Hich Beack, minister van financien, wan hopige pogingen om de 10.000 vrijwilligers, die de onverzadigbare Transvaalsche oorlog weder noodig heeft, bijeen te krijgen. Er wordt zelfs, naar beweerd wordt, aan een soldij van 7 a 8 shilling per dag gedacht, waardoor de oorlogskosten niet weinig zou den stijgen en dat nog wel 8 maanden, nadat ze beweerden, dat de zaak een gun stige wending had genomen en dat weldra 60.000 man zouden terugkeeren uit Zuid- Atnka I Ziedaar tot welke uitersten Enge land gebracht wordt om 7 k 8 maal de normale soldij te moeten betalen aan onge oefende vrijwilligers, die slechts marcheeren voor de dubbeltjes en dan ook in het veld een allertreurigste figuur zullen uitmaken. Ziedaar dus de oude garde van Engeland in het veld gebracht tegen de onoverwin nelijke Boeren. Op de lompen na zullen zij veel overeenkomst hebben met de benden van Falstaff, waarvan in het historisch drama van Shakespaere wordt gewaagd. De verliezenlijst deelt mede, dat het gevecht waarin majoor Vallentin den 4n Januari is gesneuveld, geleverd is te Onver wacht in het district Ermelo. Behalve Vallentin worden in de erste lijst opgegeven 1 officier en i man gesneuveld, 4 officieren en 28 man gewond (Kitchener's opgaaf was 1 olficier en 18 man gesneuveld, 5 offi cieren en 28 man gewond. De afdeelingen, die verliezen leden waren de 19de comp. Yeomen, de veld-artillerie, het 5e Queens land Bushmen, de bereden infanterie uit Hampshire, de ponpom-afdeeling, de stat der artillerie en het 21ste lansiers. Bij de samenvloeiing van de Zand- en Vetrivieren zijn den 4den 3 man van de politie gewond. Reuter seint uit Pretoria dd. 12 dezer Kolonel Wyng heeft gisteren het Boeren- lager twintig mijlen ten Noordwesten van Ermelo verrast, waarbij twee-en-veertig Boeren werden gevangen genomen, waaronder zich bevinden majoor Wolmarans, kapitein Wolmarans en luitenant Malan, allen van de Staatsartillerie. Hiermede zijn de meeste hoofdofficieren van dat korps gevangen genomen. Te Londen is besloten een kamp van krijgsgevangen Boeren in te richten op het eiland Antigua (W.-Indië;. Er gaat een ambtenaar naar dit eiland om de plaats uit te kiezen. Het Zuid-Afrikaansche verzoeningscomité te Liverpool heeft een motie aangenomen tot veroordeeling van het beleid van de regeermg. Leonard Courtney zeide, dat, tenzij Engeland rechtschapen voorstellen deed, de militaire machtsontwikkeling ijdel zou wezen en de gemeenschap, die zij poogde te vestigen, zou wegbrokkelen. Uit den Duitschen Rijksdag. De Duitsche anti-semitische afgevaar digde Liebermann van Sonneberg heeft waarlijk geen blad voor den mond genomen, toen hij zich Vrijdag in den Duitschen Rijksdag over den beruchten Engelschen minister Chamberlain, den man die van den Zuid-Atnkaankchen oorlog als van »mijn oorlog" mag gewagen, uitliet. Wat Liebermann zeide, was wel bar en ging alle parlementaire vormen te buiten. Hij zeide nl.»Het Duitsche volk ziet in Cnamberlain den vriend van de diamant en goudmijnen, van Rhodes en Jameson, en daarom zegt het: minister Chamberlain is de vervloekste schelm »(des verruchteste Bubeop Gods aardbodem. De voorzitter nep den spreker tot de orde. »Er bestaat geen parlementaire uitdrukking om te zeg gen wat Chamberlain is, zeide Lieberman. Het Duitsche leger beleedigen kan de man niet, beleedigend is die man alleen, omdat hij minister is en dat is treurig genoeg" Het Duitsche leger te ver gelijken met »die rooverbenden", dat dieven- pak, want