Gisterenavond is de 35-jarige M. J. M.' door de politie van den Dam naar bet bureau gebracht, omdat hij daar liep te zwaaien met een hamer en een dissel, waarmee hij voorbijgangers dreigde. Tevens bleek, dat de man uit een slagers winkel vet en vleesch had ontvreemd. Heden-ochtend is op de Velievest een paard van den landbouwer Hoogenboezem, gespannen voor een spoelingwagen, dood neergevallen. Het dier werd op straat afgemaakt. Naar het R. N. verneemt, zal met 1 Februari begonnen worden met het afbre ken der panden aan het Hofplein te Rotterdam ten behoeve van de Zuid-Hollandsche electri- sche Spoorwegmaatschappij. Lady Montagne, echtgenoote van den Engelschen gezant, schreef in de achttiende eeuw ineen briefoverRotterdam het volgende «Al de straten zijn met groote steenen geplaveid en worden zoo rein gehouden, dat ik er op mijn sloffen wandel zonder een spat aan mijn goed te krijgen het is een lust de Hollandscbe meiden de straat te zien schrobben met meer zorg dan de onzen de slaapkamers doen. Men ziet hier noch morsigheid noch bedelarij. Men is er vrij van die walgelijke gebrekkigen en van die lastige leegloopers, die ons Londen zoo hinderen. De dienstmeiden en de burger juffrouwen zijn hier beter gekleed dan vele dames bij ons. De winkels en magazijnen zijn van een verwonderlijke netheid en pracht." (Robert Fruin Verspreide Geschriften, deel IV, blz. 251). Sic transit gloria Door de directie der maatschappij van scheeps- en werktuigbouw «Feijenoord" werd gisteren aanbesteedde wijziging en verlenging van de tweede helling op het etablisement«Feijenoord". Ingekomen waren 12 biljetten. Laagste inschrijver was de heer H. Wienhoven Den Haag, voor 115.920. De politie heeft onder Katendrecht in beslag genomen eene roeiboot die den 3n December gestolen werd van den veerman Van Kekum te Lobith. De dader van den diefstal is de zich in het huis van bewaring bevindende Duitscher M. H. Cüpper, die ook den diefstal pleegde van de stoombarkas Speculant. In de nu in beslag genomen roeiboot bevonden zich twee manden, waar in varkensvleesch, worst, spek en tabak aanwezig geweest waren. Van een en ander is daar de eigenaar nog niet bekend* Uit Maasland wordt ons gemeld Op 24 Febr. e. k. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. Jan van der Hoeven zich in deze gemeente als arts vestigde. Naar men verneemt, zal dit jubileum feestelijk herdacht worden. BOSEXLASD. H. M. de Koningin heeft het bestuur der Liedertafel «Haagsch Mannenkoor" bericht met genoegen gebruik te zullen maken van de uitnoodiging tot bijwoning van het Lietdadigheidsconcert ten voordeele van het Emmafonds op 25 Febr, e.k. Gelijk bericht zonden H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins-Gemaal. Naar de IV. Rolt. Ct. verneemt, heeft de minister van Justitie uit naam van H. M. de Koningin aan den Raad van Toezicht en Dicipline van de orde van Advocaten te Rotterdam medegedeeld, dat een voorstel tot wijziging van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering als door adressant werd bedoeld, op grond van de gescheiden is der Wet niet kan worden verwacht. De heer Depretis blijft voorloopig belast met het beheer der zaken van het Itali- aansch gezantschap daar de Italiaansche legatiesecretaris Bosdari nog geruimen tyd met verlof in het buitenland biyft. In 1901 werden 6243 personen door heeren ambtenaren van het openbare mini sterie bij de kantongerechten en 1303 personen door heeren officieren van Justitie gesignaleerd, terwijl 3311 vreemdelingen uit het land verwijderd werden. De minister van Binnenlandsche zaken, dr. Kuyper, denkt Dinsdag a.s. uit het buitenland terug te keeren. Niet Zaterdag, gelijk in de bladen wordt bericht. Door de heeren D. Bos en Ch. Bulles te Rotterdam en Aken aanvragers vae de concessie voor de Electrische Tram Maas trichtVaals in aansluiting met de bestaande Electrische Tram Vaals—Aken is aan den minister van Waterstaat, Handel en Fij ver heid het kapitaal voor den bouw, aanleg en exploitatie dier tramlijn aangeboden. Het bestuur van den Nederlandscheh post en telegraafbond (klerken en telegrafisten) heeft aan de leden der Tweede Kamer een schrijven gezonden, ter wederlegging van verschillennde punten te hunne opzichte door den minister van Waterstaat in de Memorie van Antwoord zijner begrooting uitgesproken. Uit vertrouwbare bron verneemt de Ned., dat de militaire wetsontwerpen niet zullen worden behandeld vóór Paschen, maar vermoedelijk in de zitting na Paschen. Het centraal bestuur der 15 