richting achtervolgen. Een bende Dnitsche «huurlingenheeft onlangs in de buurt van Krugersdorp rondgedwaald om den spoorweg te vernielen. Twee man van die bende zijn gepakt, terwijl zij bezig waren een brug door dynamiet te vernielen, waarin zij reeds gedeeltelijk geslaagd waren de geheele troep werd omsingeld en in de gevangenis gezet, bij een vergeefsche poging om te ontsnappen, werden er eenige neer geschoten. Volgens een draadbericht uit Cradock heeft een Boerencommando, dat meer dan een maand lang ongemoeid was gelaten te Spitskop een kamp opgeslagen te Karree fontein, op vier uur ten westen van het dorp. De postzakken, voor Karreefontein bestemd, zijn door de Boeren buitgemaakt en verbrand. Uit Durban wordt nog geseindOngeveer 300 Boeren hebben den 20sten in de nabij heid van Heidelberg een hinderlaag gelegd tegen den posttrein naar Johannesburg. Een ontploffing, welke de rails opwierp bracht den trein tot staan, waarna de Boeren er het vuur op openden. Vijf passa giers en een plaatselijk vrijwilliger werden gewond. Toen de troepen opdaagden werden de Boeren verdreven. Wil Bothazich overgeven? De Londensche Weekly Dispatch meldt, dat Zaterdag te Londen een ministerraad is bijeengeroepen om over zeer belangrijke militaire zaken te beraadslagen. De bijeen roeping geschiedde wegens een telegram van lord Kitchener, waarin gemeld wordt, dat generaal Botha een bode zond, dié Verklaarde, dat Botha uitgemanoeuvreerd was en om een onderhoud verzocht om de algeheele overgave te regelen. Lord Kitchener bepaalde de bijeenkomst op den namiddag van 27 Februari. Hetzelfde blad deelt mede, dat als resultaat van onderhandelingen tusschen de Engelsche en Europeesche regeeringen de Fransche, Russische en Duitsche ge vangenen te St. Helena zullen worden in vrijheid gesteld en naar hun land gezonden op kosten van hun respectieve regeeringen. Op de desbetreffende vraag van een Brusselsch blad heeft de heer Van Boe schoten uit Utrecht telegrafisch absoluut het gerucht tegengesproken, dat er Zaterdag in Nederland een onderhoud tusschen pre sident Kruger en koning Eduard zou plaats hebben. Het bericht was ook al te dwaas te meer daar de Koning eerst Zondag middag te Vlissingen zou aankomen. De oorlog in China. Aan de Londensche bladen wordt in dato 23 Februari geseind, dat een edict, waarin bewilligd wordt in de eischen ten aanzien van de op te leggen straffen, aan de ge zanten is medegedeeld. De uitvoering van die straffen is bepaald op den zesden dag van de eerste maan, d. i. 1 Maart. De crisis in Spanje. De ministerieele cricis, die in Spanje reeds lang verwacht werd, schijnt nu een feit te zullen worden, De ministerraad zal heden bijeenkomen. Generaal Azcarnaga zal dan het ontslag van het geheele Kabinet aanbieden. Intusschen openbaart zich de revolutie geest in Spanje op bedenkelijke wijze. Salmeron beeft te Cadix een redevoering gehouden, waarin hij de revolutie aanprees. Hij spoorde de republikeinen aan zich voor te bereiden op het beslissende oogenblik. Hij beval hen eensgezindheid aan om de macht der geestelijkheid te vernietigen. De rede werd zeer toegejuicht. De door de Fransche Kamer gewjjzigde artikelen van het financieele wetsontwerp zijn door den Senaat aangenomen, waarna de begrooting in haar geheel is goedge keurd. Een telegram nit Laghoeat aan het Parijsche Journal meldt, dat 160 man die Timmimoeri bezet hielden, den 18n aange vallen zijn door 1000 inboorlingen, die echter na een gevecht van 3 uren lang met een verlies van 100 aooden en 100 gewonden zijn afgeslagen. De Fransche verliezen bedroegen 9 aooden, waaronder een officier, 21 gewonden, waaronder 2 officieren. heden-ochtend is binnengekomen, doch Schiedam gepasseerd is om de lading aan J het spoor te Rotterdam te lossen. Dat is van dit jaar al de vierde boot welke om die reden is doorgestoomd. Zaterdag-avond is bij het passeeren onzer haven van het stoomschip Prinses Irene, in de richting van Rotterdam, zoodanige zui ging ontstaan dat ongeveer 90 cM. water voor de buitensluis werd weggehaald. Het gevolg hiervan was, dat de sluisdeuren werden open en dichtgeslagen en de duwpers en daaraan bevestigde ijzeren armen braken, terwijl de kaapstander werd omvergehaald. Heden-middag kwart over 12 is ten huize van den bode W. F. v. d. Heijden, aan de Hoogstraat, een schoorsteenbrand gebluscht door den schoorsteenveger L. Borrani met behulp van een agent van politie. De Beiersche kapel, directeur de heer Ulnch, deed heden weder hare opwekkende tonen in onze straten hooren en boodschapt ons dus de nadering