Hierna ging het naar de tribune voor het te waterlaten van het pantserschip. Minister Roëll sprak de Vorstelijke Gasten toe. Hij noemde het Koninklijk bezoek een groote eer voor de werf in het bijzonder en de marine in 't algemeen en bracht H. M. daarvoor den eerbiedigen dank van het ge- heele corps, hierna ging de Minister voort »De naam van het schip is het embleem, waarmede het door de wereld zal gaan die naam zal het op alle zeeën de Holland- sche driekleur doen wapperen en onder vreemden toonen dat Nederland de belangen van Uwer Majesteit's onderdanen zoo noodig zal beschermen hulp en bijstand zal ver- leenen, wanneer Uwe Majesteit beveelt. Na deze woorden verzocht minister Roëll, herinnerend aan de met ingenomen heid begroette namen der twee eerstelingen van deze type, aan H. M. het schip een naam te willen geven. De Koningin antwoordde »Ik doop dit pantserschip met den naam van Hertog Hendrik sprak de Vorstin en ik voeg er den vurigen wensch bij, dat het onder Gods zegen de Ned. vlag steeds hoog houden en den naam van den Prins der Nederlanden tot eere strekken zal, tot roem en heil van het ons zoo dierbaar vaderland." Onmiddellijk hierop rukte H. M. het omhulsel van het scheepsbord weg, zoodat men duidelijk in gulden letters op blauw front den naam»Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik, 8 Maart 1801", las. Don derend gejubel steeg op uit de aanwezigen. Hierop bracht de Minister aan den Prins-gemaal de gevoelens vaii instemming over waarmee de marine den naam van het nieuwe schip zal begroetenZij acht zich, zeide hij, gelukkig dat daardoor de band, die Prins Hendrik aan Haar verbindt, nog nauwer is toegehaald. Ten slotte bracht de Min. zijn dank over aan de Koningin, dat Zij het schip heeft willen noemen naar Hem, die Haar, naast het vaderland, het naast aan 't harte ligt. De Prins antwoorddeIk zeg u hartelijk dank voor de vriendelijke woorden, mij toegesproken. Het verheugt mij zeer, dat het nieuwe pantserschip mijn naam zal dragen evenals ik hoop dat dit schip al tijd aan zijn bestemming zal voldoen, zoo is het tevens mijn eenige wensch, dat ik zal mogen worden een nuttig lid van de Kon. Ned. Marine". Een luid »Leve de Prins-Gemaal" daverde door de lucht, ge volgd door evenhartelijkuLeve de Koningin- Moeder". De Vorstelijke Bezoekers betraden nu voor een oogenblik het kieine dek van het schip, door de werklui enthousiastisch toe gejuicht. Ten kwart over twaalf vertrok het Kon. Echtpaar langs de groote poort van de Kattenburgerbrug. Op het Stadhuis. Na het bezoek aan de marinewerf volgde een rijtoer door de stad, waarna om twee ure een bezoek werd gebracht aan het stadhuis. De vorstelijke bezoekers werden daar opgewacht door burgemeester, wethouders en raadsleden. De voornaamste zaken op het Stadhuis, verschillende platte gronden, en onderschei dene topografisch historische voorstellingen, werden belangstellend bezichtigd. De Konin gin maakte in zonderheid den Prins op de kolossale uitbreiding die Amsterdam in den loop des tyds ondergaan heeft, opmerkzaam. Nadat de vorstelijke personen een drie kwartier ten stadhuize vertoefd hadden, werd weder ingestapt tot het maken van een rijtoertje, dat een half uur duurde. In Schouwburgen Concertzaal. Het gala concert eergisteren-avond in de concertzaal gegeven, heeft blijkbaar de hooge bezoekers ten zeerste voldaan. Het eerste van de zes nummers van het program was dr. Schaepman's Feestzang getoonzet door W. Mengelberg voor solo en koor. Het hooge gezelschap luisterde bij alle nummers