Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 24ste Jaarg. Vrijdag 1 Maart 1901. No. 6938. bureau ^oievBivaai 50. Haast-je wat. PBIJS TAS DIT BLAD: "oor Schiedam per 3 maanden franco per pos; door geneei Nederland Aizonóeriiike Nummers f 4.50 - 0.05 PBIJS DER ADYERTESTIfeS: Van 18 regels'i f 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaaiae piaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. J^JflCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. ^richtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester kn Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet ij Geven kennis aan de ingezetenen, dat op eden navolgende vergunningen zijn v®neend r aan de firma Rebers Co. en hare 1, j'^thrijgenden tot uitbreiding barer ekdrukkerij, staande aan de Lange «wen no. 68, kadaster sectie C. no. 96, °°r plaatsing daarin van een gaskracht- aehine van 3 paardenkracht, ter vervanging er bestaande machine van geringer sterkte. aan C. Boele en zijne rechtver- inden tot oprichting van een slacht- S in het pand, staande aan de Ploeg- t no. 35/37, kadaster sectie L. 60/961 hiedam, den 28sten Februari 1901. urgemeesler en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade ef hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van D. Vrijenhoek m v®fgunnir.g tot oprichting van een Rokerij van vleesch in een schuur staande P het perceel aan den Singel kadaster ®ct'® I no. 1085, achter het pand Singel no 26 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten «at voormeld verzoek met de bijlagen °P de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 14den Maart a. s., Feuilleton. {Slot.) De toenmalige burgemeester van Havre i een lang, geeltanig man, zuur en ,'nkkig vau humeur, die slechts gedurende maand van het jaar eenigzins vrien- e'lJk was, namelijk de maand die op zijn erblijf te Vichy volgde. Het lange sluike aar hing hem tot in den nek, hij droeg een bril en had overhemden van een uitengewoon model, die hem min of meer iet aanzien gaven van eene vetgans. In ®n woord, het ongenaamste denkbare ezen om te zien. Hij ndeed" zélf de vvelijken in plaats dat over te laten aan dat6" a^unct' zeker omdat hij oordeelde dit a' werkjes van een burgemeester bet was, dat hem het best in de ge- eenheid stelde zijn prestige te laten &elden. Maar, tenzij hij met bijzonder voor- «Ame lui te doen had, lichtte hjj er des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28sten Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, G. J. BISSCHOP. ALGEMEEN OVERZICHT. 28 Februari 1901. De oorlog in Znid-Afrika. Van het oorlogsterrein komen enkele berichten, die ons evenmin als de vorige een juist beeld van den toestand geven. Van De Wet wordt geen woord meer ver nomen, hetgeen nu juist zulk een kwaad teeken niet is. Dat De Wet gedeeltelijk échec heeft geleden, is niet te ontkennen, maar de kwestie is te weten onder welke omstan digheden dit geschied is en hoe groot het is. Hij heeft beproefd zich met de com mando's van Hertzog en Brandt te veree nigen en trachtte daartoe de Oranjerivier over te trekken, hetgeen hem de achter volgende groote Engelsche colonnes met veel artillerie hebben belet zonder dat het evenwel den Engelschen gelukte zijn troepen tusschen de rivier en die colonnes geplaatst, geheel uiteen te jagen. Men beweert wel, dat er niet meer dan 300 man van zijn commando zijn overgebleven, maar aan dat bericht is niet veel waarde te hechten. Zoolang Plumer, Owen, Thorney- croft, Delisle en zoo vele andere niet melden, dat zij De Wet zelf gepakt hebben, zijn schrikkelijk de hand mede en maakte er zich zoo gauw mogelijk van af, zich alleen den tijd gunnende om stekelige aanmerkingen te maken. Het was Zaterdag, de trouwdag van den burgerman. Er waren wel een paar of tien die wachtten werklui, kleine winke liers, dienstboden, allen al even stijf en gekneld in hunne Zondagsche kleeren en te zwaar gesteven linnengoed. Mijnheer de burgemeester was ongena diger dan ooit. Hij trok gezichten en kneep van tijd tot tijd zijnen neus dicht, als om te toonen hoezeer dit orgaan van zijn verheven persoon te lijden had door de uitwasemingen van al dat gepeupel. De drie eerste paren hield hij zich nog wat in, maar daarna begon hij gaandeweg hen al brutaler toe te spreken. Haast je wat I Ik heb geen tijd. Kom gauw wat 1 En jij daar 1 moet ik bijgeval je hand vasthouden om je te laten teekenen Denk je, dat ik niks anders te doen heb? De oom van eene der bruiden was door ziekte verhinderd, en een ander was in zijne plaats gekomen. Maar de familie had niets gezegd, en het was de beambte van het stadhuis, die thans ontdekte, dat de ingeschreven naam en de handteekening zij van de eindoverwinning nog verre van zeker. Het ware ongetwijfeld aangenamer voor ons geweest te vernemen, dat De Wet er in geslaagd was de Kaapkolonie verder binnen te rukkendat zou een krachtigen stoot gegeven hebben aan den opstand der Kaapsche Afrikaanders, en een troef meer geweest zijn in de handen der Boeren. Men moet echter bedenken, dat de Boerenhelden, klein in getal als zij zijn, niet meer kunnen verwachten in