Volkskies- vereenigingen in het district Hoogezand, heeft op uitnoodiging van een speciale commissie te Delft adhaesie betuigd met het verzoekschrift van den afgevaardigde Ter Laan aan den raad van Delft om een regeling, welke hem een betrekking waar borgt bij 't onderwijs aan zijn school. Deze speciale commissie heeft uitsluitend tot taak, bedoeld verzoekschrift te steunen en anderevereenigingen tot steun op te wekken. (Het Volk). Naar het Dagblad verneemt, is de heer T. P. Viruly, oudste lid in jaren van de Eerste Kamer, zeer ernstig ongesteld, zoodat 't ergste wordt gevreesd. Ten aanzien der militie van 1902 is be paald, dat voor het korps torpedisten bij voorkeur zullen worden bestemd zeevarenden, schippers en visschers uit Helder, Hellevoets- sluis en Willemstad. Nederland en Zuid-Afrika. Door de Haagsche afdeeling van de Ned. Zuid Afrikaansche Vereeniging wordt op 27 Januari een muzikale eu letterkundige bijeenkomst voorbereid in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar, waarvan de netto-opbrengst ten voordeele zal strekken van de concentratiekampen. Naar een uit Portugal ontvangen foto grafie zijn zeer mooi afgewerkte brief kaarten vervaardigd die een kijkje geven in een school van kinderen der Boerenbal- lingen. Deze eigenaaardige kaarten worden verkocht ten voordeele der bedoelde school in Portugal. De firma Scheffers, Spuistraat 40 te Amsterdam, is met de levering der kaarten belast. Men meldt aan de IV. R. Ct. Ook de winters van 1868 en 1880 ken merkten zich als zeer zacht, maar toen werd tevens bewaarheid «groene Kerstmis, witte Paschen", zooals het in den volksmond luidt. In kronieken vonden wij aangeteekend, dat de winter van het jaar 1507 bijzonder zacht was, zoo zelfs «dat alle vruchtbooms n in de maand April bloeiden, de wijngaarden groote loten hadden, de vogels eieren legden en jongen broedden." Het is wel aardig het bericht, dat van de Tijd werd gezonden, als zou dr. Kruyper, om zyn handschrift gemakke lijker te laten zetten, typografen van de Standaard-zetterij naar de Landsdrukkerij hebben laten overkomen, maar nog aardiger zou het zyn ais het waar was. Wij kunnen het bericht ten stellingste tegenspreken. Wel verschijnen eerstdaags een vijftal verbeterbladen op de redevoeringen, door dr. Kuyper in de Tweede Kamer gehouden, maar Standaard-typografen zijn daarvoor niet noodig geweest. (N. Ct.) Een sluwe oplichter. Omtrent de uitlevering van den Haagschen sportman W. A. Z. door de Oostenrijksche regeering aan de Haagsche justitie schrijft men nader Zijn avontuurlijke ontvluchting van de Indische mailboot Soembing m het Engelsch Kanaal en zijn wonderbaarlijke redding door het Spaansche stoomschip Pena Cabarga dat op weg naar Rotterdam zijnde hem oppikte, zijn nog genoegzaam bekend even zoo zyn in September 1899 gedane poging tot oplichting van den directeur van het steenkoiencyndicaat, den heer H. A. van Nievelt uit Rotterdam en woonachtig te Den Haag. Van uit Engeland, vermoedelijk Liverpool begaf hij zich naar Montreal (Canada) waar hij kennis maakte met jhr. De Bosch Kemper, uit 's-Graven hage, industrieel aldaar, dien hij met verschillende teekeningen en pro jecten wijs maakte dat hij een noodrem had uitgevonden voor locomotieven en andere stoommachines om deze onmiddellijk tot stilstand te brengen. Hij wilde daarom te Montreal een fabriek oprichten tot vervaar diging dier toestellen, waartoe een kapitaal van 15000 dollar noodig was. De heer De B. K. stelde hem daarop 5000 (f 12.000) ter hand, doch vernam sedert niets meer van hem. Toen aan de politie te Canada van het geval werd kennis gegeven bleek deze ook reeds onderricht te zijn van de poging tot oplichting van het steen kolen-syndicaat. Waarom hij zich juist te Montreal wilde vestigen, verklaarde hij op de volgende wijze Hy had n)., een belang rijke uitvinding gedaan en was toen besloten zich in die plaats te vestigen welke zou worden aangewezen door een mes dat hij geblinddoekt in de wereldkaart zou steken en dat toen Montreal had aangewezen. Toen het hem daar eenter te warm werd ging hy weder op den loop, tot men op eens vernam dat ny te Weeneii geaires- teerd was wegens opneming van üoitiehuis- bed.enden en aldaar voordat teit tot 2 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Thans was die straityu om, maar in plaats van hem op vrije voeten te stellen leverde de justitie te Weeuen hem aan die te 's Gravennage uit. Voor de Haagsche rechtbank zal hij zich nu te verantwoorden hebben wegens valsch- neid in wissels, waartoe