Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 25ste Jaarff. Vrijdag 3 Januari 1902. No. 7190. De eerste fonograaf. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIT BLAD: Toor Schiedam per 3 maanden Franco per post door eeneei Nederland Afzonderiiike Nummert 1 1.50 0.05 PB IJS DBB ADTBSTKNTIfiM: Van 1—6 regels'- J j J J /o.60 Elke gewone regei meer j .0.10 Voor herhaalde plaatsing worden biiliike overeenkomsten aangegaan. Voor Z. II. den Paus. Heden openen wy de lyst van bydragen v°or het Jubilé-geschenk aan Z. H. den Paua ter gelegenheid van Diens 25-jarig Pausschap. Redactie en Administratie van de Nieuwe Schied. Courantt 25.-; N. N. Voor Kerk en Paus -100. ALtiKMEEK OYEBZ1CHT. 2 Januari 1902. De oerlog in Zuid-Afrika. Nieuwjaarsdag inZui d-A f r i k a. Voor de derde maal is een Nieuwjaars dag boven de velden van Zuid-Afrika ver hezen en nog steeds wordt de worsteling om vrijheid en recht voortgezet. Vergele- ken mot den vorigen Nieuwjaarsdag is de toestand op het ooriogstooneel voor Enge land er niet op verbeterd. Ook toen he ugden de Boeren Engeland tegen het ®inde van het oude jaar allerlei onaange name verrassingen den inval in de Kaap kolonie, de eeuwige ontsnappingen van De Wet, het gevecht bij Greylmgstad en de overgave van het garnizoen te Helvetia deden de militaire clubs te Londen in droef heid nederzitten. Het is nu met anders. Alleen voor het oog is het ooriogstooneel 'eranderd. Er zijn nu overal blokhuizen, vormende in lange rechte lynen en dwars- hjnen een net om Boeren te vangen, maar vvaarin de Engeischen evenwel de gevan genen zijn geworden. Men ziet verder de concentratiekampen, anders wel genaamd de doodkampen, waarin tal van vrouwen en kinderen een vroegtijdigen dood ver van de Verlaten en in vlammen verteerde haard steden sterven. Maar buiten deze nieuwigheden is er op Feuilleton. 2) (Slot.) Na de kermis vestigde Raisin zich met *ijn gezin te Parys, om wat uit te rusten, ^oen hij zich daarna gereed maakte om °>«t zijn uitvinding de provincie door te gekken kwam een koerier van het Hof hem een brief brengen. Ontroerd opende de ex-organist het schrijven en las: »De koning, die veel over dewonderkast van den heer Raisin heeft hooren spreken, vvenscht ze te zien; de uitvinder wordt daarom verzocht zich morgen met zijn strument naar het kasteel van Versafiles begeven. Deze brief zal hem daartoe toegang rleenen. De intendant des konings." Raisin riep aanstonds zijn vrouw. »De >ning", zei hij, »heeft mij op zijn kasteel *n Versailles uitgenoodigd, hij wil de 'onderkast hooren welk een gelnk voor est Ons fortuin is gemaakt!" Mevrouw Raisiu en Babet deelden zyn het oorlogsterrein niets veranderd. De Bóe ren-strijders, die al wat hun lief en dierbaar is verloren, tellen niet meer het persoonlijk verlies. Daar zijn zij doorheen. Zij letten alleen op het doel en dat is voor de En geischen evenver verwijderd als een jaar geleden. Dezen hebben de meeste teleur stellingen gehad, die ook als nederlagen kunnen worden meegeteld verliezen-in geld, in kracht, in legermacht alleen niet in kinderen. Is 't wonder, dat de Boeren, de vaders dier vermoorde kleinen de echtge- nooten dier gemartelde vrouwen, met leeuwenmoed zullen vechten tot het einde, dat zij niet meer »the bitter end" noe men, omdat zij het geloof hebben terug gekregen aan hun eindelijke zegepraal? Het jaar 1902 begint daarom voor de Boeren onder de gunstigste voorteekenen zij zien niet meer om zij zien vooruit 1 Een nieuw jaar is aangebroken en heeft gebracht nieuw leven en nieuwe krachten. Het laatste waschlystje van het ver