Roberts geen politieke persoonlijkheid en had de onderscheiding geen staatkundige beteekenis. (Beweging.) Verder betoogend, dat het onderhouden van goede betrekkingen met Rusland een der voornaamste oogmerken is van de Duitsche politiek, besloot Bülow als volgtOnze buitenlandsche politiek wordt niet beheerscht door vazelschap of betrekkingen van bloed verwantschap maar door de kalm er- zonder vooroordeel overwogen belangen van Staat (Bravo). Door deze laat ook de Keizer zich leidenhij beoogt de trouwe zorg voor de welvaart en veilige toekomst van het rijk. Ik zelf zou voor geen andere dan een nationale Duitsche politiek in den dienst van werkelijke belangen te vinden zijn. (Levendige toejuichingen.) Ledebour (sociaal-demacraat) sprak daar na over de zoogenaamde Hunne-brieven uit China. Hij zeide dat de redevoering van Bülow volmaakt zielloos is. Bassermann(nationaal-liberaal) merkte op, dat de rede van Bülow de vrees ter zijde heeft gesteld, dat men met Engeland een bepaalde overeenkomst had gesloten, voor namelijk tegen Rusland gericht. Richter verweet den rijkskanselier, dat zijn laatste verklaringen over het instand houden van de internationale huishoudelijke betrekkingen niet genoeg zijn behartigd. Liebermann (anti-semiet) beweerde, dat Duitschland tegenover de Boeren de onzijdig heid niet in acht heeft genomen. Terwijl de Boeren de bewondering der geheele wereld hebben verworven, wacht den Engel- schen het gericht der wereldgeschiedenis. Leve de BoerenSpreker hoopt, dat zij zullen overwinnen en de Engelscnen een pak slaag krijgen van Nederduitsche handen. De rijkskanselier antwoordde Richter, dat verhooging der invoerrechten op tarwe en rogge onvermijdelijk is. Hij kon zich over het cijfer der verhooging met uitlaten, daar de Bondsraad nog geen uitspraak heeft gedaan. Gaarne wil men echter op aan nemelijke grondslagen met andere staten tractaten over het tarief sluiten. Een meerdere opbrengst uit de invoerrechten op levensmiddelen zal besteed worden tot opbeuring van instellingen van algemeen nut in het rijk en tot verlichting van de oeconomisch minst sterke schouders. In den loop van het verder zeer levendig debat verklaarde Richthofen de staatssecre taris van buitenlandsche zaken, dat er wer kelijk een groote hoeveelheid oorlogsmate- rieel en verduurzaamde levensmiddelen naar Engeland is verscheept. Daar echter de andere staten geen verbod van uitvoer uitvaardigden, zou de Duitsche regeering met het uitvaardigen van zulk een verbond den landbouw benadeeld hebben. Daarom bleef het achterwege. De post, salaris van den staatssecretaris, werd ten slotte goedgekeurd. Heden voortzetting. Het gebouw van de Kamer van afgevaar digden te Budapest wordt bewaakt, daar de Voorzitter een brief heeft ontvangen, waarin de Kamer met een aanslag bedreigd wordt. De Londensche Times verneemt uit Was hington, dat oij Mac Kinley's installatie de buitengewone gezanten voor de eerste maal niet den voorrang hadden boven de hoogste rechters uit de Vereenigde Staten, hetgeen opzettelijk geschiedde. Dit heeft een even slechten indruk gemaakt als de afwezigheid van den landvoogd van Canada, die door den Engelschen gezant te Washington als gast was uitgenoodigd, maar niet was ge komen, omdat zijn verzoek om verlof was afgewezen. De Standard verneemt uit Shanghai, dat de reactionaire hofpartij zich krachtig blijft verzetten tegen 's Keizers terugkeer naar Peking. dank te zeggen aan Don Carlos voor diens aanwezigheid in Engeland bij de begrafenis van Koningin Victoria. Het voornemen zou bestaan, niet enkel het eskorteerend Kanaal eskader voor Lissabon te laten ankeren, doch tevens het Britsche Middellandsche zee-eskader aan de betooging te laten deel nemen, als blijk van Engeland's vriendschap voor Portugal. schafttijd). Hij had, toen het déraillement plaats had, reeds 16 uren achter den rug en nog 5 voor den boeg. wtads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Maart 1901. Na maanden langen arbeid is men er gisteren in geslaagd het afgedamde gedeelte der Korte Haven onder de schutsluis aldaar naar de Nieuwe Haven droog te malen. De gebreken aan den vloer enz. kunnen nu worden nagegaan en het werk tot herstelling aanvangen. Wat nu de oorzaak is van het getob dier drooglegging Zooals aan de Ct. door svakmannen" werd verzekerd, is dit deze: Onder de siuis tot waar het trechter vormige uitwijken der kade begint, ligt in de Korte Haven een vloer. Het bij spuiing met groote kracht uitvloeiende water nu heeft achter dien vloer den grond wegge spoeld en een kuil gevormd, die ook onder de kademuren doorliep, zoodat de palen, waarop