staat te zijn geheele bataljons met hun artillerie te nemer.. Hun doel is echter den strijd gaande te houden, aldus den vijand af te matten en dit doel bereikten zij volkomen door een geheele verplettering en de gevangenneming van de aanvoerders, die de ziel van den weerstand zijn, te voorkomen. Evenmin als over De Wet hooren wij verder iets officieels over generaal Botha. De opperbevelhebber vlecht zeer handig tamelijk zware verliezen aan Engelsche zijde tusschen een aangename opsomming van allerlei buit die gemaakt, is en die loopt over twaalf dagen en reeds gedeel telijk gemeld is. Generaal French wordt opgehouden in zijn marsch door hevige regens, waaruit men zou mogen opmaken, dat hij er nog niet in geslaagd is, Botha vast te houden, want in dat geval be hoefde hij niet verder te gaan en kon hij rustig afwachten tot het den Transvaalschen generaal behaagde zich over te geven. Dan ligt het telegram voor ons, dat Botha naar het Noorden getrokken is, terwijl Kitchener, die toch het eerst van alles op de hoogte wordt gesteld, als zijn meening te kennen geelt, dat de operaties van French tegen Botha nog lang kunnen duren. Men mag dan ook hieruit wel tot de conclusie komen, dat, ofschoon de enorme en dubbele poging van Kitchener tegen De Wet en Botha niet weinig bloed heeft doen vloeien en aan niet overeenstemden. De burgemeester stoof op als buskruit. Kan je je mond niet opendoen om te praten? snauwde hij het jonge paar toe. Houd je er geen tong op na Eindelijk was men tot het laatste paar genaderd: de dochter van Justin met haren kruidenier. De boosheid van den burgemeester scheen een weinig bedaard te zijn zeker verheugde hem het vooruitzicht van nu spoedig gereed te zullen zijn. Snel raffelde hij de formule»In naam der wet verklaar ik u in den echt verbon den." En dadelijk daarop«Komaan, de jonggehuwden, de getuigen, teekenen, en gauw als je blieft 1" Maar nu begon de jonge echtgenoot bedeesd uit te leggen, dat zijn eerste getuige verhinderd was en dat Eene nieuwe uitbarsting van den burge meester. En hoe heet je nieuwe getuige Regnault, zei een klein, zwaarlijvig man met grijs haar, die er met bijzonder indrukwekkend uitzag. Zeker de voorganger van den brui gom in de kruidenierszaakfluisterde de klerk, die geestig wou zijn, den burgemeester in het oor. de Boeren eenige kanonnen en patronen zijn afgenomen, hij toch het eenige nuttige resultaat dat hij beoogdede gevangen neming en overgave der beide Boeren leiders en het gros hunner troepen nog niet heeft bereikt. Intusschen vleit zich nog een deel der Engelsche pers, dat dit met spanning ver beid en verhoopt resultaat zal verkregen worden en neemt aldus wellicht den wensch voor de werkelijkheid. Zoo deelt nu weer de Daily Chronicle onder voorbehoud mede, dat Kitchener een bijeenkomst zou hebben gehad met Botha om de voorwaarde voor de overgave van deze vast te stellen. Een wapenstilstand van 24 uur zoude aan Botha zijn toegestaan om met zijn commandanten te beraadslagen over het inwilligen der Engelsche eischen. De ministerraad zoude bovenstaande in zijn vergadering van eer gisteren besproken hebben. De correspondent van de Standard te Pretoria blijft volhouden, dat Botha's positie hachelijk is. De Koek en Meyer, de zooge naamde vredesboden uit Belfast, zouden gefusilleerd zijn. De correspondent van de Daily Mail te Pietermaritzburg meldt, dat Botha's macht wel verre van aan de Swazilandgrens te staan, in French' rug staat tusschen Ermelo en Middelburg, terwijl Lucas Meyer's Boereu- macht tegenover French staat. De Daily Mail verneemt uit Pretoria, dat de expeditie tegen de Boeren in het Zoutpansbergsche omstreeks half Maart zal oprukken van Pienaarsrivier, zoodra de tijd der paardenziekte voorbij is. Er wordt een hevige strijd tegemoet gezien, terwijl ver wacht wordt, dat een groot aantal gevan genen zal worden gemaakt. Kitchener seinde in dato 27 dezer uit Middelburg French meldt, dat hij nog den volgenden buit heeft gemaakt tot 25 dezer. Een Gewezen kruidenier? vroeg de burge meester uit de hoogte. Neen, ik ben militair geweest. Goed, goed I Teekent allemaal Komaan, gauw wat als je belieft En de burgemeester, opstaande, zet zijn hoed al op, zich gereed makende om heen te gaan, toen hij zich eensklaps met een woedend gezicht omkeert. Een der getuigen, de kleine grijze, heeft zich verstout bedaard te zeggen Ik moet een stoel hebben om te teekenen 1 De beambten, niet gewoon aan zooveel vermetelheid, kijken elkaar verbaasd aan. 's Zaterdags teekent iedereen staande, dat is bekend en niemand heeft ooit gewaagd de minste aanmerking te maken. De burgemeester rolt met de oogen. Maar de kleine dikkerd heeft zoozeer net aanzien van een stijfhoofdig ventje dat niet zal believen te teekenen als men hem geen stoel brengt, dat de burgemeester, om te voorkomen dat het huwelijk on wettig is, den deurwaarder schouderophalend een wenk geeft om aan de gril van den man te voldoen. Het is, ziet u, omdat mijn naam wat lang is om te schrijven, zegt de getuige, zich neerzettend, zonder eenige haast to i j O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1