Stads- en Gewestelijk Nienws. Nagekomen giften BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Schiedam, 9 Maart 1901. ontvangen ten behoeve van het katholiek onderwijs tot dekking van het tekort. Vorige opgave In de bus pastorie Frankeland. Hoogstraat. f 561.83 f 10.— f 2.— f 573.83 De toeleg om de Plantage steeds meer te maken tot een plaats van uitspanning voor het publiek heett tot nieuwe verande ringen genoopt. Aan de zijde van de Tuinlaan wordt weer een nieuwe toegang gemaakt tegenover de muziektent. Rondom de tent zijn de heesters wegge- graven. Daar zal een open plek gemaakt worden, waar het publiek tijdens de de concerten zonder hinder zal kunnen vertoeven. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 Maart. Het verdienstelijk tijdschrift St. Bavo, godsdienstig weekblad voor het bisdom Haarlem, bevat een artikel »Mr. W. H. Jansen" van de hand des weleerw. heeren Möllmann, secretaris van het bisdom. De geachte schrijver bespreekt daarin op zeer waardeerende wyze de bijzondere toewijding door Mr. Jansen, als lid en secretaris van het bestuur, voor de belangen de Vereeniging ter bevordering van Katho liek Bijzonder Onderwijs aan den dag gelegd, terwijl een treffend juist portret van den volijverigen secretaris het artikel illustreert. Bij gelegenheid van de paardenmarkt hebben zich geene bijzondere incidenten voorgedaan. Behalve dat een persoon opge bracht werd wegens openbare dronkenschap en een ander in verzekerde bewaring werd gesteld, omdat hij wel wat vechtlustig was, had die dag een vrij kalm verloop. Gisteren-middag is door de politie alhier op aanwijzing aangehouden een persoon, die beschuldigd werd elders een hit te hebben verkocht en het geld niet aan den eigenaar te hebben afgedragen. Aangezien bleek, dat deze zaak reeds in de plaats van herkomst des beschuldigden in behan deling was, is hij op vrije voeten gesteld. Bij eene bankinstelling aan de Noordblaak te Rotterdam is dezer dagen een cheque van ongeveer f 100 uitbetaald geworden, terwijl thans gebleken is, dat de handteeke- ning valschelijk geplaatst was. De vermoedelijke dader is bekend, doch deze verklaart de cheque met de daarop geplaatste handteekening gevonden te hebben. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben bepaald, dat de verkiezing van hoofdingelanden en-plaatsvervangers zal plaats hebben op Woensdag 3 April, voor het vierde district in het raadhuis te Maas land, en voor het vijfde district in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ,s-Gravenhage. Slechts aan het doodelijk bleek zijner wangen, aan den sluier, die zich over zijn oogen scheen uit te spreiden en aan het smartelijke trekken van mond en voorhoofd zag men, welk geweld hij zich aandeed om het folterend leed. dat zijn hart verscheurde, te verbergen. Nooit zal ik dat oogenblik vergeten, zei de verhaler. Ik verwachtte ieder oogen blik dien man, als van den bliksem getroffen, te zien neerstorten. De aangegane verplichting werd volop gehouden. En de prinses Dat zij zich onderworpen heeft aan de bepalingen, bij het spel gemaakt, hebt ge reeds daaruit gezien, dat zij vorstin Augus- tinoff geworden is. Aan 't hot vertelde men, dat het haar niet veel moeite gekost heeft, zich erin te schikken. Een man, die haar eenige millioenen roebels waard geschat had, beminde en achtte haar naar haar meening meer dan haar vader, die haar aan de speeltafel verloren had. Legerwetten. Voortgezet werd het debat over het ont werp tot wijziging der Militiewet, en wel over de artikelen 2, 3, 120 en 123 betrek kelijk de hoegrootheid van het contingent en de duur van den oefeningstijd. Deze