veiligheid in een bergachtige streek, met zijn buit van voorraad, kanonnen en amunitie. Verspreide berichten, Aan den Londenschen Standard werd eergisteren uit Pretoria gemeldTwee honderd Boeren hebben een rooftocht gedaan langs de grens van Swaziland. Zij vielen Inkanini aan, de residentie der Koningin de Swazies boden slechts weinig tegenstandvelen hunner werden gedood. Een draadbericht uit Durban in dato 1 Januari meldt nog Men verneemt, dat er gevochten is bij Laingsnek en Bothapas den 18en. De Boeren werden teruggedreven; de Engelschen kregen drie gewonden. Botha moet den 29en een poging gedaan hebben om De Wet versterkingen te zenden maar een poging om bij Standerton tusschen de blokhuizen door te breken, is mislukt. Onder generaal De Wet's krijgsgevan genen, die na het gevecht bij Tweefontein weer vrijgelaten zijn, bevond zich luitenant Douglas Pennant, een zoon van lord Penrhyn. Een draadbericht uit Graaff Reinet, in dato 30 dezer, meldtHet geding tegen Scheepers is heden geëindigd. De uitspraak is verdaagd. De ambtelijke verliezenlijst, eergisteren weer te Londen openbaar gemaakt, vermeldt het sneuvelen van de luitenants Goung en Twigg en van drie minderen tijdens het jongste driedaagsche gevecht tusschen Clanwiiliam en Calvtnia. Luitenant Philips en drie minderen zijn den 25sten gesneu veld bij Kokskraal in de buurt van Fauresmith, terwijl luitenant Watson ver mist wordt. In zijn voorbericht tot de officieele lezing zijner rede te Chesterfield, gisteren uitgegeven, zeide lord Rosebery, na een toespeling op de instemming die de daarin aangegeven politiek van verschuilende kan ten heeft gevonden. Maar een politieke meening moet om iets te kunnen uitwerken georganseerd worden tot daden van politiek. Wy moeten aan den arbeid gaan op het oorlogsveldik zou wenschen, dat men de spade op nam ten behoeve van deze politiek anders zal de beweging van instemming' onder de natie ontstaan in het niet wee- golven. naamste plaats inneemt op zijn program. Sprekende over de regeling der kwestiën, die de handels- en douane-politie tegenover Oostenrijk raken, zeide de minister president, dat hij al zijn krachten inspant om een billijk en goed vergelijk te treffen. De minister achtte duurzame regeling der economische verhouding tussctien Oosten rijk en Hongarije. Zij die in Oostenrijk zich verzetten tegen het sluiten van een rechtvaardige overeenkomst, nemen een zware verantwoordelijkheid op zich. De minister, wiens rede zeer toegejuicht werd, eindigde met goede wenschen voor de levenskracht der liberale partij. Edward en Wilhelm. Koning Edward heeft zijn zoon, den prins van Wales, opgedragen te Berlijn den verjaardag van keizer Wilhelm te gaan meevieren. BIMENLAffD. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins der Nederlanden en H. M. de Koningin- Moeder woonden Dinsdag te Gravenhage de Oudejaarsavond-godsdienstoefening (dank- uur) bij m de Groote Kerk, onder gehoor van dr. G. J. van der Flier. Uit de kerk komende, begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Pnns der Neder- landen zien naar net paleis van H. M. de Koningin-Moeder in het Lange Voorhout.' mocht berokkend worden, zijn zij genei#' aan de eigenaren f400 per H.A. te vtf goeden. Nieuwjaarsreceptiën. De nieuwjaarsreceptiën bij de verschil- ende staatshoofden en regeeringspersonen piegen nog altijd de aandacht te trekken, als is ook de tijd voorbij, waarin Napoleon Europa deed sidderen door een enkel woord bij een Nieuwjaarsreceptie tot den Oostenrijkschen gezant gesproken. In antwoord op de toespraak van den deken van het diplomatenkorps mgr. Lorenzelii, vroeger internuntius in Den Haag, zeide president Loubet gisteren Gij hebt, monseigneur, in zeldzaam verheven bewoordingen de beginselen uiteen gezet, die de regeering der republiek hebben geleid, toen zij verschillende moei lijkheden had op te lossen, waarbij haar belangen samengingen met de hoogste belangen der beschaving. Het verschaft mij groote vreugde, dat onze pogingen worden gewaardeerd, zooals wij wenschen, dat zij gewaardeerd zouden worden en de verzekering van die waardeering uit uw mond te vernemen. Mijn vreugde is nog grooter, nu ik kan verklaren, dat het afgeioopen jaar aan het nieuwe jaar een toestand overdraagt, waarin de mogendheden in betere verstandhouding verkeeren sommige hun bondgenootschappen en vriendschapsbanden versterkt hebben. Moge 1902 slechts de ontwikkeling brengen van dezen gunstigen toestand, ziedaar den wensch dien ik tegenover de vertegen- woordigers der geheele wereld wensch te uiten. De Hongaarsche minister-president heeft in antwoord op den gelukwensch van de liberale partij gezegd, dat de vaststelling van een algemeen douanetarief de voor- en UewesteiijJi Nieuws, Schiedam. 