van de lente, die wij na den barren winter met zooveel ongeduld verbeiden. De oorlogskosten. Een onzer lezers zendt ons het volgende Volgens een verklaring door den heer Hicks Beack in het Lagerhuis afgelegd, bedroegen de oorlogskosten tot dusverre 1.000.000 4 1.250.000 pond per week en staan, volgens den heer Brodick, thans te velde 19.000 20.000 Boeren. De oorlogskosten bedragen dus per week gemiddeld 1.125.000 pond of f 13.500.000. Nemen wij nu aan, dat de oorlog aan Engeland meer of minder kost, als naar gelang meer of minder Boeren aan den strijd deelnemen, dan kan men hieruit de volgende eigenaardigegevolgtrekking maken 19500 Boeren (het gemiddeld aantal), thans te velde staande, kosten aan Enge land per weekf 13.500.000.— 1 Boer kost aan Enge land per week- 6.920.31, 1 Boer kost aan Enge land per jaar- 36000.12. alles onverminderd het verlies aan gesneu* velden, gewonden eigenwaarde, enz., waaraan Engeland toch ook met geheel onverschillig zijn kan. En dat alles ter wille van dat goud 1 Wij stonden op en buiten gekomen, zeide ik tot mejuffrouw Au bert»Zij zijn vastbe raden. Als ooit de Boeren toegeven, zal het met door den invloed van hun vrouwen zijn." «En zij zijn allen gelijk. Als u wilt, zullen wij r.og even mevrouw Van Warmeloo be zoeken,, wier twee zonen in het leger zijn." Wij vonden mevrouw van Warmeloo alleen tehuis met haar dochter, die om haar muts de Transvaalsche kleuren droeg. «Verbeeld u, zei zij, «dat een soldaat haar onlangs gebood de vierkleur van haar muts te nemen. Zij weigerde. Toen wilde de soldaat ze wegnemen. Mijn dochter deed het lint toen uit eigen beweging weg. Maar den volgenden dag beklaagde ik mij bij den officier van politie en ik zeide, dat zoolang Transvaal met veroverd was, de Zuid-Afrikaansche Republiek officieel bleef bestaan en wij derhalve de kleuren van onze vlag mochten blijven dragen." «Mevrouw," zei de olficier, een weinig geraakt, «de oorlog is geen zaak waarom men lacht." «Dat is mogelijk, mijnheer," antwoordde ik, «maar u zult het met zoo ver brengen, dat wij erom huilen." Een echt Romemsch antwoord. Dat belooft iets voor de komende ge slachten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Februari 1901. Nagekomen giften ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwas tot dekking van het tekort. Vorige opgavef 441.70 Centenpotje Biljartpartij. f 1.36 Goed voorgaan doet goed volgen, van een dienstmeisje ontvangen fooit 0.75 f 443.81 Den ln Maart a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat het telegraafkantoor alhier geopend werd. VaDaf de opening is C. Kersten als besteller aan genoemd kantoor verbonden. Met zal zich herinneren, dat de heer 's Jacob, Rotterdams burgemeester, in de le Kamer verklaard neeft, dat de heerschende werkloosheid in de bouwvakken te Rotterdam een zeer natuurlijke reactie was, welke zeer spoedig door een herstelling van het even wicht zou worden gevolgd. In afwachting van deze herstelling heeft de Bouwvakbond besloten den burgemeester verlof te vragen aan de ingezetenen om hulp en steun te vragen door middel van inteekenlijsten. De nood is dan ook zeer hoog gestegen. (c.) Door den heer P. van der Pols is de lange reeks amendementen op het ontwerp electrische tram te Rotterdam nog met een vermeerderd. Hij stelt n.l. voor de Charloische lijn (H. van het ontwerp) eerst over 5 jaren in de stadslijnen op te nemen, doch thans een zjjlijn aan te leggen: Wilhelminakade, Parallelweg, Hilledijk, Paul Krugerstraat, O/Z. Maashaven, Dordtschelijn tot aan den Dordtschen straatweg en terug, welke z.i. zeer bevorderlijk zal zijn aan een betere communicatie tusschen de Rijn- en Maas haven en daaromheen gelegen bouwterreinen met de oude stad in verbinding met de veerdiensten Leuvehaven—Prinsen hoofd— Wilhelminakade. De rivier de Maas voor deze gemeente is door den dooi overdekt met van boven komend drijfijs, dat de vaart voor zeil schepen geheel stremt. Twee Maassteden. