Uit den Duitschen Rijksdag. Nadat eergisteren staatssecretaris Thiel- mann in sombere kleuren in den Rijksdag Duitschlands financieele toestand had uiteen gezet, nam de rijkskanselier Von Bulow het woord om zoowel de kool als de geit trachtende te sparen te verklaren, dat Cüamberlain de gevoelens der Duitsche natie beleedigd had zonder het te willen, niet met opzet. Dit was niettemin ten zeerste te betreuren, daar Engeland en Duitschland met elkaar steeds goede en vriendschappelijke betrekkingen hebben onderhouden, waarvan het ongestoord voort doren gelijkelijk in het belang van beide partijen zou zijn. Hoewel nu de beweging onder het Duitsche volk volkomen te begrijpen was, meende spr. toch te moeten opmerken, dat het Duitsche leger veel te hoog staat en zijn wapenschild veel te blank is dan dat het door scheeve be- oordeelmgen zou kunnen bezoedeld worden. Zelfs ondanks de aan Chamberlain toege stane verontschuldiging was deze diploma tieke uitbrander aan diens adres toch raakDoch nu kwam er iets voor de lachers en tevens voor de lieden die het Drievoudig Verbond gaarne dood zouden verklaren. Dit verbond zeide de rijkskanselier verheugt zich in den besten welstand. Men moet niet vergeten, dat het geen exploitatie maatschappij, maar een verzekering- maatschappij is, dat het niet agressief, maar in hooge mate vredelievend is. Het Drievoudig Verbond sluit goede betrekkingen van de deelnemers met de andere mogend- heden niet uit. Er is dan ook geen reden om naar aanleiding van de toenadering tusschen Frankrijk en Italië de minste onrust te toonenin een gelukkig huwelijk moet de man niet dadelijk boos worden als zijn vrouw eens 'n extra dansje met een ander maakt. Wat heeft het Huis om dezen grappigen uitval van Von Bulow gelachen. En hoe gemakkelijk viei het nu verder den rijks kanselier den internationalen politieken toe stand met lichthartigheid te bespreken Het Drievoudig Verbond legt, zeide hij, geen der deelnemers lastige verplichtingen op, daar het eiken deelnemer vrijstaat zijn militaire en maritieme strijdkrachten te verminderen. (Van die vrijheid is nog niet veel gebleken). Ook is de overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië betreffende zekere kwesties over de politieke invloeds feren langs de Middellandsche zee in het geheel met tegen het Drievoudig Verbond gericht. Na nog uiteengezet te hebben, dat de tegenwoordige wereldpolitiek zich richt op doeleinden ver van Duitschlands grenzen, zeide Von Bulow ten slotteWat ons betreft, wij zullen Duitschland ook verder zoo sterk moeten houden, dat evenals nu onze vriendschap voor iedereen kostbaar is, onze vijandschap niemand onverschillig zal wezen. De rede van Von Bulow, voor zoover betreft Chamberlain's onbescheidenheden te Edin- burg, heeft, hoe diplomatiek ook opgesteld, te Londen algemeen een slechten indruk gemaakt. De toon van de mimsterieeie pers, die voor Chamberlain partij trekt, klinkt verontwaardigd en bits. Enkele ministerieele kranten doen zelfs dreigend tegenove r Duitschland. Ook de beurs, met name de consols en de Kaftermarkt, is er door gedeprimeerd. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting, die na Von Bulows reden geopend werden, sprak Bachem van het Centrum, uitvoerig over den financieelen toestand van het rijk. Hij sprak zijn voldoening uit over de eervolle regeling van de moeilijkheden met China en legde nadruk op de recht matige verontwaardiging onder het Duitsche volk over Chamberlain's bekende redevoering. Richter, de voord voerder van de vrijzinnige volkspartij, zeide volkomen in te stemmen met de verklaring van den rijkskanselier tegenover Chamberlain. Ook in dit opzicht wordt bewaarheid, dat in nationale vra ag- 8tu'~ken alle Duitschers eens van zin zijn Wij weten, vervolgde hij, wat wij aan ons i leger hebben en wat wij van den Engelschen minister moeten denken. Nu is echter genoeg van deze zaak gezegd. Wij hebben belangrijker dingen te doen. De opmerking van den rijkskanselier dat het Drievoudig verbond niet meer dezelfde beteekenis had als vroeger, was misschien minder aan het adres van den Rijksdag dan aan dat van een ander gericht. Onze wereldpolitiek vermeerdert de mogelijkheden van overzeesche verwikkelingen. De Brusselsche conferentie over de suiker premies zal op niets uitloopen, evenals alle dergelijke conferenties. Sedert 1897 zijn de voortdurende uit gaven voor leger, vloot en koloniën met 143 millioen gestegen, de uitgaven voor eenmaal nog geheel daargelaten. Spreker herinnerde dat de staatssecretaris van finan ciën gisteren van de kans op een nieuwe belasting op bier en tabak had gesproken. Hij eindigt met te