artikelen bepalen na de jongste door de Regeering daarin gebrachte wijzi gingen, in hoofdzaak het volgende Dat 12300 man voor volledige oefening en 5200 man voor korte oefening worden ingelijfd. Voor korte oefening komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen die voldoen aan bij Koninklijk Besluit te stellen eischen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geschiktheid. Is het aantal van bedoelde lotelingen niet voldoende, dan wordt het ontbrekende om te bereiken de benoodigde 5200 manschappen aangevuld uit de lotelingen die de hoogste nummers trokken. De Regeering wil hen die tot korte oefening in Maart zijn ingelijfd, uiterlijk tot 20 Mei d. a. v. met verlof huiswaarts zenden. Wat betreft den duur van den eersten oefeningstijd wordt voorgesteld Voor de onbereden korpsen bedraagt de lange oefening hoogstens *12 maanden bij de bereden korpsen hoogstens 18 maanden; terwijl de ingelijfden tot korte oefening hoogstens 4 maanden onder de wapenen worden gehouden. De heer Tjdeman trok na de wijzi ging betreffende de vooroefeningen, door de Reg. aangebracht, zijn amendement in en het daarop door den heer Kerdijk voorge stelde sub-amendement werd door dezen eveneens ingetrokken. De heer K e r d ij kwenschte de lotelingen, bestemd voor korte oefening, niet in Maart te laten opkomen, maar in Mei, Hij verde digde voorts een door hem voorgesteld amendement, luidendeWij behouden ons voor te bepalen, dat, naar bij algemeenen maatregel van bestuur te geven regelen, de ingelijfden tot lange oefening bij de onbereden korpsen, met verlof huiswaarts zullen worden gezonden, wanneer zij aan bij dienzelfden maatregel te stellen eischen van geoefendheid voldoen." De heer Kuyper lichtte zijne amende menten toe, waarvan de hoofdstrekking is om voor korte oefening alleen lotelingen te nemen die aan eischen van geoefendheid voldoen. Dit werd door den heer T y d e m a n ernstig ontraden, omdat door een dergelijke bepa ling z. i. misnoegen zou worden gewekt onder andere lotelingen, die anders door het trekken van een hoog nummer kans hebben op korte oeleniDg. Ook achtte deze spreker bezwaarlijk in de amendenaenten- Kuyper de omschrijving wat de bestuurs maatregel ten aanzien van het getuigschrift zal inhouden. Wat het thans gewijzigde Regeerings voorstel aangaat, juichte spr. de aange brachte veranderingen toe. Hij gat den Minister nog in overweging niet in de wet op te nemen het tijdstip waarop de z. g. viermaanders onder de wapenen moeten komen. Dit tijdstip wenscht spr. aan de Regeering over te laten. Ten slotte trok hij in het amendement van hem en den heer Van Karnebeek om den eersten oefeniflgstrijd bij de bereden korpsen op 24 maanden te brengen. Bij het verder debat, bestreed de heer Schaper alle amendementen wegens de grootere persoonlijke en geldelijke lasten. Het amend.-Kuyper zal z. i. leiden tot meer oefening, meer diensttijd en meer kazerne- verblijf. Ook bestreed spr. het amendement- Kerdijk om manschappen, voor lange oefe ning onder dienst, die aan zekere eischen voldoen, vroeger naar huis te zenden. Dit amendement zou z. i. leiden tot de grootst mogelijke willekeur in de kazerne en slechts gelden voor de meest bevoordeelden, omdat de jongelieden uit de arbeidende klasse uit den aard der zaak weinig tijd en ge legenheid hebben aan vooroefeningen deel te nemen. De heer V e r h e ij kwam op tegen Schaper's beweringen. Hij wijzigde zijn amendement op artikel 122 in dien zin, dat ingelijtden voor lange oefening, die aan bij K. B. gestelde eischen van bekwaam, heid en geoefendheid voldoen, op hun ver zoek met verlof huiswaarts kunnen