dat het Engelsche volk grooten- deels daaruit bestaat, weet een ieder". Later zeide hij, ter rechtvaardiging van zijn uitvallen, dat »bet Duitsche volk bijna tot vertwijfeling komt, omdat niets van hetgeen het denkt daar doordringt, waar men wenscht, dat men het hoort, bij den Keizer nl. Ik hoop, dat men in de officieele pers nu zóó hevig op mij zal gaan schelden, dat wellicht nog een uitknipseltje aanlandt ter gewenschter plaatse. De grootste meerderheid van den Rijks dag betoonde echter veel meer instemming met het door Von Bülow tegen Lieber- mann's anti-Britsche philippica uitgebracht protest en liet het toejuichen van den anti semitischen leider aan diens partij genoten over. De rijkskanselier brak een lans voor de eer van het Engelsche leger, betreurde de reeds veel te lang durende agitatie tegen Engeland en het Engelsche volk, waarmede Duitschland in vrede en vriendschap verlangt te leven en verklaarde de richting van Duitschlands buitenlandsche politiek niet te kunnen laten aangeven door redevoerders aan de biertafel of op openbare bijeenkomsten. »Onze buiten landsche staatkunde, zeide hij, wordt enkel en alleen bepaald door de werkelijke en blijvende belangen des lands en deze gebieden, ons, onder volledige handhaving onzer zelfstandigheid, waardigheid en eer, met Engeland vredelievende en vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden." Het oude bekende duidelijke program dus, aan welks uiteenzetting Von Bulow niets meer had toe te voegen, toen de conser vatieve afgevaardigde Oertel op zijn beurt maar wat minder onbekookt dan Liebermann's Chamberlain prijs gaf aan de algemeene verzachting der volkeren en onder levendige toejuichingen verklaarde, dat de vloek van den oorlog in Zuid- Afrika zal blijven rusten op hen niet alleen die dezen strijd uitlokten, maar die geduld hebben, dat hij gevoerd werd met een voorbeeldelooze wreedheid. Naar aanleiding van de opmerkingen over de buitenlandsche verhoudingen door Bebel in den Rijksdag gemaakt, zeide Von Bulow: Ik verklaar met de meeste openhartigheid, dat bjj onze bondgenooten in 't geheel geen wantrouwen tegen ons heerscht. Ik had gistet en het genoegen een telegram uit Rome te ontvangen volgens hetwelk mijn geëerde vriend, de minister Pnnetti, onzen gezant gezegd heeft, dat in de redevoering welke ik voor eenige dagen over onze buitenlandsche politiek heb gehouden, geen woord voorkwam, dat hij niet onderschreef. En uit de Weensche bladen kan de heer Bebel zich overtuigen, dat ook daar mijn uilatingen ongeveer op dezelfde wijze worden beoordeeld. Vervolgens verdedigde de rijkskanselier tegenover Bebel's uitlatingen de eer der internationale troepen in China. Evenals de Fransche, Engelsche en ltahaansche minis ters van oorlog kon hij getuigen, »dat hun soldaten zich aan niets onwaardigs hebben schuldig gemaakt. Hij verklaarde, dat op zijnminst met dezelfde beslistheid. (Bravo rechts). Von Bülow, trad daarop in een uitvoerige uiteenzetting der Duitsche politiek ten aan zien van China en zeide, dat Duitschland overzwakt en met groote eer uit de Cbi- neesche verwikkelingen is te voorschijn gekomen. De rijkskanselier besloot met een besliste ontkenning van Bebel's aanvallen op bet gedrag van het Duitsche leger in den Fransch Duitschen oorlog (Levendige toe juichingen.) De minister van oorlog Gossler weerlegde nog verschillende beweringen van Bebel met betrekking tot de houding der Duitsche troepen in China. Duitsche