Rusland als graanschuur van Europa. In een artikel bespreekt de te St. Petersburg verschijnende Handels-und Industrie Zeitung de kwestie der handelstractaten. Hij zegt, dat als Duitschland zijn industrie voordeelig achtend, zijn arbeiders veel duurder graan bieden wil dan door concurreerende landen wordt gebruikt en als de rijkskanselier de productieve krachten des lands alleen door verdere invoerrechten op graan beschermen wil, zoo mag hieruit toch niet geconcludeerd worden, dat de met den internationalen eco- nomischen toestand zeer goed vertrouwde rijkskanselier iemand aan 't verstand zal brengen, dat Rusland op een verdrag zou ingaan, waardoor zijn landbouwproducten nog hooger belast zouden worden. Rusland zou in Engeland, België, Holland, Zwitserland en andere landen, die geen invoerrechten heffen, na de verhooging der Duitsche invoerrechten een nog grooter afzetgebied voor graan vinden. Rusland biedt den volkeren het noodza kelijkste gebruiksmiddel en heeft daarom de vrije keuze van gunstige handelsbe trekkingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Februari 1901: Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 422.60 S. Moge het tekort spoedig gedekt zijnf 1.— L. Help wie helpen kan f 1. G. Uit den spaarpot van Floor f 0.75 f 425.35 De man, die gisteren door de politie wegens openbare bedelarij werd aangehouden, is overgebracht naar Rotterdam, ter»be- schikking van de Justitie. Van-nacht is alhier zwervende aangetroffen een man, die niet goed bij het hoofd scheen te zijn, een zekere J. W. Hoogvliet. Hij is heden-morgen door de politie naar Pernis gebracht. Het fanfaregezelschap »Door Hulp tot stand gebracht", te Overschie, zal ter ge legenheid van zijn 3-jarig bestaan op den tweeden Pinksterdag een groot festival houden voor muziek-en zanggezelschappen. Om te besluiten tot uitgifte eener 4 pCt leening, groot f5.000.000, tot den koers van 100% pCt, hield de gemeente raad te Rotterdam gisteren een korte openbare zitting. Het goedgekeurde besluit werd bij accla matie genomen, nadat de wethouder van financiën verklaard had, dat de gemeente Rotterdam in het jaar 1901 niet meer met een nieuwe leening aan de markt zal komen. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als notaris te Vlaardmgen werd den heer A. Knottenbelt eergister-avond door de daar bestaande vakvereenigingen een serenade gebracht. Op dezen feestdag bedacht de jubilaris de armen van alle gezindten in zijn woon plaats, terwijl hij aan eenige instellingen van liefdadigheid aanzienlijke bedragen schonk. Zoo ontving de Zeemansbond f500 en werd gelijk bedrag voor het nieuw te bouwen ziekenhuis geschonken. Door de Vlaardingsche Visschersvereeni- ging is een adres gericht tot den minister van Marine om de aandacht er op te vestigen, dat de nieuwe geleilichten aan den Waterweg waarvan het eene wit en het andere rood is volgens ingekomen klachten slecht voldoen, daar het witte het roode geheel overschjjnt, waardoor het laatste niet zichtbaar is. Ook is ZEx. er op gewezen dat het vuurschip Haaks, toen het onlang3 van zijn station geslagen was, twee roode lichten voerde, een achter en een voorop, walks wjza van vuren me t opgenomen is in de wet ter voorkoming van aanvaring op zee. Te Hoek van Holland zijn eergisteren door den heer W. N. v, d. Poll, gezagvoer der van het op 28 Jan. jl. verongelukte stoomschip Holland geschenken uitgereikt, bestaande uit een zilveren remontoir horloge met dito ketting, aan diegenen die hem, toen hij blijkbaar dood aan strand spoelde, uit het water hebben opgevischt en de levensgeesten weder hebben op gewekt. Tevens is aan aan mejuffrouw Tebbenhof, waar hij op de meest menschlievende wijze is verzorgd, ook een passend geschenk ter herinnering aangeboden. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 19 Februari. De heer Drucker vroeg en verkreeg verlof naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad in zake openbare slachthuizen later tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat eenige vragen te richten omtrent hetgeen thans in deze te doen staat. De het daarna voortgezet debat over de motie-Van Raalte voor verbetering en meer stelselmatige in richting van ons consulaatwezen, deelde de heer Mees meer de beschouwingen van den Minister De Beaufort dan het betoog van den voorsteller, die z. i. trouwens geen juist beeld heeft gegeven van de door hem gewenschte organisatie. Spr. wees daarbij nog op de moeilijkheid van stelselmatige bevordering van consuls. Toch vreesde hij van verwerping van de motie nadeelige gevolgen en daarom adviseerde spreker tot schorsing van de discussie over de motie opdat de consulaire