veel wordt gedaan hoe de onderscheidene werken zich uitstrekken over eeri zeer groot gebied, waar met de stoffelijke aalmoes ook de geestelijke liefdegave in ruime mate wordt verstrekthoe deze liefdewerken jong en oud, mèt den arme ook den rijke zelfs tot aan het graf omvatten, is een lust en een genoegen voor allen, die de echt- christelijke charitas in hare veelzijdige openbaring zoo gaarne beschouwen. Allen, die het voorrecht hadden deze aigemeene vergadering bij te wonen, moesten wel tot de overtuiging komen, dat St. Vincentius' zonen een echt christelijk en maatschap pelijk liefdewerk beoefenen. Zij het hun gegeven daarmede nog vele, tallooze jaren voort te gaan en moge het hun nooit ontbreken aan dien krachtigen noodzakelijken steun van Schiedams Katho lieken, die het hun alleen mogelijk maakt hun veelomvattend liefdewerk ten heil van tallooze hulpbehoevende geloofsgenooten te doen strekken I Alg. Ned. Werkliedenverbond. In de aigemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, op 7 en 8 April a. s. te Amsterdam te houden, zullen benandeld worden een paar voorstellen van de afdeeling Schiedam van dien Bond, die voor velen van belang zijn. Het eerste voorstel betreft, de «suikerbe- scherming en de graanstokerijen", In zijn praeadvies zet het bestuur van den Bond in het kort uiteen, waardoor de branders meenen, dat deze kwestie kan worden op gelost (het heffen van een belasting van f2 per H. L. van uit melasse gestookten alcohol.) Verder deelt het bestuur nog mede, dat het juist een geschrift in handen heeft ge kregen, volgens hetwelk een nieuw procédé reeds in het buitenland wordt toegepast, waarbij, met belangrijk veel minder kosten van installatie, in een derde van den thans gevorderd wordenden tijd, dus met besparing van loon, brandstof enz., van een zekere hoeveelheid beetwortels, in plaats van met omsmelting 136 K.G. suiker en 20 K.G. melasse worden verkregen zonder besmei- tingen 146 K.G. suiker en 10 K.G. melasse, die bovendien absoluut onbruikbaar is voor de spiritus-fabricage. Wordt, zegt het praeadvies, dat procédé ook hier te lande toegepast, dan zullen de moeilijke omstandigheden, waarin de Schie- damsche industrie gekomen is, zich als van zelf keeren en behoeft het altijd gevaar lijke stelsel van kunstmatige bescherming allerminst te worden toegepast. Het tweede voorstel van deze afdeeling betreft «pensioen van oude en invalide werklieden." Betreffende dit punt wordt in de toelichting gevraagd, of de Bond niet een beweging op touw zou kunnen zetten, waarin wordt aanbevolen, dat iedere werkman-kiezer voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer in dit jaar, vooropstelt, dat de door hem te steunen candidaat zich voor pen sioenregeling vooroude en invalide werklieden moet hebben verklaard. Naar men ons meldt, is de molen «Wil- helmina" (Washington) overgenomen door de commanditaire vennootschap Roseboom Co. De molen wordt ingericht om mag- nesiet te malen, teneinde daaruit kunst marmer te maken. De vereenigip.g tot bevordering van Chris telijk Onderwijs alhier, heeft aan de Broersvest een huis met daarachter gelegen open grond gekocht, ten einde daarop een nieuwe bewaarschool te stichten. De tegenwoordige bewaarschool, achter de lagere school, zal dan bij de lagere school worden getrokken. (R. N.) Een brutale koffie-diefstal heeft wederom te Feijenoord plaats gegrepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een spoorwaggon op het goederen-emplacement der Staats spoor aan de Spoorwegnaven opengebroken en werden 33 balen gevuld mee Santoskofde ontvreemd. De balen zijn gemerkt «Krische C. H. A.". Vermoedelijk zijn de balen per schuit vervoerd. Gelijktijdig werd een staaf rood koper ontvreemd wegende 112 K.G. lang 1.45 Meter. Aan den gemeenteraad te Vlaardingen is ter goedkeuring aangeboden het besluit om het wettelijk maximum der in die gemeente te verleenen vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein te verlagen en te bepalen op 38, en zulks tot den lsten Mei 1901. Zaterdag-ochtend is op het strand onder de gemeente 's Gravenzande gevonden het lijk van een manspersoon, zeer vermoedelijk afkomstig van het vergane stoomschip Holland. Het is naar het lijkenhuis op de aigemeene begraafplaats aldaar overgebracht. Naar verluidt, zijn er plannen in over weging tot aanzienlijke uitbreiding van de gebouwen der Polytechnische School op het Oude Delft, die reeds lang veel te klein zijn gebleken. Het zou de bedoeling zijn deze