rechtspraak. In het proces wegens den moord op den ritmeester Krosigk heeft het Rijks-militair gerechtshof de beide vonnissen van het Oberkriegsgericht vernietigd en de zaak tegen de beide beschuldigden Martel en Hickel aldus terugverwezen naar de laatste instantie. De krijgsraad heeft luitenant Thieme, die onlangs den student Heldt in een twee gevecht heeft doodgeschoten, veroordeeld tot 2Vi jaar vestingstraf onder aanneming van verzachtende omstandigheden. Vorsten-reizen. Het van Engelsche zijde verspreide bericht, dat de Keizer op den sterfdag van zijn grootmoeder en bij de kroning van koning Eiward naar Engeland zal gaan, wordt te Berlijn met de grootste beslistheid tegen gesproken, maar daarentegen weer het oude gerucht opgewarmd, dat de Duitsche kroonprins naar Amerika gaat om daar den dood van het nieuwgebouwd jacht bij te wonen. Wat dit gerucht onwaarschijulijk maakt, is het nader bericht, dat met de Ilohenzollern ook prins Heinrich als vertegenwoordiger des Keizers naar New York vertrekt. Anti-clericalisme in Spanje. Het gepeupel te Saragossa heeft, na den verplaatsten anti-clericalen burgerlijken gou verneur uitgeleide te hebben gedaan, de poorten van het Jezuiëtenklooster openge broken en de paters gedreigd. Deze werden door de politie beschermd. Yan de Filippijnen. De Amerikaansche generaal Hughes heeft, te San-Francisco teruggekeerd, in een interview verklaard, dat hij in den staat van zakenop de Filippijnen gedurige verbetering verwachtte. Maar men moest er niet op rekenen, dat er nog veel troepen aan den ArchepeJ onttrokken konden worden. Hughes vertrouwt de vermeende toenadering van de Filippinos niet. >taüs» en Uewesteiijk Sfieuws. Schiedam, 13 Januari 1902. Propaganda-vergadering Gisteren-middag werd in een der zalen van het Bondsgebouw van wege de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksb. eene propaganaa-vergadering gehouden voor alle R. K. werklieden in de bouwvakken. Nadat door den heer Hiikhuizen als voor zitter der commissie allen het welkom was toegeroepen spoorde hij de aanwezigen ter samenwerking aan, om weuerom de ver schillende vakatdeelingen ie aoen bloeien. Daarna was aan riet woord de heer N. Elgers, voorzitter der afüeelmg houtbewer kers, die in den breeue net verenigings leven schetste, wat net kan en vermag tot heil van den werkman. De heer Van Hees, voortgaande op hetgeen de heer Eigers gezegd heeft, toonde het nut aan der vakatdeelingen. Hij zeide, dat zij zijn de steunpilaren van den bond, dat door haar nieuw leven, groei en bloei ver kregen wordt, getuige onze teekenschool. Spreker wilde hier ook nog wijzen op minimum-loon en maximum-arbeid, dat reeds op aauvrage is verkregen van de gemeente voor door haar uit te besteden werken. Nog meende de heer v. Hees te moeten wijzen op het gesprokene van den heer Elgers in verband met de encycliek Rerum Novarum en met de woorden van het doorluchtige Episcopaat van Nederland, de werklieden n. 1. aansporende tot het vereenigingsleven. Nadat de heer Van Hees nog gewezen had op den arbeid die voor de vakafdee- lingen in 't verschiet lag, spoorde hjj de aanwezigen aan, het le en 2a gedeelte te lezen van het werkje van den heer Passtoors handelende over minimum-loon en maximum- arbeid, waarover ook hij reeds vroeger eene lezing hield, tevens degenen, die nog geen lid waren, verzoekende als iid toe te treden. In aansluiting met hetgeen de vorige spreker had gezegd, spoorde de heer Hilkhuizen eveneens