examencommissie in middels duidelijk kan formuleeren wat zij wilde in den vorm van een wet of een Kon. besluit. De heer Schaper had geen bepaald bezwaar tegen de motie, omdat ook hij wil medewerken tot verbetering. Maar tegen over uitbreiding van de beroepsconsuls ten bate van handel en industrie moet staan inkrimpen van het diplomatencorps. Met de 3 a. 4 ton thans besteed aan onze diplo maten die z.i. onzen handel niet kunnen bevorderen, zou men een behoorlijke uit breiding van het aantal beroepsconsuls kunnen verkrijgen. De heer Fokker betoogde dat het Ministerie van Butenl. Zaken moet zijn de tusschenpersoon voor handel door een in lichtingsdienst, terwijl ook een handelsmu seum nuttig zou kunnen werken. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) was evenals de heer Mees voor 't formu leeren door de examencommissie van de wenschen in een vasten vorm. Waar zoo veel andere belangen behartiging vorderen begrijpt spr. dat de heer Schaper met slechts staatshulp voor handel en industrie wenscht toe te staan. De heer Harte wenschte meer nut te trekken van het Consulair korps voor den handel door een middelstelsel tusschen beiden te verkrijgen door versterking van den consulairen dienst aan het departement. De heer Van Raalte betoogde, dat de motie bedoelt den wensch uit te spreken, dat sleur eindige en een speciaal onderzoek worde ingesteld van Regee- ringswege. De minister De Beaufort verklaarde een wetsontwerp te zullen indienen be treffende ^exploration consulaire" en de consulaire examencommissie te zullen uit- noodigen hare denkbeelden in den vorm eener wetsvoordracht te foi muieeren. Op voorstel van den heer Mees werd met 47 tegen 14 stemmen alsnu besloten de behande[ing der motieVan Raalte te schorsen. Het algemeen debat over de Legerwetten is daarop aangevangen. De heer Van VI ij men acht een tactisch offensief optreden het beste stelsel van verdediging en bepleit de noodzakelijk heid van een geoefend volksleger. De heer Harte stelt voor de beraad slaging ,uit te stellen, omdat er nog vele sprekers zijn, doch op dit oogenblik met genoeg voorbereid. De heer Verhey is het eens met den vorigen spreker, dat het stelsei-Seyffardt, het eenig rationeele is; maar acht dit thans met mogelijk; men heeft den tijd laten voorbijgaan. Met den heer Van Vlijmen is hjj het eens, dat liet voorgestelde stelsel onbillijk is, omdat het alle lasten op een deel laat komen. De vergadering wordt tot heden ochtend 11 ure verdaagd. Bij Koninklijk besluit is jhr. J. W. A, Barchman Wuytiers, te de Meern, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlandscnen adel ingelijfd, met behoud van de tegenwoordige praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. De minister van Koloniën, de heer Cremer, zal Donderdag a. s., 21 Februari, te zijnen huize te 's-Gravenhage, een soiree geven. Ten einde de personen die zich voor den Indischen dienst wenschen te verbinden, aan te sporen hun handgeld goed te besteden, heeft de commandant van het kol. werfdepot circulaires verzonden aan de gemeentebestu ren. Daaruit blijkt o.a. dat door de zorg van het korps 18.595 gulden werden rerzonden aan familieleden en crediteuren, zoodat door dezen maatregel ruim 10£ pet. van het handgeld nuttig Werd aangewend. De heer J. Steketee, ingevolge Kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Grand-Rapids, is in die hoedanigheid door de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika erkend. Het Koninklijk Echtpaar. Toen H. M. de Koningin Zondag met Prins Hendrik naar de kerk te Apeldoorn reed, was achterop het koninklijk rijtuig thans voor het eerst, gezeten een der jagers, die voortaan dienst zullen doen, zooais vroeger tijdens het leven van Koning Willem III ook het geval v-as. De kleeding bestaat uit de gewone uniformjas met een bandelier over de borst, en lange sabel en een steek met vederbos van oranje en groene vederen. Het plan, om H. M. de Koningin van wege Sumatra's Westkust een vierspan Bacaksche paarden aan te bieden in een tuig met zilver gemonteerd, kan niet door gaan, omdat daartoe te weinig geld is binnengekomenf 3500. Ihans is besloten door Maleische zilver smeden een miniatnur Ooveiilandscrie kam pong in zilver te laten vervaardigen. De oud-gouverneur van Suwatra's Westkust, De Munmck, zal aangezocht worden H. M, deze kampong aan te bieoen. De Soenan van Solo zou, volgens oe correspondent van de Samarang. Crt. aldaar, H. M. goudsn met bnllanten om zetten sieraden als bruidsgeschenk aan bieden, waarvoor hij f50.000 had uitge geven. Naar het Vad. verneemt, is op den hu welijksdag van H. M. de Koningin en Prins Hendrik een fotografie ge naakt