Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaar£. Vrijdag 22 Februari i901. No. 6932. bureau looierstraat 50. De laatste Priester ier St. MicMlstó. OFFICIEELE BERICHTEN. Jacht en Visscherij. Kennisgeving. Feuilleton. O VERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT PBÏJS YAÜ DIT BLAD: "oor icnieaam per o maanaer. Franco oer oost aoor geneei Neaeriana Afionaeriükê Nummers 1.50 0.Ü5 PB IJS QEB ADVBBTBXTÏÈH: Van i6 regeis';I /U.öU Elke gewone regei meer-0.10 Voor hernaaiöe plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van (*eö lideu Februari 1901, no. 62; Gelet op art. 11 tier wet van den lSden Juni 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voor- ^emd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald lo. dat de uitoefening der jachteu op waterwild, °Pgrnoemd in art. a 15, litt. d, f en der wet vau ®u lSden Juni 1857 Staatsblad no. 87). wordt ge- s,t»ten op ZATERDAG den Men April aanstaande dat de uitoefening van het weispel van kwartelen laet steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, der boven- &®uocnide wet) is toegelaten van den Üïsten April bstaande tot en met den islen Juli daaraanvolgende, hoen dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren v&a kwartelen mag worden gebruikt 3°. dat de visscherij iu de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgc- a^°ten, 2al zijn gesloten van den 15den Maart aan bande tot en met den 31 sten Mei daaraanvolgende, lö®t uitzondering: avan de visscherij door middel van fuiken, aalJ scharen, aaikorveu, dobbers en door peuren naar aal en paling; vau de vissoherij met de gebbe, om kleiue vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 4o. dat het vissehen met kuiluetteu, waaronder ook behooren ankerkuileu en staalboomen, van den 1 sten ■April aanstaande tot en met den Sisten Mei daar aanvolgende 18 verboden 5o. dat de kooilieden huune kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of opbokken van den 1 sten Juli tot de opening der jacht op waterwild. En aal deze kennisgeving, iu plauo gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is, alsmede iu het Provinciaal Blad en iu de Nedcrlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 15den Februari 1901. ■De Commissaris der Koningin voornoemd, PAT1JN. Herverpachting van gemeentegrond ter gelegenheid van de jaarmarkt of kermis. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHIEDAM zijn voornemens op {Een verhaal uit den tijd der Reformatie in Noorwegen.) 4) De zachte, weemoedige glimlach, waarmee de oude deze woorden vergezeld deed gaan, maakte Pool op het groote onderscheid der beide tegenstanders opmerkzaam, die el kander zouden bevechten. De eene in zijn v°tle mannelijke kracht, breedgeschouderd, groot en zwaar gewapend de andere g'bukt onder den last der jaren en van 'ijden, waarschijnlijk nog slechts enkele schreden van het graf verwijderd en zonder eenig ander wapen dan den eenvoudigen waarop zijn bevende hand steunde. D't contrast ontwapende Pool. Onwillekeurig stak hij het zwaard in de scheede en sloeg de oogen neer, beschaamd, dat hij zich zoo zwaar gewapend had tegen zulk een vijand. «Eindelijk zeide hij dan: fWees maar gerust, oude, gij begrijpt immers, dat het niet uw persoon, maar uw leer is, die ik Donderdag den 7den Maart 1901, des namiddags ten twee ure, ten F.aadhuize, bij openbare inschrijving overeenkomstig de voorwaarden der verpachting, gehouden op den 14den Februari II. te verpachten, voor de aanstaande jaarmarkt ot kermis in Juli 1901 2 standplaatsen voor Stoomdraaimolens, Hippodromes, of dergelijke inrich tingen, op de teekoning aangewezen met lett. B. en D, 2 standplaatsen voor alsvoren, alsmede voor Bioscopes of dergelijke inrich tingen, op de teekening aangewezen met lett. no. 1 en 2, en 1 standplaats voor Beignets-, Poffertjes- of Wafelkraam, op do teekening aan gewezen, met letter F. De voorwaarden van verpachting met de daarbij behoorende teekening liggen van af heden ter inzage op de Gemeente- Secretarie (afd. financiën) en zijn tegen betaling van 25 cent per exemplaar aldaar verkrijgbaar. De gezegelde formulieren voor de inschrij ving bij bovengemelde verpachting zijn mede aldaar te bekomen tegen de betaling van 321/a cent per exemplaar. Schiedam, den 20sten Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK L. S. De standplaatsen zullen in loco worden aangewezen op den dag der verpachting, des voormiddags ten tien ure, tot bijwoning waarvan gegadigden zich hebben te vervoegen aan de Stadswaag op de Groote Markt. 