worden gezonden voor een gedeelte van den eersten oefeningstijd. Ook deze spreker wilde het tijdstip van opkomst der viermaanders niet in de wet opnemen, maar aan de Regeering overlaten. De heer Kuyper heeft ingetrokken z\jn amendement, strekkende om uitsluitend voorafgeoefenden als viermaanders in te lijven. De heer Van Karnebeek, voorzitter der Commissie van Rapporteurs, zegt, dat de commissie adviseert tegen de amende menten-Van Vlijmen en De Ras en tegen de amendementen-Kuijper. De amendemen- ten-Kerdijk Verhey betrekkelijk het vroeg tijdig verlof ook aan niet-voorgeoefenden worden niet aanbevolen. Over het laatste amendement-Verhey (dienstverdeeling voor hen die naar een graad dingen) denkt de commissie gunstig. De Voorzittter deelt mede, dat ook met het oog op den laatsten dag der week geen stemming over de amendementen zal plaats hebben, maar wenscht de discussie te beëindigen. Na repliek van den heer Van Dedem zegtdeheer HesselinkvanSuchtelen, dat hij, hoewel hij het amendement-Van Gilse heeft mede onderteekend, daartegen zal stemmen, omdat hij niet de kans wil loopen, dat de Minister het wetsontwerp zal intrekken. De heer D e R a s verdedigt nader het amendement door hem met den heer Van Vlijmen voorgesteld. De heer Schaper beantwoordt nader de heeren Kuijper en Verhey, uit wier betoog blijkt dat de kosten van het volksleger op het volk zullen neerkomen De heer Van Karnebeek zegt, dat de meerderheid der commissie is tegen den 24 maandschen diensttijd voor de bereden wapens. Minister Eland verklaart onaanne melijk de amendementen—Van Vlijmen en De Ras en Van Gilse c. s. betreffende de oefemngstijden en het amendement—Verhey betrekkelijk de dienstverdeeling voor de adspiranten naar een graad. Hij neemt niet over de amendementenKerdijk en Verhey betreffelijk het vervroegd met verlof zenden der voorgeoefenden, doch is er met bepaald tegen. Dinsdag-ochtend 11 ure voortzetting. Bij Kon. besluit is een jaariijksche toelage van f 100 verleend aan J. Kat, weduwe van den broederr in de Orde van den Ne- derlandsche Leeuw K. Meds, de bekende figuur in het palingoproer te Amsterdam Een verzoek van een hoofdonderwijzer der openbare school, om ook te mogen bekleeden de betrekking van agent eener levensverzekering maatschappij, is door de Koningin afgewezen, op grond dat dit eene in ieder opzicht ongewenschte verhouding zou geven tusschen het hoofd der school en de ouders der kinderen die ue schooi bezoe ken, te meer nu van het hoofd der school medewerking wordt gevorderd in de uit voering van de leerplichtwet, ook door eene beoordeeling of de ouders hunne kinderen getrouw de openbare school doen bezoeken en of een voorgekomen schoolverzuim van het kind al dan niet gewettigd of verschoon baar is. Z. D. H de regeerende Vorst van Waldeck- Pyrmontjwordt heden-avond 9.16 1.1. in de Residentie verwacht en zal eenige dagen de gast zijn van H. M. de Koningin-Moeder. Door den minister van Financiën zijn eenige mededeelingen gedaan omtrent scheepsboordhoogte en denneboom voor de scheepsmeting. Er bestond in verschillende districten twijfel omtrent de bedoeling van het bepaalde bij Kon. besluit van 20 Juli 1899. Er wordt gestadig voortgewerkt aan den restauratie-arbeid op het Haagsche Binnen hof. Gestadig, maar niet te vlug. 