Dasrblad voor Schiedam en Omstreken. Oom Hans. 25ste Jaarg. Donderdag 9 Januari 1902. No. 7194 Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBIJS TAK DïT BLAD: Toor Schiedam oer 3 maanden f 4.50 Franco par dos» door geaeei Nadar land Afzonderlijke Nummers O-Os PBÏJS DBS ADTBRTBKTI8K: Van 16 regeis'ill..} /0.60 Elke gewone regei meer j -0.10 Yoor hernaaide plaatsing worden biiliike overeenkomsten aanaesaan. ALtfEMEES OVEKZICHT. 8 Januari 1902. De oorlog in Zuid-Afrika. Het dageiijksch overzicht van de ge beurtenissen op het uitgestrekte oorlogs terrein moet weder aanvangen met de meermalen geuite klacht er is weinig direct nieuws. Klaarblijkelijk valt er in het geheel niet op succes te snoeven. Kitchener Weet geen enkel algemeen gevecht, veel minder een overwinning te berichten. Het Wekelijksch waschlijstje, ditmaal gedateerd Johannesburg 6 dezer, vermeldt het volgende Gedurende de afgeloopen week zijn er 36 Boeren gedood, 9 gewond, 261 gevangen genomen en hebben zich 72 overgegeven. Generaal Elliot's colonnes zijn voortdurend met De Wet's voorposten slaags geweest, maar ofschoon er aanzienlijke afstanden afgelegd zijn en man en paard hard ge- Werkt hebben, zijn de Engelschen tot dusver Diet bij machte geweest een algemeen gevecht uit te lokken. Er worden nu snel Versche colonnes naar die streken heen gestuurd. Kolonel Colenbrander ging den 4en 's nachts over den Magatohas en verrastte den volgenden ochtend te Waterval den 'ijand, die 5 dooden en 29 gevangenen verloor. Een deel van kolonel Allenby's colonne °nder kolonel William verrastte den 5n 's ochtends een klein lager aan de Boven Olifantsrivier en maakte elf gevangenen, °-a. een veldcorneten vermeesterde eenig vee Generaal Plumer was den 3en en den 4«n met een betrekkelijke groote macht Ooeren onder Christiaan Botha en Opperman slaags en dreef hen uit stellingen. Maar op 4n leed een deel van zijn troepen onder majoor Valentin, van de Somerset Light infantery, zware verliezen, terwijl net met dat werk bezig was. De vijand liet 9 dooden achter. Valentin en 15 man sneuvelden 3 officieren en 28 man werden er gewond Feuilleton. (Naar het Duitsch 1) I. In bekrompen omstandigheden. j »A.chWaren we toch rijk, moeder't toch ellendig, altyd te moeten overleggen, ^'tijd te moeten zorgen, om niet meer uit j® geven dan de omstandigheden toelaten 1 n omstandigheden, te verkeeren die toe- at®n, het geld naar welgevallen uit te *>®ven, het leven naar believen te genieten, a' moet heerlijk zyn!" Het was een jong, lief meisje, dat half PHulend, half in scherts deze verzuchting 'aakte. die zoo vreemd klonk daar ze te oorschijn kwam van tusschen zulke frissche ®rsroode lippen. De oude dame, tot wie Uit Middelburg in de Kaapkolonie werd den 5n dezer geseind, dat er in de afge loopen week weinig verandering in den toestand was gekomen. De commandos van Fouché, Wessels en Myburgh voeren nog steeds in het Noord oosten snelle bewegingen uit, meest in een kriDg. Zoodra de Engelschen hun te na komen, verstrooien zij zich of keeren op hun schreden terug. Louis Wessels is Kritzinger opgevolgd in het bevel over de Boeren in het midden gedeelte. Hij heeft zijn strijdmacht ver snipperd en loopt de streek af tusschen Murraysburg en de hoofdlijn zorgvuldig elke ontmoeting met de Engelschen ver mijdende. Enkele achterblijvers houden zich nog schuil in de Camde boo-bergen en op andere hoogten, waar zij veilig zijn voor de ver volging van de plaatselijke troepen. Het leelijke ongeval de Scots Greys overkomen, schijnt bij Bronkhorstspruit zelf gebeurd te zijn, een noodlottige plek voor de Engelschen. Niet alleen in 1881, maar ook in dezen oorlog heeft daar hun bloed gevloeid. Van den overval op Garrats voorhoede in Vrijheid is nog