van 2 Februari 1901 en 21 Maart 1901 was het tekort f 248.36 Door NN. betaald f 38.36 Blijft210.— Bierbij. f io._ Wie zorgt nu voor de restee- rende f 200 Door bemiddeling van den boekhandelaar A. L. A. v. Pinxteren ontvingen wij voor de zwartjes van Afrika f5.—. kind op den Singel en bracht het naar huis. Het meisje verklaarde den nacht te hebben doorgebracht in de St. Janskerk aan de Lange Haven, alwaar het zich had laten opsluiten. Ter benoeming van een onderwijzeres aan school C. is door B. en W. voorgedragenno 1 mej. B. S. G. Eland, te 's-Gravenhage, no 2 mej. A. Heykoop, te Rotterdam no 3 mej L. J. van Loosen, te Rotterdam. Tevens werd door B. en W. voorgesteld de benoeming nog in de heden te houden raadszitting te doen plaats hebben, opdat de benoemde met ingang van den nieuwen cursus in funcie zal kunnen treden. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen huissleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen R. K. kerkboek, bij Hoogland, Lange Achterweg 12»; een gouden oorbel- letje, bij A. Verlinden Nieuwe Buurt 23* een paarlemoeren manchetknoop, bij Neder- pelt, Broersvesteen gouden oorbelletje met rood steentje, bij P. F. Geul, Boterstraat 73; een zwart bruin hondje (schippertje) bij Vrouwdeunt, Breedstraat 5; een gouden oorbelletje met blauw steentje, bij A. Ilders, Nieuwe Haven. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 149 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 146, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 1 en voor Maasluis 1, In hetzelfde tijdperk van 1900 kwamen binnen 149 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 148 en voor Schiedam 1. Van at 1 Januari tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 18, metende 124.633 netto register tonnen meer dan tot op gelijken datum in 1900. Vrijdag viel een jongen, dienende aan boord van Hr. Ms. instructieschip Nauti lus, liggende in het droge dok op 's Rijks werf te Hellevoetsluis, zekere Knol, uit deze gemeente van defokkeraop den bodem van dat dok, van een hoogte van ongeveer 20 meter. Hij werd onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. Daar bleek, dat een der beenen bij den enkel gebroken was en het dijbeen door het bekken was gedrongen. Ofschoon hij veel bloed verloren heeft, is hij nog bij zijn volle bewustzijn. Zijn toestand is bedenkelijk. Het eenig art. dezer wetsvoordracht strekt tot aanvulling van bovengenoemd artikel met een nieuw lid, houdende beperking van de stilzwijgende verlenging van ver gunningen, verleend voor 1 Mei 1901 ingevolge art. 26b der wet tot 1 Mei 1905. Met laatstgenoemden dag zullen die »aan anderen' verleende vergunningen derhalve optiouden van kracht te zijn, terwijl ver dere overdracht daarvan nog na 1 Mei 1901 van zelf blijft uitgesloten door art. 20 litt. b, tenzij het maximun volgens art. 2 der Drankwet niet mocht zijn overschreden. Zooals men weet, kwam onlangs mevrou^ Wolmarans zich hier bij haar echtgen®0'' het lid der Z.-A. deputatie voegen. Die da"0® nu wij vernemen het van hoogst *®r^ trouwbare zijde bracht voor joom de boodschap van tante Sanni" mede' Hij moet maar goeden moed houden doe het ook. Alles zal recht kom." ik Uit Rome werd gisteren geseind, dat dr. Schaepman door Z. H. den Paus motu proprio tot huisprelaat van Z. H. benoemd is. Men seint uit Batavia aan de IV. C.: Er heerscht een hevige rijstnood in de residentiën Bagelen, Banjoemas en Madioen. Voor de akte-examen lager onderwijs te 's-Gravenhage aanvangende 2 April e. k., hebben zich 615 mannelijke en vrouwelijke candidaten aangemeld. Tot schoolopziener in het arrondissement Doetinchem is benoemd mevrouw A. H. M. Leyds, geboren Bekenkamp, te Doetinchem. Dit is de eerste vrouwelijke schoolop ziener in ons land. Jan van de Water, f Schiedams nestor, de 101-jarige Jan van de Water, is eindeljjk »den weg van alle vleesch" opgegaan. Gisteren-ochtend tegen 12 ure overleed Joannes van de Water in den zeldzaam hoogen leeftijd van 101 jaar en 7 maanden. Geboren den 15n Augustus 1799 en thans den 25n Maart 1901 overleden, is zoowel zijn geboorte- ais zijn sterfdag met een Maria-dag te zamen gevallen. Op 15 Augustus 1899 heeft hij zijn eeuw feest onder buitengewone blijken van deelneming zoowel uit deze stad als van elders mogen vieren. Talloozen hebben hem de hand gedruktheel Schiedam is als 't ware voorbij zijne woning gegaan, toen hij daar 's avonds in den kring zijner familie nog vroohjk en opgewekt zijn zeldzaam feest vierde en zelfs op zijn lOlsten verjaardag hebben wij nog den buitengewoon krassen man, zooals hij zich nog toonde, bewonderd. In de laatste maanden was echter de toestand van