Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Verdraagzaamheid. 24ste Jaar*:. Zondag 24 Februari 1901. No. 6934. ISureau IBotevgivaai 50. EERSTE BLAD. De Boerenvrouwen. PRIJS TAX DIT BLAD: Yoor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco oer dos; door sreneei Nederland - 2, Anonderiiike Nummers - O.üó wsim PB IJS DEB ADTKBTEÜTIÊK: Van 16 resreis/'O.BO Eike gewone regei meer *0.10 Voor herhaaide plaatsing worden biiiijke overeenkomsten aangegaan. 0EEIC1EELE BERICHTEN. Aanbesteding. De Burgemeester van Schiedam zal op rijdag den len Maart 1901, des voor- 'fc'ddags 11 uur ten Raadhuize aanbe lden levering van nniformkleeding voor hoofdagenten van politie, de agenten le en 2e klasse, deu veldwachter en de brug- en sluiswachters. De voorwaarden liggen ter lezing ten ölJreele van den commissaris van politie. Schiedam, 22 Februari 1901. De Burgemeester VERSTEEG. Verbeeld u eens, waarde lezer, dat ge °P een vroege ochtendwandeling aan iederen hoek van de straat een biljet zaagt aange- plakt met het volgende opschrift «De aarde is vierkant. 2 X 2 is 5. «Napoleon Bonaparte leeft nog." Den eersten keer zoudt ge verrast blijven staan en, met een medelijdenden glimlach °P het gelaat, denken Dit is zeker het Werk van een krankzinnige. Maar als gij hetzelfde opschrift voor den tweeden, der den, tienden keer zaagt, zoudt ge ten slotte gemelijk en wrevelig worden. De lust zou u bekruipen zulk een leugenachtig biljet af te scheuren, want het hindert u, telkens dezelfde onwaarheden te moeten lezen. Gij vindt het onverdragelijk, dat op die wijze het gezond verstand bespot wordt. ®ij meent, dat de dwaling geer. rechtheeft °m in het openbaar verspreid te worden. vreest zelfs, dat het aanhoudend zien van zulke abnormaliteiten allicht een ver- Feuilleton. i) Toen de heer Jean Carrère voor de Ma- tin nog te Pretoria vertoefde, heeft hij ook «ene correspondentie gewijd aan de Doerenvrouwen. Zij is interessant genoeg °m alsnog haar hier te laten volgen. Onder Dieer schrijft hij Gisteren dejeurneerden wij bij den heer Aubert, consul-generaal van Frankrijk te Pretoria, in gezelschap van kolonel Stako- vitch, den Russischen attaché. Het gesprek liep natuurlijk over alle incidenten en de anecdoten van den oorlog en men sprak achtereenvolgens over beide legers. «De Boerenvrouwen zijn nog meer te bewonderen dan de mannen", zei mejuf frouw Aubert. »U hadt ze moeten zien op den dag, vóór dat de Engelschen Pretoria binnenrukten. De dappere Botha hield keerden iüdruk op de jeugdige hersenen moet maken, ja op den duur tot scepticisme zou kunnen leiden. Houd op, lezer, want zóó sprekende zijt gij onverdraagzaam. Gij moet de meening van anderen eerbiedigen, ook al is zij de uwe nietook ai gevoelt gij levendig, dat de dwaling in hare gevolgen zoowel voor het individu als voor de maatschappij nood lottig is ot worden kan. Zóó wil het de liberale verdraagzaamheid, daarmede het bewijs leverende, dat het zoogenaamd «den kend deel" ook in deze materie niet door gedacht heelt. Verdraagzaamheidzou er wel in onzen tijd een woord wezen, dat zoozeer mis bruikt wordt als het bovenstaande Hetzij dit woord door de liberale partij als een onedel wapen tegenover hare tegenstanders wordt aangewend, hetzij het als een valsche steen schittert in de eigen dia deem, het sticht altijd begripsverwarring. Zóóver is het thans met nonderden, ook in ons vaderland, gekomen, dat zij zich van de echte verdraagzaamheid volstrekt geen denkbeeld meer kunnen vormen. Wat wil zeggen verdraagzaam zijn Het beteekent, dat men iets hetwelk op zich zelt kwaad