't Wordt er nu evenmin revolutiebouw als voor een eeuw of zes. Op 't oogenblik is het evenwel nog maar afbreken. Zoo verdwijnt thans de tweede verdieping op de middenpoort. Hierdoor komt het bereids gerestaureerde «Haagto rentje achter de Groote Zaal van af den grond vrij te staan en wordt de poort een afzonderlijk werk, evenals de derde of Grenadierspoort. Nederland en Znid-Afrika. Naar de Tel uit de beste bron verneem'» heeft doctor Aletta H. Jacobs, echtgenoo'6 van den Amsterdamschen wethouder C. Gerritsen, zich aangeboden om naar Zuid" Afrika te vertrekken, om daar als geneeskuh" dige op te treden, als hoofd der verpleegster® in de kampen waar vrouwen en kinderen geïnterneerd zijn. Naar aanleiding van de gisteren avond uit Pretoria ontvangen telegrammen zake het onderhoud van Botha met Kf' chener, is om inlichting gevraagd bij de" heer Van Boeschoten. Het antwoord luidde: »De heer Val Boeschoten, hoofd van dienst, zegt dat er in de omgeving van den President niets van deze berichten bekend is" Het groote feestgebouw op de wandel- pier te Schevenigen nadert zijn voltooiing. Het koepeldak is versierd met groote ver gulde zonnen, terwijl een aantal vlagge- j stokken mede aan de rotonde zjjn aangebracht. Toen de dienstbode van den weleerw. heer J. K. Theijs, pastoor in de Rijp (N.-H.j, op een der bovenvertrekken van de pastorie kwam» ontdekte zij een sterke gaslucht en riep haren meester. Deze had de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken en een ontploffing volgdei die alle buren verschrikt naar buiten deed vliegen. Ramen en ruiten werden totaal verbrijzeld. De meid werd aan het haaf geschroeid en de pastoor kreeg hevig6 brandwonden aan gelaat en handen. I» weerwil zjjner hevige pjjnen had pastoor Theijs de tegenwoordigheid van geest de hoofdkraan af te sluiten, en een begin van brand te blusschen. Volgens nader bericht is de toestand van den weleerw. heer Theys dermate ver beterd,dat zijneer w.morgen(Zondag) wederom zijne priesterlijke bediening hoop uit te oefenen. In weerwil van de vele nasporingen, die er met den ingetreden dooi aan de Friesche kusten werden gedaan, is er tot heden niets omtrent het vinden der vier Wieringers bekend geworden. Van deze treurige zaak valt nog mede te deelen, dat jl. Zaterdag de wednwe P* J. Wigbout overleden is, vermoedelijk uit hartzeer over het ongelukkig uiteinde harer dierbaren. Te Delfzijl vreest men, dat de aldaar thuisbehoorende driemastschoener Mille' chiena Helena, kapitein R. Drewes, hetzelfde lot ondergaan heeft als de Lucina, welke onlangs met man en muis is vergaan. Donderdag 28 Februari was het honderd dagen geleden, dat het schip de haven van Delfzjjl verliet, met bestemming naar Sapelo in Georgië (Vereenigde Staten van Noord- Amerika). Sedert is niets meer van het schip gehoord. Uit Culemborg meldt men Van den sneltrein, die 6.41 's namiddag3 van Utrecht naar Boxtel vertrekt, ontspoor den gisteren-avond even vóór het station Culemborg, drie passagierswagens, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken; De lijn was daardoor versperd er moest een ander spoor bereden worden, waardoor alle treinen, zoowel van de richting Utrecht als Boxtel, aanmerkelijk te laat het station binnenkwamen. Er is direct om arbeiders uit Utrecht geseind, ten einde een en ander te herstellen. 20 ct. per regel. Brief van een vriend. De heer C. Wiggers, Graan- en Meel- handel, te Lattrap (prov. Overijssel) schrijf' ons 't volgende: Dezer dagen had ik een onderhoud met mijn vriend, den heer C. Kuijers, landbouwer alhier, overeet gedane gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams- Niet genoeg zoo zegt hij kan ik U dank baar zjjn voor den raad dien U mij gegeven hebt n.l. om de echte Pink Pillen gebruiken. Vanaf het eerste oogenblik, dat blik, dat ik ze gebruikte werd mijn ziekte gestuit. Jaren lang had ik geen smaak meer van myo eten, geen lust meer voor den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2