Feb. Maart Spirit, p. Feb. Maart/April 18 Feb. 44.20 15.- 15.- 17.- 15»,g. 19 Feb. 44.20 15.- 15.- 17.- 15.75 New-York, Amsterdam. 18 Feb. f.) 19 Feb. 471/,. 18 Feb. Rogge op lev. onveranderd; per Maart tl28; per Mei f 19 Feb. Rogge op lev. zonder noteering per Maart f 128 per Mei f Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 18 Feb. 130 cM 19 Feb. 1 30 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraat. Londen kort fld.08 Disc. 4£ pCt, Parijs -47.90 3 Antwerp. - 47.87Jj 3£ VEEMARKT TE ROTTERDAM, 19Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 37 paarden, veulens, ezel, 673 vette runderen, 761 magere dito, 175 vette kalveren, 437 nuchtere en graskalve ren, 3 schapen of lammeren,varkens, 69 biggen 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 20 tot 33 c., stieren 25 tot 28 c., kalveren 40 tot 50 c. per kilo. Melkkoeien f140 a 220, kaltkoeien f155 a t 235, stieren f 45 a 165, graskalveren a pinken fa vaarzen f40 110; alles mager vee; biggen f7 a f14, paarden f 35 a 85. Nuchtere kalveren, slacht- f5. - a 11. fok- f 10 a 20. Handel in vette runderen zeer traag, alleen in de spoelingafdeeling heerschte de gewone levendigheid en werd de hoogste noteering betaald. Vette kalveren in prima soorten duur, met vluggen omzet. Nuch tere kalveren brachten geregeld 1/t minder op dar. voorgaande week. Op de magere markt was de handel van weinig heteekenis, vooral nu er voor het buitenland niet ge kocht wordt. Tengevolge van den tragen handel in ossen zijn gisteren en heden verscheiden exemplaren geslacht voor export naar Londen. Op de botermarkt werden aangevoerd 41/8 en 57/16 vaten en 496 stukken a j kilo. Prijs le kwal. f 64, 2e kwal. f 60, 3e kwal. 156. Por kilo 75 80 c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 3