verlangen, dat in financieele aangelegenheden weder de oud-Pruisische tradities van spaarzaamheid in eere zouden komen. (Toejuichingen links.) Nadat nog Kardorff, van de vrije conser vatieven, een beschermende politiek had aanbevolen naar het voorbeeld van de Vereenigde Staten die daar een wonder baarlijken vooruitgang tengevolgp heelt gehad, en Schrader (Vrijzinnige Vereeniging) den wensch naar de spoedige sluiting van nieuwe handelstractaten had uitgesproken, werd de verde beraadslaging tot heden ver daagd. De Pruisische Landdag. Na de verkiezing van het bureau diende gisteren Rheinhaben, de minister van financien, bij de Pruisischen Landdag, zijne begrooting in. Hij betoogde, dat men in 1900 nog 7£ millioen mk. overschot had. De achteruitgang op oeconomisch gebied in het vorige jaar had op de begrooting van het loopende jaar echter een belangrijken invloed gehad. Dat Pruisen aan de ficnan- cieele eischen kon voldoen zonder buitenge wone middelen aan te wenden, getuigde slechts voor de innerlijke kracht van zijn financieele regeling. Wat de begrooting voor 1902 betrof, was het moelijk voorspellingen te doen. Toch scheen er geen reden te bestaan voor pessimisme. Op de gewone begrooting was een tekort van 70 millioen. Dat men dit zonder meer kon dekken, was in de eerste plaats te danken aan de on vergankelijke verdiensten van Miquel. Dank zij zijn zeer wijze voorzorg was er zulk een groote reserve, dat meii ale eischen met gerustheid te gemoet kon zien. Het Nicaragua-kanaal, De veel besproken kwestie van het Nicaragua-kanaal is gisteren in het Ame- rikaansche Huis van afgevaardigden beslist. Met 308 tegen 2 stemmen is het ontwerp van het Nicaragua-kanaal aangenomen. Van tevoren was een amendement verwor pen, strekkende om het eerste artikel te vervangen, door een ander, waarbij de pre sident gemachtigd werd, ook te onderhan delen over den weg door Panama. De Mikado. De Japansche gezant te Rome spreekt beslist alle geruchten tegen, die er dezer dagen geloopen hebben over een aanslag op den keizer van Japan. Rolin Jacquemijns. f Donderdag-ochtend is te Brussel overleden de heer Rolin Jacquemijns, gezant in Siam. Drie maanden geleden was hy ziek naar België teruggekeerd. Rolin heeft deel uitgemaakt van het laatste kabinet Frère- Orban. Hij is hoogleeraar in het interna tionaal recht geweest aan de Gentsche universiteit. In Siam trad hij voor den Engelschen invloed op tegenover den Franschen. ■Hauls- en fcrewesteiijk Nieuws. Schiedam, 10 Januari 1902. Volkskinder zangkoor. Men verzoekt on6 het volgende te plaatsen Hier ter stede is onder leiding van den heer Otto Zeegers, muziek directeur te 's Gravenhage, eene vereeniging »Volks- kinderzangkoor" opgericht ten doel hebbende kinderen uit de arbeidende klasse tegen een geringe vergoeding grondig en degelijk zangonderricht te verstrekken. Inschrijving kan plaats vinden Zaterdag avond 11 Jan. 6—8 uur op de bovenzaal van het hotel Van Velzen, Vlaardingerstraat 32, alwaar op dezelfde uren de lessen zullen worden gegeven. Nadere inlichtingen en conditiën geeft de advertentie in dit blad. Het noodbrugje over de Beurs, zeer gerieflijk voor tijdelijk gebruik ingericht, is heden voor het personenverkeer geopend. Gister-middag is in de branderij van de heer J. Houtman aan de Nieuwe Haven de brandersknecht A. van Batavia bij het storten van een zak met meel in een beslagbak, daarbij van de stelling gevallen en met het hoofd tegen de gistpers terecht gekomen. Hij werd aan het hoofd verwond en heeft het sleutelbeen van den linker schouder gebroken. De man stelde zich onder geneeskundige behandeling. Gisteren-avond werden uit een der treinen, die aan het station alhier aankomen, twee personen verwijderd, die niet in bezit bleken van een plaatsbewijs. Zij waren niet van plan de vracht noch de verschuldigde boete te betalen. Naar hun namen gevraagd, deden zij blijkbaar valsche opgaven, waarom zij aan de politie werden overgeleverd en naar het commissariaat gebracht, waar bleek dat zij valsche namen hadden opgegeven. Nadat beiden hun waren naam hadden bekend gemaakt, werden zij naar het station teruggeleid. Gisteren overleed alhier de ruim 97- jarige C. Giele, waarvan wjj onlangs meld den, dat hij nog betrekkelijk gezond was. Door een baas te Delfshaven waren te dezer stede een 10-ial losse werklieden aangenomen om te Delfshaven gisteren te komen lossen, omdat daar een werkstaking plaats heeft van zakkendragers. Tengevolge van een bezoek door een der stakers hier gebracht is echter van het vertrek van de aangenomenen niets gekomen. Dinsdag-avond om half 7 heeft er een gasontploffing plaats gehad in het