geen nieuws, evenmin als van de uit de verlieslijst blijkende gevechten. Reuter, den 4n uit Johannesburg' sei nende, geeft van een gevecht dat Kitchener ons den 30n December van daar seinde een andere lezing. Kitchener meldde, dat Spens en Plumer, den 28n uit Amersfoort optrekkende, een deel van Brits' commando over den spoorweg dreven, Spens nam 24, Plumer 3 Boeren gevangen. Reuter seint Honderd man van het Standertoncommando onder Brits trachtten de linie over te steken om zich bij De Wet te voegen Generaal Spens volgde hen langs den spoorweg en de blokhuizen openden het vuur, maar ongeveer vijftig kwamen er over. De rest trok terug en iiep Spens' haar woorden gericht waren, scheen pijnlijk door haren uitroep getroffen, war.t ze wendde haar rustige oogen met een uit drukking van smartelijke teederheid tot de kleine spreekster, terwijl ze op zachten toon zeide: «Wees tevreden, kind Gij moet niet zoo onstuimig zijn in uw wen- schen. Geloof me de rijkdom maakt niet gelukkig." «Maar hij maakt het leven aangenaam, gemakkelijk en vroolijk, lieve moeder!" «En is uw tegenwoordig leven dan zoo moeilijk te dragen?" klonk het schertsend, doch op den toon van zacht verwijt uit den mond der eude dame. Ze streelde daarbij zacht de golvende, blonde lokken harer dochter, die met een snelle beweging aan haar zijde was getreden en bij haar nederkmeide. Liefkozend legde zij den arm om de moeder, terwijl deze zacht glim lachend vervolgde: «Wordt het mijn Hilda in ernst al te vervelend by haar oude moeder, te eng en klein in ons bescheiden, maar behagelijk huis De weduwe van den ritmeester Rothen- burg mocht met recht baar bescheiden woning behagelijk noemen. Het was een vertrouwelijke gezellige woonkamer, waarin troep in de armen 24 werden er gevangen gemaakt. De Boeren verloren verscheiden dooden en gewonden. Nog iets anders Kitchener seinde den 3den uit Johannesburg dat Bruce Hamilton ten O. van Ermelo, van 29 December af, honderd gevangenen had gemaakt, o. w. generaal Erasmus, en een aanzienlijk getal runderen en wagens vermeesterd. Bennet Burleigh, van de Daily Telegraph, seint nu den 4n uit Ermelo, dat Bruce Hamilton op Nieuwjaarsdag 's morgens vroeg 22 gevangenen maakte, 500 stuks vee en vele schapen en paarden vermeesterde, en bovendien een aantal wagens, o. a. die van Erasmus. Zou Kitchener of het Engelsch departement van oorlog of de telegraaf schuld hebben aan een vergissing? De gewapende kaffers van Brits was blijkbaar ook al een zonderlinge misgreep. De terugkeer .van uitgediende soldaten uit Zuid-Afrika. De Ranel heeft Zondag te Southampton 12 officieren en 452 minderen (,nvalieden en uitgedienden) teruggebracht, de Bavarian Maandag 514 invalieden en herstellenden en 310 uitgedienden. Het Chineesche Hof. Zooals wij nog gisteren meldden, was het Chineesche Hof 's middags halt twee de Verboden Stad te Peking binnenge trokken. Daarmede keeren voor China de normale toestanden langzamerhand terug, Een uit Peking verzonden telegram meldde, dat het keizerlijk hof neef en tante tegelijk gisteren omstreeks 12 uur per extratrein te Miachiafoe, een voorstad van Peking, aankwamen. Hunne Majesteiten waren bijzonder tevreden over het laatste gedeelte van hun reis per spoor afgelegd, zoo zelfs, dat zij aan Jadot, directeur-generaal van de spoor wegen in China, tot driemaal toe hun groote voldoening deden weten over dit nieuwe middel van vervoer. In de hoofdstad, waar het Hof aldus in de meest opgewekte stemming aankwam, krioelde het van in gala-kostuum gekleede ambtenaren. Duizenden stonden aan het station om de Majesteiten te ontvangen, terwijl de troepen den geheelen weg tot aan de Verboden Stad afgezet hielden. Met dezen terugkeer uit de gedwongen ballingschap begint, mag