Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Wateen venlaueveralnietovsrtomen tan. 24ste Jaarg. Donderdag 21 Maart 1901. l\o. 6955 "bureau l&oterzixacd 50. A.LGEMEEJS OYEKZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS TAS DIT BLAD: ?oor Scnteaam per 3 maanden f 1.50 ."ranco per post door geneei Neaemna 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PB IJS DEK ADVKBTKNTIÊS: Van i6 rsgeis'f 0.60 Elke gewone regei meer-0.1C Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeennomsten aansegaan. 20 Maart 1901. De oorlog in Zuid-Afrika. De Engelsche regeering, ondanks de ernstige zorg die het incident in China haar •n de laatstverloopen dagen geett, moet zich allereerst aan de Zuid-Afrikaansche zaken wijden, die nog steeds dringend de aandacht vragen, daar ze nog immer even ingewik- eld blijven ondanks de hoopvolle stemming, die er te Londen, Pretoria en te Kaapstad blijft heerschen. Zoo seint men uit Pretoria, dat men daar nog niet wanhoopt aan een spoedigen vrede. De beslissing van de Boeren-aanvoerders wordt nu afgewacht en zelfs wanneer deze tot geen onmiddellijk resultaat mocht leiden, is toch het gevolg geweest, dat de Boeren thans zelf openlijk over den vrede met elkaar redeneeren zonder represaille-maat regelen te vreezen van hun medestrijders, zooals eerst gevreesd werd. De Times- correspondent voegt er aan toe, dat een groote tactor in de tegenwoordige vrede lievende stemming in de erkenning ligt van het feit, dat zij door de verbindingslijnen te storen, er niet in slagen de Engelsche operaties tegen te houden en uitgestrekte bewegingen te beletten. Het laatste moge gedeeltelijk waar zijn, snaar niet minder waar is, dat dergelijk optreden van de Boeren toch verschillende colonnes leeiijk belemmert en dat de Boeren nog niet het nuttelooze van dergelijke prak tijken inzien, blijkt wel uit een telegram uit Standerton, waarin gemeld wordt, dat de Boeren voor de zooveelste maal bij Vlak- laagte een trein hebben opgeblazen. Twee- honderd-en-vijf tig man werden gezien met wagens en Kaapsche karren, em het voed sel, dat zij konden buitmaken, mee te voeren. Bij de komst van troepen uit Vlaklaagte trokken zij terug. Of zij den inhoud van den trein hebben meegenomen, wordt niet gemeld. 2) {Slot.) Veel beter ging het niet een zijner collega s, die zich als bedelaar verkleedde om van dichtbij de zeden dier belangwek kende personen te bestudeeren. Deze zag zich, nadat hij de onvoorzichtigheid had begaan zijn neus te snuiten in een zakdoek en met in zijn mouw, weldra herkend als een indringer en werd door middel van een schoppartij uit het midden dier bedelaars verdreven. Maar zelden kwam iemand zoo ongelukkig Riflïf3 a'S °en ^■tnerl'caanscb reporter, mr. Toen deze gebrek aan copie had, vatte hij het plan op zich als krankzinnige te laten opsluiten, om door te dringen in de gehei- men der krankzinnigengestichten. Hij rekend e W op, daar gelegenheid te over te vinden tot Over de vredesbeweging weet Central News nog te vertellen, dat de Boereu zich samentrekken bij de stations van de Dele- goabaai-spoorweg, waar overal door de Boeren-commandanten wordt beraadslaagd. Te Pietersburg heeft eveneens een confe rentie plaats. Over de besluiten die genomen zijn, lekt niets uit. Alleen is bekend, dat het lot van de Boeren na overgave, een punt van bespreking uitmaakt. Aangaande de kwestie van eene alge- meene overgave hebben Boerenleiders be spreking geopend met het Boeren-comité te Amsterdam. Deze laatste mededeeling doet natuurlijk de deur toe en wij durven de waarheid van het eerste deel van het telegram nu niet meer in twijfel trekken. Sir Alfred Milner is van Pretoria ver trokken naar Johannesburg. Waarschijnlijk zullen wij nu weldra hooren, dat de onder handelingen zich naar deze laatste stad verplaatst hebben. Een draadbericht uit Londen