scheiden jaar door Kitchener uit Johannes burg geseind, tracht natuurlijk de zaken voor de Engelsch»n zoo gunstig mogelijk voor te stellen. Sedert 23 dezer, vermelden de kolonnes 35 Boeren gesneuveld, 5 gewond, 237 ge vangen genomen, 51 Boeren hebben zich onderworpen; 7590 patronen, 212geweren, 43 (wagens)? zijn buitgemaakt. De Wet's verliezen bij de aanvallen op Dartnell's en Firman's kampen worden uit vertrouwbare bron geschat op 30 dooden en 50 gewonden. Zyn burgers staan nog in de Langebergen en ten zuiden daarvan kleinere commando's bevinden zich in den omtrek van Reitz en ten oosten van die plaats. De kolonnes houden ze in beweging. ispens en Piumer, den 28n dezer uit Amersfoort optrekkende, hebben een deel vreugde. Raisin wilde waardig voor den koning verschijnen; zijn vrouw keek zijn garde robe na en maakte zyn mooiste kleeren gereed. Den volgenden dag kwam een rijtuig hem en zijn instrument halen. De uit vinder zette zyn instrument in den salon en wachtte. Raisin scheen ongerust. Eindelijk opende een lakei de deur en kondigde de komst des konings aan. Lodewijk XIV verscheen, vergezeld van de koningin, prinsen en prinsessen, en al de hooge personages van het Hof, ministers, maarschalken enz. Raisin boog zeer ontroerdde koning sprak hem welwillend aan, maakte een compliment over de lieftallige verschijning zijner dochter en vroeg hem zijn uitvinding voor te stellen. Babet zette zich voor het klavier en speelde een godsdienstig lied. Haar vader draaide den handboom om en aanstonds herhaalde de wonderkast het lied. De koning: drukte zijn verbazing uit en alle aanwezigen deden evenzoo. Daarna vroeg hy een ander stuk. Babet speelde het lied van ïVive Henri IV1" dat de wonderkast herhaalde. Dat is zonderling, zei de koning, »wat een wonderiyk mechanisme toch het grenst aan het ongelooflijke En van Brit's commando zuidwaarts over den spoorweg gedreven. Spens nam 24 man gevangen, Plumer 3, Bruce Hamilton ont moette den 23sten ten oosten van Ermelo het commando van Grobelaar. De Boeren ontsnapten in den mistzij lieten 4 dooden achter en 11 werden er gevangen genomen. In het Noorden heeft Mackenzie 17 Boeren gevangen genomen. French meldt, dat bij bevredigende vor deringen maakt. De bewegingen van De We t. De correspondent van de Standard te Pretoria, die de jongste bewegingen van generaal De Wet beschrijft, zegt, dat deze in de afgeloopen week plotseling verschenen en dan weer verdwenen was, met afwisse lenden uitslag op zijn krijgsverrichtingen. Over 't algemeen echter hij moet het met spijt erkennen was de uitslag voor De Wet gunstig. Na geschetst te hebben hoe De Wet, die zijn commando tegen de vereenigde colonnes van Elliott, Breadwood en Delisle te zwak vond, na het verstrooid te hebben, weer verzamelde bij den Langeberg, vervolgt bedoelde correspondentToen Dartnell dien berg naderde, had De Wet zijn man schappen verborgen in diepe donga's hij begreep echter, dat het niet mogelijk was ze daar te laten en gaf last tot den aanval. De Boeren sprongen uit de donga's en liepen storm over een vlakte, gesteund door sneivuurgeschut en een pompom zij renden vlak op het Britsche centrum aan, maar konden niet verder gaan tegen het moorddadige vuur in. Zij keerden terug en wijzigden hun taktiek, den aanval hernieuwende uit een hoog gelegen terrein. Zoo schoten zij vier uren lang, en trokken toen af, naar hun schuilhoeken in den Langeberg. Ver kan het, onverschillig welk lied men speelt, dat herhalen Ja, sire, zei Raisin. De koning verzocht een prinses aan het klavier te gaan zitten. Raisin begon ongerust te worden, hij