deze rusten, vrijstonden. Toen nu in dien aldus ontstanen kuil een dam was gelegd, bleef het water een doortocht behouden onder de kaden door. Daarom werden er vleugels aan den dam gemaakt om op die wijze den doorgang af te sluiten, echter niet met het gewenschte gevolg. Eerst toen massa's zand voor den dam waren geworpen en daarmede de kuilen gevuld, was de doorgang voor het water afgesloten en kon met succes aan het leegmalen begonnen worden. Het ontstaan van de kwel aan de Nieuwe Haven moet zijn oorsprong hebben gevonden in den langen duur van het werk, waardoor met de verschillende getijden telkens het water van binnen de afsluiting naar buiten drong, terwijl daarop by het maken van den dam niet gerekend was. Gisteren-avond werd door den wethouder van onderwijs, den heer J. H. van Wes tendorp J.Dz., de commissie tot wering van schoolverzuim met een kort woord geïn stalleerd. Daarna werd tot voorzitter benoemd de heer J. C. Sander en tot secretaris de heer C. A. M. Jansen. Gisteren zijn in den laten avond door de politie alhier aangehouden twee personen, de 24-jarige B. J. W. en de 35 jarige W. J V. S., verdacht van diefstal van een vat jenever, dat onbeheerd lag aan het Over- schiesche plein en 'twelk zij met een handwagen trachtten te vervoeren. De verdachten zijn in verzekerde bewa ring gesteld en de jenever is in beslag genomen. Portugal en Engeland. Te Lissabon verluidt, dat de Engelsche troonopvolger op zijn reis naar Australië ook de hoofdstad van Portugal zal aandoen, ten einde uit naam van Koning EluardVII De marinier W., dienende aanboord van ran H. M. Buffel gestationneerd te Helle- voetsluis, geraakte te Rotterdam gister avond handgemeen met een kastelein uit een bierhuis. Deze trok een mes. De buffet juffrouw wilde tusschenbeide komen, doch kreeg een messteek in den linkerarm. De kastelein bracht daarop den marinier een messteek in den buik toe, zoodat deze hevig bloedend neerzeeg. Op het geroep van moord kwamen burgers toeschieten en ontwapenden den geweldenaar. Het slachtoffer werd per brancard naar het Ziekenhuis overgebracht, de buffet juffrouw werd door de politie verbonden. De dader is gearresteerd. Naar wordt medegedeeld, doet de wissel wachter aan wien het ongeval bij Vlaar- dingen te wijten is, om de 14 dagen Zondags 20 a 21 uren dienst (zonder Gisteren in den vroegen morgen is de 19- jarige schippersknecht. Jacobus Van Buuren, wonende te Amsterdam, aan boord van een tjalkschip Nooitgedaclit schipper G. J. De Weerd, varende in de Delftsche Schie, nabij den Tempel overboord geslagen en verdron ken. Zijn lijk is nog niet gevischt. BISSEN LA ND. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Maart. Bij den aanvang heeft het nieuw gekozen lid, de heer Pastoors na het afleggen van de gevorderde eeden, zitting genomen Legerwetten. Daarna werden voortgezet de beraadsla gingen over de wijzigingen in de militiewet. De heer Van Dedem lichtte een amendement toe om in de wet de bevoegd heid op te nemen tot het verleenen van schadeloosstelling nader bij K. B. te regelen en wel a. aan de gezinnen, wier kostwinners bij de militie zijn inge lijfd, gedurende den tijd dat deze tot eerste oefening en tot herhalingsoefening in wer- kelijken dienst zyn b. aan de dienstplich tigen, die bij de bereden wapens worden ingedeeld, voor den tijd dat zij langer dan 12 maanden voor eerste oefening in werke lijken dienst zijn. De heer Van VI ij men lichtte een door hem en den heer Truyen ingediend amen dement toe om imperatief wettelijk vast te stellen dat schadeloosstelling wordt gegeven. a. Aan ouders of hoofden van huisgezin nen van dienstplichtigen, die geacht kunnen worden geheel of ten deele kostwinners te zijn, en wel gedurende den tijd, dat bedoelde dienstplichtigen in werkelijken dienst zijnen b. aan alle ouders of hoofden van huisgezinnen van dienstplichtigen bij de bereden wapens ingelijfd, gedurende den tijd dat deze dienstplichtigen langer tot eerste oefening in werkelijken dienst zijn dan die der onbereden wapens. Namens de C. v. R. bleef de heer Van Kar nebeek de amendementen bestrijden. De heer Kuyper was voor het beginsel, maar tegen de uitwerking. De minister van Binnenl. Zaken de heer Goeman Borgesius bestrijdende de amendementen, meende dat wellicht door wijziging van art. 123 Militiewet in den geest van den heer Lohman. Dit was ook de meening van den minister van Oorlog de heer Eland, die aankondigde een wijziging van art. 123 in dien zin, dat voor meer dan normalen eersten oefeningstijd schadeloosstelling wordt gegeven. In afwachting van het debat over het amendement Kuyper op art. 122 