09s Aan de bepaling der verordening, dat de Kermis aanvangt op Maandag zal streng de hand worden gehouden, zoodat op den In Zondag der maand Juli alle publieke vermakelijkheden zijn verboden. 21 Februari 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De toestand op het oorlogsterrein is naar het oordeel van enkele Engelsche bestrijd. Uw lichaam is zwak en beklagens waard, maar uw dwaalleer, uw afgodische Kerk is nog machtig en groot het getal harer aanhangers. Ik kan niet dulden, dat gij, om mijn gemeente te verleiden, hier uw nachtelijke kunsten uitvoert." De grijsaard schudde glimlachend het hoofd. Mijn nachtelijke kunsten", antwoordde bij, »och, die zijn niet zeer gevaarlijk. Ik zal ze u vertoonen, ziehier." En hij bracht den predikant in het ver lichte koor. »Deze kleine ruimte was vroeger de sacristie der St. Michaëlskerk, alleen aan de priesters bekend. Schuift men dezen steen op zijn rollen voorwaarts, dan sluit hij den ingang zoodanig, dat hij door geen ongeoefend oog kan worden ontdekt. Van daar ook, dat deze ruimte gespaard bieef, toen de kerk door uw geloofsbroeders werd beroofd. Hier is immers niet veel, wat uw begeerlijkheid nog zou kunnen prikkelen, zooals gij ziet. Deze houten sto j1 voor de steenen tafel met mijn brevier, mijn waterkruik en mijn brood, deze neilige ge waden, die ik nog heb, de opgerolde mat daar, waarop ik slaap, dit kleine altaar mot zijn doek en zijn ijzeren luchters, eindelijk dit heilig beeld van hem. die ook gij aan bidt. zie, dat is alles, waarmee ik mijn bladen veel in het voordeel der Engelschen verbeterd. De berichten uit het oosten zijn geruststellendslechts een paar Boeren zijn door de Engelsche liniën heen geslopen. Generaal French drijft de hoofd macht voor zich uit, die waarschijnlijk een schuilplaats zal vinden in het bosch- veld bij de Pongola. Aldus b.v. de cor respondent te Pretoria van de Standard, die verder nog vertelt, dat de waarnemende president Schalk Burger, die zich ten noorden van Pretoria bevindt, alles in het werk stelt om de burgers te bewegen zich over te geven. Voegt men hierbij, dat het verlies van ammunitie van De Wet in Engelsche kringen een zeer belangrijke zaak wordt geacht, dan kan men zich voorstellen, dat bedoelde persorganen reeds droomen van een overgave van Botha, omsingeling van De Wet en algeheele onderwerping der Boeren in Zuid-Afrika. Voornamelijk De Wet is het, waarop aller oogen thans in perskringen zijn ge vestigd. Het rapport door lord Kitchener bij zijn terugkeer uit het Zuiden uitgebracht over de bewegingen van generaal De Wet - zegt de Westm. Gas. brengt aan het licht, dat, hoe uitgeput de Boeren- macht ook moge wezen na haar langen marsch over het uitgedroogde veld, zij in staat is geweest een zeer belangrijker, afstand at te leggen sedert Zaterdag en bovendien zonder grooten tegenstand te ontmoeten. De hoofdmacht rukte naar het Noorden op in de richting van Hopetown en daarna in westelijke richting, een afstand van 70 a 80 mijlen. Een ander commando is bij Honwater, 48 mijlen ten westen van de plaats, waar verleden Vrijdag de Boeren over den spoorweg trokken. Uit de berichten heden door ons ont vangen, zegt de Westminster dan verder, blijkt niets van de bewering dat de Boeren- nachtelijke kunsten uitvoer, alleen voor God en mijzelf. Want als er menschen in de grot zijn, vertoon ik mjjzelven alleen aan hen die mij kennen, en op dit oogen- blik aan mijn