komt ten slotte alle hoopvolle verwachtingen cp den naderenden vrede den bodem inwerpen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Cham berlain gisteren medegeeeeld, dat Botha Kitchener schriftelijk had laten weten, dat hij niet gezind is, de voorwaarden die Kitchener gemachtigd was hem aan te bieden, in ernstige overweging van zijn regeering aan te bieden. Hij voegt er bij, dat zijn regeering en zijn voornaamste officieren het met hem eens zijn. Generaal Jan Hamilton, van afkomst een Kapenaar, hield te Londen eergisteren-avond een redevoering en drukte zijn minachting voor de t.ollandsche taal in Zuid-Afrika uit, en zeide, dat deze toch op den duur niet kon concurreeren met het Engelsch. Naar sprekers meening behooren de lioeren- krijgsgevangenen met naar Ceylon of St. Helena te worden gezonden, maar naar Canada om daar aan den Pacific-spoorweg te werken. Van het oorlogsterrein is niet bijzonder het verzamelen van gegevens voor belang wekkende artikelen, hij hoopte zijn lezers te ontroeren door hun te beschrijven de vreeselijke mishandelingen, welke men, naar het volksgeloof, de arme geesteszieken in sommige dier huizen doet ondergaan, of wel zijn lezers tot schuddens toe te doen lachen om die domooren van geneesheeren, die hij had bedrogen en die zeer ernstig krankzin nigheid hadden geconstateerd, waar zij te doen hadden met iemand met gezonde hersenen, ja zelfs hadden gestaan tegen over iemand met bizonder ontwikkelde geestvermogens. Ongelukkig voor M. Riflegingen de zaken niet geheel en al, zooals hij had gehoopt. Door in een der eerste hotels van New- York eenige zonderlingheden uit te halen, kwam hij er zeer gemakkelijk toe, zich ais gek te laten opsluiten, maar toen hij een maal de deuren achter zich had hooren dichtslaan, begon hij reeds anders te zingen. Vooreerst, men brutaliseerde hem volstrekt niet, zooais hij had verwacht. Hij had reeds gedroomd zijn blauwgeslagen armen en oogen te laten fotografeeren en ze laten vertoonen in de tjjdingzaai van zijn blad veel nieuws. Werd eerst gemeld, dal De Wet's commando was uiteengegaan, nu krijgen wij dezelfde mededeeling met betrekking tot Fourie's commando. Aan de limes wordt van den 18n uit Bloemfontein gemeld De krijgsverrichtingen met het doel om Fourie en zijn 800 manschappen te omsingelen, zullen mislukken. De helfc van zijn Boeren is van nacht ontsnapt, maar men heeft nu een andere beweging beraamd van veel grooter uitge breidheid; ze zal binnen enkele dagen beginnen. De Standard verneemt uit Durban, dat daar verluidt, hoe de Boeren den graanoogst, welke zij na Prinsloo's overgave uitzaaiden, nu in den Westelijken Vrijstaat binnen halen. De Express verneemt uit Lourengo Mar- quez, dat Boeren voortgaan met treinen op de Delagoa-lijn te doen ontsporen. Sedert de bezetting van Komatipoort door de Engelschen, hebben zij er 21 doen veron gelukken. Zondag deden zij weer een trein ontsporen tusschen Belfast en Middelburg, waarbij zij vijf man van het escorte gevangen namen en alle aanwezige goederen mede- voerden. Er staat een Boerenkorps te Nelspruit. De Portugeezen hebben zes En gelschen gearresteerd, die probeerden in Transvaal te komen. De Times verneemt uit Kroonspruit, dat de Engelsche operaties, die ten doel hadden Foerie te omsingelen, mislukt zijn. De Wet heet tusschen Kroonstad en Winburg te staan. De Chineesclie crisis. De later ontvangen berichten omtrent het gebeurde te Tientsin doen zien, dat het geschil tusschen de Engelschen en Russen aldaar nog niet uit den weg is geruimd. In het Engelsche Lagerhuis heeft Hamil ton ten aanzien van het gebeurde te Tientsin verklaard, dat hij weinig toe te voegen had aan zijn vroegere mededeelingen op dit als een sensationeel portret. Helaasnadat men hem had onderzocht, begon men zeer eenvoudig met hem een purgeermiddel toe te dienen. Dat