werden daarop beide amendementen ingetrokken. De heer De Waal Malefijt stelde mede namens den heer Van de Velde een motie voor tot invoering van weergeld. Deze motie zal later behandeld worden. De wijzigingen in de artikelen 68 tot en met 119 werden goedgekeurd, die van de artikelen 112 en 115 en art. 120 met de amendementen werden aangehouden. De heer V e r h e y lichtte een araende ment toe om een nieuw artikel 121a op te nemen, waardoor eenige voordeelen bezorgd worden aan de jongelieden die voor het kader worden opgeleid. De heer K e r d ij k stelt als sub amende ment voor achter de laatste woorden te voegen: en alsdan onder de wapens worden gehouden tot zij dien graad verworven hebben. De minister van oorlog, de heer Eland, maakt het amendement op art. 121 geheel los van de daaraan vastgeknoopte voor stellen van den heer Verhey. Het beginsel daarin neergelegd, is niet nieuw er. de Minister heeft er geen bezwaar tegen, mits gesubamendeerd in de geest van den heer Kerdyk zekerheid is, dat de man beschikbaar blyve. Het sub-amendement-Kerdijk wordt ver worpen met 39 tegen 35 stemmen en hét amendementVerhey aangenomen met 38 tegen 36 stemmen. Thans komen in behandeling de wijzi- °P de artt. 2 en 3 in verband met art. 122. Art. 2 bepaalt, dat jaarlijks worden ingelijfd^0. ter volledige oefening ten hoogste 12 300 man en 2o tot korte oefe- ning ten hoogste 5200 man. Art. 3 regelt het door elke gemeente in het aandeel der provincie te dragen ge deelte van het contingent. Art. 122 bepaalt, dat de volledige oefr' ningstijd bedraagt bij de onbereden korpse" 12 maanden, bij de hereden 18 maanden- tenzij dat niet noodig wordt geachten d® verkorte oefeningstijd 4 maanden, tenzij dat niet noodig wordt geoordeeld. Op deze artikelen zijn amendementen voorgesteld door de heeren De Ras en Van VI ij men, Tydeman, Va" Gilse en Verhey, resp. ten doel heb ben het aantal van het contingent, den duur der oefeningen en den tijd vaD opkomst anders te regelen. Zij werden door de voorstellers achtereenvolgens toe' gelicht. Heden voortzetting. Door H, M. de Koningin is een jaarlijksche toelage van f 100 verleend aan J. Kat, weduwe van den broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw L. Mens, te Amsterdam- Aan H. M. de Koningin is een verzoek om gratie gezonden voor Okkeloen, die in 1892den Rotterdamschen politieagent Reitze van den Berg doodschoot, en toen veroor deeld werd tot 10 jaar tuchthuisstraf. Voor de adjudanten van de Koningin, toegevoegd aan Hoogstderzelver Gemaal, is de W. met kroon op de epauletten, schouderbedekking en metalen knoopen vervangen door een gekroonde H. De le luit. jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, wordt in 't begin van April bevorderd tot kapitein en blijft in zijn tegenwoordige betrekking alsdan voorloopig gehandhaafd. De Staatsct bevat eene opgave van het aantal loten in de 365ste Staatsloterij verstrekt aan iederen collecteur of voor- maligen gedelegeerde der 1ste klasse van de Staatsloterij. Voor vier artsen bestaat gelegenheid om te worden benoemd tot officier van gezond heid der landmacht, onder conditiën vermeid in Stct. no. 53. Atjeh. Blijkens van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen telegrafi sche berichten zijn sedert de jongste mededeeling dienaangaande in de Nederland- sche Staatscourant van 7/8 bij de krijgs verrichtingen aldaar, aan bekomen worden overleden de fuselier F. Pardoe), no. 42286; en licht gewond de sergeants H. F. F. Lutje, no. 27226, W. B. Veldhuyzen, no. 31500, A. VV. Kuyper, no. 39758, de fuseliers M. Swarts, no. 37035, W. F. Jamin, no. 47590, F. de Volder, no. 36386 en de tamboer H. G. Mulkens, no. 36075. st-Ct De minister van Binnenl. Zaken heeft opnieuw voorgesteld, thans bij afzonderlijke suppletoirs begrooting, om f 4000 beschik baar te stellen voor subsidies aan pacht- commissiën. Deze post bedoelt alleen bevordering van de bestaande pachtcommissies en de moge lijkheid van vollediger en beter werk dezer commissies. Naar de IV. Ct. mededeelt hebben de arrondissements-schooloptieners van den minister van Binnenlandschs zaken een schrijven ontvangen, waarin wordt bericht, dat het voortaan niet meer noodig is allo geoorloofde schoolverzuimen op de staten te vermelden. Wel moet het totaal dier verzuimen voor de statistiek oijge - houden worden. Door een en ander zijn de werkzaamheden dier schoolopzieners belangrijk verminderd. De audiëntie van den minister van Bui tenlandsche Zaken zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De audiëntie van den minister van Bin-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2