met gespannen aandacht. In de pauze onderhield de Prins-gemaal, die zijn zetel had verlaten zich in de loge staande met de heeren Van den Berg en Van Ogtrop. Nadat het laatste nummer ten gehoore was gebracht, liet Hare Majesteit den heer Mengelberg, mevr. Noordewier Reddingius, den heer Messchaert en dr. Schaepman in de loge komen. De Koningin bracht harte lijk dank voor hetgeen door aller samen werking ten gehoore was gebracht en drukte evenals de Prins-Gemaal allen de hand. Bij hun intreden gisteren-avond in de stadsschouwburg worden do vorstolyko personen begroet met fanfares door 12 herauten in middeneeuwschekleedij geblazen. Bij deze gala-voorstelling, met het proloog van mr. Van Lochem geopend, werd een zeer onderhoudend program uitgevoerd waarvan de tableaux-vivants en de Mecklen- burgsche volksdansen door danseressen van de koninklijke opera te Beriijn gegeven, het meest aantrekkelijke deel uitmaakten. Het program werd zeer ten genoege van het hooge gezelschap afgewerkt. De ver schillende hoofdpersonen, die er toe mede werkten, ontvingen in de koninklijke loge den dank der vorstelijke familie, die omstreeks 11 ure den schouwburg verliet. Aan het diner ten hove bestaande uit 133 couverts zaten gisteren aan de ministers van Staat, de voorzitter en advocaat fiscaal van het militair gerechtshof, de Commissa rissen der Koningin in de provinciën, de oudste leden van Gedeputeerde Staten en alle leden van Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Holland, de griffiers der provinciale staten in de provinciën, de bur gemeesters der provinciale hoofdsteden en van Rotterdam, de commandant en onder- commandant van de eerewacht, de adju danten in buitengewonen dienst, de adju danten, kamerheeren, stalmeesters en jagermeesters,eenige vlag- en opperofficieren en de voorzitters van de commissiën tot aanbieding der geschenken. Het vuurwerk gisteren-avond op den Amstel gegeven, is in zijn geheel schitterend geslaagdniet eenmaal weigerde een stuk en alle luchtslangen, vuurpijlen, bommen, goudenregen, zwermfonteinen en donder bussen deden wat men redeljjkerwijze van hen kon verwachten. De Kon. Ned. Pyro- technische fabriek te Utrecht komt dan ook een woord van hulde toe. Donderdag werden te Haarlen ongeveer 4000 plaatsbewijzen naar Amsterdam afge - geven. Als bewijs van de groote drukte diene, dat een extra trein, die gisteren-nacht omstreeks half een uit Amsterdam ging een uur noodig heeft gehad om te Haarlem binnen te komen. Wegens de talrijke menigte aan het station moest hij een half uur aan het Staten bol werk wachten. Te Zaandam scheen het Donderdag avond uitgestorven. Tusschen 5 en 7 uur liep het storm naar boot en spoor. Alleen aan het spoorwegstation zjjn ongeveer 2500 retourkaartjes ZaandamAmsterdam uitge geven. Ook de boet vervoerde een groot aantal passagiers. De booten, die 5, 6 en 7 uur vertrekken, waren zoowel inde kajuiten als op het dek geheel gevuld. Het spoorwegverkeer Zevenaar Kleef via SpijckWelle is thans door hoogen waterstand gestremd. Dit is de tiende maal gedurende dezen winter. Ook de gemeente Waalwijk zal hare waterleiding krijgen, die wegens het minder goede welwater in eene behoefte voorziet De prise d'eau komt tegenover het zooge naamde oude kerkhof, terwijl de water toren 35 meter boog wordt. Daar de zaak met kracht wordt aangepakt, hoopt men binnen niet te langen tijd met het werk gereed te zijn. txEMENfcrD ME U VVS. Op 42 Maart a.s. hoopt mevr. Abrahams te Kampen haar 102en verjaardag te her denken. De bleekersknecht P., die zich te 's-Hage nog steeds in voorloopige bewaring bevond, verdacht de hand te hebben gehad in het verdwijnen van het knaapje van Wesel, wiens lijkje indertijd in de duinen is ondekt, is thans rechtbank door de alhier buiten vervolging en op vrije voeten gesteld. Te Den Hout (N.