uitbreiding aan de Zuidzijde te doen geschieden, waarvoor eenige groote en ook kleinere panden aan het Oude Delft door het Rijk zouden moeten worden aangekocht. BIS NES Li. 3D. De directeur van het Kabinet der Koningin brengt ter aigemeene kennis dat hij van H. M. de Koningin een schrijven heeft ontvangen, waaraan bij openbaarheid wenscht te geven, door het in zijn geheel bekend te maken door middel van de Ned. Staatscourant. Het Loo, 23 Febr. 1901. Ter gelegenheid van Ons huwelijk mocht ik en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, zoowel uit het vaderland als uit overzeesche bezittingen en van Nederlanders in het buitenland vertoevende, zoo tallooze gelukwenschen en blijken van gehechtheid en trouw ontvan gen, dat het mij tot mijn groot leedwezen onmogelijk is geweest, aan een ieder afzonderlijk mijnen dank te doen over brengen. Ik verzoek u Hoogwelgeboren daarom, ook namens Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, onze diepgevoelde erkentelijkheid te betuigen, aan allen, die Mij en Zijne Koninklijke Hoogheid in deze dagen blijken hebben gegeven van hun liefde en gehecht heid en onzen hartelyksten dank over te brengen voor de gelukwenschen en hulde betuigingen, die wij van alle zijden mochten ontvangen. De groote belangstelling, die ik, ook nu bij mijn huwelijk, van mijn volk weder mocht ondervinden, vervult mij met groote dankbaarheid. (get.) WILHELMINA. De audiëntie van den minister van Marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Aan het departement van Waterstaat zijn de plannen in bewerking tot vergrooting der visschershaven te IJ muiden. Mr. J. G. Gleichman lid der Tweede Kamer voor district IV van Amsterdam is thans vast besloten zich bij de a.s. periodieke Kamerverkiezingen met meer verkiesbaar te stellen. Het Koninklijk Echtpaar. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bestaan uit een diadeem met saffieren, een collier en twee armbanden, uit dezelfde blauwe steenen vervaardigd. Aan het geschenk zal een album worden toegevoegd, bevattende gezichten uit de hoofdsteden der verschillende provinciën en de namen der leden van alle commissies, die zich met het verzamelen der bydragen hebben bezig gehouden. De Indische regeering heeft bij gelegen heid vau H. M. 's huwelijk 1100 exemplaren besteld van het bekende portret van H. M. in Kroningsornaat, dat in 1898 als her innering aan de Inhuldigingsfeesten ter Aigemeene Landsdrukkerij is vervaardigd. Volgens den Haagschen correspondent der Pr. Gr. Cf. heeft Eerelman van de Koningin Moeder de opdracht ontvangen om van de huwelijksplechtigheid in de Groote Kerk een schilderij te maken. Bij de inwijding der kliniek van het Roode Kruis door de Koningin-Moeder gaf H. M. den wensch te kennen, dat Haar zouden worden voorgesteld de vier zusters, thans in het huis werkzaam en die als verpleegsters van het Roode Kruis naar Zuid-Afrika zijn geweest. Toen deze jonge dochters voor H. M. verschenen waren, liet de Vorstin zich een verhaal geven van de lotgevallen van dit viertal bij den ambulan- cendienst m Transvaai en ontwikkelde een gesprek, waarbij H. M. nog verschillende inlichtingen vroeg. Het Huis van H. M. de Koningin-Moeder zal in het paleis in het Voorhout, wat den dagelijkschen dienst betreft, bestaan uit: den intendant van Huis van H. M. jhr. S. M. S. de Ranitz, den hofmaarschalk jhr, mr. R. E. W. van Weede, tevens hoofd van het departement van huis en stallen den kamerheer jhr. G. J. van Tets, tevens thesaurierden kamerheer ridder Pauw van Wildrecht; de hofdames E. G. barones Van Ittersum en jonkvrouw F. L. H. van de Poll. Te 's-Gravenhage heeft zich eene com missie gevormd van ruim 70 ingezetenen, met den Burgemeester aan het hoofd, uit alle maatschappelijke standen en klassen, om H. M. de Koningin-Moeder in den avond van 1 Maart a. s. den dag, waarop zy het Paleis betrekt in het Lange Voorhout, eene serenade aan te bieden als een hartelijk welkomst in Hare nieuwe woning. Tot dit doel heeft kolonel F. W. J. Buijs, com mandant van het regiment Grenadiers cd Jagers de Koninklijke Militaire Kapel ter beschikking der Commissie gesteld. Volkstelling. Thans is vanwege het Centraal-Bureau voor de statistiek ook het deel verschenen (het vijfde) bevattende de uitkomsten van de laatste volkstelling, wat betreft de pro vincie Zeeland. De meest bevolkte gemeente der pro vincie op 31 Dec. 1899 was Vlissingen met 18893 inwoners, zijnde 56 meer dan te Middelburg. Het geringst aantal had