2 Januari 1902. Gisteren-avond geraakte de gepension- neerde rijksveldwachver P. L. te Maassluis tusschen het plankier en een in beweging zijnden trein, waardoor hij vrij ernstig inwendig werd gekneusd en eenige verwon dingen aan zijn linkerbeen bekwam. Hij is per volgenden trein naar Rotterdam vervoerd en per brancard naar het Ziekenhuis gebracht. Gisteren-avond is van het balcon van een der wagens van de tram, die te 8.20 vanhier naar Rotterdam vertrekt, gevallen de 29- jarige N. van Wieringen. De man bekwam daarbij eenige verwon dingen aan het gezicht en een beenbreuk. Na voorloopig door een geneesheer te zijn verbonden, is hij is op diens last naar het ziekenhuis overgebracht. Heden-nacht werd bij de politie aangifte gedaan, dat een fust jenever werd vermist van een schuit, liggende in de Schie. Heden-middag is het fust in de nabijheid der schuit opgehaald't bleek toe te behooren aan den heer P. C. v. d. Pant Jr. Heden-ochtend 10 uur is van een wagen beiaden met meel aan den Overschieschen weg een der achterwielen gebroken. Het meel werd op een anderen wagen overgeladen. Op de algemeene begraafplaats in Croos- wijk te Rotterdam is namens Barnum and Bailey s show, een hardsteenen monument opgericht, gewijd aan de nagedachtenis van Percy Bouquet, die aldaar overleed. Voor den tijd van een halve eeuw zijn de onder- houdkosten voor dit monument vooruit betaald. Rondom het voetstuk wordt een perkje aangelegd met klimop en ander groen. De Koningin verleende gisteren-middag ure audiëntie aan de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, den vice president van den Raad van State, den voorzitter der be,de Kamers van de btaten-Generaal en de leden van de hooge Colleges van Staat, tot het ontvangen van de geluk wenschen bij de jaarwisseling. Na afloop van deze receptie ontving Hare Majesteit de leden van haar civiel en militair huis, benevens de leden van de hofhouding van Hare Majesteit de Koningin- Moeder. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was bij deze nieuwjaarsreceptie tegen woordig. Uit den proeftuin te Naaldwijk zijn aan H. M. de Koningin toegezonden de eerste asperges geteeld in den warmen bak. Z. K. H. Prins Hendrik heeft nog de volgende giften geschonkenAan de Ver- eemging ten behoeve van de Zeelieden van elke Nationaliteit 1150 aan de Vereeniging voor Evangelisatie onder de Militairen in NederJandsch-Iddië f 150aan de Vereeni ging »Pro Juventute" 1150 en aan de Duitsche Vereeniging tot Hulpverschaffing te Amsterdam f 150. Men bericht uit Rome, dat mgr. Tarnass' in de laatste dagen weder ingestort is en dat zyn toestand zorg inboezemt. C De gewone audiënties van de ministers van Marine, van Koloniën en van Binnenland- sche zaken zullen deze week met plaats hebben. Ten behoeve der waterverversching in de Delftsche en 's-Gravenhaagsche grachten zal het hoogheemraadschap van Scüieland in vereeniging met de gemeente Rotterdam in het laatst van Januari a. s. aanbesteden hel maken van een ebsluis in de Delftsche- vaart bij de Krattenbrug. De lengte van de schutkolk dezer sluis zal 58 meter zyn, bij een breedte van ongeveer 5£ meter. Den len April zal met de werkzaam heden worden aangevangen en half Sep tember moet het werk voltooid zijn. De scheepvaart door de Delfcschevaart zal hierdoor gedurende enkele maanden geheel gestremd zijn. Te Delft brak Dinsdag-middag een hevige brand uit in de werkplaats van den bezem maker Van Mourik, aan het Zuideinde aldaar. Hoewel de brandweer met veel materiaal werkte, kon zij met beletten, dat de werk plaats en het aangrenzende woonhuis in de vlammen opgingen. Eerst laat in den namiddag was de brand gebluscht. De naastgelegen woningen bleven gespaard. De gebouwen en de inboedel waren ver zekerd. De minister van Koloniën, de hoer Van Asch van Wyck, is gisteren-namiddag naar het Zuiden vertrokken tot herstel van gezondneid. Ean aantal pluimveehouders hebben zich met een adres gencm tot uen minister van Waterstaat, om, naar aanleiding van de schade, die de Nederiandsche sier- en pluim veehouder omierviudt van den invoer van bunenlandsche minwaardige eieren, met name in den wintertijd, uen minister te veizoeken, ten spoedigste een wetsvoorstel op den invoer van eieren in te dienen, ten einde de ontluikende pluimveehouderij voor verdere schade te vrijwaren en het publiek te behoeden voor levensgevaarlijk bedrog. Zorgvliet. Naar aanleiding van de