hy zich bediende van een valschelijk nagebootste firma-stempel der firma W. H. Miiuer Co. te Rotterdam, alwaar bedoelde wissel was betaalbaar gesteld. Het onderzoek door Burg. en Weth. van Leiden ingesteld naar aanleiding van de mmisterieele vragenlijst in zake den aard en den omvang der werkloosheid gedurende dezen winter, moet tot bevredigende uit komsten hebben geleld. Door de uitvoering van groote werken, zooals het gemeentelijk slachthuis en het sanatorium voor zenuwlijders, heeft blijkbaar de werkloosheid dezen winter in die stad geringe afmetingen aangenomen. De moord te Amsterdam. De justitie zet met den meesten ijver het onderzoek voort naar den dader van den moord op de wed. Dijxhoorn: Meer en meer blijkt het betreurens waardige van het ontijdig bezoeken van hei terrein waar de moord plaats had door personen die daar niet noodig waren, of onbevoegd of onkundig om dadelyk de voor de justitie zoo nuttige bewijzen te verza melen en er tegen te waken dat die werden vernietigd. Werkelijk staat de justitie hier voor een zeer moeilijk probleem. Wat de ongateekende brief betreft, die door den officier van justitie is ontvangen kan men nog mededeelen, dat daari» wordt aangewezen een van de drie personeö die in voorarrest zijn gebracht wegens defl inbraak en den diefstal die te Zaandam is gepleegd bij de firma Keg. De bedoelde persoon heeft een eenigzins vrouwelijke uitdrukking in zijn gelaat* terwijl de twee anderen het uiterlijk vah mannen hebben. De een heeft een vrij zware moustache, de andere is zeer lang van postuur en zou in vrouwenkleeren dadelijk worden opgemerkt. Van den kruier, die voor eenige weken werd opgeroepen en die een brief zoU hebben bezorgd aan de vermoorde vrouW' is nog niets vernomen. De bedoelde aangehouden inbreker, die volgens den brief in vrouwenkleeding den moord zou hebben gepleegd, is in een andere cel gebracht en afzonderlijk gehoord j over het moordgeval. Tot nu heeft dit verhoor geen resultaat opgeleverd. Gisteren-ochtend om 10 uur werd t< Amsterdam door de justitie eene huis zoeking gehouden bij een «koopman in alles", aan de Nieuwmarkt en in zijn bergplaatsen. Doel was om te onderzoeken, of daaf ter plaatse ook voorwerpen waren geborgen) afkomstig van den diefstal van antiqui* teitente Hoorn, waartoe ernstige vermoedens bestaan. Voorloopig had dit onderzoek geen resultaat. Men meldt aan de Tel., dat de directi® der Staatsspoorwegen, bij een firma te Manchester 30 nieuwe locomotieven heeft besteld. Met de aflevering wordt deze maand een aanvang gemaakt. Is de te Amsterdam bestaande «Konin klijke" Fabriek van Spoorwegmaterieel tot zulk werk niet in staat In de trouwzaal van de gemeent« Schoterland was, naar de N. R. Ct. mee deelt eergisteren een zeldzaam paartje om in den echt verbonden te worden. De bruide gom een 77-jarig mannetje, met doof zwaren arbeid in den polder rn venen gekromden rug; de bruid een krasse vroutf van 86 jaren, nog rechtop van lijf en leden- Beiaen ouder wetsch gekleedhij in stemmig zwart met lage schoenen, waarop zilveren gespen, zij met zilveren oorijzers, waarovf een hagelwitte ffaddermuts. Hij was 38 jaren getrouwd geweest vóór 3 jaren was zijne vrouw gestorven en sinds had de bruid hem bijgestaan a's eene zuinige, trouwe huishoudster. Altijd had hij door noeste vlijt, zij door zuinig huishouden eene ondersteuning van Ja*1 armbestuur buiten de deur gehouden i ja, men had zelfs nog wat overgespaard. Nu kon de man niet meer werken h«l spaarduitje van een paar honderd gulden zou gauw opgeteerd zijn en wat dan De kinderen van den bruigom wenschten vadef wel bij zich te hebben maar wat zou er dan worden van zijne huishoudster Haar aan haar lot overlaten, dat ging niet, en ook zij kon niet van hem scheiden. Het bejaarde tweetal besloot in he' gemeentelijk armhuis te gaan. Maar daar >3 ééne zaal voor vrouwen, de andere voof mannen, tenzij men gehuwd is, dan ma# men by elkander blijven. Welnu, niet-van' elkander-gescheiden-leven, dat was ho" eenige wensch, en daarom werd hede" de huwelijksband gelegd. Een huwelijk «pro forma", maar niet minder welgemeend Na de voltrekking ging het «jonge" pakr direct naar het armhuis; waar reeds zjjo* komst verbeid werd. Te Zwolle heeft een gasontploffing pla«'3 gehad in het perceel van den heer H. °f den Eekwal. Toen de bewoner in de benedenvoork®' mer met een lucifer de lichten van da gaskroon wilde ontsteken, ontplofte be' gas, dat zich in de kamer had verzamel'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2