-Br.) zijn voor de commissie tot wering van scnoolverzuim gedagvaard de vader van J. J. en de moeder van C. d. B., tengevolge van ongeoorloofd schoolverzuim. Het aaatal der door de mazelen aange taste cadetten der Kon. Mil. Academie te Breda is reeds tot 48 gestegen tevens is een der hospitaalsoldaten, met de verzorging der cadetten belast, mede aangetast. Ook de vrouwelijke bevolking van Brui- nisse zal een smeekschrift, waarop reeds druk geteekend is, aan de rechtbank te Zierikzee zenden, ten gunste van den arts, die zijn vrouw gedood heeft. Eene Engelsche firma bedreigt de kuiperij ook al met een machine. Machinaal worden de duigen gemaakt en gebogen, de bodems gereed en pasklaar gemaakt, en ten slotte duigen en bodems tot een vat gekuipt. Vooral de machine die de hoepels omlegt* moet een vernuftig bedacht werktuig wezen. Bij P. van den Branden te Geeraerds- bergen werd dezer dagen een vierling geboren. De vier kinderen zijn in volle gezondheid. Met vier versierde hondenkarren reden ze naar den doop, terwijl de peters, de meters en familieleden, in rijtuigen met ezels be spannen, er achter reden. Heel Geeraerds- bergen staat er van in rep en roer, en de rijkste lieden der stad brengen een bezoek aan moeder Van den Branden. Winter. In Oberhasii in Zwitserland hebben zich in den laatsten tijd ontzaglijke sneeuwmassa's opgehoopt. Door de groote koude en den honger hebben de zangvogels, vooral de in het dal talrijk voorkomende bergvink, veel geleden. Groote scharen kwamen in het dorp Guttannen en pikten den menschen het brood uit de hand. Zeer vele lagen dood in dorp en veld. Ook het wild kwam, door den honger gedrongen, in de nabijheid van het dorp. Menige vos werd door de dorpsbewoners gedood. Laatste Berichten. De Staatscourant bevat de statuten der vereenigmg Nederlandsche Glasblazersbond vHelpt Elkander" alhier. Onze stadgenoot, de heer D. Plooy, slaagde heden cum laude voor het doctoraal examen godgeleerdheid. (S. Cf.) Even over tienen verliet het vorstelijk paar heden-ochtend de hoofdstad door de gewone autoriteiten uitgeleid, om naar Apeldoorn terug te keeren. H. M. de Koningin nam op treffende wijze atscheid van Haar Moeder, die even na het vertrek van den koninklijken trein per extra-trein, vergezeld van haar secretaris, jhr. De Ranitz, naar den Haag terugkeerde. De Hertog-Regent werd door twee kamer heeren naar het tweede perron geleid, waar de trein naar Mecklenburg gereed stond. Bij het afscheid nemen van den burge meester sprak H. M. de Koningin in warme bewoordingen hare erkentelijkheid uit voor de hartelijk ontvangst Haar en Haar Gemaal bereid. H. M. verzocht den burgemeester der burgerij Haren dank over te brengen en schonk ten behoeve der aigemeene armen f5000. Ook de Koningin-Moeder betuigde den burgemeester Haar dank. De correspondent der N. R. Cf. te Batavia seint onder dagteekening van heden omtrent de gebeurtenissen in Atjeh: Paja-Reubee werd door ons na een hevigen tegenstand genomen. De vijand had 77 doo- den. Aan onze zijde werd kapitein Schroder gewond en werden 7 minderen gedood. Vele geweren, lilla's en minutie werden buit gemaakt. Kerknieuws. Pauselijk Indult. Ier beantwoording van de verschillende tot hem gerichte vragen is de heer