vervolger." Pool had intusschen eens in de vochtige kluizenaarscel, die volkomen met de beschrijving van den ouden man strookte, rondgekeken, en vroeg toen kort en afgebroken, als met onderdrukte ontroe ring »Wie zijt gij aan en wat wilt gij?" »Ga zitten, oan zal ik 4het u zeggeü", antwoordde de onbekende grijsaard, terwijl hij zich op de altaartreue neerliet en den ongenoodigden gast den houten stoel aan bood, waarop deze dan ook met schijnbare onverschilligheid plaats nam. Wie ik ben, vraagt gij Ik zou die vraag met recht kunnen omkeeren: wie zijt gij, dat gij midden in den nacht hierheen komt en een oud kluizenaar in zijn godsvrucht stoort? Stil, ik weet, wat gij zeggen wilt. Ik weet gij zijt de verkondiger der r.ieuwe leer in deze gemeente. Ik weet, gij zijt een van hen, die het rijk en de maent geërfd hebben, terwijl wij, de oude die naren, uitgestooten zijn. Maar hier ben ik de heer, moet gij weten. Ik ben vader Sylvester, de laatste gewijde priester van de St. Michaëlskerk, en geen menschelijk paarden uitgeput waren of dat onze man schappen zooveel grooter snelheid aan den dan leggen. Vele afgematte paarden moesten door De Wet worden achtergelaten, maar daar iedere Boer er twee ot drie heeft, is de generaal best in staat om zijne bewe ging naar het Zuidwesten, waarvan lord Kitchener melding maakte, te volbrengen. De Wet bevond zich dus op het oogen- blik dat lord Kitchener zijn telegram ver zond in de Rhenoster- ofBeervallei tusschen Hopetown en Prieska hij rukt op langs de Rhenoster-rivier naar de Oranje-rivier. Door naar het Zuidwesten at te draaien, zou hij ten zuiden van dezen iaatsten stroom om den Doornberg heen moeten trekken om zoo op den weg naar Carnarvon te komen. Als nu maar eens voor een enkelen keer de voorspelling van lord Kitchdner die seinde dat daar troepen staan om De Wet op te vangen uitkwam, zegt de Star. Uit een telegram van Edgar Wallace, den correspondent van de Daily Mail, die zich bij da colonne van Henneker bevindt, welke^ Zondag op twintig mijl van Hopetown was, heeft De Wet zijn doel om hier door te breken niet bereikt, daar hij genoodzaakt werd door de Engelsche troepen om zijn tocht naar Strijdenburg en Hopetown op te geven. De Wet opende uit twee kanonnen een vuur op de colonne van Piumer, doch leed weinig schade. De troepenmacht van den Vrijstaatschen generaal rukt nu naar het Noorden op en kan gezien worden van uit het Engelsche kamp. Bosman, de be kende commandant van Boshof, die uit den Oranje-Vrijstaat met De Wet oprukte, werd krijgsgevangen gemaakt. De Daily Telegraph verneemt uit de Aar, dat een troep van vijftig Boeren te middernacht een kolentrein deed ontsporen bij Taaibosch(tontein) tusschen De Aar en Nauwpoort. Zij vuurden op den trein en geweld kan mij deze wijding ontnemen, ofschoon men mij afgezet en uit mijn kerk verdreven heeft. Dat is echter lang, zeer lang geleden, lang voordat gij hier in dit land, ja voordat gij ter wereld kwaamt. »Memg jaar ben ik toen in vreemde landen geweest, en zou er ook wel een rustplaats hebben kunnen vinden, waar het katholieke geloof nog heerscht. Zoodra ik echter gevoelde, dat mijn dagen geteld waren, beving mij een wonderbaar verlan gen, mijn oud vaderland weer te zien en het kwam mij voor, dat ik niet gerust zou kunnen sterven dan hier in mijn dierbare heilige Michaëlskerk. Ofschoon oud en zwak, begaf ik mij voor eemge maanden hierheen. Eerst maakte ik mij bekend aan de oude oewoners der Gishoidt- hoeve, die vroeger tot de kerk behoorde en waar ik in mijn gelukkige dagen verblijf hield. Deze kenden mij nog, namen mij hartelijk op, beloofden mij het zwijgen te bewaren en waren mij behulpzaam tot het weinige, dat ik noociig had. Voor dezen liefdedienst zult gij hun geen leed toevoegen. -Zij hebben mijn naam verzwegen en zich mijn aanwezigheid met ten nutte gemaakt, om de aanhangers van het ouüe gelool te vergaderen, die hier nog zeer talrijk moe- ten zijn' Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1