zat als op heete kolen. De prinses zette zich aan het klavier en speelde een moeilijk stuk. De wonderkast herhaalde het echter zonder een noot over te slaan. Een andere prinses voerde een aria uit, die de tooverkast met hetzelfde succes weergaf. Het is verbazend, zei de koning, die uitvinding is de merkwaardigste van geheel mijn regeering. Raisin scheen nu weer gerust en glim lachte voldaan. De koning kende hem een pensioen toe van vierduizend pond. Thans moet gjj, zei Lodewijk XIV, ons het vernuftig uitgevonden mechanisme van uw toestel laten zien. Dat dat gaat niet, stotterde Raisin verbleekend. Leg ons uit, hernam de koning, waarop uw uitvinding berust. Sire, zei Raisin, ik smeek u, eisch dit niet van mij, dit is mijn geheim. Er is geen geheim voor den koning, zei Lodewyk XIV, open uw instrument. nemende dat Cambell uit Bethlehem a rukte en de positie der Boeren te st achtende om ze aan te vallen, ging Da> nell naar Bethlehem op weg. De Wet, die intusschen versterkt v door mannen van Prinsloo en Celliers, ti met 1700 man noordwaarts. Dat ble echter een schijnbeweging te zijn, tend hebbende, den aanval op de 400 yeomen van Firman te bemantelen. Plotseling sloegdeWetzuidoostwaarts af; op Kerstnacht bereikte hij Tweefontein en verrastte de yeomen, wier kamp zich op de helling van een wigvormigen heuvel bevond. Vijftien honderd Boeren kropen in stilte naar den voet van de steilte, deden hun schoenen uit evenals indertijd bij Wagon Hill (Ladysmith) en bij Majoeba en over manden de wacht. Zi) wierpen een hagel bui van kogels op de tenten, waaruit de opge schrikte yeomen te voorschijn sprongen, met het geweerinde hand. Wieuitzijatentkwam, vormde tegen den heuvel een duidelijk zichtbaar doel voor de kogels der Boeren, dezen zelf waren in de verwarring ter nauwernood te onderscheidenmen hoorde alleen aan hun triomfkreten in weike richting zij zich bevonden. De verschrikkelijke wor steling duurde nog geen half uur. Toen bevond zich het kamp met de helft der yeomanry, een kanon en een pompom in handen van de Boeren. In het hevige ge vecht leden beide partijen zware verliezen. Rundie, die te Harrismith het schieten hoorde, zond eenige mannen uit, die de Boeren in het bezit van het kamp vonden en slechts met moeite aan gevangenneming ontsnapten. De Imperial Light Horse begon nauwe lijks drie uren later do Wet te vervolgen, maar tevergeefsde Wet had zyn terrein goed gekozen, en bevond zich reeds in Ik heb den sleutel niet, sire. O, dat geeft niets, zei Lodewyk XIV ik zal het door den slotenmaker van net hof laten openen. Men ging aanstonds den slotenmaker halen die de kist, welke het mechanisme van het wonderkastje bevatte, ontsloot, en men bemerkte daarin een kind van zes jaar I Een tweede klavier was in de kist ge plaatst en het kind, dat daarin zat, gaf de gespeelde muziekstukken weer. De koning kon met nalaten te glimla chen, en heel het hot lachte mee. Wat een hef kindriep de Koningin, den kleinen jongen, die angstig de deltlge toeschouwers aankeek, bij de hand nemend. Het idee is zeer vernuftig," zei de koning, swaar is toch de uitvinder?" Raisin, die vreesde, dat zijn bedrog den koning zou vertoornen, trachtte te ont vluchten, maar men bracht hem terug. Sire, zei by, vergeef my. De koning glimlachte, en stelde hem gerust door hem zijn pensioen te doen behouden. Het kind, het zoontje van RaisiB, werd door de koningin en de prinsessen met geschenken overladen. Thans is het ongineele idee vao Raisiu verwezenlijkt. NIEUWE SCHIEDA Hlfll'iHnni'"',wnnw|o CH-IUma

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1