huis aan de Hoogstraat te Vlaardingen dat eerst daags bewoond zal worden door den heer A. van Daelen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaatsalleen werden er 2 groote winkelramen verbrijzeld. Bij den slager Broek en den timmerman De Haan aan de overzijde werden eveneens door den slag enkele ruiten verbrijzeld. BINNENLAND." H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen van H. W. Mesdag in de kunst- zalen van Pulchri Studio te 's-Gravenhage .H. M. werd door den heer Mesdag het Genootschap, rondgeleid en betuigde herhaaldelijk Hare ingenomenheid aan den kunstenaar met zij n werken. Ter verschijning op het gala-bal ten Hove worden In het laatst der volgende week verschillende gezanten bij ons Hef verwacht, die in hoofdsteden buitenslands hun standplaats hebben. De nieuwbenoemde Chineesche en Per zische gezanten moeten nog tot aanbie ding hunner geloofsbrieven ontvangen worden. Met jl Februari aanvaardt de nieuwbe noemde Nederlandsche gezant jhr. Van Weede, zijn functie te Weenen. De overige veranderingen in het diplomatieke korps gaan in met 1 Mei a. s. Het ambt. der thans nog waargenomen betrekking van secretaris-genaal bij het Departement van Buitenlandsche Zak en is aangeboden aan Mr. S. Hannema, admi nistrateur, chef, der afdeeling handelspolitiek en consulaire zaken aan het departement. De St. Ct. bevat een Kon. besluit van den 27en Dec. 1901, houdende nadere bepalingen omtrent de zeebrieven en jaar passen in Nederlandsch-Indië. De Staatscommissie voor de z.g. 14 ton die in opdracht heeft, advies uittebrengen omtrent de regeling der rekenpüchtigheid bij de militaire administratie is zoover met haar taak gereed dat haar verslag met voorstellen voor drukken gereed is. Hij laat zich aanzien, dat haar rapport in Februari of Maart kan verschijnen. Staatsraad mr. Heydenrijck, die den 13den Januari zijn 70sten verjaardag viert, zal in de maand Juni aanstaande den dag herdenken, dat hij veertig jaren geleden zijn politieke loopbaan is aangevangen. Te dier gelegenheid zullen beide merk waardige data in het leven van den katholieken veteraan feestelijk worden herdacht. Door de Oostenrijksche regeering is aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd een vroeger bekend Haagsen wielrenner, Willy Zellekens, die wegens valschheid in geschrif te werd vervolgd en telkens aan de waak- zaamheid der politie wist te ontkomen, eens door in het Engelsch Kanaal te sprin gen, waarna hij onder valschen naam en valsche voorgevens een zwervend leven leidde. Het Torentje in het gebou w van het departement van binnenlandsche zaken, door den minister verlaten, is ten behoeve van diens Kabinet in gebruik genomen. Brievengeheim. Omtrent de klachten over schending van het brievengeheim in Duitschland seinde Reuter gisteren, dat de Norddeutsche opmerkte »Het rijkspostkantoor heeft tot nu toe noch van het publiek noch van het bestuur der Nederlandsche posterijen klachten ontvangen over het verlorenraken van brieven. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat dit zwarte kabinet te Hamburg alleen in de verbeelding van den briefschrijver bestaat." Naar aanleiding hiervan schrijft dr. B. W. Scbultetes Aeneae aan de N. R. Ct. »Ot het zwarte kabinet in Hamburg bestaat of niet, is mij onbekend, maar dat in Hannover het brievengeheim geschonden wordt is zeker. Twee brieven, van 1 Sept, en 9 Sept. 1901, zijn te Hannover vier volle weken achtergehouden en gelezen. De laatste was nog wel aangeteekend door mij verzonden, omdat ik geen al te groot vertronwen stelde in het respecteeren van brievengeheimen, zooals dit bij beschaaf de volken gewoonte is. Mocht de Norddeutsche haar onjuistheid toch volhouden, dan zal dr. S. A. twee brieven in de N. R Ct. doen opnemen le den brief van hem aan den postdirec teur te Hannover, en 2o het antwoord op zijn brief van genoemden postdirecteur, dd. 12 Oct. 1901. Men schrijft uit den Haag Tot de journalisten, wier handschrift voor de zetters nu juist geen reden tot vreugde was, behoorde ook naar ver luidt dr. Kuyper. Ter drukkerij, waar zijn copie in den regel gezet werd, bevonden zich intusschen eenige typo's, die er volkomen vertrouwd mede geraakt waren. Nu heeft dr. Kuyper de journalistieke veder nedergelegd, maar met de ministe rieele schrijft hij niet duidelijker, zoodat ter Landsdrukkerij 6en worstelstrijd te voorzien was met zyn handschrift. Die strijd is evenwel maar ons ter oore kwam tot een vreedzame oplossing gebracht, doordat bovenbedoelde typo's aan de drukkery des Ryks geplaatst zyn. Minister Kuyper's typografische lijfwacht alzoo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2