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 123 schepen, waarvan 1 zeilschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 122 en voor Schiedam 1. In hetzelfde tijdperk van 1900 kwamen binnen 123 schepen, waarvan 3 zeilschepen en zeelichter, alle bestemd voor Rotterdam. Van at 1 Januari tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 37, metende 107.184 netto register tonnen meer dan tot °P gelijken datum in 1900. Spoorwegaansluitingaan de rivier de M aas. Onder dit opschrift meldt men ons, dat een kolenboot voor Schiedam gecharterd, Het Spinhuis te Rotterdam. De vorige week bezochten honderden Rotterdammers uit nieuwsgierigheid een gebouw, dat men anders liever niet zou betreden hebben, nl. het tot voor korten tijd nog in gebruik geweest zijnde «Huis van Bewaring" aan de Korte Hoogstraat, in den volksmond bekend onder den naam van «het Spinhuis". Dat gebouw wordt wordt thans voor af braak verkocht, en alzoo was deze week de gelegenheid tot bezichtiging opengesteld. Waarlijk, het zag er daar binnen wel uit om hun, die er een opgesloten waren ge weest allen lust te benemen er andermaal huisvesting te zoeken. Alles even plomp en zwaar gebouwd, kale muren, tal van ver trekken waar nog nimmer een straaltje licht was doorgedrongen. Op een van deze lazen we met potlood geschreven«Hier heeft De Vletter gezeten." Op verschillende deuren en muren zag men overblijfselen van ontboezemingen van gevangenen, groo- tenaeels onleesbaar geworden. We zagen er voorts lokalen, waai' kerk en school werd gehoudende beruchte gij zeikamers, waar het er ook volstrekt zoo gezellig niet uitzag, als men wel eens wilde beweren. Vooral de koekoeken, die «>of alle ramen aangebracht waren na de f°' gingen tot ontvluchting, gaven een sombef aanzien. Het gebouw staat op een terrein, tot het oudste gedeelte van Rotterda"1 mag worden gerekend, nl. daar waar eet>' maal het slot «Bulgerstein" stond, dat s'5 de oorsprong van Rotterdam wordt aa"' gemerkt. Na de verwoestng van dat slot bleef ie plek lang open terrein. In 1620 werd da»r een Fransche school gebouwd, in 1636 we^ deze tot Engelsch Courthuis ingericht, in 1664 werd er het Tucht- en Werkbui5 gevestigd in hoofdzaak dienende tot weri"# der bedelarij. Vrouwen moesten haar werk veelal vindeu in spinnen vandaar de naar"' In 1817 werd een vleugel van het tucbt' en werkhuis tot huis van bewaring ingericht waarna den 9 Nov. 1818 al de gevangene" derwaarts werden overgebracht. Het diende als gevangenis, tot de cell"' laire gevangenis aan de Noordsingel gereed kwam, als wanneer de gevangenen daar* heen werden overgebracht, en het »Spi"' huis" aileen nog als huis van bewaring ®D voor voorloopige hechtenis bleef dienst doen- Binnen eenige weken zal van dit reus achtige historische gebouw niets meer over zijn, en zullen op de grondvesten nieuW" winkels en woonhuizen verrijzen. Gister-middag werd de wisselwachter A. Diepstraten, werkzaam bij de Staatsspoor op het emplacement Rotterdam D. P-> door trein 9 aangereden en zwaar gekwetst. De ongelukkige werd naar het Ziekenhui® gebracht. Zaterdag hield de commissie voor her schattin van de grondbelasting te VlaardingeU zitting tot het aanhoeren van bewaren. Er werd zooveel gebruik van deze gelegenheid gemaakt dat door de commissie werd besloten de zitting te schorsen en voort te zetten op Dinsdag-morgen 10 uur. Er heerschte zeer veel ontevredenheid, zoodat men reeds begint te spreken van het houden eener algemeene vergadering va» eigenaren. In verband met het te Maassluis voorge vallen ongeluk, den electricien Van der Hoeven overkomen, is gisteren een blok- wachter met wien hij gezamenlijk te Am sterdam en elders had vertoefd, in verhoor genomen, daar door dezen eerst te 2£ uur in den ochtend is verzocht v. d. H. te zoeken, terwijl de laatste trein reeds te halt twaalf aan den Hoek van Holland aankomt; ook het vinden van den hoed op een andere plaats dan daar waar het lijk lag, deed ongunstige vermoeders ontstaan. Sport. Kegel-concours Musis Sacrum". Gisteren-avond had in de groote zaal van «Musis Sacrum" de uitreiking der prijzen plaats aan de afgevaardigden der kegel clubs die Zondagen 10 en 17 Februari jl' hebben deelgenomen aan de uigeschreveO concours, door de kegelclub «Musis Sacrum" alhier. Na een woord van welkom aan allen te hebben toegeroepen, deelde het president, de heer H. Stooker, mede, dat, ondank® het gure jaargetijde talrijke clubs zijn opgekomen en dat er hevig is gekampt, doch dat, waar de strijd het hevigst is, de overwinning het grootst is. Alzoo zijn de dagen van het concours voorbij en staan wij, vervolgt spreker, aan den avond der prijsuitreiking waartoe hij dan wil overgaan te beginnen met den Koningsprijs, geschon ken door den edel achtb. heer Burgemeester dezer gemeente. Onder eene toepasselijke toespraak werd het eere-metaal den heer Martinot uit Rotterdam overhandigd, terwijl spreker hi«r ter plaatse nog aan de prachtige medalj«s herinnerde de kegelclub aangeboden door andere autoriteiten, de heeren Loopuyt, 'i^ der Provinciale Staten, en G. Visser Bi; majoor-commandant der dd. schutterij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2