verhelderde zijn gedachten wel, maar verschafte hem toch geen stof tot schrijven. Zoodra hij wal bekomen was, begon hij zonderling te doen, in de hoop, hard behan deld te zullen worden. Maar jawel I Men stelde hem eenvoudig op diëet, en men vaccineerde hem. In vertwijfeling gebracht, doordat hij maar steeds het voorwerp van aanhoudende zorg bleet, veinsde hij toen aanvallen van razernij te hebben. Dat veroorzaakte hem echter niets ergers dan de wel te dragen onaan genaamheid van een koud bad, ieder half uur herhaald, van eenige morfine-inspui tingen en verscheidene electrische behande lingen, maar niet de minste spraak van een slechte behandeling. De arme reporter, die dit alles zeer onaangenaam vond, maar toch niet geschikt ctn een opzienbarend artikel te schrijven, verdubbelde toen zijn pogingen om den dokters het geduld te doen verliezen, wat hem in zoover gelukte, dat deze, zeer ver wonderd, hem aan een zeer oplettend on stuk. Zoolang de rechtstreeksche aanleiding tot het geschil nog niet door de militaire autoriteiten op de plaats zelve is wegge nomen, blijven de schildwachten aan weers zijden op hun vroegere posten met strikte bevelen om niet het eerst aan te vallen. Men verwacht geen verstoring der rust. Een draadbericht uit Tientsin, in dato 19 dezer, meldt, dat in den toestand geen verandering is gekomen. Geen van beide partijen heeft toegegeven. Waldersee werd gisteren te Tientsin verwacht. Beide bevel hebbers wachtten bevelen van hun regee ringen at. De Times verneemt, dat volgens in Engeland ontvangen berichten Waldersee zijne bemiddeling heeft aangeboden om een einde te maken aan de gespannen verhouding tuschen de Engelsche en Russische troepen te Tientsin. De New-York Herald ontving gisteren een telegram uit Tientsin meldende, dat generaal Wogasck geweigerd heeft de schikking te aanvaarden door Waldersee voorgesteld om het geschil tusschen de Engelschen en d6 Russen uit den weg t. ruimen. Geheel in tegenstelling met bovenstaande berichten bevatten de Lor.densche avond bladen gisteren een telegram uit Peking, dat de Engelschen hun wachtposten hebber teruggetrokken van de spoorweglijn te Tientsin. Het geschil over het recht op den spoorweg, dat in den laatsten tijd de oorzaak van moeilijkheden dreigde te worden, wordt geacht te zijn opgelost zoover ten minste de autoriteiten te Londer aangaat. De redactie van de China Mail k'aagi over de dubbelzinnige houding der Rus sische regeering, maar erkent, dat Engelanc machteloos is. Die vernedering van om volk is ondragelijk, zegt de China Mail maar wij moeten er ons aan gewennen, tenzi het Engelsche volk zijn regeermg kar dwingen tot een doeltreffend optreden. derzoek onderwierp, waarna zij zich in ee: hoek vaD het vertrek terugtrokken om ove het geval van gedachten te wisselen. M. Rifle ontving een straal van hoop i> het harte. Eindelijk dan zou hij een onder werp voor een artikel hebben 1 En gij kun begrijpen, met welk een oplettenheid hi het oor spitste voor alles, wat die ezels vat dokters zouden zeggen. Hij maakte ziel gereed alles goed in het geheugen ti prenten om zijn lezers te doen lachen, toer hij al zeer spoedig de conclusie opving »i)ie man daar is volstrekt niet gek." Dit dompelde hem natuurlijk weder in eei nieuwe wanhoop. Maar deze wanhooj veranderde weldra in een nieuwe krank zinnigen schrik, toen de chefdokter e bijvoegde: »Hij is met gek, maar hy heef misschien een kanker in de hersenen, brem mijn instrumenten eens, dan zullen wij hen den schedel openen om te zien, wat er binnen in zit". v Door dezen vreeselijken slag vei gat V Rifle alles, zijn artikel, zijn verwachtingei zijn eigenliefde, en hij smeekte de dokter tot zoover niet te gaan terwijl hij hu bekende, waarom hij zich had laten opsluj ten en hun vergiffenis vroeg voor zff 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1