onzen »eeuwige" zeer achter uit gegaan en was het naderend einde te zien. Desondanks heeft hij slechts een kort ziekbed gehad. Eerst Donderdag, nadat hij reeds te voren over pijn in de beenen geklaagd had, heeft hij het bed gehouden en in den nacht van Zaterdag op Zondag werden hem de H.H. Sacramenten der stervenden toegediend. Nog blijkbaar bij kennis ontving Hij de Genademiddelen der H. Kerk, noewei kort daarop de spraak hem begaf. Kalm is Jan van de Water na een bijzonder werkzaam leven, zelfs nog tot in zijne laatste levensjaren, heengegaan. Moge de eeuwige rust, het eeuwig loon voor een welbesteed leven, zijn deel zijn 1 De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag aanst. 's voorm. 9£ ure. Naar men aan de S. Gt. meldt, zullen de treinen nummers 109 en 227 voortaan ook te Schiedam stoppen. Trein 227 is de sneltrein die te 7.8 's av, uit Rotterdam naar Amsterdam vertrekt. Trein 109 is de sneltrein d e in omgekeerde richting des morgens te 9.7 uur uit Amster dam afrijdt. Uit een pakhuis aan het Oostvestplein te Rotterdam zijn meer dan 200 balen Santos koffie successievelijk ontvreemd. Reeds is de politie er in geslaagd een groot gedeelte bij verschillende winkeliers en opkoopers in beslag te nemen, die bij enkele balen tegelijk waren verkocht. De vermoedelijke daders zijn bekend. BLOES LA XI). Voor een paar dagen was de directeur van het kabinet der Koningin in Tilburg, om namens Hare Majesteit bij den burge meester persoonlijk inlichtingen in te win nen over de aanhangige kanaalkwestie, waarvan de stukken en plannen thans tot het kabinet van H. M. gekomen waren. De burgemeester verklaarde o. a., dat, indien de grootvader van H. M., Willem II, een paar jaren langer geleefd had, Til burg reeds lang in het bezit van een kanaal zou zjjn. Voor den verjaardag (19 April) van Z. K. H. den prins der Nederlanden zullen wat de viering betreft voor land- en zee macht dezelfde gebruiken gelden, als voor den geboortedag van H. M. de Koningin- Moeder gevolgd worden. Men meldt uit Deventer, dat dr. A. J. Kronenburg de opdracht om Prins Hen drik onderwijs te geven in de Nederlandsche grammatica heeft aanvaard. Verkiezingen. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden herstemming tusschen de heeren C. H. den Hertog (liberaal) en Henri Polak (sociaal democraat) zijn uitgebracht 3459 geldige stemmen, waarvan op den heer Den Hertog 1876 en op den heer Polak 1583, zoodat gekozen is de heer Den Hertog. Naar het U. D. verneemt, stelt de heer jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck af gevaardigde van Wijk bij Duurstede zich voor de aanstaaande periode niet meer be schikbaar voor een zetel in de Tweede Kamer. De gezamenlijke afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond in de Hoeksche waard bevelen voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Oud Beijeriand den candidaat der liberalen, dr. K. Lodder, aan. Naar aanleiding van het bericht, dat het Haagsche Vakcomitè een commissie tot voorbereiding van eeu centrale arbeids beurs gevormd heeft, meldt men, dat reeds sedert 1889 eeue arbeidsbeurs te 's-Graven- üage bestaat, opgericht door den Christe- ujken Voiksoona. Behalve de ministers van Justitie en van Koloniën, voor wie gisteren de gewone audiëntie was bij II. M. begaf zich gisteren ook de minister van Binuenlandsche Zaken naar het Loo. Vermoed wordt dat dit ver band hondt met de kwestie van de porte feuille van oorlog. Ook de minister Financiën, tijdelijk voor zitter van den ministerraad, is gisteren door H. M. geraadpleegd in de kwestie naar aan leiding van het Kamer-votum in zake de legerwetten. Gisteren-middag heeft een 10 jarig meisje wonende aan de Paralielstraat de ouderlijke' woning verlaten, zonder daarin terug te keeren, zoodat de ouders een bangen na cht te gemoet gingen. Heden ochtend ontmoette de vader zjj u De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag, 27 dezer niet plaats hebben. In Juni en Juli e. k. zal aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen. Zie voorts de Staats- Ct no. 70. Ingediend is thans een ontwerp van wet houdende aanvulling van art. 26 der wet van 28 Juni 1881. Nederland en Zuid-Afrika. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen par ticuliere berichten zou de kok der tweede Nederlandsche ambulance, de heer J. C. van Oosten, op certificaat van Engelsche geneesheeren om gezondheidsredenen uit zijn krijgsgevangenschap op Ceylon zijn ont slagen. De Benguela, met de Nederlandsche ambulance aan boord, werd gister te Lissabon verwachteen gedeelte der Boerengevangenen zal te Pemcke en Also Baca en een ander gedeelte te Sagres worden ondergebracht. In de villa aan den Scheveningschen weg, thans bewooond door den heer Wol marans, zal binnenkort gevestigd worden het particuliere secretariaat van president Kruger. Het secretariaat van de Zuid-Afrikaan- sche deputatie is daar reeds gevestigd. In verband met de opvoeding zijner kin deren zal het gezin van dr. Leyds te Utrecht komen wonen. De stemming in Transvaal. Hoe de stemming is in 't knjgsgebied van Botha en de Wet valt 't best op te maken uit de mondelinge boodschap, welke president Kruger dezer dagen van zijn echtgenoote kreeg. Vergadering van den Raad der gemeen48 Schiedam op Dinsdag 26 Maart 1901, 's nam. 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer J. Versteeg. Afwezig de heeren Klein, Kranen Loopuyt, de laatste met kennisgeving- Na vaststelling van de notulen J8' laatste gehouden vergadering wordt na®' dedeehng gedaan van de ingekomen stuk' ken van Ged. Staten verschillende missi'®s houdende beschikking op genomen raadsb®' sluiten; van B. en W.proces-verbaal van d® opname der boeken en kas bij de® gemeente-ontvanger; bericht dat de Burg®' meester met ingang van 28 dezer d® gemeente voor een maand gaat veriateöi beiden aangenomen voor kennisgeving' voorstel tot het verleenen van f131*; subsidie aar. ^Schiedam Vooruit"voorst® tot het afbreken van eenige perceelen de Prinsensteegvoorstel tot verhoog®1# van het bedrijfskapitaal der gasfabriek! voorstel hun college diligent te ver klaren tot het uitbrengen van advies op he' adres der Scbied. Winkeliers vereeen igi®# in zake het tarief der drinkwaterleiding 5 voorstel in zake den nieuw te bouwen g»s' houdereischen tot wijziging van art. der openbare reinheid straks te behandele"! verslag van de Gezondheidscommissie; r»P' port van de comm. vaD de Gasfabriek e° Drinkwaterleiding in zake de dispensati® van het verbod straatschrobben, ter visi® gelegd ter behandeling in een volgend® vergadering; praeadvies op het adres van de feestcommissie in zake Orpheus' zang- wedstrijd, houdende verzoek een medailje be schikbaar te stellen idem op het adres van P* Schipper, verzoekend ontslag als onderwijzer' Verder zijn nog ingekomen stukken, die B. en W. voorstellen nog in deze raadszitting te be* bandelen: missiven houdende voordrachten ter benoeming van onderwijzers aan school C en praeadvies op het adres van Van der Wel om eervol ontslag als onderwijzer aan school E voorstel tot intrekking der con cessie indertijd verleend aan Kikkert en d. Heuvel voor een tram naar Vlaardingen voorstel tot rooiing van een boom aan de Korte Haven en om de jaarwedde van den penningmeester van het pakhuis >D® Nederlanden" nu in het vervolg op f75 te bepalenpraeadvies op het adres van J. Vürt- heim inzake concessie1 voor paardentram, behandelen in een volgende vergaderingidem op het adres van de brugwachters M. van den Bos c.s. tot herziening hunner jaarwedde visie praeadvies op het adres van de Directie der Departementalen Nutsbewaar- scholen om subsidie van f1000, visie en opname in het Gedrukt Verslagmissive houdende aanbeveling ter benoeming van een onderwijzer aan school C, nog in deze vergadering te behandelen. Nog zijn ingekomen rapport van de com missie van 25 Sept. 11. benoemd inzake de echtheid van Schied. jenever; idem van de commissie 26 Febr. 11 benoemd voor de zaak L. van Lijkbeiden ter visie gelegd tot volgende vergadering, zullen opgenomon worden in het Gedrukt Verslagvoorstel van het raadslid, den heer Gouka om der Gasfabriek een renteloos voorschot van f25000 te verstrekken in plaats van het bedrijfskapitaal te vergrooten, dit voor stel wordt door de heeren De Groot en Ris ondersteund, zal opgelet worden bij de behandeling van het betrokken onder werp; schrijven van administrateuren van het fonds van de vernietigde gilden, be vattende rekening en verantwoording over 1900, in handen der Fm. Comm. gesteld ten fine van onderzoek en rapportidem van regenten van het St. Jacobsgasthuis bevattende den staat over 1900idem van de commissie van het pakhuis »De Neder landen" verslag over 1900, zal gevoegd worden bij het verslag over den toestand der gemeenteidem van de commissie van administratie vaD het Stads-Ziekenhuis verslag over 1900; idem van de Gezond heidscommissie verslag over 1900, visie en opname in het gedrukt verslag; missive van den Voorzitter van het Algemeen Handeisentrepót houdende aanbieding der rekening en verantwoording over 1900, in handen der Fin. Comm. gesteld om on derzoek en rapport, missive van de directie van het Algemeen Handels Entrepot houdende verzoek om wjjziging van hei huishoudelijk en algem. reglement, »o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2