is, om redenen van zede lijken aard duidt. Waar echter deze redenen niet gewichtig genoeg zijn om het kwaad te dulden, waar alzoo m hel belang van het individu of de menschheid vrijmoedig spreken of handelen plicht wordt, daar zou de verdraagzaamheid ontaarden in on verschilligheid of karakterloosheid. Nu is het de plicht van lederen mensch het kwaad naar zijn best vermogen te be strijden. Onder dit kwaad behoort voorzeker ook de dwaling, 'tIs immers een oude, onbetwistbare waarheid, dat van woorden moorden komen. De jeugdige mensch b.v., die het geloof' aan een alomtegenwoordigen, rechtvaardigen God verloren heeft, staat op den rand des atgronds van den zelfmoord. Het zou wreed zijn en van zeker cynisme inderhaast een toespraak. Hij zeide; Ik wil alleen diegenen medenemen, die be sloten zijn tot het einde te strijden zij die spreken van overgeven kunnen dus thuis blijven. Een weinig beschaamd waren sommigen heengegaan onder voorwendsel, dat hunne vrouwen hen noodig hadden. De overigen, voor het grootste deel jonge lieden en grijsaards, volgden Botha naar de bergen. d Welnu, u hadt eens moeten zien hoe de vrouwen de terugkeerenden ontvingen. Stokoude moedertjes en jonge vrouwen wachtten hen op. Lafaards, ben jullie mannen? Geef ons je geweren dan zullen wij vechten. Je laat Botha en Oom Paul in den steekEn de arme duivels keerden terug onder een vloed van scheld woorden". «Maar nu begrijp ik ook", zeiik,»waar- om de vrouwen mij met zulk een scheel oog aanzien, wanneer zij mij in khaki zien passeeren." »U ook?" zeide lachende de kolonel, die eveneens khaki droeg en die ook de minder vriendschappelijke blikken der dames had opgemerkt. «Onlangs", ging ik voort, «liep ik door de getuigen, alleen medelijden te hebben met de ongelukkigen, die door daden van de zedelijk, door God gewilde orde afwijken en niets te gevoelen voor de geestelijke afdwalingen, die de kiem van allerlei booze verschijnselen bevatten. De Katholieke Kerk, die steeds aan absolute waarheden vasthoudt en zich van hare roeping als opvoedster der menschheid levendig bewust is, kan onmogelijk in den liberalen zin des woords verdraagzaam zijn. In het belang van hare kinderen, maar ook in het belang der geheele menschheid, kenmerkt zij de dwaling, waar en wanneer deze zich vertoont. Dit moge voor de dwa- lenden, die hunne geesteskinderen liefheb ben, niet aangenaam zijn, de Katholieke Kerk staat te hoog, om niet in het belang der ééne, onschendbare waarheid dergelijke persoonlijke gevoeligheden over het hoofd te zier.. Wij begrijpen waarlijk niet, hoe iemand, die beweert, de Katholieke Kerk te kennen en voor hare grootsche organisatie en ijzeren consequentie eenigen eerbied te gevoelen, er haar een verwijt van kan maken, dat zij met de dwaling niet op een vriendschappeiijken voet staat. Och ge leerde verdraagzame heeren, deukt eens een oogenblik aan het aanplakbiljet op uwe ochtendwandeling «De aarde is verkant. Napoleon Boneparte leeft nog." Zoudt gij een dergelijke propaganda van onwaarheden, die dan in hare gevolgen volstrekt niet zoo noodlottig zijn als de afdwalingen op het gebied van geloof en zeden, Diet krachtig tegenwerken Welnu, voor de Kerk zijn de waarheden des geloofs zóó zeker als voor een gewoop mensch de wetenschap, dat 2X2 vier is. Zij acht het van het hoogste belang, dat de mensch zich steeds zijne verheven roe ping bewust is verwonder u dan niet, als zij verlangt, dat de school zoowel als de geheele maatschappij van het beginsel der straat die uitkomt op het huis van papa Kruger (een weinig buiten de stad) slente rende