Seroos- kerke op Schouwen, slechts 321. De geheele bevolking der provincie bedroeg 216.295, waaronder 2437 meer vrouwen dan mannen. De 77 gemeenten van 2000 inwoners en daar beneden tellen te zamen 1272 meer mannen dan vrouwen de 32 meer bevolkte dus 3709 meer vrouwen dan mannen. Slechts 64.680 in woners of nog geen 30 pCt. der geheele bevolking, vond men in de 6 gemeenten boven5000 inwoners (Vlissingen, Middelburg, Ter Neuzen, Goes, Zienkzee en Hontenisse). President Kruger. Het secretariaat van de Zuid-Afrikaansche Republiek is thans van het «hotel des Indes" in Den Haag, waar 't tijdens presi dent Kruger's verblijf gevestigd was onder leiding van den heer Grobler, verplaatst naar een woning in de Groot-Hertoginn e- laan, waar ook de heer Wessels zijn intrek genomen heeft, wiens echtgenoote gisteren uit Zuid-Afrika werd verwacht. Het plan bestaat, dat president Kruger zich metterwoon te Kampen zal vestigen in de woning, thans in gebruik bij den heer J. Bavinck, predikant der Geref. Ge meente. Naar men aan de Tel. uit Utrecht méldt, is aldaar niets bekend omtrent eene even- tueele vestiging van president Kruger te Kampen. De Petersburgsche correspondent der N. R. Ct. schrijft De bladen bevatten een dankbetuiging van president Kruger aan 't Russische volk voor de betoonde milddadigheid, waardoor de Russisch-Hollandsche ambulance kon worden uitgerust. De brief van den Staatspresident was gericht aan ds. Gillot, als president van 't Russisch-Hollandsche Boerencomité en is aan 62 Russische bladen ter overname gegeven. Voor de in April a. s. te Haarlem te houden poppen-tentoonstelling is ook uit het buitenland deelneming toegezegd. O. a. zal aanwezig zijn eene pop van eene dochter van Constantijn Huygens. Het comité is voornemens prijzen uit te loven voor inzendingen door schoolkinderen. Te Nijmegen heeft de afd. van den «Ned. Slagershond" in een druk bezochte verga dering besloten, een commissie van drie leden te benoemen om bij B. en W., naar aanleiding vau de gevallen beslissing van den Hoogen Raad in zake de slachthuis kwestie, de belangen der slagers te behar tigen. Uit Almelo kwam de justitie gisteren naar Enschedé om onderzoek in te stellen naar de doodoorzaak van den milicien Holl, die voor eenige dagen door den metselaar Morskate levensgevaarlijk werd gewond. Brutale diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben te Beek bij Nijmegen dieven zich door het openbreken van een vensterluik toegang weten te verschaffen tot de pastorie der R. K. kerk aldaar. Hoewel alle deuren op den gang uitkomende gesloten waren, zijn zij toch in alle kamers gelijkvloers doorgedrongen, na met breekijzers de sloten geforceerd te hebben. Alle kasten, schrijftafel enz., waren met geweld geopend, de inhoud onderzocht, papieren verstrooideen gouden horloge en enkele kleine kostbaarheden zijn uit de schrijftafel ontvreemd. Op de brandkast beproefden zij hun krachten tevergeefs. Wel is deze een paar cM. verzet en de deksel er afgenomen, waaruit blijkt dat meer dan één, waar schijnlijk drie man bezig waren. Een poedel, die boven in een mand sliep, werd beneden met doorgesneden hals gevonden en wel in zijn mand, die de dieven dus naar beneden hebben gehaald. In de gang, kamer en keuken waren bloedsporen aanwezig. De pastoor heeft het hondje wel naar beneden Hooren loopen, even blaffen, heeft ook men- schen hooren loopen en een deur toegaan, doch was in de meening dat de dienstbo den opgestaan waren. De dieven hebben wijn en vleesch uit den kelder gehaaid en zich in de keuken te goed gedaan. Met de sleutels der sacristie, die op een verborgen plekje hingen, doch die de indringers toch hebben weten te vinden, zijn ze vervolgens ep hun gemak de sacris tie binnengegaan, waar ze alles van waarde miskelken, monstrans enz. meenamen. Uit een en ander blijkt dat de dieven met de localiteit goed op de hoogte waren. Door de heeren Bulies-Bos en consorten te Aken en Rotterdam is aan de betrokken autoriteiten concessie aangevraagd voor het aanleggen en in exploitatie brengen van een electrische tramlijn met bovengrondsche geleiding, van Maastricht via Gulpen tot Vaals in aansluiting van de electrische tram Vaals-Aken. GEMENGD NIEUWS. Bij een vechtpajtij te Breda is de bak kersknecht v. E, zoo hevig met een mes tusschen de schouderbladen gestoken, dat hij tengevolge van bloedverlies in zeer be- denkelijken toestand verkeert. Drie ver dachten zijn gearresteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2