beslissing den Haagschen gemeenteraad, waarbij wet1 afgezien van den aankoop van het dome'' Zorgvliet, kan worden medegedeeld, da1 reeds in Mei van dit jaar de commissi' der hooge eigenaren een aanbieding va' f 2^ millioen van den gemeenterad ontving. Men wilde het grootste deel d«! gronden voor publiek wandelpark res#1" veeren, een ander deel voor den bouw va' een paleis van H. M. de Koningin i' vereeniging met het Rijk, in ruil waarvoof dan het bestaande Paleis in 't Noordeind' voor stadhuis zou worden bestemd. Ha' overige van 't terrein zou voor villabou* in exploitatie worden gebracht, Het aanvair keiijk bod werd later namens degeraeent' tot 4 millioen verhoogd) ook voor de terreinen in den Segbroekpoider)in da! helft dezer maand antwoordden de eigenaren hiervoor 4£ millioen te eischen, betaalbaar in 4 termijnen (de 5 ton voor den Segbro#J< polder op 1 Jan. 1903) Na nog enkel# onderhandelingen waarbij de commissie tot 31 December haar bod bleef handhaven, werd de zaak in den Raad behandeld. Het voorstel van den wethouder Bevers, om voor dien prijs het terrein te koopefl nadat de Paleis- en Stadhuisplannen vafl de zaak op grond van bezwaren waren losgemaakt, werd, gelijk gemeld is, met 23 tegen 19 stemmen verworpen daar de meerderheid met den wethouder van financiën jhr. Repelaer, 4J millioen te duur achtte, ook wegens de onzekerheid of de opbrengst van den bouwgrond wel zon dekken de gevraagde groote offers, daar volgens diens berekeningen bij aankoop de hoofdelyke omslag tot 1901 met l»/jo zou moeten worden verhoogd en de belastingdruk volgend andere becijferingen met 25 30 zou verzwaard wordeD. Het renteverlies tot 1910 werd matig bere kend op 13 ton. Voor het nemen der beslissing werd nog in bedenking gegeven eerst de publiek# opinie te hooren. De fatale termijn van 31 December werd echter als een beletsel daartegen aangevoerd. Naar veriuidt, zal tot secretaris der Al gemeene Rekenkamer, ter vervanging van jhr. mr. J. H. vanReenen, worden benoemd de heer jhr. G. C. baron van Asbeck, thans referendaris, en tot referendaris chef der 2e afdeeling, de heer C. F Rechlien Morra, thans hoofdcommies. De Geneeeskundige Raad voor Zuid-Ho Hand heeft benoemd tot correspondeerend lid den arts L. F. K. de Fouw, eerstaanwezend officier van gezondheid te Gorinchem. Door de heeren E. Hompas te 's-Gra- venhage en Sam. Frank te Water graafsmeer is bij Ged. Staten van Overijsel een verzoekschrift ingediend om concessie voor het mijnveld Erica, tot het ontginnen van goud op een terrein, gelegen onder de gemeente Hellendoorn, ter grootte van on geveer 2046 H.A. Zij verklaren zich bereid, ingeval van ondergrondschen mijnbouw (Tiefbeau) den eigenaren der gronden aan te bieden een vergoeding in eens van f 12.50 per H.A. jngeval het echter mocht blijken, dat ook bovengrondsche exploitatie (Tagebau) noodig is of anderszins schade aan den bovangron d Nederl. Export. Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen export te 's-Gravenhage zond ons de volgende mededeeling Sedert de jongste opgave werd de heer H. de Vries benoemd tot correspondeerend lid der vereeniging te Parijs. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau der Vereeniging heeft men sedert geruimen tijd in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de noodzakelijkheid er van ingezien, een afzonderlijk handels-ministerie op te richten, zooals de meeste Europeesche Staten er reeds een hebben. Een wetsontwerp in dien geest werd kort geleden het Congres aangeboden en het is aan te nemen, dat het benoodigd# crediet zal worden toegestaan. Men stelt zich voor, het bureau der Consulaire Zaken, voor zoover het op handel en industrie betrekking heeft, het bureau voor de Statistiek en eenige andere instel lingen met het handels-ministerie te vereenigen. Met betrekking tot het streven der Bulgaarsche regeering naar bevordering van den Bulgaarschen handel, deelt het Centraal-Bureau mede, dat genoemd# regeering in het buitenland handelscorres pondenten heeft aangesteld, wier taak bestaat in het zenden van berichten over den gang van handel en industrie aan h#t Bulgaarsche Handels-ministerie, het verlee- nen van hunne tusschenkomst by d#u afzet van Bulgaarsche handelsartikelen het bevorderen er van. Zy worden benoemd onder de aanzienlijk# kooplieden en eenig er van, b.v. te Parijs va ke eb vo ve 11 gei i gif kin stu vei zijt eer I nu zwi omi ong Wel scff daa kun gew verl ontl G van naai Een Bur( herb vuui °nts ding over beke T« •Ego heer de a 1899 rechi Schu Was «ndei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2