men zeggen voor het Hemelsche rijk een nieuw tijdperk, dat bijaldien de partij van Toean en Toeng Toe- siang er niet in slaagt haar ouden almach- tigen invloed op de Keizerin te herwinnen, een tijdperk beloolt van hervormingen op verschillend gebied, van anti-Russische staatkunde en verbroedering met Japan. De Keizerin blijkt onder den invloed der jongste gebeurtenissen tegenover de vreem delingen zeer vredelievend gezind te zijn geworden. In een door haar uitgevaardigd edict neef Koeng Soe blijft maar steeds de rol van marionet vervuilen wordt de wensch uitgesproken, dat onmiddellijk na den terugkeer van het Hof de vriendschap pelijke betrekkingen met de gezanten weer zuilen worden aangeknoopt, terwijl de Keizer hen spoedig hoopt te ontvangen in de Verboden Stad, waar anders slechts leden van den Keizerlijken Raad en van den hoogsten Chineescnen adel den voet zetten. Ook Hsou Hsi-zelve, bij wie de receptie door haar twee jaar geleden ver leend aan de Europeesche en Amenkaansche dames de aangenaamste herinneringen heeft achtergelaten, stelt zich voor binnenkort zoo'n dames-theekransje te beleggen. De vrouwen en dochters der gezanten kunnen dan aan Hare Majesteit verhalen van het geen zij uitstonden gedurende het beleg der gezantenwijk. Een schaduw op dezen zonnigen en veel- belovenden toestand werpt echter het voor uitzicht, dat Rusland's gezant Lessan ver moedelijk na eenige dagen opnieuw het Mantsjoereesche tractaat uit zijn portefeuille zal halen om dit der Chineesche regeering ter onderteekening aan te bieden. En dan het gesprek tusschen moeder en dochter plaats vond. De geheeJe inrichting van het vriendelijke vertrek verried zoo ook geen degantie en weelde, dan toch den goeden smaak van een beschaafden geest en de zorgvuldige, ordenende hand eener vrouw. Over de stille, spaarzaam verlichte kamer lag onmiskenbaar den stempel van vertrouwelijkheid en gemoedelijkheid en mevrouw Rothenburg paste geheel en al in die omgeving. Ze was een dame van circa vijftig jaren met fijne, zachte gelaatstrekken, waarover een uitdrukking van tevredenheid lag. Of deze eerst een overwinning was van latere jaren, en of ook bij de thans zoo kalme vrouw eens vurige wensehen en hartstochtelijk verlangen hadden geheerscht, die haar eerst na gestadigen strijd met de vreugde en het leed des levens tot rust hadden laten komen, daarvan verrieden haar verstandige, heldere oogen nietsze rustten slechts vol moederlijke teederheid op haar dochter. Deze zag een oogenblik als beschaamd vóór zich, doch hief daarna haar kopje omhoog en sprak vleiend «Zeker, lief moedertje, ik ben gaarne, zeer gaarne bij u I Ik wilde alleen, dat u met mij de schoone wereld kon gaan zien en dat onze omstandigheden ons veroor loofden te leven op zulk een vost, als waarop we recht en aauspraak hebben. Daaraan ontbreekt het ons echter van alle kanten. Wat baat mij de vriendelijke uitnoodiging van mevrouw Schwarzen, als mij een passend toilet ontbreekt, om in haar gezelschap te verschijnen, en ik zou toch zoo gaarne gaan!" Die laatste uitroep kwam het meisje uit het hart. Mevrouw Rothenburg zuchtte en overlegde klaarblijkelijk in stilte of er, door de een« of andere besparing geen middel kon worden gevonden om Hilda's wensehen te vervullen, doch vóór ze door nadenken tot eenig resultaat was ge komen, sprong haar dochter haastig op uit de knielende houding en riep levendig «Hoor eens moeder, hoe haastig mijnheer Günther de trappen komt afstormen 1 Die brengt zeker iets nieuws (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT Bin jedes Band, das noch so leisc Die Geister aneinander reiht, Wirkt fort aif seine leiee Weise Aitf dnberechenbare zeit. G. Titus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1