A. J. Overdijk te Utrecht, na ingesteld onderzoek, gerechtigd ter kennis te brengen van de Pauselijke Zouaven in Nederland, dat bij schrijven van 25 Januari 1901 door Mgr. den Opper-Aalmoezenier aan generaal Adolfo Pianciani, bizonderen vertegenwoordiger van het tijdelijk ontbonden Pauselijk Leger, namens den H. Vader het Indult wederom voor den tijd van één jaar is verleend, voor hen en hunne huisgenooten. Ongehuwde Zouaven, welke nog bij hun ouders in den kost zijn, genieten dit voor recht slechts voor zich persoonlijk. Zijn echter hunne ouders bij hen in den kost, dan deelen ook zij in dit voorrecht. Z. H. de Paus ontving Dinsdag jl. de kroon prinses van Zweden en Noorwegen en haar zoon Gustaaf Adolf in audiëntie. Op last van Z. D. H. Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, is verleden Zondag in alle kerken en kapellen van het bisdom het jubile afgekondigd. D.0 Mjd van het kerkbezoek is bepaald van 3 Maart tot 3 September, De zeereerw. heer G. Lemmens, die onlangs uit China moest terugkeeren, waar hij gedurende tal van jaren als missionaris t was werkzaam geweest, is thans benoemd tot sub-rector in het nieuw oprichte missie* huis te Sparrendaal, afdeeling der Congregatie van Schsutveld. De weleerw. heer Johan Biermans, uit Westerhoven (N.-B.), werkzaam aan de missie's in Zuid-Afrika, is benoemd tot pastoor van 't eiland Kome, gelegen in 'c Victoria Niarza-meer. Sport. De kegelclub ïEeusgezindheid", te Roo sendaal, heeft een internationalen kegel- wedstrijd uitgeschreven op de drie opnieu* gevlakte banen der vereeniging ter gele genheid van haar vijfjarig bestaan. De wedstrijden zullen gehouden worden op Maandag 8, Zondag 14 en Zondag 21 April* van des morgens 10 uur tot des avonds 8 uur, en uit korps- en personeele wedstrijden bestaan. Er zijn vele prijzen uitgeloofd. Burfferiijke Siauu. Geboren:7 Maart. Theodora Francisca, dochter van W. H. van de Teems en J. C. Dinkelaar, Grof baan.8. Johanna Cornelia* dochter van J. van Schijndel en C. Kioos, Visschersstraat. Martinus, zoon van B- Loog en G. C. Zondag, Gasstraat. Overleden: 8 Maart. Willem Mak* oud 75 jaar en 2 maanden, Broersveld. C. Wilhelmus Adrianus Scholte, oud 78 jaaf en 6 maanden, Kethelstraat. Manueisoericnten. BEURS VAN SCHIEDAM. 9 Maart 1901. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs, Zaterdag 9 Maart. Moutwijn f 91/,. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f9'/s. Jenever f 13.50. Amst. proef f15.-—. Spoeling f 1,30. 44.20 14.50 14.75 16.50 15»/,. 15s/»* Berlijn. Spiritus in loco Parijs. <^88». P-Maart April Hamb. SP1F- P* Ma^t April/Mei t) 8 Mrt. 9 Mrt. New-York. Maïs 46Vg. 47»/.. Amsterdam. 8 Maart. Rogge op lev. onveranderdper Maart 1128, 127 f per Mei f 130,129. 9 Maart. Rogge op lev. onveranderd per Maart f 128, 127per Mei f 130, 129. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 8 Maart. 5.34 cM. 9 Maart. 5.03 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.09 D sc. 4 pCt. Parijs -47.95 3 Antwerp. - 47.85 3£ iseuirsoericlit van Per Telefoon. JVj Nederland Zilver Metalliek 3 °/a Portugal 4- Buitenl. Spanje 7% China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common s Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common 1 Union Shares Wabash [ncomb Western Canadian South. Shares Prolongatie. A luster Oft ill. 9 Maart. 79»/, 82'/8 247/g 34>/a 99»/ï» 39»/g 86 241 402 1521/t 75 V. 89V. 57»/g 37 69 40»/, 95V. 47»/, 21 92 44 V< 3V« 8 Mrt. 9 Mrt- 44.20 14.60 14.50 16. 1 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 6