tot toetreding aan, met het gevolg dat een 6-tal zich tot lid der vakafdeelingen lieten inschrijven. Mede werd besloten op een nader te bepalen dag eene nieuwe vergadering uit te schrijven, om rede er een abuis is ont staan in het opgeven van het uur in de VolkS' banier, waarvan waarschijnlijk het gevolg was, dat deze bijeenkomst niet zoo druk was bezocht als men wel had verwacht. De heer Mouwens, president der Bonds* afdeeling, had ook nog een woord te spreken, maar moest dit om het verge vorderd uur tot later uitstellen. Na een woord van dank door den heef Hilkhuizen werd de vergadering gesloten- In de vergadering gisteren-middag gehoU' den door de leden der Zangafdeeling »St. Caeciiia", onderafdeeling van den Ned- R. K. Volksbond afdeeling Schiedam met algemeene stemmen besloten dee' te nemen aan den zangwedstrijd, die j in het begin der maand Juli dezes jaars te 's-Gravenhage zal worden gehouden en uitgeschreven is door de zangafdeehng »St- Caeciiia", onderafdeeling van de Haagscfae Bondsafdeeling. Heden ochtend half negen zijn aan den ingang van de Haven twee schepen me' eikaar in aanvaring geweest de tjalk Maria, geladen met steenkolen, die naaf buiten ging, en de petroleum-stoomboo' Salland, die naar binnen kwam. De tjalk werd door de stoombcot in d® boeg boven de waterlijn aangevaren «n wel zoodanig, dat hij de reis naar Rotter dam niet durfde voortzetten en weder na»r binnen terugkeerde. Door den heer Van der Loo, gemeente' ontvanger te Kethei en Spaiand, was voor eenigen tijd een verzoek tot den raad gericb' om zijn salaris te brengen op f 150. De ra»d beschikte daarop afwijzend. Daarop wendde hij zich met gelijk ver* zoek tot Ged. Staten, van wie thans eed gunstige beschikking is gekom n op dat adres- De gemeenteraad heeft besloten ded veldwachter D. Groen een pensioen toe te kennen van f250. Gedurende het jaar 1901 zijn in degemeed' te Kethei en Spaiand geboren 19 mann., 20 vrouwel. personen, overleden 11 mann., vrouwel. personen, gehuwd 12 personen Er hebben zich daar gevestigd 45 mand en 41 vrouwel. personen en er zijn vandaaf vertrokken 42 mann. en 44 vrouwel. personen- Zoodat de totale bevolking vermeerderd is met 11 en gekomen op 1436. Gedurende de vorige week zijn ded Nieuwen Waterweg ingekomen 103 schepen i waarvan 1 zeilschip en 1 zeelichter. Hief van waren bestemd voor Rotterdam 101 ed voor Schiedam 2. In hetzelfde tijdperk van 1901 kwam®" binnen 119 schepen, waarvan 1 zeilschip en 2 zeelichters. Hiervan waren besteld1' voor Rotterdam 118, en voor Schiedam 1' Van 1 Januari at tot heden is he' aantal binnengekomen schepen 27, metend8 19.424 netto register tonnen minder dan t"' op gelijken datum in 1901. Door Burg. en Weth. van Delft is b®' noemd tot gemeentebode de heer A. Reynders, vroeger ongeveer 20 jaar port'8' aan de Indische Instelling. Een drie-en-zeventigjarige weduwe v»®'8 Vrijdag te Delft door de politie aangehod' den. Zij had drie weken hechtenisstraf '8 j ondergaan wegens openbare dronkenschap bij zeventiende herhaling. BOSE SLAKE. H. M. de Koningin er. Z. K. H. den Pcl°3 zullen in de volgende week op verschilleed8 dagen ontvangen autoriteiten, officieren 6(1 particulieren, die verzocht hadden aan M. en Z. K. H. te worden voorgesteld 0 die aan de Koningin hun dank wensch®" te betuigen voor benoemingen of ond®r' scheidingen. Eenige patiënten en oud-patienten hebb®" een request aau H. M. de Koningin mg8'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2