van de Vorstelijke bruid en bruidegom nadat aan de Kon. gasten daarvan een exemplaar zal zijn toegezonden, zullen deze foto's, door den heer Deulman te 's-Gravenhage vervaar digd, in den handel mogen worden gebracht. Op de verschillende scholen te Utrecht zijn eenigen tijd geleden door de kinderen gelden bijeengebracht om H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk een geschenk aan te bieden. Dit zal bestaan uit een album met platen van de verschillende gebouwen, die H. M. bij Haar verblijf in die gemeente bezocht heeft, o. a. Paushuizen, Kinderziekhuis, Diaconessenhuis enz. Een oorkonde wordt er bijgevoegd, waarop van e;ke school een kind zijn handteekening zal plaatsen. Als bewijs hoe men ook in het buitenland hulde wenscht te brengen aan onze Koningin moge het volgende opmerkenswaardige feit dienen Onlangs werd door den wereldbekenden trijpfabrikant August Schlupars te Goch een schrijven gericht tot de directie der Mij, tot Expl. van S S hier te lande met verzoek hem te willen veroorloven op zijne kosten het salonrijtuig van Hare Majesteit met trijp te mogen bekleeden en zulk als een geringe uiting van de sympathieke gevoelens welke doo" hem aan Nederland en speciaal aan het Nederlandsche Koningshuis worden toe' gevoegd. Het programma van de galavoorstelling in den Stadsschouwburg te Amsterdam op 8 Maart is als volgt vastgesteld Opening met fanfares door drie herauten- Proloog mr. Van Lochem, door de dames Hopper en Klaassen. Bruidskoor uit Lohen- gfin. Eerste bedrijf van het uit het Frarscb vertaald» tooneelstuk Romanesk. Scène u t Götterdammerung. Mecklenburgsche Voks- dansen. Vier tableaux-vivants. Tarief strafzaken. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging in den zesden titel van bovenge noemd tarief zegt de minister van justitie, dat deze gedeeltelijke herziening geenzins bedoelt geheel gelijke vaststelling van de tarieven in burgerlijke en strafzaken. Z. E. verklaart, dat het noodig is werkelijke, noodzakelijke uitgaven voor reiskosten toe te leggen, d. w. z. uitgaven waarmede de reis had kunnen worden gemaakt, zonder addere of meerdere kosten ter beoordeeling van den rechter. Niet zjjn begrepen onder reiskosten, reiskosten voor de geheele reis en dus ook voor de terugreis. De minister acht het niet aanbevelens waardig de beslissing omtrent het bedrag vergoeding van reiskosten geheel aan den rechter over te laten. Het maximum voor vergoeding wegens verblijfkosten wordt van f5.— tot f 7.50 per etmaal verhoogd. De duur van afwe zigheid van de woonplaats zal gelden als maatstaf voor de berekening van het bedrag der toe te kennen vergoeding van verblijf kosten. Werkelijk geleden nadeel door tijdverzuim wordt vergoed; vermoedelijk nadeel is te onbepaald. Staatsexploitatie der telefonie. Het rapport van de staatscommissie, die benoemd werd om te onderzoeken welke maatregelen van rijkswege behooren geno men te worden ten aanzien van den aanleg, net gebruik en de exploitatie van telegra fische en telefonische geleidingen, is in druk verschenen. De commissie wenscht bij ééne en de zelfde wet de telegrafie en de telefonie geregeld te zien. Zij wenscht, dat die wet zij een organieke wet; waarin in breede trekken de voorschriften neergelegd worden, welke zoo mogelijk voor langen tijd het geheele te regelen gebied beheerschen, zonder daarbij teveel in de bijzonderheden der uitvoering af te dalen. Haar denkbeelden voor deze regeling heeft de commissie neergelegd in een wetsontwerp. De meerderheid der commissie is voor staatsexploitatie van de telefonie, zoowel van de locale als de interiocale. Eene min derheid der commissie, bestaande uit de heeren Havelaar, Collette, de Jongh en Kruijt, wil de exploitatie der locale telefonie in handen der gemeentebesturen gelegd zien, onder toezicht van den staat en onder voorbehoud van een naastingsrecht. De heeren Hendrichs en van Nierop zijn van gevoelen, dat de staat wel voor den aanleg en de explotatie van een behoorlijk georganiseerd telefootnet behoort zorg te dragen, doch dat aan de gemeentebesturen, die zulks wenschen, kan worden toegestaan, onder door het centraal gezag te stellen regelen, het communale net aan te leggen en te exploiteeren. De commissie hestond uit de heeren J. P. Havelaar, voorzitterA. E. R. Collette, L. H. N. Dufour, A. M. J. Hendrichs, G.J- de Jongh, A. Kruijt, R. A. deMonchy, nar- F. S. van Nierop, mr. M. Tydeman Jr. en A. Nilant, secretaris. De Middelb. Ct. verneemt dat binnen eenige dagen een oproeping zal j worden gericht tot personen en vereenigingen, die meenen dat het oogeablik gekomen is tok

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2