heen en weer, dan eens nier dan weer daar kijkende in de tuinen, toen eensklaps een stevige boerin, die op den drempel bezig was met vegen, mij met een wantrouwenden blik opnam. Geloofde de goede vrouw dat ik een soort inspectie hield over de huizen Ik weet het niet, maar wel, dat als ik binnen het bereik van haar bezem geweest was, ik onge twijfeld een warm oogenblik gehad zou hebben. «De eene vuist steunde op de sterk ontwikkelde heup er, zij zeide eenige woorden in het Hollandsch, die ik niet verstond, maar ik wist zeker, dat het geen Vertaling van Kipling was. Ik had grooten lust om te lachen, maar ik hield mij ernstig om het voorkomen te hebben van een beleedigd Engelschman en de goede vrouw vervolgde mij met een blik, dien ik nog langen tijd op mij voelde rusten." «Op den hoek bij KrugerWacht eens" zei mejuffrouw Aubert, »een groote vrouw met een eigenaardige muts op «Juist." «O, die is niet te spreken over de christelijke levensbeschouwing doortrokken wordt, Klaag dan niet over de scheiding door zekere lijnen van geloofsverdeeldheid veroorzaakt. De verdeeldheid is ontstaan door hen, die zich van de Kerk hebben afgescheiden. Die Kerk verlangt steeds aller vurigst naar de eenheid en overeenkomstig dit verlangen bidt zij voor de dwalenden en tracht hen, waar haar zulks oordeel kundig dunkt, van de dwaling terug te brengen. Wil men dit smadelijk proselieten-maken noemen, dan zal men toch in elk geval moeten erkennen, dat iedere eerlijke overtuiging haar gebied tracht uit te breiden. Maar de Kerk heeft van den anderen kant ook de hooge verplichting voor de zuiverheid des geloofs te waken en hare trouwgebleven kinderen voor de dwaling te behoeden. Daarom maant zijn hen tot omzichtigheid in den omgang met hen, die de groote waarde van het geloot niet kennen. Daarom bestaat er, als een droeve nood zakelijkheid, zeker katholiek isolement op het gebied des geestes. Het is echter een lasterlijke bewering, dat de Katholieke Kerk andersdenkenden vloekt of haat, of hen zou willen «dwingen in te gaan." Het isolement op het gebied des geestes sluit geenszins de krachtdadige liefde tot alle menschen uit. De Kerk veroordeelt de dwaling, maar met de dwa lenden heeft zij medelijden, geen krenkend en smadelijk medelijden, maar een echt koninklijk mededoogen. Stads- en (Gewestelijk Nienws. Schiedam, 23 Februari 1901. Door B. en W. dezer gemeente is een onderzoek ingesteld of het voor deze ge meente noodig is, dat gebruik worde ge maakt van de bevoegdheid bij art. 35 der Leerplichtwet aan den Raad toegekend, om voeding en kleeding te verstrekken aan schoolkinderen. Engelschen. Dan is het beter kennis te maken met mevrouw Botha of mevrouw Joubert. Indien u lust hebt, zullen wij haar vanmiddag eens gaan bezoeken. Gaat u ook mee, kolonel «Onmogelijk. Men heeft overal gevoch ten deze week en ik moet mijn rapport verzenden, «Ik geloof zelfs, dat op het oogenblik in de nabijheid van Pretoria ook gestreden wordt. Luistert u maar eens". «Inderdaad, dat is een kanonschot." «WaarschijnlijkPole Garew in het oosten" zei de kolonel, «die een verlaten kopje bombardeert. «Het is nog steeds hetzelfde liedje. Als men denkt, dat de Boeren rechts zijn, bevinden zij zich links en als men ze links vervolgt, zijn ze kalm rechts g«- trokken. «Luister. Het kanon komt nader. Men vecht ongetwijfeld op eenige mijlen ai- stand." »0," zei mejuffrouw Aubert, «laten wij naar mevrouw Joubert gaan. Wanneer zij schieten hoort, is zjj buitengewoon Zij k» p». NIEUWE SCHIEDAM» COURANT ss !iu 'Ui'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1